Rajčata

Zelenina
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobi: je to “hranáčik” … takže spíš, že to má hranaté plody. Což asi nemá :vytlem:
Ale v tom Holandsku dokážou vyšlechtit kdeco… třeba tulipány, které mají všelisjaké barvy a tvary a když si koupíte a zasadíte jejich cibule, vykvetou vám červené a žluté.. :ajeje: Tak třeba to bude takhle i s těmi rajčaty. “Na obalu obrázek hranatého rajčete”, ale vyroste kulatý! :))
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od čobanak »

:vytlem: Teď si mňe dostala! :vytlem:
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

hRanáčik :vytlem:
Sazenice z Holandska, skleník na Slovensku.
Je to prodejní název plodů.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

V pravo Hranáčik, na lâvo Medulienka :vytlem:
Přílohy
IMG_20220310_164349.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Zdálo by se, že je letos rajčatové počasí, ale není to tak jednoznačné. Já nemám žádná rajčata v otevřené půdě, všechna v nádobách, protože se nikam nevešla. Mám s nimi jeden problém, jehož důvod jsem už objevila a řešení předkládám, kdyby měl někdo stejný. Ale možná to dávno znáte. Plody od špičky černají a postupně pomalu uhnívají. Většinou je v tom místě ještě něco užere. Nejsou to všechny plody, ale je to zrada. Člověk se sehne pro krásné rajče, utrhne ho a ono je na vyhození. Dceři se letos děje to samé. Nejde o plíseň. Dočetla jsem se, že je to způsobeno nedostatkem vápníku a vláhy a že je to především u rajčat v nádobách, ale nejen u nich. Sice se doporučuje dodat vápenec a víc vláhy, ale zaměřila jsem se jen na zvýšení zálivky a pomohlo to. Prostě příště, až budu sázet rajčata do nádob, přidám tam trochu vápence.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Já zkusila dát pár rajčat do nádob před dům a zjistila jsem, že je tam takové vedro, že ač mají zalité květináče (velké) každý den a hlína nevysychá, rostliny to zvládají horko těžko. Takže to pro nás nejspíš není cesta… naopak letos jdou krásně rajčata na zahradě. Přestože nakonec vcelku pršelo, zaléváme ke kořenům a nejspíš to funguje. Po dorostení rostlin do finální výšky začly mít náznaky plísně, tak jsme ostříhali listy do půlky výšky rostliny a doteď jsou rostliny zdravé. Mají plodů mnoho, tak snad ještě také mnoho donosí… milujeme domácí rajčata! :andel:
Za tip s vápníkem děkuji. Může se hodit.
Já dospod květináčů zkusila dát ovčí vlnu a přijde mi, že to smysl má… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od andre.marek »

Já mám v nádobě tři rajčata - klasický zednický maltovnik, hranatý menší. Vložený do většího a natažené zavlažovací knoty. Rajčata brzy vyhodí do vody mnoho kořenů. Spotřebují denně cca 8 litrů vody.
Pokud se už projeví nedostatek vápníku, je lepší postřik, nejlépe přímo na plody. Klidně stačí normální ledek vápenatý.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Dvě nádoby pod sebou jsou dobré řešení. Já je zčásti nemám v nádobách, ale i v pytlích. Aspoň se tak využijí, ale mají i nevýhody. Nedrží tvar a rozplácnou se, jak si hlína sedne. I když na rajčata je to celkem jedno, ale cukety mají silné listy a shrnují pytel dolů.
Mám Stupické polní, nějaké červené keříčkové a žluté hruštičkové, to je taky keříčkové rajče. Vidím značný rozdíl mezi těmi odrůdami v potřebě vody. Stupické je odolné, jen tak neuvadá, kdežto to hruštičkové (nevím už odrůdu) má hned lístky zkroucené a větve visí dolů. Vzpamatovalo se vždycky, ale také pokaždé vypadá, že už uschne. Stupické má jen mírně povislé listy. Praží na ně celý den slunce.
Červené keříčkové trpí nedostatkem vápníku, jak jsem psala, ale naštěstí jen sem tam nějaký plod.
Takže letos naprosto vítězí Stupické, aspoň u mě.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Pytle a nádoby jsem opustil už před lety.Myslím si,že je lepší je zasadit kamkoliv venku.O skleníku nemluvím,protože už začínám rajčata rozdávat sousedům a včera 25 sklenic leča a nyní začíná kečupové šílenství.V průběhu let jsem se dopracoval pouze k jediné odrůdě a to Tornádo a myslím si,že chuťově jsou lepší venku.Tak dvě foto venkovních z dneška,kdy už je venku i mírně obráno.
IMG_1923.JPG
IMG_1945.JPG
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Souhlasím s tím, že je lepší je pěstovat na volné půdě. Ale já už jsem neměla žádné místo a tak jsem využila pytle a kbelíky, které stojí u cesty a dají se obejít a kde by volná půda být nemohla. Je to nouzové řešení.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,záleží na tom,zda máte ty pytle postavené na betonu,nebo na zemi.Letos jsem vrátkem do země navrtal díru,dá se říci do skály, asi půl metru do hloubky.Samé kamení a červená písčitá zem.Nacpal jsem do díry kompost a zasadil jednu sazeničku divokého rajčete.Nyní to jedno rajče už udělalo kruh více jak 2,5 metru.Zalil jsem ho v začátku a nyní už vůbec ne.Vím,je to rajče divoké,ale myslím si,že je to řešení,než se patlat s pytlema.Vyzkouším příští rok na jaře i na rajčata Tornádo.
IMG_1862.JPG
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od andre.marek »

Já mám v těch nádobách jen stupicke ranné, které mám takhle o dva týdny dříve než na záhonech a na podzim o minimálně jeden měsíc déle.
Jinak zkouším různé odrůdy, letos cca 14, každá má něco.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Na zemi. Jde o úzké místo v kopečku, kam se vejdou pytle nebo nádoby, ale jinak se to tam obdělávat nedá, není tam místo. Těžko představit, já vím. Divoké rajče mi taky roste jako blázen, mám je moc ráda právě pro tu bujnost. Je to půdopokryvná rostlina, která se šíří, kam ji nepadne, a vypadá mc pěkně.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky jsem přestal pěstovat v pytlích. Nikdy neměly takovou chuť jako ty ze záhonu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Letos je velmi příznivé počasí, rajčatový rok. :usmev: I když jsem zvolila na Permasemínkách dvě špatné odrůdy, i když v nádobách jedna z nich také trpí na nedostatek vápníku, ostatní ne, i když v Radotíně zalévám jen jednou týdně a jinak nic, všude plno rajčat. :vytlem: O okurkách nemluvě.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Dvě rostliny divokých rajčat ještě mají plody, které dozrávají. Teprve asi před týdnem začaly listy plesnivět a schnout. Myslela jsem si, že divoká rajčata plísní netrpí vůbec, ale neplatí to. Stejně ale je pěkné mít v listopadu rajčáta, i když malinká.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dostal jsem ňeurekom rajčat, tak jsem využil i obrovskou úrodu malých kulatých feferónů, papriky, fazole, cibuli, česnek a co já vím co ještě, a vznikla pikantní směs pod maso, na topinky, příloha jen tak......
Směsy čtyři zavařovací hrnce, a ještě sólo feferónů dva hrnce sedmiček skleňáků .
Teď přemýšlím kam s tím :usmev:
Přílohy
IMG_20221127_121755.jpg
IMG_20221127_120642.jpg
IMG_20221127_120552.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Ohooo, KsN :vytlem:
Někam do tmy a chladu, kde nemrzne
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

To vím taky :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak ve starém domě kde chováte ovce snad musí být pěkná spižírna, kde nemrzne. Nebo jestli nevíte, tak pošlete. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů