Semínka, sazeničky 2019

Zelenina
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Moji milí, zakládám vlákno pro zahradnice a zahradníky. Včasný nákup semínek je pro nadcházející sezonu klíčový. Máme čas si vybrat :bryle: , je také z čeho, těšíme se na jaro. Vkládejte návrhy nových odrůd a vaše osvědčené, vyzkoušené druhy.
Pro ekobiopermapřírozahradníky zde první inspirace. https://permaseminka.cz/2-home
Já jsem od pána zatím vyzkoušela před čtyřmi lety divoké rajče červené, pár kousků.Od těch dob se nemohu rajčete nikterak zbavit. :udiv: Každoročně se objeví tu i tamhle. Roste velmi bujně, tvoří velké keře, zaléhá kde co. Má malá sladká rajčátka, sběr je školením trpělivosti a procvičováním jemné motoriky.
Pro semínka chodím ráda sem Vlastina prodejna zemědělských potřeb U Bechyňské dráhy 1505, 390 02 Tábor.
Zastavím se i zde https://www.hornbach.cz/cms/cs/cz/o_hor ... uchle.html
Sazenice nakoupím jarní výstavě zahrádkářů v Chotovinách. Termín vložím až bude znám.
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Ciska »

Spousta rostlinek v podobě semen je k mání zde: http://plantanaturalis.com/obchodni-podminky/
A také dost zapěstovaných bylinek a to teda jsou kousky, žádné rozmazlené z kontejnerku K9, tyhle poštou vážně poslat nejdou... chce to velký volný prostor v autě nebo vozík. A vystlané bedýnky aby se z auta nestalo pojízdné políčko. A pevné odhodlání, že člověk jede pro něco konkrétního a nenechá se zlákat tím, co právě uvidí na poli.
A pokud nechcete kupovat tak jen pokoukat -nejen při příležitosti akce "Česká květnice" letos na přelomu května a června.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od oreb1 »

Cisko, Planta naturalis je už roky moc dobrá firma. Tatínek si k nim jezdil pro osivo a já ho taky objednávám u nich. Už jsem se několikrát rozhodovala, že se k nim podívám osobně, ale je to pro mě moc daleko a dopravní spojení špatné. Každopádně ale kdo je blíž, byl by to hezký výlet.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Až budete, například, :404: :410: :397: :401: :305: :178: :97: Poslechněte si Kopřivu a Duškovou Vybíráme osivo https://dvojka.rozhlas.cz/chat-vybirame ... =on#player
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Již před časem jsem se rozhodla naši rodinu co nejvíce samozásobit zeleninou. Nejen od jara do podzimu ale, pokud možno celoročně. Máme dva sklepy, kde je vhodná teplota, lehce nad nulou, a vlhkost. V jednom jsou uskladněna jablka a mrkev. Druhý, menší, je určen na skladování brambor a kořenové zeleniny. Přemýšlím každoročně, co je v mých silách a možnostech vypěstovat k uskladnění.
Dle mne: mrkev, celer, červená řepa, brambory, ředkve, brukev typu Gigant, kadeřávek, růžičková kapusta, dýně, fazol.
Mrkev Maxima a Koloseum je pozdní, určena ke skladování, poskytuje velký,lahodný kořen. Už dvě sezony jsem sela Maximu, je vynikající, letos vyzkouším i Koloseum.
Červené řepy pěstuji každoročně několik druhů, opravdu velké množství. V zimě si ji oloupu a jím ji jako jablko. Peču ji, vařím. Odrůdy např. Karkulka, Renova, Monopoly (jednoklíčková), Červená kulatá, Alexis, Bona.
Celer je možno, a často vhodno, koupit jako sazenice. Já to střídám, jeden rok předpěstovávám sama, druhý kupuji sazenice. Letos mám semena odrůdy Asterix. Je možno jej sklízet i s natí a také skladovat.
Kedluben k uskladnění mám Gigant a Sparta.
Na zimu je dobré si vypěstovat dostatek dýní, typu Hokaido, dýně máslová apod. Skladují se velmi dobře v pokojových podmínkách.
A letos jsem také koupila semena keříčkového fazolu k sušení Carmen.
Na záhonech se chystám přezimovat kadeřávek. Zelený Kapral a fialový Scarlet.
Růžičková kapusta také zimuje na záhoně. Letos, i přes velký a stálý pobyt molic na kapustě, vyrostla a je vcelku obstojná.
Brambory máme Adela a jestě jeden druh, poloraný, pár červených brambor salátového typu také sázím, právě na bramborový salát.
Sázíme tak dvacet kilo brambor nanejvýše, pro nás je to dostatečné. Vyroste z nich od 100 do 200 kilo brambor.
Seji každoročně i kořenovou petržel, avšak ta se mi opakovaně nedaří.
Také každé jaro vysévám naťovou petrželku, hladkolistou i kudrnku. Dlouhý řádek. Je možno sklízet postupně celou zimu.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, jste dobrá, vypěstujete, co potřebujete. S petrželem mám stejnou zkušenost a jediný rok, kdy mi dobře vzešel, byl ten, když jsem zasela v polovině února. Byl teplejší rok a šlo to. Někdo seje petržel už na podzim co nejpozději, aby vzešel až na jaře. Protože potřebuje asi zimu a dlouho ležet v zemi.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Také je třeba přihlížet k poloze, kde se vaše zahrada nachází, k nadmořské výšce, mrazové kotliny apod. U nás 580 mnm není možno, většinou, sít cokoliv dříve, než ke konci března.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od oreb1 »

Proto někdo seje už na podzim, i mrkev, aby vzešla až na jaře. Nezkoušela jsem to, ale myslím, že by to mohlo fungovat právě v takových místech jako u Vás. U nás je zima někdy moc přerušovaná a leccos už třeba v únoru roste a pak je zase mráz . Některé roky.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Pokud nemáte sklepy, je možno mnoho zeleniny na zimu zavařit, naložit, zamrazit či usušit. V dnešní době, kdy jsou obchody plné zeleniny a ovoce, která je plná pesticidů, herbicidů, insekticidů, sklízená mimo sklizňovou zralost, ošetřená přípravky na dozrávání a skladování apod. je dobré zachránit každý kousek zeleniny, který vypěstujeme.
Mrazák se velmi osvědčuje pro zaměstnané, uschová se tam každý vypěstovaný přebytek na pozdější použití. Mrazím rajčata, fazolky, špenát, papriky. A také v okolních lesích nasbírané houby. Zabalený v alobalu a v sáčku mrazím kopr.
Nakládáme zelí do zeláku na kysání. Také vydrží skorem do léta.
Zavařuji fazolky na kyselo, okurky, pečené papriky s rajčaty, několik druhů čatný, kečup, směs cukety, rajčat a paprik.
Se sušením zeleniny mnoho zkušeností nemám. Suším houby.
Z výše zmíněného vidíte, jaká semínka je dobré koupit, rostliny vypěstovat, abychom se zásobili na celý rok.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

O možnosti sít kořenovou zeleninu na zimu vím, i jsem zkoušela, ale neosvědčilo se mi to. Léty mám vyzkoušeno upravit záhony zjara, většinou koncem března, a zasít. Letos pro toho, koho bude zajímat, budu popisovat a fotit, jak to dělám.
V těchto dnech se chystám na výsev paprik a celeru k předpěstování.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Papriky mám tyto
Beraní roh Paprsek, raná, sladká, délka 25-30 cm. Barva světle zelená přecházející v červenou.
Beraní roh Artist velmi raná ,sladká, červená.
Paprika Eva raná, polní, červená.
Paprika Chilli Jalapeno
Papriky vyseju v termínu jako :koutak: , to je 15.2.Dle mne to stačí.
Koupila jsem substrát pro výsev. V některých předchozích letech jsem experimentovala se zeminou vlastní, ale neosvědčilo se mi to.
Také se poprvé, a to hned zítra, chystám vysít semínka muškátu, odrůda Horizon Ripple Rasberry. V sáčku je jedenáct semen. Píší, že předpěstování je běh na dlouhou trať, tak uvidíme.
Naposledy upravil(a) Janina dne 01 úno 2019 21:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od arus »

:bosorka: když vidím tvé nadšení a radost ze zahrádky, musím říct, že je to nakažlivé :kyticka: Budu se zájmem sledovat tvé počínání a semtam něco podle tvých rad a zkušeností zkusím. :arus:
:arus:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani já jsem tedy spíš takový kozel zahradníkem, sotva poznám bramboru od hyacintu, ale Arus má pravdu, tohle je nakažlivé, díky za založení tématu a určo chci sledovat! U nás tedy pěstuje hlavně mamka, já prý se k tomu nemám moc přibližovat, mám prý děsnou auru, a kytka jen mně vidí, strachy chcípne :)) Sázíme tedy brambory až v dubnu, u nás dříve nelze, a zeleniku ještě déle, jsme na Vysočině a v mrazové kotlině k tomu, tak proto. Krom brambor máme cibuli, mrkev, petržel, celer a pak ještě (je-li místo)hrášek, kedlubny, pórek. Skleník zatím bohužel chybí, k lítosti mé mamky, tže i ty okourky se nám prostě plazí po záhoně a bojují o místo na slunci s bramborou :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth ráda tě inspiruji. :slunce: u nás je to stejné, také nemáme skleník. Rozmýšleli jsme o něm, ale brala bych jen opravdu skleněný a tam jsou nutné velmi dobré základy. Drahá a náročná věc. Pěstuji vše ve volné půdě. Vloni jsme koupili větší pařeniště. Na velmi rané kedlubny a salát, ředkvičky, rukolu a tak. Okurky pěstuji polní. Brambory sázíme na svatého Marka, brambor plná jamka. :)
Dokud to mamku baví, tak pohoda, alespon to okoukneš.
Přílohy
P1200573.JPG
P1200572.JPG
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Javorka »

Okurky nakládačky pěstuji na pletivu (na plotě). Letos jsem měla obrovskou úrodu. Má to velikou výhodu, že se mnohem lépe hledají a pro moji malou zahrádku, je to řešení, jak na ní nacpat co nejvíc zeleniny.
Bohužel fotku nemám.

Obrázek
Tady je to trochu vidět. Letos jsem fotila převážně kuřata.
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Fazolky na zimu z roku 2016. Oblanšíruji https://www.kucharkaprodceru.cz/blansirovani-zeleniny/, navážím 35 dek a šup do mrazáku. V roce 2017 jsem udělala 40 balíčků a v roce 2018 o fazolkách nikdo nechtěl ani slyšet. :usmev:
Přílohy
DSC_0727.JPG
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Javorko to je krásná fotka, kohoutci jak malovaní. :mdz:
Na plotě! výborný nápad. Letos chci zkusit véčko z palet.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Javorka »

Já je dávám do pytlíků syrové. Fazolky máme moc rádi.
Jani, jak je připravuješ?
Já asi nejvíc na smetaně, nebo se slaninkou a česnekem.
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Janina »

Javorko takhle i já. Na slanině jako přílohu. Na zakysané smetaně jako hlavní jídlo s bramborem. Možná objevíme i jiný způsob přípravy?
Také je ob rok naložím s koprem na sladko kyselo. Pak je jen vyklopím na pánev, přidám zakysanku a ohřeju.
Klára z kopce to hezky popsala. https://conovehonakopci.cz/2011/08/ster ... ko-kysele/
Letos mám koupené fazol keříčkový Gama a fazol keříčkový Směs barev.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka, sazeničky 2019

Nový příspěvek od Javorka »

Já mám hlavně keříčkové, takové co mají tmavě fialové lusky.
:433:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 11 hostů