Viná réva

Uživatelský avatar
oreb1

Viná réva

Nový příspěvek od oreb1 » 04 bře 2019 19:05

Určitě tu mnozí máte zkušenosti s pěstováním vína. Já nemám žádné a prosím o rady. Nemyslím, že bych založila vinici, protože by mi ji nejspíš sklidili jiní, ale pár sazenic vína přímo na zahradě by se asi hodilo. Místo i nadmořská výška jsou vhodné, lidi tu malé vinice mají. Jenže já bych radši nějaký způsob, abych nemusela pořád stříhat, stavět drátěnky a vyvazovat, ale jen občas ostříhat a sklízet ;-). Jen na jídlo. Není to nesmysl?Uživatelský avatar
Marion108
Co chovám: koně, kozy, psy

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Marion108 » 04 bře 2019 19:40

Neni, je to bezva zpusob hroznu "nadivoko". Babicka, co si pamatuju mela revou polezlou celou jizni zed stodoly a plodilo to jak blazen, male modre hrozny, krasne sladke. Vubec nic s tim nedelala, jen sklizela, ale nekdo to musel zalozit a to know-how uz mi bohutel nepreda. :plac: Byl to nas rodinny statek na Hane.
Jo sklizela po zebriku...
"Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:

Uživatelský avatar
mastnacek
Administrátor fóra
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, prasata, psy, skot
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od mastnacek » 04 bře 2019 19:55

Oreb, mame vino tady na severovychode, jeden ker je u steny domu jihovychodnich smerem, druhej je na sverozapad. jeden ma slunce rano a dopoledne, druhej odpoledne a navecer. Plodej oba, odrudu nevim, je z nemecka od strejce. Moje mama mu ji uzmula a zasadila, obcas to strihne ale jinak se to plazi po nataznejch dratech.
na ukrajine kde mam pribuzny to mel skoro kazdej na dvorku takovej jak to rict, altan, proste posezeni vedle baraku a nad hlavou a vsude okolo vino.
Takze bud si to nechte treba plazit po baraku nebo kulne nebo udelat treba z karisite tunel.

Pro psi vino jsme kdysi s tatou udelali z roxoru tunel nad schodistem, to byla parada, ale furt z nej padali skvori a podobna havet.
:mastnacek:

Uživatelský avatar
Kouťák
Co chovám: ptactvo

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák » 04 bře 2019 19:58

Oreb:Nesmysl to není.Mám to štěstí,nebo smůlu,že za plotem mé zahrady je jediný vinohrad Jižních čech.Zde soused rodilý moravák vinohrad vysázel,když si zde postavil domek.Žádný malý vinohrad to není-1000 hlav.Smůlu mám,že občas žádá o pomoc,zejména trhat.Štěstí,že mě vyškolil vinařem,co se týče pěstování a střihání a jiných pro mě neužitečných věcí,protože jsem již 11 let abstinent.
Já jsem také proti nějakým drátěnkám jako má soused.Jedno víno sice táhnu po zdi,ale uviděl jsem vinohrad bez drátěnek, stříhané jako bonsaj a to mě tak zaujalo,že už dva druhy vína takto pěstuji.Dnes jsem zrovna vše ostříhal.Ten vinohrad bez drátěnek je ve stráni pod hradem Hluboká nad Vltavou.
Pokud mohu poradit odrůdu,tak i když to chcete jen ke konzumaci hroznů,tak nedávejte stolní odrůdy,protože stříkat určitě nechcete a bez postřiku stolní odrůdy strašně chytají plíseň a vedle rostoucí odrůdy moštové jsou zdravé.Loni jsem všechny stolní odrůdy vykopal.Já mám nejraději Moravský muškát a ten jsem si objednal v zahradnictví Spomyšl.Dále mám několik dalších odrůd,ale to mám přivezené sousedem z Rakouska a jak se jmenují jsem v hlavě dlouho neudržel,musel bych se jej zeptat.
IMG_1663.JPG
IMG_1661.JPG

Uživatelský avatar
Marion108
Co chovám: koně, kozy, psy

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Marion108 » 04 bře 2019 20:05

V permalotu takto, zimni zahrada, vino zasazene venku, kminky svedene dovnitr, plodilo ve vnitr velmi dlouho... dozravalo brzy a nasazovalo hodne hroznu, prichycene ke stropu.

Obrázek
"Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:

Uživatelský avatar
oreb1

Re: Viná réva

Nový příspěvek od oreb1 » 04 bře 2019 20:22

Všichni jste napsali zajímavé odpovědi a já mám zase otázky.
Kouťáku, prosím, mohl byste nějak podrobněji popsat, jak to myslíte s tím pěstováním jako bonsaj? Neumím si to moc představit.
Marion, nevím, jestli vidím dobře. Kmínek je hned dole ohnutý a protažený dovnitř do altánu a tam roste do výšky?
Mastnacku, vzpomněla jsem si, že babička s dědou ve Velichovkách měli na chaloupce taky víno tak, jak popisujete. Akorát na nějakých latích, ne na drátech. I tam na kopci u lesa dozrálo.

Aulay
Co chovám: drůbež, kočky, králiky

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Aulay » 04 bře 2019 20:56

My jsme dali do země 3 tyče, mezi ně natáhli 3 podlaží drátu, k prostřední tyčizasadili jen tak ze srandy jednu sazenici vinné révy a čekali co bude, na ty dráty se víc pnul hrášek a fazole, vínu se 5 leti nechtělo až už mě napadlo, že ho zruším a letos poprvé úroda jak blázen, 40kg obrovských sladkých hroznů, najedli jsme se (přežrali) rozdali komu se dalo (pak k nám už nikdo moc jezdit nechtěl, aby nebyl zavalen hroznama) a dělali jsme i víno :D No je krapet trpčí, ale pít se to dá (no aby ne, když jsme si to sami vydobyli z těch hroznů. Teď na jaře jsem to krapet přistřihla, učísla a čekám co bude :D doufám, že "babka" zas blejskne :D jo a víno je umístěno v prostřed prostoru, opticky odděluje obytnou od ožírací části zahrady.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...

Uživatelský avatar
Marion108
Co chovám: koně, kozy, psy

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Marion108 » 04 bře 2019 20:57

Prave ne, je to tazene po te hlinene stene venkem a u strechy, mimochodem pruhledne takovy ten divny plast, je to otvorem protazene dovnitr. Kdyz jsem tam byla nenapadlo me dokumentovat a lepsi foto nemam...
"Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:

Uživatelský avatar
oreb1

Re: Viná réva

Nový příspěvek od oreb1 » 04 bře 2019 21:03

Marion, tak to je taková zvláštní konstrukce zimní zahrady, co mě zmátla. Už to chápu, díky. Ještě mě k tomu napadá, protože jsem taky viděla víno ve skleníku - je samosprašné?

Uživatelský avatar
Kouťák
Co chovám: ptactvo

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák » 04 bře 2019 21:07

Oreb,je to velmi jednoduché.Zasadíte,dáte kůlek a každý rok v tuto dobu zakrátíte každou větvičku na dva pupeny a necháte výšku 1 metr.Po třech letech má kmen už dost silný a kůlek můžete vyhodit.Úroda větší jak u souseda,který nechává na každé hlavě jen dvě větve.

Uživatelský avatar
oreb1

Re: Viná réva

Nový příspěvek od oreb1 » 04 bře 2019 21:14

Kouťáku, děkuji. TO se mi líbí. A kdy sázet? Teď nebo na podzim? Sázet by se měla réva do vyhnojené půdy nebo radši nechat tak? Je tady celkem úrodná spíš jílovitá půda. Rostou tu takové středozemní rostliny - ořešáky, růže, šalvěje, mahonie.

Uživatelský avatar
Kouťák
Co chovám: ptactvo

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák » 04 bře 2019 22:08

Víno se sází na jaře až přestane mrznout.Soused sází tak,že vyvrtá s vrtákem na motor, do země díru 70cm hlubokou,vhodí lopatu hnoje a kompost.Prý je to dobré na start.Můj způsob sázení je spíš pro legraci.Musím dlouhým majzlíkem s palicí vysekat v kamenitém kopci díru,potom tam navezu zem ze záhonů a zasadím.Dle mého názoru je víno plevel,protože roste všude.Soused říká,že víno má kořeny dlouhé 4 metry,tak proč hnojit.

Uživatelský avatar
oreb1

Re: Viná réva

Nový příspěvek od oreb1 » 04 bře 2019 22:36

Tak hlubokou díru bych nekopala, kdybyste mi to nenapsal. Zkusím ho zasadit. Nejdřív na ten Váš způsob, Kouťáku. A později možná další ke konstrukci, až budu znát místo, kde bude moct být trvale. Děkuji za rady všem rádcům.

Odpovědět