Dýně

Zelenina
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dýně

Nový příspěvek od Marion108 »

Je tohle dyne komo komo? Mate nekdo zkusenosti s jeji upravou v kuchyni?
Obrázek
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od arus »

Uvítám recepty z dýně. Dělávám džus (z měkké části) a kanduji (tvrdou část). Letos bych uvítala nějakou změnu, hlavně z té měkké části. Podělte se. :kyticka:
:arus:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Javorka »

U nás je nejoblíbenější polévka se smetanou, zázvorem (aby byla trochu pálivá) a krutony.
Pak pečená v troubě s Gorgonzolou (nebo s Nivou) a ořechy. Ale spíš ji peču s další zeleninou a namáčíme do dipu.
Dcera dělá guláš. No a pak se dá rozmixovaná přidávat např. do lívanců, nebo jak jsem dělala tu roládu, tak ta byla moc dobrá.
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak pro ty kdo nevedeli jako ja, je to tykev olejna.:)
Receptu z dyne mam mraky, protoze je to u nas zakladni surovina, podobne jako brambory. Mily driv dyni nejedl, kdyz jsem mu rekla, ze rada varim z dyne, tak nadseny nebyl a jak se pak olizoval...:D
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Janina »

Vařím jen z Hokaida a máslové. Převážně polévky, dále kaši jako přílohu, to je výborné, a také pečenou jen tak na plátky, kořeněnou, také příloha.
host

Re: Dýně

Nový příspěvek od host »

Tykev olejnou v našem okolí pěstovali několik roků a potom z polí zmizela. asi už není dotovaná. Kam se člověk podíval, tak všude samá tykev. A jak chutnala divočákům. Když táhli z lesa na pole, tak přes naši pastvinu pěkně ji celou rozryli. Potom jsem chodila, obracela drny zpátky a zašlapávala. A druhý den nanovo, dokud byla nějaká dýně na poli.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od oreb1 »

Já používám dýni stejně jako cuketu. Kousky osolím a okořením a opeču rychle na oleji s jinou zeleninou. Nesmí se podlévat, aby se nerozplizla. Přidávám ji také do leča. Nebo z ní jde dýňové zelí, které má sice úplně jinou chuť než opravdové, ale dá se použít třeba jako náplň do závinu z bramborového těsta.
nitraner

Re: Dýně

Nový příspěvek od nitraner »

My doma děláme dyňový kompot.
P_20181028_195656.jpg
Jedna hooodně stará fotečka.
Anežka

Re: Dýně

Nový příspěvek od Anežka »

Dobrý den, já se s vámi podělím o recept na dýňovou kaši, který jsem nedavno objevila. Není to žádná věda ale doma to všem zachutnalo. Recept zde. Jako přísada jsou tam i esenciální oleje, které doma používáme při vaření, ale není to nutnost. Dá se to i bez nich. Je to jen takový tip na rychlou a zdravou snídani, nebo svačinu :) pokud máte nějaký zajímavý recept z dýní tak se o něj klidně taky podělte. Díky
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od arus »

Děkuji, za všechny recepty, určitě si nějaký vyberu a vyzkouším. :kyticka:
:arus:
přezdívka

Re: Dýně

Nový příspěvek od přezdívka »

Potřebovala bych od někoho, kdo má zkušenosti se zeleným hokaidem. Dostala jsem jedno oranžové a jedno zelené. Oranžové jsem rozvařila na kaši, z poloviny udělala polévku a druhou polovina dala zamrazit. Nedovedu si představit, jak by vypadalo pyré ze zeleného hokaida, kdybych ho nechala se slupkou jako to oranžové.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od oreb1 »

Rychlý dezert z dýně a jablek
Půl máslové dýně a 4 jablka rozstrouháme nahrubo a smícháme s dvěma lžícemi medu, mletým nebo tlučeným badyánem podle chuti, hrstí rozinek a ořechů. Na pánvi ohřejeme olej nebo máslo, přidáme směs, mírně podlijeme a velmi krátce podusíme, aby se z jablek nestala kaše. Povrch jemně poprášíme škrobem, dobře zamícháme a dáme vychladnout. Může se podávat samotné nebo s jogurtem či šlehačkou. Labužníci mohou povrch polít trochou alkoholu.
Přílohy
P6300077.JPG
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od arus »

Už nechci dýni letos vidět. Celý týden jsem s ní pracovala...kandovala a kandovala. Dnes jsem skončila. :tanec:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od Janina »

Arus a jaké to je? Předčilo to tvá očekávání?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, to tedy chápu. Já si na dýních cením toho, že tak dlouho vydrží a dají se uchovat normálně v bytě až do jara. Jenom ta Vaše by zabrala půl místnosti :D . Jeden rok jsem jich měla tolik, že zaplnily každé místo, a když jsem si sedla do křesla, dávala jsem si nohy na jednu z dýní, protože byly všude.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od arus »

Oreb, chtěla jsem po profesorovi malou dýní do 10kg...a tohle byl výsledek. :roll:
Má to u mně schované. :lol:
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od oreb1 »

Schované v kandované podobě? Spíš jste mu ji měla naložit do rumu nebo obalit čokoládou ;) .
Ba ne, arus, profesor ví, co dělá. U Vás se to spotřebuje. Jestli vydrží, klidně můžete mít kandovanou dýni z letoška ještě příští rok. A přidávat ji do vánočky místo rozinek nebo do ní vstrčit oříšek polít polevou jako pralinku. Až nebudete mít co dělat :P .
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od arus »

Oreb, nevydrží ani do vánoc! Všichni mlsáme. Nejvíc kluci. A taky nutíme návštěvy ochutnat. A babička si ji odnáší po miskách.

Janinko, recept z internetu nezklamal, ale dala jsem tam míň cukru než píšou a taky jsem ji nebalila do cukru. Sladká je i tak dost.
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od oreb1 »

No vidíte, měl Vám dát dvě.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýně

Nový příspěvek od arus »

Oreb :lol:
ta dýně měla pře 20kg a přivezla mi ji, jeho milá paní, kdybych neměla po ruce chlapa, nevytáhly bychom ji samy ani z auta! :o
Dvě dýně mi opravdu poslal, ale ta druhá byla naštěstí k unesení. :lol:
:arus:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů