Pařník

Zelenina
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pařník

Nový příspěvek od oreb1 »

Přemýšlím o tom, že bych si postavila pařník. Našla jsem zachovalé dveře od sprchového koutu, ne zasouvací, ale otvírací, přiměřeně široké, přičemž mě napadlo toto využití. Myslím, že bych byla schopná to realizovat ještě pro letošek. Ale vždycky jsem všechno pěstovala z přímých výsevů, takže nemám zkušenost, co do pařníku třeba v půlce března dát a jestli to ještě má cenu. Prosím Vás tedy o Vaše zkušenosti, jak a co v pařníku pěstujete nebo předpěstováváte, čeho se vyvarovat, zlepšení, nápady, které můžou pomoct mně i někomu dalšímu.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od Profesor1 »

Co chcete - saláty, ředkve, později předpěstované rajčata, papriky aby si navykly na venek tím že během dne jim otevřete vrch . . . . .. . . . . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, díky. Co chcete - zatím nechci nic :usmev: , nejsem na to zvyklá. Ale nápady přijdou.
Když budu chystat místo, mám půdu odházet a dát dospodu slabou vrstvu hnoje a na to půdu vrátit? Mám hotový kompost z hnoje a rostlin, což je na tom místě. Ale stačí to? Do skleníků lidi dávají hnůj kvůli teplu, ale sem nevím. Abych to nepřehnojila.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od Profesor1 »

Určitě dejte velkou vrstvu hnoje. Pařeník od slova -pařit (s kratkym a)!
Skleník si vytvoří teplo díky proskleným plochám líp a osazuje se později než pařeniště, ale taky nemusí :vytlem:
Ten hřejivý hnůj je to podstatné! Musíte ale vykopat hlubokou jámu, ať vám tam vrstva hnoje vleze. Pak ten kompost, hlína a zalévat ať se hnůj rozehřeje a ať to co nejdříve klesne. I ten hnůj DOBŘE UŠLAPAT a prolít vodou.
Na severní stranu si dejte oharky, nebo okurky :vytlem: a až nebude potřeba zakrývat, tak tam postavte kari síť, nech po ní oharky šplhají.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, to je krásný popis :souhlas: , díky.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od Janina »

Kopřiva a Dušková o pařeništi, foliovníku, rajčatech a paprikách.
https://dvojka.rozhlas.cz/vysev-rajcat- ... ch-7778739
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od oreb1 »

Měla jsem v plánu udělat pařník ze starých sprchových dveří, ale ujal se toho syn, který tu momentálně byl a použil nepotřebné plastové okno. Mám vyvýšený záhon, který vznikl z ohrádky na hnůj ze starých na sebe naskládaných krovů. Na kraji toho záhonu zabudoval okno, vykopali jsem hlínu, navozili hnůj a zasypali zase hlínou. Na jaře jsem zasela košťáloviny a celer, všechno krásně vzešlo a teď už dávno roste venku. Díky za rady :souhlas: .
Přílohy
P1310004.JPG
P1310003.JPG
P1310007.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od oreb1 »

Co myslíte, mám ten hnůj každoročně dát nový? Vykopat starou hlínu, dát nový hnůj, zasypat, zalít, zavřít pařník. Každoročně opakovat nebo třeba jen jednou za dva roky?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od Janina »

Oreb záleží, co od pařníku očekáváte. Pokud má silně hřát od spodu, chystáte se pěstit už velmi brzy zjara, je třeba dát do spodu nový čerstvý hnůj a prolít to vodou, musí se zapařit, aby hřál. Na to dobrou zeminu, cca vysokou jako budoucí kořínky.
Na to se používá čerstvý koňský hnůj. Jistě se hodí i kozí nebo ovčí, ale konský je nejvíc záhřevný.
Pokud chcete jen vylepšit zeminu, zaryla bych kompost. A to můžete ob rok, dle mne.
Pokud nebudete letos hnojit je dobré posypat tři týdny před výsadbou zem v pařníku či skleníku dusíkatým vápnem, zalít a přikrýt fólií. Pak odkrýt, prokypřit a sázet či sít.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pařník

Nový příspěvek od oreb1 »

Chci mít ranou zeleninu a vypěstovat sadbu na záhony. Čili vykopat a navozit nový hnůj, jasné, už mi to došlo. Hezky zase od začátku, aby to byl pařník od slova pařit, jak to napsal Profesor.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů