Vinná réva

Ovoce
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Hhippie »

Nádhera! :souhlas:
Já jsem zvědavá, zda se chytly některé rostlinky loni sazené… např. kiwi… ale podle mě mu budeme muset vymyslet jiné místo, než teď má... Myslíte, že by zvládlo jižní stranu domu - před dřevěnou fasádou? Protože tam by se mu líbit mohlo… 🤷🏼‍♀️
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Když jsem si v loňském roce objednal sazenice vinné révy "Rošfor" a přečetl si o ní,že je to nejodolnější vinná réva,která snese i mráz -23,tak jsem nijak nepozoroval,že by tato vinná réva byla nějak vyjímečná.Měl jsem ale miniaturní sazeničky.Víno sice loni poporostlo asi o metr,ale oproti jiným vínům žádná sláva.
Letošní jaro však nestačím zírat.Začalo se zelenat když ještě držel mráz -7 a nic se mu nestalo.Nyní všechny odrůdy vína u mě mají pupeny asi 1 cm a "Rošfor" už má přírusty 53 cm.Dnes jsem napočítal 23 hroznů,tak až ho poprvé ochutnám,tak ho třeba vykopu,nebo budu spokojen.
Ještě dodám,že je to ruské víno,tak třeba budu donucen ho vykopat a vrátit do Putinova. :vytlem:
IMG_1292.JPG
IMG_1291.JPG
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od arus »

Zajímá mě, jaké ochranné prostředky používáte na padlí, či jiné škůdce na vinné réve?
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Arus,soused vinař stříká vinnou révu proti všemu možnému asi 20x v roce.Vždy,když mu pomahám trhat,tak když vidím ty krásné hrozny,tak bych ochutnal,ale jen vzpomínka na to jeho stříkání mě odpuzuje.Pokud bych měl vinnou révu stříkat,tak to jí raději vykopu.Už jsem to udělal u třech odrůd.Když někdo má na vinné révě nemoci tak musí stříkat a druhý hledá vhodné odrůdy které nemají nemoci a nestříká.Zatím z nejodolnějích odrůd v ČR je odrůda Rošfor.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Františka. »

Víno se okopává a stříhá atd. Proč se okopává? Nestačilo by ho mulčovat, aby ho neutlačovaly plevely? Nebo nutně potřebuje kyprou půdu?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od arus »

Koutacku a něco nechemickeho není?Nechci ji vyhodit, když ji mám teprve třetí rok a napadená je až letos a zdá se, že poprvé by na ni mohla být trochu úroda. Ach, jo. A nemůžu ani vyfotit,bo mi umřel comp a z mobilu poslat foto neumím.
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Arus,myslím si,že by měl odpovědět vinař a ne amatér jako já.Opravdu nevím čím nechemickým postříkat.David mlčí,tak třeba odpoví.Ten to musí vědět jako zahradník.
Františko,vinnou révu neokopávám a ani nemulčuji.Vždy vytrhám nějaký plevel a to je všechno.Soused stříká pravidelně randapem,ale to je blb.Okolo vína mám kameny a to jsem vyčetl,že se ve dne naakumulují a v noci hřejí.Víno to má asi rádo.U mě je to všechno divočina a stejně tomu nerozumím.Dám příklad: Na dvoře na kamenné zdi šlo vždy víno "vesnická směs"perfektně.Vykopal jsem ho,protože to nemělo žádnou chuť.Dal jsem tam šlechtěné stolní přivezené sousedem,ani nevím odrůdu.Dostalo plíseň tak jsem ho vykopal a vyhodil.Zakoupil jsem odrůdu Talisman.Rostlo jako blázen hrozny 1 kg a plíseň napadla hrozny a vykopal jsem ho v roce 2019 také.Neměl jsem to srdce ho vyhodit a tak ze 4 metrového vína jsem udělal asi půl metru a vrtákem jsem udělal do hráze u rybníka na venkovní straně díru a vrazil ho tam.Loni mělo jeden hrozen bez plísně a letos jich bude mít víc.Tak to je moje amaterská divočina v pěstování vinné révy.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Hhippie »

Taky víno, co jsme měli na garáži, je každoročně obsypané hrozny - moc dobrými - ale je zároveň úplně bílé plísní. Tedy máme víno, které je k ničemu. A tak si tam roste a bují… a my budeme shánět jiné, k nám na zahrádku.. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

V zahradnictví Kruh nakupuji.Měl jsem vinnou révu Nero.Krásně rostla,ale nepřežila první zimu.Nejlepší co mám z Kruhu je maliník Tulamagic.Větší maliny jsem neviděl. Rozrůstá se hrozně,ale sekačka ho drží v divoké zahradě.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Jana P. »

Nero máme taky, roste skrovně, ale když dá hrozny jdou vynikající.
Měli jsme Picurku Picurka
Vitis vinifera 'Picurka'
Mimořádně lahodné, sladké bobule jsou středně velké a bez jader.Velké hrozny, bohatá úroda. Réva je mohutného vzrůstu,vhodná na okrasu loubí. Dozrává koncem srpna, v září. Ze sušených bobulí jsou vynikající rozinky.
Velmi trpěla plísní vykopali jsme ji.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od arus »

Taky mám víno z Kruhu :smutek:
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak pokračuji s vinnou révou,protože už trhám "Rošfor".Objednal jsem si modrý,ale je to růžové.Chuťově výborné.(první dvě fotky)Letos se vinné révě u mě daří.
IMG_1924.JPG
IMG_1925.JPG
IMG_1927.JPG
IMG_1928.JPG
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Pokračování mého blbnutí s vinnou révou.Včera jsem si objednal v zahradnictví Ivan Knížek z Chrastína konečně "Rošfor" modrý a příští týden bude doma.V zahradnictví,kde jsem si jej objednal v roce 2020 vůbec nevědí,že "Rošfor" je modrý i růžový.Hlavně,že tam mají fotku modrého a prodávají růžový.Mám tedy růžový a bude i modrý.Jsou to chuťově nejlepší hrozny,které jsem kdy jedl a hlavně je to nejodolnější víno pro naprosté amatéry jako jsem já.
Dnes jsem chodil a přemýšlel jsem, kam ty dvě sazenice vína zasadím.Nejlepší místo je u zdi ve dvoře,kde už mám dvě vína a vedle roste kiwi,na kterém ještě nebyl ani plod.Stál jsem u něho a vysvětlil jsem mu,že bude muset pryč a tak budu zase předělávat. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Františka. »

Tak jsem se před chvílí z jednoho odborného výkladu, který jsem vyslechla, dozvěděla, že nějaká vědkyně z Afriky objevila saharskou bakterii, což je bakterie, která požírá plísně. Naši věci na tom základě vyvinuli prostředek na ochranu vinné révy, aby nemuseli pěstitelé používat dál přípravky s mědí, které jsou nebezpečné a měď se ukládá v půdě. Zatím se ten bakteriální prostředek zkoumá na výzkumných plochách a výsledky vypadají slibně. Další způsob ochrany révy proti plísním jsou postřiky s nanočásticemi, které sice budou používat měď, ale v nepatrných množstvích.
vratnik
Příspěvky: 6
Registrován: 19 zář 2022 20:15
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od vratnik »

V nasej rodine bol doteraz za najlepsi lekvar sipkovy. Minuly rok som nasiel na internete recept na hroznovy. A ten je teraz jednicka. Je to ale siplacka. Kto je trpezlivy a ma este hrozno moze to skusit. Vhodne su modre odrody a odrody z hustou duzinou /nie mustove odrody/. Bobule oberieme zo strapca a umyjeme. Duzinu vytlacime do jednej nadoby a supky odlozime do druhej. Vytlacenu duzinu chvilu varime. Potom ju pasirujeme na sitku pouzivaneho na rajciny. Prepasirovanu hmotu znova varime. Pridame odlozene supky a trochu neskor cukor/nesmie skaramelizovat/. Kto to chce mat jemnejsie supky trochu pomixuje. Ale nie je to nutne. S cukrom opatrne, lebo hrozno byva dost sladke. Lekvar ma krasnu farbu a vynikajucu chut. Ak dozijem skusim to v buducom roku urobit z josty a ciernych ribezli.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Profesor1 »

Už minimálně dva měsíce "ozobávám" a díky počasí ještě chvíli ozobávát budu :vytlem:
Přílohy
IMG_20221204_110344.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsem včera ostříhala víno a přesadili jsme ho na jiné místo. Nad potokem a vedle chmele plesniví jedna radost. Tak jsem zvědavá, jestli na vzdušném kopečku, blízko domu, kam se opírá do západní zdi slunce, bude prospívat… je to odrůda “Somerset Seedl.” Nic mi to neříká, ani nevím, kde jsme ho dostali… :vytlem:
Druhá sazečka umřela po výsadbě.
Tak uvidíme, zda se toto chytne a zda se mu tu bude dařit :andel:
A z ostříhaných větví zkusím udělat řízky, jak psal Kouťák postup. Sice jsem trochu pozadu, ale třeba to projde. A když ne, tak jsem holt větve nevyhodila rovnou, ale ještě jim dala šanci… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od honzauta »

Já také díky zdejšímu kolegovi množím o sto šest. Snad mu pár fotek udělá radost.
IMG_20230411_152734.jpg
IMG_20230411_160211.jpg
IMG_20230411_160440.jpg
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Honzo,mám radost,že Ti víno roste.Asi jsem zapoměl říci,že ty květy musíš vyštípat,ale jsem rád,že se to povedlo.Já jsem ho ještě do kelímků nedal,ale nějak nestíhám.
Hhippie,všechno stihneš a máš víno,které určitě nezmrzne.Somersed Saedl jsem si chtěl také koupit,ale objevil jsem Rošfor a žena když ho ochutnala,tak už jiné nechce.Množím a množím a pokud někdo v létě zajede,tak si ho odveze.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů