Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Zelenina
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Já vím, že se někde psalo o tom, že cukety můžou být snad až smrtelně jedovaté. No, občas někdo umře na divné věci. Teď napíšu svůj názor, třeba má někdo jiný. Všechny lilkovité rostliny obsahují nějaký jed, většinou při dozrávání vymizí nebo ho je málo. Výjimku tvoří rostliny vyloženě jedovaté, které jsou tím i dávno známé a o nichž tu nemluvíme. Nezralé zelené plody lilkovitých rostlin - okurek, cuket, patizonů, dýní aj. by mohly obsahovat kukurbitacin. Způsobuje hořkost plodů. Nevím, co na to kráva, ale kozy okurkami nejsou vůbec nadšené, nikdy jich moc nesežerou, i když hořké nejsou. S cuketou to samé. Zkoušela jsem jim dávat okrasné malé patizony, okousaly je, ale nijak nadšeně. Jediné, co mají rády, jsou zralé dýně. Z toho vyvozuju, že tyhle rostliny nejsou jedovaté, to by je kozy nežraly vůbec, ale moc rády je taky nemají. Takže s mírou jim to dávat můžete, nic se jim nestane. Jestli jim uděláte radost, když už moc šťavnatých dobrot není, tím líp.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Tada »

Leros mám repy a mrkve dost ale nevím kolik jí budu set příští rok tak jsem se ptal jestli se vyplatí na set těch cuket více nebo jen na okrasu abych to potom nevyhazoval do hnoje.
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Tak to bych Vám spíš doporučila ty dýně. Já kozám dávám každé ráno nakrájené k senu a na to se těší. Navíc dýňová semínka obsahují zinek a mají antiarazitární účinky, takže i výživově to může prospět. Okrasné cukety moc na krmení nejsou, spíš jen když je škoda to vyhodit.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od čobanak »

teď jsem koukal na tu otravu cuketou.stalo se to v ňemecku.ten človjek to sňed,igdiž to bilo hořké.hořké se to muže stát z duvodu sucha a vizrálosťi plodú.okrasné druhi nejsou šlechťené,abi nebili jedovaté!pozor na křížence okrasnejch a jedlejch druhú!to je ňeco jako len pro potravinářské učeli-má mít daleko méňe kijanidovích sloučeňin než lentna technické viužiťí
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Tada »

Když se u náš vypěstuje nějaká dýně tak rozhodně nebude pro kozy :vytlem: protože se buď udělá džus nebo se zavaři nebo se udělá kandovaná dýně. :stydim: Takže kozy zbydou jen slupky a družina. :souhlas:
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Tado, tak to zkuste jako já. Předpokládám, že nějaké políčko máte. Dovezte tam hnůj, nechte ho na hromadě tak 30 cm i víc do hloubky. Možná budete mít i nějakou starou slámu nebo seno nebo listí apod. To dejte navrch taky tak v 30 cm silné vrstvě. Do ní zahrabte semínka dýní a víc se nemusíte starat. Budete mít dýně pro sebe i pro kozy, ještě rozdáte nebo prodáte. Na mou duši, to dá práci jen při setí a sklízení.
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, někdo je schopen umřít na cokoliv :vytlem: . Jen proto, aby se pak lidi báli, že na to umřou taky. Přeháním samozřejmě. Je spousta rostlin, které obsahují látky, jež ve větším množství jsou jedovaté, ale v menším množství ne, někdy dokonce prospívají. Např. pecky od meruněk a jadérka jablek obsahují kyanid taky, já je jím, ještě jsem neumřela a asi se mi to na to umřít nepodaří, nikdy jich není tolik. Obsahují i prospěšné látky. Navíc kyanid se vylučuje z těla průběžně. Třeba měl ten člověk nějakou poruchu, proto umřel na něco, co většina lidí ani nepozná.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Okrasné tykvičky se zkrmovat nedají, protože jsou neskutečně tvrdé. Na ně jenom sekerou. To helovínky, hokajda, semínkaté a big zkrmuju všem přes krouhačku. Jen kozy mají zase výjimku a dostávají je v půlkách nebo na kostičky.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Tada »

Já mám hromadu hlíny na které byla letos kukuřice a zjistil jsem že je tam docela dobrá půda a sluníčko tak mě napadlo vykopat docela velkou díru dát hnůj zahrnout zeminou dát tam sazenici dýně.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Tada »

DAD David Abrahám píše: 23 lis 2020 20:43 Okrasné tykvičky se zkrmovat nedají, protože jsou neskutečně tvrdé. Na ně jenom sekerou. To helovínky, hokajda, semínkaté a big zkrmuju všem přes krouhačku. Jen kozy mají zase výjimku a dostávají je v půlkách nebo na kostičky.
Jo to že jsou tvrdé jsem zjistil kdyz jsem z ní vydlabával semínka
Ale myslel jsem že krouhačka by to zvládla.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ruční z toho nadělá sotva 'piliny' a nic to nechtělo. V elektrické jsem to nezkoušel, ale nepředpokládám lepší výsledek v krmitelnosti. Slabá tvrdá slupka, minimum 'masa' a pár semínek. Škoda práce :nesouhlas: . Každý rok co se neprodá končí na kompostu a tam to překáží i dva roky.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
růžička
Příspěvky: 125
Registrován: 13 říj 2018 13:27
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od růžička »

okrasné dýně zkrmuju v zimě slepicím.rozseknu je a půlky jim nabodnu na hřebíky a slepice vše vyzobou a zůstane jen tvrdá slupka.
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Tado, nic kopat nemusíte, je jim nějak líp na kopečku, aspoň mně se zdá.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

Protože jsem do řepy při sázení zapomněl přidat ředkvičku a salát, tak jsem to posadil dnes. Zima nezima, hlavně že je vlhko.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

aneb Zelenina našich kýblíkú :vytlem: . . . .
Sousedka vyhazovala vyrůstající cibule, tak jsem je šupnul do hlíny a už mám čerstvé zelené do polévky.
Přílohy
IMG_20220407_153220.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

Posazená 2.4..
Přílohy
IMG_20220519_190116.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od arus »

Pěstujete někdo na zahrádce ostropestřec? Vím, že děsně píchá. Letos je už asi pozdě,ale mám chuť ho příští rok pěstovat a více zařazovat do jídelníčku, když Koutakovi tolik pomohl..jako prevenci proti ucpávání cév, vzniku cist,obnovu činnosti jater atd. Tak užitečná rostlina by na zahrádce neměla chybět..si myslím :vytlem:
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

arus, to není dobrý nápad. Běžte si ho koupit do lékárny nebo bylinářství. On by se klidně dal ještě zasít, ale nejenže opravdu píchá, ale nedá se pořádně ručně sklidit. Pokud na něj nemáte kombajn, což nepředpokládám, zůstanou Vám semínka v semeníkách a budete je ručně v kožených rukavicích dolovat. Jeden dva bodláky na ozdobu, to jo, ale domácí pěstování ostropestřce už neprovozuju :nene: .
Jak je to hrozná rostlina, dokazuje i to, že kozy ho žerou jen úplně mlaďoučký, chvíli po vyrašení, pak ani to ne, i je strašně píchá.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11575
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Hhippie »

To bude asi to samé se štětkou - také pichlavý bodlák, vlastně rumištní plevel. U ní se ale používá kořen, takže lze získávat asi snáz… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Františka. »

Štětka je přívětivá a jemná v porovnáním s ostropestřcem. Listy štětky kozy nemají moc rády, ale žerou je, i když nerady. Ani suchý květ štětky proti tomu není nijak strašný.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů