Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Zelenina
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jaká mama? BURANE! :cert: Teď v předvečer MDŽ! Za trest seženete do pátku voňavé frézie!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Janina »

Asi mastnáčkova máma, já jsem taky máma. Nevidím na tomto oslovení nic špatného. Máma, mamka, nejvíc mi říkaj mami. Někteří ne zcela vlastní Jani.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

No teda z vás leze pěkný humusák! Evidentně zanedbané tělesné tresty! :tumas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od PavelIV »

MDŽ jsem zrušil, máme den matek, jen na den otců tu všichni kašlou :smutek:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ale to je právě to MDŽ :PavelIV:
Ta mladá generace je evidentně bez fantazie :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od PavelIV »

Vzpomínky jak tatínci rozdali kytky a pak se zlili mi ten "svátek" nijak nepřibližuje
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od oreb1 »

Vyzdobená závodní jídelna, řečníci v saku, žáci recitovali a rozdávali červené karafiáty. Nesnášela jsem to, ale když jsme ve škole něco dělali k MDŽ pro maminky jako dárky, bavilo mě to. Nadiktované svátky ráda nemám. Jestli mi chce někdo udělat radost, může kdykoliv :ruzicka: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tatínek se nikdy nezlil, ale taky nikdy kytku mamce nedal. Tak to byla šance pro mne udělat mamince radost. Proto to mám zafixované asi jinak, kor když si vzpomenu jakou radost mamka měla! Co pořád máte všichni proti tomu chlastu? On za to nemůže že to s ním někdo neumí!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od PavelIV »

Já nic, naopak, jen s tím svátkem. Mýho tátu jsem viděl opitýho trochu víc jen jednou, to on mě víckrát :nazdravi:
Myslel jsem to obecně. Ale kuš, sviníme tu do zeleniny :usmev:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem se pobavil,zavzpomínal a jdem zahradničit.Takže to shrnu: Zakoupíme mopovku,hezky jí na jedné straně spojíme a musíme postavit na beton,protože jinam, jak správně poznamenala Javorka ,by do ní nalezlo všechno a sežralo.Musíme do ní navozit zeminu a po nasazení zalévat,jak se správně zeptala Hhippie.Samozřejmně,že voda proteče a bude špinit ten beton.Po "velké" úrodě musíme odvést zeminu,uklidit před zimou mopovku a příští rok na jaře se určitě na to každý vykašle.Za svůj život jsem udělal stejných hloupostí mnoho.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Janina »

Tak ted jsem se Zdeňku pobavila já. :))
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) tak nejak bych si to presne predstavovala :vytlem:

Vidim to tak, ze uz asi budu sit pomalu... koreniva zelenina eventuelni prizemni mraziky prezije? Hrasek? Cibule? ... dekuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Kouťák »

Veroniko,nikam nechvátej.Mrkev ta teď jde,ale hrášek a cibulka na konci března zmrzne.Možná,že se s počasím pletu,ale zatím jsem se setím v klidu.
Mastnáčku,u nás stojí teď brambory 11,-Kč,takže to se určitě nevyplatí a rajčata do nádob už také nedávám.Před dvaceti lety to mělo své opodstatnění,protože bylo jiné počasí,,ale dnes rostou rajčata všude jak plevel.Loni jsem rajčata nasázel do písku kolem rybníka asi 10 cm od vody.Nemusel jsem je zalévat a úroda nádherná.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Hhippie »

Ok, diky moc. Me je treba lito, ze nestihneme hrasek dvakrat,prestoze to je nejpblibenejsi zelenina. Uz nikdy podruhe v roce nevyroste, aby bylo co sklizet... tak jen kvuli tomu. A sazecky cibuli jsem si pri ezla vcera z kramu,tak bych to rovnou zapichala, kdyz je mam po ruce :vytlem: ale radsi jsem se zeptala moudrejsich a zkusenejsich..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Javorka »

Tady je zem ještě hrozně blátivá. Nedovedu si představit, že bych do té patlanice něco sela. Ještě musím počkat.
Já dávám rajčata do nádob, protože se na záhon prostě už nevejdou. :smutek:

Obrázek
:433:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Javorka »

Když je nejhůř, tak zatáhnu květináče pod střechu. Nemám jich moc, tak se dá zvládnout. Aspoň něco se zachrání.
Z krup mám panickou hrůzu.
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od oreb1 »

Nemáte někdo nápad, jakou zeleninu bych mohla dát na opravdu slunečné místo? Jsou tam dva řádky česneku a nevím, co tam ještě dát. Praží tam slunce celý den, mírný svah otočený k západu. Navíc zapomínám zalévat :stydim: . Spíš asi neexistuje nic mimo ten česnek, co by to přežilo.
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Oreb: Já myslím, že by se hodily rajčata nebo papriky. Potřeují teplo a zalévat je vhodné max 2x do týdne, zato pořádně. Taky nezalévám pravidelně. Rajčata mám u baráku na jižní straně a zalévám v největším vedru cca jednou za tři dny.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Janina »

V březnu nastává vhodné období pro předpěstování zeleniny a letniček, na některé druhy je dokonce nejvyšší čas. A když jste tak v tom plánování, co na který záhon vysadíte, měli byste myslet i na rostliny, jež na zahradě sehrají úlohu ochrannou.

Mšice, housenky, slimáci, dřepčíci a další drobní živočichové dokážou zahradníkovi nepěkně poničit s láskou vypiplanou úrodu. Pokud se jim chcete ubránit s minimálním použitím chemie, zapřemýšlejte o výsadbě rostlin, které škůdce samy o sobě odpuzují.

Například lichořeřišnice větší je známá svou schopností odpudit mšice. Vyhýbají se jí prý i housenky, mravenci, slimáci a myši. Často se vysazuje jako strážce brambor, cuket, dýní, kedluben či brokolice.

Budete-li letos pěstovat listové saláty a zelí, budete je chtít ochránit především před běláskem zelným a slimáky. Za tímto účelem je dobré na záhon vysadit také nějakou aromatickou bylinu jako šalvěj lékařskou, tymián, kopr nebo saturejku. Poslední jmenovaná zároveň podporuje růst hrášku a fazolí.
Proti mšicím, dřepčíkům a běláskům zeleninu ochrání máta. Její sousedství ocení také ovocné stromy.

Na okrasné záhony s cibulovinami a letničkami je vhodné vysadit voňavou levanduli, která odpuzuje mšice. Ochrannou funkci květin zastane také měsíček lékařský nebo aksamitník (afrikán). Obě tyto rostliny jsou schopné vypudit ze záhonu háďátka, proti kterým ani neexistuje chemický preparát. Na měsíček a aksamitník si nicméně netroufají ani další škůdci, zahradníci si je pochvalují i jako prevenci před mšicemi, mravenci a housenkami.
Okopčeno. :bublina:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelenina našich zahrádek, záhonů . . . ..

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes dopo jsem zasela mrkev. Byla otevrena min.rok, tak kdovi, jestli neco vzejde. A zalila, protoze zem uz je tu oschla... Ostatni jsem tedy, dle koutakovy rady, nechala zatim spat.. 🙂
Kdyz letos planuji set i ty bylinky, tak semtam udelat radek mesicku mezi zeleninou mi prijde realizovatelne... jen si na to vzpomenout... :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů