Skladování mrkve

Zelenina
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od přezdívka »

Na takové uskladňování se pamatuji z dětství. Bedna naplněná pískem a v tom zastrkaná kořenová zelenina. Když jsme se s manželem přestěhovali do nynějšího bydliště, tak ze začátku jsem pokračovala v zajetém systému. Fungoval do doby, než jsme udělali ústřední topení. I když jsme stávající sklep od kotelny odizolovali, tak už nebyla stálá teplota kolem dokola, ale ze strany kotelny se sklep dost oteplil a bylo to tak na uskladnění kompotů. Zelenina a brambory v něm už kolem vánoc byly skoro k nepotřebě. Písek na zeleninu jsem nakopala na zahradě.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Janina »

Uskladnuju tak mrkev ve sklepě na jablka. Veliká plastová nádoba, vrstva písek, vrstva mrkev a to se střídá až nahoru. Nádoba je na dně proděravělá. Písek ale nevím jakej je. Je na betony a tak. :andel:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Hhippie »

Kdyz jsem byla mala, pamatuji si na to take, ze byla hromada pisku ve sklepe a do te se zahrabavala mrkev..
Ja bych volila jemnejsi z duvodu, ze mi ten hruby neni sympaticky na tlapicky :andel: ale technicky se v tom nevyznam... :promin:
Moc se tesim, ze jsme vymysleli v novem dome i sklep, takze bude kde uskladnovat. To jsem fakt rada! Neznam nikoho, kdo kolem me stavel, ze by mel sklep. Vubec nevim, kde se v novostavbach zelenina skladuje...? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Janina »

V novostavbách se zelenina uskladnuje v hypersupermarketu, Hhippie.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, to není ani vtipný. To je k pláči :nesouhlas: U paneláků to chápu, ale u domů na zakázku... :nevim:

Mastňáčku: my taky nebudeme mít komín. Kamínka jako záložní zdroj spíš na efekt budou mít tažený komín po fasádě. Ale to je taky tím, jak je to dnes pojaté. Lidi přijdou domů a chtějí mít teplo. Ne přijít do 15 stupňů a čekat 2 hodiny, než tam bude k žití... :nevim: Pokoje jsou větší, takže by o to déle trvalo to vytopit... takže se jede na automatické možnosti topení... doba je jinde holt.

Ale řešíme mrkev. Pamatuji si, že když byla zastrkaná do písku tak, jako by z něj rostla, po Novém roce začínala pouštět zas nať (ta se asi otrhávala, než se "zasázela" myslím..). jak to funguje, jak tu někdo psal, když se nasype do písku na bo v menší vrstvě k a zase zasype pískem?
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Janina »

Při sklizni se nat z mrkve odstraní, pokud je sklep dostatečně chladný a písek není mokrý nat nevyroste. Mně tedy nevyroste.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion ji tam nechávala, ale ta ji neukládala do písku. Nevím, jestli to je rozdíl nebo ne, v písku nebo jen v bedýnce.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od přezdívka »

Při ukládání do písku se nať neořezává, ale ukroutí, aby zbylo srdíčko. Jinak by zelenina shnila.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Janina »

Přesně tak, stejně i u celeru.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak možná proto si pamatuji, že na tom byla čerstvá nať. Třeba to bylo jen toto. Byla jsem fakt malé šprtě, tak to je jen tak v mlze.... taky si pamatuji, že některé se vytáhly a byly rozteklé... bylo to nechutné s smrdělo to. Tak proto si to pamatuji :stydim:
Taky si pamatuji na to, jak v tom sklepě klíčily brambory... někdy měly klíčky i půl metru dlouhé... ale vydržely až do léta (pokud se to tedy dá jíst) :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od přezdívka »

Dřív ani jiná možnost nebyla. Brambory byly na podzim na uskladnění a potom až v červnu rané. Tak se klíčky olámaly a brambory se vařily s kmínem a potom zjara s celerovou natí. Mělo to snad nějak neutralizovat solanin.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Marion108 »

Mrkev lze uskladnit nekolika zpusoby a zadny neni spatne pokud vydrzi. Jedna z moznosti je pisek, s i bez nate a to zase zalezi na tom jake jsou podminky konkretniho sklepa...
Nam se pisek moc neosvedcil, mame ve sklepe dostatecnou vlhkost a mrkev v nem vydrzi i bez nej, v nem hnije at se nat necha nebo odstrani... i pres to, ze pisek je dezinfikovany (sluncem), proste ty bakterie jsou uz na te mrkvi a v nasich podminkach to nejde, ani v bedynce, ale take je to ruzne podle roku, kdy se sklizi atd. Loni i predloni jsme mrkev polozili na vyklizenou a vyvapnenou hlinenou podlahu sklepa v asi peti vrstvach podel steny (mezera cca 15 cm od te steny) nati od steny, nat se MUSI do konce roku odstranit, pak hnije, je treba zanechat srdicko, novou to vyhani nekdy az v dubnu, ale zalezi na teplote, pokud vam prijde v breznu leto :promin: tak to proste udela driv. Vetsinou na konci kvetna uz s mrkvi koncim, bud ji nemam nebo uz je leda polivku. Mrkev sklizime az co nejpozdeji, cim vic nasaje vlhkosti a je chladneji tim lepe, samozrejne dolovat ji ze snehu nelze... :vytlem: to uz chce odhad, kdy je idealni cas... letos je jeste v zemi a vesele roste.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Františka. »

Janina píše: 15 říj 2019 14:18 Uskladnuju tak mrkev ve sklepě na jablka. Veliká plastová nádoba, vrstva písek, vrstva mrkev a to se střídá až nahoru. Nádoba je na dně proděravělá. Písek ale nevím jakej je. Je na betony a tak. :andel:
Skladovali jsme mrkev tak, že jsme ji nastojato zapíchali do písku tak, aby koukal kousek vršku bez natě, ale Vy píšete, že dáváte na sebe vrstvy a i jinde jsem to už četla. To Vaše řešení je výhodnější, potřebujete menší plochu :souhlas: . Jak velkou asi na to máte bednu a kolik vrstev?
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Tada »

My skladujeme mrkev taky tak bedna je asi tak velká jako maj ty v tom velkým obchoďáku od zeleniny asi pět vrstev mrkve.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě se zeptám, jestli používáte pořád ten samý písek nebo ho měníte nebo nějak ošetřujete. Kde ho pořád brát?
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Tada »

Aha tak to neporadím protože tolik mrkve mám letos poprvé tak jsem ji do písku nikdy nedával ale myslím že není problém použít písek opakovaně
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od čobanak »

asi bi tam nemňeli zustat ňejaké zbitki,ktere bi zahňívali.písek se muže i proprat.mislim,že se to tak ďelalo,gdiž mňel ňegdo doma kočku,gdiž jsem bil malej.kočki choďili do bedňički s pískem,a ten se pral
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Kouťák »

Co mám odzkoušeno já.
1./ Čtyřlitrová sklenice,naskládat mrkev,otočit dnem vzhůru a postavit do sklepa.Proti písku,to má výhodu,že vidím,pokud by některá hnila,dělám to tak dodnes.
2./ Místo písku použít mech rašeliník.Rašeliník,mrkev,rašeliník,mrkev atd..Kdo by pořád hledal mech rašeliník a někde také ani neroste.Je to ale nejlepší.
3./Za mlada,kdy se mrkve pěstovalo hodně,tak se většina zakrtechtovala a další část šla do sklepa.Krmná se u nás většinou krechtovala a přidávala se tam i na jídlo.Krecht se otevíral až na jaře,hned jak slezl sníh a byla opravdu jak čerstvá.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Kouťák »

Tipuješ správně.Sklenice bez víčka a je dobré strčit pod hrdlo z jedné stany něco,třeba slabou třísku,aby to dýchalo.Hlavně musí být ve sklepě tma,ale tma je nejdůležitější i u skladování jablek.Další možnost je vakuové balení a položit na podlahu sklepa.Nemusí být vakuovačka,stačí brčkem odsát vzduch.Je třeba zkoušet,protože sklep má každý jiný.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování mrkve

Nový příspěvek od Tada »

Dnes jsem vytáhl první mrkve z písku . A ony normálně klíčili myslel jsem že kdyź budou v písku tak klíčit nebudou asi mám moc teplé sklepy a to jsem si myslel že ten je studenější něž ten co mám doma asi budu muset více větrat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 15 hostů