Křen selský

Zelenina
nitraner

Křen selský

Nový příspěvek od nitraner »

https://m.abecedazahrady.dama.cz/katalo ... ren-selsky
Odkaz abych nemusel nic moc psát. 😂
Co chci napsat je něco o tom, jak pěstuji křen.
Použivam plastové trubky, průměr 120.
Kompost se zeminou nasypeme do trubky a do toho zasadíme kořen křenu. Zalejeme. Pravidelně zalíváme. Na zimu schovam do sklepa. Raději delší trobku, tak kolem 70 cm. To proto, že křen druhým rokem, žene kořeny hluboko. 😂
Pár obrázků.
Pomalu jej vytahujeme.
Křen 1.jpg
Vytahneme v celku. Dobře zalívánej se nerozpadne.
Křen 2.jpg
Očistíme kořen.
Křen 3.jpg
Křen 4.jpg
Zařizneme. Můžeme nechat i kratší kořen. Zasadíme zpět do trubky. Nezapomeňme přidat do stavajíciho substratu trošku novehokompostu.
Křen 5.jpg
A vrátíme na původní místo do sestavy křenů.. 😂😂😂
Křen 6.jpg
A můžeme zvesela zavařovat okurečky. 😂
P_20190715_191810.jpg
:nitraner2:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Marion108 »

To je paradicka... ja porad resim jsk to vzdycky dostat ze zeme... :vytlem: :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Profesor1 »

Připomíná mě to klecový odchov slepic. Chudák křen :plac:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, připomněl jste mi, jak jsem kdysi, když jsem přestala jíst maso, málem nebyla schopná jíst ani zeleninu, protože v zimě v kuchyni uříznutá kedlubna začala dotvářet další kus a mně jí bylo líto, protože je taky živá a tak strašně se chce zachránit a růst. Je to k smíchu, ale když se něco bere až do detailu, člověk se v tom utopí. (Zase jsem se dopracovala k tomu, že maso jím, ale jen ze zvířat, která odchovám a porazí se "slušně".)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja spis resim, ze pri pestovani zahyne spousta tvoru... takze to take neni bez kapky krve... a proto mi pripada jako totalni alibismus, kdyz si ti lidi kupuji vegan veci a rikaji jak jsou soucitni, neni to tak... nejde mit ludske telo a neublizovat jinym bytostem... jj, kytka ma taky city o tom jsem presvedcena... kdyz trham kytky nebo zeleninu, vzdy si rikam ze je skvele ze vyrostla a muzu ji jist a pritom jakoby dekuji, protoze to neni samozrejmost...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, dělám to podobně. Ne vždycky si vzpomenu, ale v duchu se omluvím plevelu a poprosím Boha, aby mu to pomohl snést, když ho vytrhnu. Ale když chceme žít, musíme ubližovat, ať chceme nebo ne. A žít musíme. Tak už to na zemi chodí.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Janina »

Asi to tak má být, když je to tak zařízené.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Marion108 »

Ano, je to tak zarizene, bylozravci pojidaji rostliny, masozravci bylozravce a jejich ostatky casto poslouzi jako krmivo pro mrchozrouty a vykaly zivocichu zase jako hnojivo pro rostliny... je to normalni kolobeh... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od oreb1 »

Smrt je součástí života a toho koloběhu a nikdo se jí nevyhne.
V té souvislosti napíšu, co mi vyprávěl jeden cizinec o smrti. Je to taková pověst.
Kdysi dávno, když lidi začali žít na zemi, posílal Bůh anděla za těmi, kteří měli navěky odejít. Anděl za nimi chodil, říkal jim, aby s ním šli, ale oni si vymýšleli, zdržovali ho, říkali mu, že má jít za někým jiným, že jsou ještě mladí, že mají rodinu a proč by tedy měli odejít, prostě kladli mu nástrahy a měl se svým úkolem neskutečné potíže. Šel tedy za Bohem si stěžovat a On to vyřešil. Od té doby už anděl smrti nemusí nikoho přemlouvat, protože jsou mezi námi nemoci, havárie, vraždy, prostě vždycky je důvod, který lidi vidí jako příčinu smrti. Už to není anděl, kdo je ze života odvede, ale zemřeli kvůli nemoci apod. A anděl je jen doprovodí. Jak je to doopravdy, nikdo z nás neví.
(Od křenu jsem se dostala trochu stranou ;-) .)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Marion108 »

Existuje utrpeni nemoc, stari a smrt, jen nase mysl (duse) nema zacatku ani konce, nema zadny tvar, chut ani barvu, je neomezena a nadcasova... tohle maji temer vsechna nabozenstvi viry i prozitku spolecne... :souhlas: a pokud maji mysl i rostliny, tak by se k nim lide meli chovat co nejlepe, nicmene :nitraner2: kren vypada spokojene. :vytlem:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
nitraner

Re: Křen selský

Nový příspěvek od nitraner »

Tahle debata mě nijak zvlášť nebere.
..... Křen ma prostor k svému růstu. Zlehka prorusta zeminou plnou živin z kompostu. Má pravidelný přísun těkutín. Když si řekne má volnost pohybu, přesunu kamkoliv. Bezbolestné se vybere z obydlí. Obnova růstu.
........ Křen, přijde mamlas s rýčem a při dolovaní přetne život bůhví jak. Celý život odkazan na strádani žízní a obavou že na jaře nevyroste. Živoři v chude tvrdé zemi. Nemůže ze přesunout. Není hyčkan.......

😂😂🤔 :nitraner2:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Marion108 »

:)) :)) :)) to jsou ty debaty o nesmrtelnosti chrousta - krenu....
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Janina »

Je to prima návod z praxe. Možná se konečně dočkáme pěkného křenu. Určitě to zkusím. :souhlas:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Profesor1 »

Posaďte jej do petky s uříznutým dnem a hrdlem. Víc prostoru = větší kořen.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
nitraner

Re: Křen selský

Nový příspěvek od nitraner »

😂 :profesor:
no nevim, nejsem si zcela jist, když tak prosim o opravu, trubka o rozměru 12,5 cm x 70 cm je menší než uřizla petka?
Kdysi jsem chtěl dělat napaječky z petek, tak jsem skoušel odpadní trubky o výše uvedenem rozměru a uřizla petka z kofoly v ni litala jak noha v galoši. 😂😂😂
:nitraner2:

Pro ty co nevijou co jso to galoše https://www.profesional-plzen.cz/pracov ... ulkan.html
😂😂
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od PavelIV »

Protože mám stole i 1,5 l PETku i pravítko, tak jsem vám to změřil - průměr je 90mm :))
Kromě toho myslím, že by to nešlo tak pěkně ven, kvůli těm zúženým tvarům, co na PETkách obvykle dělají
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Profesor1 »

Achááááá, přehlídl jsem rozměr, ale i tak .. . . . Viděl jsem o tom reportáž, asi v receptáři. Tam to dávali do petek - dvolitrových a kořen byl velký-silný.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od oreb1 »

Vždyť jde o princip, jestli trubka nebo flaška, to je skoro jedno. Trubka je na vytahování lepší, petku má každý. Určitě to usnadní vykopávání křenu ze země, protože třeba v suchém jílu to jde hrozně. Spíš nejde a člověk se na to spíš vykašle.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od PavelIV »

Dvoulitrovou na stole nemám :)) :)) :))
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Křen selský

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mě překvapila ta četnost vyrostených tenkých kořenů křenu. V té reportáři šlo o to, aby vyrostl jeden, hlavní, tlustý kořen. Nevím jestli existuje víc druhů křenu, nebo tvorbu kořene - kořenů lze ovlivnit druhem zeminy kterou se vložený kořínek do petky - trubky obsype?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů