Mrkev

Zelenina
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od minie »

Byly originál koupené - nic levného :stydim: Ale i můj čas je drahý :andel:
Psali tam, že se pásky po zasetí musí udržovat ve vlhku, jakmile po zvlhčení vyschnout...
A taky toho bylo poměrově k obyč pytlíčku méně.
Takhle to vypadá, že ten výrobek kritizuji, ale byla to jen zkušenost a vzhledem k tomu, že toho času z jara, když rodí ovce, mám málo, je možné že jim druhou šanci dám :stydim:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jana P. »

I já jsem pásky jednou zkusila a také mi semínka nevzešla. :nesouhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie, mamka na to také nadávala.
Nápad je to dobrý, ale ještě mají co vylepšovat :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Tak si asi zkusím pásky vyrobit. Teď ještě nějaký čas mám. A radši si na to koupím pytlík nových semínek, i když tu mám ještě asi dva roky staré. Ale normálně bych je sela hustě a něco by z toho bylo určitě. V nejhorším tam bude jen tan česnek. To já vymýšlím jen proto, že mi můj muž řekl, abych střídala řádek česneku a řádek mrkve. Je to rozumné, ale jak se to má obdělávat, to už mi neporadil :usmev: . Asi by tam měly být větší mezery, jenže to bych potřebovala bych víc místa na nějaké cesty.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak Františko normálně řádek česneku od toho tak 25 až 30 cm řádek mrkve a takto střídat, a chodit tam můžete normálně i plít, když se vám bude chtít. Radím sít mrkev typu karotka, at se sklízí brzy, jako česnek, anebo tu pozdní maximu. Alespon bude mít po sklizni česneku dost místa.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jan »

Pásky jsem si v minulosti vyráběl. Z hlediska pracnosti je podle mě lepší použít sečku. Ale semeno mrkve si pamatuju má horší vzcházení, Teda i ten pásek má smysl spíš u redkvi a ředkviček. Tam je vzcházení víc než 90%. A nejlíp se mrkev pěstuje na hrubkách, jako brambory. Ono i to nářadí je historicky na mrkev,pastynak a petržel. Podle velikosti záhonů by možná nebylo špatný si předpěstovat násadu a pak přesadit
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Kdybych dopředu počítala s tím, že tam tu mrkev dám, udělám větší mezery, ale mám tam asi 45, do čehož se mrkev vejde, ale chodit se tam nedá. Neměla jsem původně v úmyslu tam mrkev dávat, ale vlastně se tam vejde a škoda místa, kde je pěkně kyprá půda.
Jane, jaké nářadí je historicky na kořenovou zeleninu? Nepochopila jsem to. Takže je lepší přihrnovat i mrkev? Nebudu to teď dělat, když tam nechci lézt, ale třeba příště. Pěstovat na hrůbkách jako brambory - tj. nahrnout řádek po vzejití? Nevadí, že se schová srdíčko mrkve?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jana P. »

Mrkev se nepřesazuje, netvoří pak jeden dlouhý kořen ale více krátkých.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Někde jsem viděla takový pracný způsob pěstování mrkve s přesazováním. Do papírového obalu s hlínou dali dvě semínka a po vzejití jednu rostlinku vytrhli a celý balíček dali do země. Měli obří mrkve, ale třeba by je měli i bez toho. Každopádně se to nedělá běžně, to by byla hodně drahá mrkev.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od minie »

Františka. píše: 18 led 2022 10:07 Pěstovat na hrůbkách jako brambory - tj. nahrnout řádek po vzejití? Nevadí, že se schová srdíčko mrkve?
No, já to viděla tak, že na normálním zkypřeném záhonu udělali hrůbky a do nich naseli mrkev. tím, že se semínko nedává do takové hloubky, bylo jakoby nad úrovní záhonu. kořen mohl růst do zkypřené půdu lehčeji než zaseté na "rovném " záhonu. Prý výhodné především v kamenitých půdách. O přihrnování nemluvili.

Já přihrnuji z důvodu, jak jsem psala, ale začala jsem to dělat z vlastní hlavy nevěděla jsem, že to také někdo dělá. A to že se přihrne vrchní část ničemu nevadí, naopak nemám zelené vršky. Jen jak není vidět ten vršek kořene, nevidím lehce, jak je velká :stydim: ALe to je pro detail :vytlem:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od minie »

A proč vůbec je dobré dát mrkev mezi česnek? Já osobně bych zrovna tuhle kombinaci nevolila. Jak mi česnek vyroste, krásně se plevelí a pak tolik ani nezarůstá. Mrkev by mi v tom překážela. Ale pokud řešíte místo. Dala bych mezi něj ředkvičku nebo hlávkový salát.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jan »

Františka. píše: 18 led 2022 10:07
Jane, jaké nářadí je historicky na kořenovou zeleninu? Nepochopila jsem to.
Tehdy neměli traktor, ale prooravac , tedy takový ten pluh do V . Místo bramboráku se dělali placky z mrkve. Četl jsem, že dřív se dělala sadba v pařeništi všeho. I brambor. Dá se to i dnes, že se od brambory odloupne výhon s kořenem a přesadí.z brambory vyroste nový. A než byli brambory, jela se mrkev ve velkým
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Česnek ochrání mrkev před škůdci. Ředkvička i salát se sklízí dřív než česnek, pošlapala bych při tom česnek. Česnek neokopávám, je to kypré dost, plevel tam skoro neroste a když tam bude i mrkev, neporoste vůbec.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes jsem sklidila asi menší polovinu mrkve. Mám toho 10litrový kýbl.
Něco jsem rozkrájela na kostičky na polévkovou zeleninu, ale se zbytkem moc nevím co. Nemám sklep ani krecht, kde bych to uchovávala.. a teď ani strávníky na pokrmy z mrkve.
Jak zpracováváte svou mrkev? :andel:
V zemi jí moc nechávat nechci, aby zbytečně neodcházela… červy, hlodavci..
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jana P. »

Já seju větší část mrkev Maxi, není to karotka a proto tak rychle neroste. Je to mrkev na skladování. Sklízí se po létě. A mám sklep, kam jí dávám do písku.
Pokud chceš zahradničit a zásobovat se zeleninou i na zimu, je třeba zvážit něco jako sklep alespon, když sklep není. Starý mrazák do země zakopat, jiný krecht…. Nebo si koupit mrazák na zeleninu.
Máte na pozemku svah a tam by se dal časem sklípek vystavět. Byl by velmi k užitku.
Také se dá jistě mrkev zavařit, ale to pro mne není. Tak pár sklenic ve směsi na bramsalát. Nebo usušit plátky.
Přílohy
887D8F87-CBD0-48D7-9ADA-2F2FAA3F5531.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, my máme sklep. Skladovala jsem v něm v dobré kondici řepu pro zvířata i brambory. Vydržely celou zimu - teď dojídáme.
Právě když se betonovaly základy, vymyslela jsem, že z původně jen opěrné zdi by se mohl udělat uzavřený prostor - sklep. Takže máme podzemní zděný sklep. Ale stejně je v něm teď poměrně sucho a teplo. Takže o skladování zeleniny přes léto tam nemůže být řeč. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Františka. »

Podlaha se máčí vodou, aby tam nebylo sucho, teplo je relativní. Nemusíte tam mít 5 stupňů a je to přece lepší než mít zeleninu doma nebo venku. Na pár měsíců by Vám mohla vydržet i v 15, když tam nebude sucho.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od jupik »

Taky mne čeká obdělat mrkef, do mrazáku jí blanžírujete, nebo jen tak na kostičky? Každopádně něco dam do písku do sklepa
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Jana P. »

Nechce se mi sic ale blansiruju
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrkev

Nový příspěvek od Hhippie »

Jaký je v tom prosím rozdíl? Nemám zkušenost.. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů