Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Zelenina
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od Janina »

A pak, že to nejde. Skvělí lidé, vizionáři. V praxi.

Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od oreb1 »

Ta kniha je dobrá. Akorát škoda, že je z Oregonu, chtělo by to nějakou místní inspiraci. Přece jen je trochu rozdíl v počasí. Ale hodně se z té knihy dá použít i tady.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od Jan »

Pána Ing. Šilinského sleduji již pěkných pár let. Bohužel jeho nápad s nářadím vypadá super, ale ten jeho systém prodeje , to je snad jako sekta. A vlastně jak to i on říká , není problém cokoliv vypěstovat , ale prodat.
Proto já osobně jdu spíš cestou samozásobitelství .
A třeba alespoň pro mne je plodinou "budouctnosti" topinambur - zeleným se dá krmit i ho konzumovat jako salát a hlízy se kopou až podle potřeby , plevel , pokud se nechá topinambur vyrůst díky stínu a rychlému růstu nemá šanci.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od Jana P. »

Topinambur je vynikající, navíc se nemusí skladovat, nevymrzá. Kukuřice je také moc prima, vydrží viset ve stodole, a dýně? Na uchování dýní je nejlepší pokojová(18 st) teplota a sucho. Jednou jsem to zkoumala a v ložnici mi máslová dýně vydržela celý rok.
Je dobré při pěstování myslet na období mimo produkční dobu. Máme dva sklepy, takže vím, že červená řepa, mrkev, celer, petržel, kedlubny Gigant, samozřejmě brambory, mi vydrží do příštího roku. Bez potřeby elektřiny.
Dále je moc fajn nízká odrůda kadeřávku, zelená, vydržela mi krásně na záhonech a lépe odolává molicím. Vyfotím.
Potraviny, které můžeme bez obtíží od podzimu do jara skladovat bez spotřeby energie jsou 👌
A samozřejmě fazole. Zrno.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od oreb1 »

U topinamburu je hrozné, jak se rozšiřuje. Tady jsou obrovské plochy, celé zarostlé topinamburem, nikdo to nikdy ze země už nedostane. Dokud se člověk může dostatečně věnovat jeho pěstování, je to dobré. Ale stačí pár let, kdy se z pozemku vyrážející rostliny neodstraní, třeba už je pěstitel starší a nestačí na to a i ze zbytků v zemi vyrostou další a další rostliny. Nezničitelný. To vypadá jako výhoda, ale taky to je obráceně. Navíc pro lidi je dost nestravitelný, i když se pořád doporučuje. Jako krmivo dobrý, ale nesmí se přestat s obhospodařováním pěstební plochy. Aspoň tady u nás.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od Jana P. »

U nás se tedy tolik nerozrůstá, ale já ho nepěstuji na záhonech. Vysadím ho např. Ke králíkárně,jen do důlku v trávníku.
Jíst ho také nemohu, ani když ho vařím se saturejkou, jak se doporučuje. Vyvolává naprosto nezvladatelné celodenní nadýmání. I když je velmi chutný.
A takto vypadá kadeřávek dnes. Upozorňuji, že jsem ho pěstovala z výsevu do řádek, ne ze sazenic.
Přílohy
6AB0C76D-E5AE-4513-ABD7-C18D684563D3.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Trvale udržitelné pěstování-inspirace.

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky mám ještě kadeřávek. Rostl mi hlavně v zimě a brzy na jaře.
Topinambur by myslím mohl být dobré krmivo pro králíky. To jste už myslím někde psali. Kdyby byl králík venku, třeba by ho taky pod zemí žral. U lidí se mi zdá, že je stravitelnější syrový, ale žádná sláva ani tak.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů