Rajčata

Zelenina
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vždyť jen do ledna. V lednu už to pomalu zase vypukne - muškáty, rajčata, papriky . . . :budelipholka:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Ne ne,do žádných nepřátel Janinku nedám.S kým bych konzultoval radosti a strasti zahrádkaření a všechno ostatní.Jihočeši drží při sobě.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Zkušenost mám jako Profesor, ale jen s venkovním samovýsevem. U skleníku bych řekla, že by to mohlo jít. Když se semínka zakryjí, aby nevzešla moc brzy, a pak se za slunečního svitu odkryjí, měly by vzejít dřív než venku. Ve skleníku budou mít teplo. Já bych to ještě upravila. Nepřesazovala bych je, ale vysela přímo na každé místo několik semínek a pak z nich vybrala. Ale je to jen teorie, skleník nemám.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Zdeňku :ruzicka: přesně tak, nápodobně. :andel:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Já mám ještě takový malý pařeniček, tak do dám do skleníku, semínka do země Do něj a na to netkanou textilii. Uvidíme.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak jsem dostal pár vršků z holandských rajčat. Uvidíme.
Přílohy
IMG_20210421_093802.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Holandská rajčata? Vypadají jako omrzlá, ale jsou asi ovadlá? Uchytí se, tohle je dobrý způsob množení. Proč je někdo olamuje?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

To jsou vršky z těch skleníků, kde je pěstují celoročně. Nedávno dovezli nové sazenice. Rostou a musí vylamovat vršky. Celou zimu vozí skoro každý týden doveze dvě bedničky údajně nestandardních, tak že bych ani sadit nemusel, ale vlastní, jsou vlastní.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Vlastně ta hydroponie je svým způsobem geniální způsob moderního efektivního pěstování zeleniny... rostlina dostane přesně tolik všeho, co potřebuje ke svému nejoptimálnějšímu růstu. Ale kdyby do nich neprali ještě milion chemie navíc... :mrzimeto:
Samozřejmě rajčata z vlastní zahrady nic nenahradí. Ale holt ne každý má kapacitu pěstovat vlastní zeleninu... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Určitě to ve velkým ušetří velkou plochu, ale dle mně je to v zemi prostě přirozený, tak hydroponii testovat asi nebudeme :usmev:
Už jsem to zaznamenal od tebe nejmíň podruhý, tak přidám příhodu na slovo nejoptimálnější.
Když jsem se pokoušel stát se študovaným strojařem, tak jsem to jednou řekl u zkoušky. Zkoušející se mě zeptal: Co je to za slovo nejoptimálnější? :))
(Optimální už optimálnější být nemůže a nejoptimálnější už teprv ne)
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jan »

Ohledně pestivaní rajčat, v Číně , když má sazenička cca 20 cm, je smiknou u kořínků , z kořínků vyroste nová, ale tu smiklou dají do přípravků pro růst kořenů a na keři pak je cca o 20-30 procent víc plodů. Je to podobný princip jako stříhání jablek.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru jaké chemie? Do nich perou? :udiv:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mimo EU ATB. Jinak něco proti plísní, virům, na podporu buněčné stěny. Samo, že všechno je povoleno, i když ne do rajčat.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Pavle, taky často slyším "ještě víc optimálnější, chytřejší, zdravější apod. ". To nedává smysl.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od čobanak »

Já vlastňe v zimňe rajčata nekupuju
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já bych taky v zimě rajče nekoupil, ale když mě je nosí po bednách . . . . . Tyhle už nějakou chuť mají.
V létě jsou přesto od něho ještě chutnější, ale stále si myslím, že rajče ze zahrádky chutná vždy líp.
Už je rozdíl v chuti u rajčete pěstovaném v kbelíku, nebo v pytli s hlínou. Ty taky nejsou to pravé ořechové, pardon - rajčatové.
A té chemie je tam asi míň, než v kupovaných z "neskleníku".
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, vážně mají jinou chuť domácí rajčata pěstovaná na volno nebo v pytli / kbelíku? To by mě nenapadlo!
Je pravda, že mají hluboké kořeny, takže by si jistě sáhly hlouběji pro živiny než do hloubky kbelíku, ale i tak by mě nenapadlo, že je to až cítit na plodech... :udiv:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jan »

k tomu pytli a kbelíku , nenajdu teď odkaz, ale i z netkané černé i bílé textilie se uvolňují plasty do půdy a rostlin.
Na druhou stranu nějaká vědkyně dělala výzkum ohledně rozboru prachu, co cirkuluje světem , hlavně ohledně živin a s hrůzou zjistila, kolik tun plastového prachu je i na horách, kde je , jak všichni víme ten zdraví vzduch.
Mě osobně seplo v mozku jiná informace , tuším z 80 let, kdy zjistili u indiánek v amazonii v mateřském mléce DDT , které tam prokazatelně nepoužívali.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Františka. píše: 22 dub 2021 09:04 Pavle, taky často slyším "ještě víc optimálnější, chytřejší, zdravější apod. ". To nedává smysl.
Chytřejší a zdravější stupňování https://www.mojecestina.cz/article/2016 ... vnych-jmen
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Asociace češtinářů:
Přídavné jméno optimální bylo do češtiny a řady dalších jazyků přejato z latinského adjektiva optimus, jež v klasické latině skutečně znamenalo „nejlepší, nejpříhodnější, nejpatřičnější“. Z tohoto hlediska se jeho stupňování jeví jako nevhodné, neboť nejvyšší míru vlastnosti již nelze běžně dále zvyšovat – srov. němý, maximální. Při podrobnějším pohledu však zjistíme, že tato zdánlivě logická úvaha neplatí vždy. Například lze bez větších námitek připustit spojení podobné, totiž zdá se, že dědeček je slepější než před pěti lety, nemluvě o přeneseném významu, např. jeho přístup k řešení problému byl slepější, než jsme čekali.
Navíc slovo optimální zjevně pozbylo v dnešní době striktního významu „absolutně nejlepší“. Tento fakt zohlednili i tvůrci Slovníku spisovné češtiny, kteří jej definují jako „relativně nejlepší“, na rozdíl od staršího Slovníku spisovného jazyka českého. V takovém případě ovšem spojení jako nově předkládané řešení problému je optimálnější než všechna předchozí lze pokládat za přijatelná.
Internetová jazyková příručka, stejně jako Slovník spisovné češtiny, jsou normativní příručky, jejich stanovisko má tedy autoritativní váhu.
Tento dotaz, podobně jako řada jiných, jež jsou ASČ adresovány, dokládá, že jazyk není vždy jev logický: je systémem sui generis, svého druhu. Při podobných sémantických úvahách je třeba vzít v potaz mj. funkci projevu, kontext projevu a hledisko jazykového vývoje. Adjektivum optimální je toho přesvědčivým důkazem: 1. existují promluvy, v nichž jeho druhý (či třetí) stupeň plní komunikační záměr autora; 2. jeho první stupeň dnes již může mít v určitých souvislostech též význam „velmi dobrý“ – a pak toto přídavné jméno stupňovat lze. O tom svědčí i výskyt 6 dokladů komparativu již při základním vyhledávání v Českém národním korpusu; jako ilustrativní příklad citujme větu Výhodou skupinové formy je optimálnější využití prostoru, tréninkových pomůcek, ale také rozvoj samostatnosti a tvořivosti. (Jde o metodiku basketbalového tréninku žáků.)
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 9 hostů