Vinná réva

Ovoce
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od arus »

Aha, dík.
Kari síť je pro nás řešením. Manžel nechce, aby se dotýkalo domu, já zase nechci, aby mi omotalo altán, tak to vyřeší kari sítě. :nuda:
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Vedení na víno mě teď zajímá nejvíce,protože do jara musí být hotové.Už jsem prohledal snad vše,co se dalo,protože nechci dělat klasické vedení na sloupkách s drátama..Kari síť mě také napadla,ale z hlediska údržby vína a hrozny prostrčené oky,nebo namačkané nad oky mě nezaujalo.Jsou dvě možnosti,které udělám.První je dlouhý roxor ohnout jako tu kari síť,zabudovat oba konce do země a z každé strany vést víno proti sobě .Druhá možnost je sešroubovat do tvaru T,železo elka a ke každému dát 1 víno a téčka hezky do řady za sebou.Uvidím jaká je možnost ve stavebninách.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od xchipsy »

No, nějaký ten pátek už se kolem révy motáme a že by to tedy byla tak snadná a bezúdržbová rostlina... No nevím. Asi taky záleží, co od toho člověk očekává, pokud stačí to někam plesknout a možná sklidit nějaký ten hrozen, pak asi jo. Ale jinak je to práce a zase práce... Stříhat je nutnost - pokud z toho nechcete mít džungli jako z břečťanu apod. - protože réva plodí pouze na jednoletém dřevě, které vyrůstá z dvouletého, takže je třeba to udržovat. Podlom (vylamují se "nechtěné" letorosty, které by zbytečně oslabovaly), vyvazování a bohužel i nutnost chemie - plíseň, padlí...stačí pár deštivých dní a z krásných hroznů skoro před sklizní máte rozpraskané zašedlé hnusy. Jdou na to vosy a špačci, lapače moc nezabírají (logicky proč by vosa lezla někam do nádoby na šťávu nebo pivo, když má "prostřený stůl" hroznů...), na špačky jedině malorážka nebo sítě (ale letos ty mrchy s klidem lezou i pod sítě :hrabeti:
Pokud nepořídíte odrůdu, zapomeňte na víno, budete mít hrozny na jídlo a pak na burčák. Ani s odrůdou nemáte vyhráno - ne každé se bude všude dařit = sice už to bude zralé, ale nebude to mít cukr apod., takže pak doslazovat šťávu (samozřejmě před samotnou výrobou mít nějakou techniku - odstopkovávač, lis, čerpadlo..), pak to stahovat z matek, "přetahovat", sířit... Nakonec vám to chytne sirku a můžete to vylít... :)) No prostě pokud to nechcete "jen tak" pro zábavu a zpestření zahrady, tak je to jen dřina. Ale když se to daří, tak je to zase nádhera :souhlas:

bílé
Obrázek

červené
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Xchipsy,správně jsi napsala:"Co od toho člověk očekává".Stříhání,vyštipování a vyvazování je pro mě samozřejmnost a práce radostná,ale chemie u mě nemá místo.Měl jsem až dvoukilové hrozny a každý rok plíseň a tak nastoupila lopata a krompáč a je tam Moravský muškát,který i bez chemie má chutné zdravé hrozny.Mám ještě asi 3 odrůdy ,které jsou proti plísni odolné a hledám další hlavně staré odzkoušené odrůdy a nepotřebuji ani název.Víno nedělám,protože alkoholu jsem se nenapil už 11 let,tak jen pro zábavu na hrozno.Každý si to prostě dělá podle svého.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Marion108 »

Koutak to vystihl na 100%, je to proste zelen, co vyplni misto kam nic jineho nejde dat a potencialne to plodi... tedy u nas, letos nam vino taky sklizi vosy... :smutek: mame cervene, odrudu nevim, ale plisen nema, je u zdi castecne pod strechou na listy poc vody nespadne, ale ke korenum prsi...
Nebozka babicka vino nikdy nestrihala a kazdorocne plodilo... :dojeti:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Janina »

U stěny stodoly máme tři hlavy. Dvě jsou odolné, jedna náchylná, ta přijde vykopat a na její místo zasadíme víno od Kouťáka. Zatím je pod merunkou, pěkně roste a vypadá zdravě. Víno máme jen na ozobání pro nás, vosy a ptactvo. Jedno je bílé a druhé červené. Bílé už dozrává nyní. Je sladké a dobré. A hezky se na něj kouká.
Přílohy
20190813_114342.jpg
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,něco poradím proti vosám.Kus smirkového papíru pomazat česnekem a pověsit k hroznům.Pokud to oprší,tak musíš mazat znovu,ale je to účinné.
DSCN0904.JPG
DSCN0902.JPG
DSCN0897.JPG
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja uz vcera kostovala, jinak by to vosy vsecko snedly :smutek: na biseptol nejezte ani nepijte vino.... :nesouhlas:
Přílohy
IMG_20190815_213304.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem letos našel na netu zajímavé množení vinné révy.V únoru jsem nařezal řízky asi na 2-3 pupeny.Spodní pupen vyslepil a nařezal pod pupenem nožem kolem dokola.Horní část řízku jsem strčil do vosku v zapálené svíčce.Asi 10 řízků jsem dal do sklenice od okurek,nalil 1cm vody a postavil na parapet.Měsíc se nic nedělo a minulý týden jsem si všiml kořínků,tak jsem je nasázel do klemíků se sbstrátem.No a toto je z dnešního dne.Pokud to takto poroste,tak do 10 května,kdy se to má vysázet, už budou na tom hrozny. :vytlem:Poctivě ale květy vyštipuji.
IMG_0013.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11524
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2561 poděkování
Dostal poděkování: 5255 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Hhippie »

Týjo, to je paráda!
Myslíš, že by to ještě šlo udělat teď? Jakože nastříhat větve a zkusit ten postup?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Já si myslím,že by to šlo.Do konce dubna to pustí kořínky a po nasázení do kelímků je to už jedno,kdy to dáš na místo.
jupik
Příspěvky: 845
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od jupik »

Já sázela letos na jaře, z těch nejsilnějších prutů co jsme ostříhali a chytlo se všechno. Díru cca na rejč do hloubky a na 3 rejče na šířku, dolu hnůj, na to trochu původní zeminy s kompostem, položila jsem prut do té díry, přišlápla si ho, a v místě kde poroste ho opatrně zahnula. Zahrnula původní hlínou zkrátila našikmo na 2 očka a nalila k tomu 10litrů vody. Přichytila to k roxoru, aby rostlo hezky rovně a jede parádně. Vlastně proti těm roubovanejm koupenejm ubožátkům má náskok ve velikosti kmenu. Jen se musí ohnout opatrně,aby neprasklo:)
Nákres zde: (révový prut je samo to černý)
1EE0522C-787C-4000-A5B3-7DA1410F828E.jpeg
Profesor1
Příspěvky: 8370
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3885 poděkování
Dostal poděkování: 4089 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Profesor1 »

A kde seženu to moře a oranžovou botu? :)) :)) :souhlas: :souhlas: :souhlas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
jupik
Příspěvky: 845
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od jupik »

Profesore, to moře mám na tapetě v telefonu, fotka je z Hierra, jednoho z Kanárských ostrovů. Mimochodem jsem tam dva roky s klukama dělala na vinici. Sázeli jsme révu bagrem, jó to byly časy. Jinak jsem tam byla v čistícím týmu, stříhali jsme pruty a tahali je z drátů, po nás nastoupili kluci co tvarovali hlavy. Dobrá zkušenost. Nejdřív mě nechtěli vzít, že holka, ale někdo jim odpadnul, a další rok už mne ukecávali;) Ještě teď mne ukecávaj, ať přijedu :) Byla to každopádně dobrá posilovna na ruce, jarní stříhání paznehtů pak byla úplná brnkačka
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Vinná réva pěstovaná na jabloni.Já bych zvolil jabloň zákrsek,protože toto je foceno dnes a nahoře není sklizeno.Kdo by tam lezl.
IMG_0025.JPG
IMG_0026.JPG
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5845
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4903 poděkování
Dostal poděkování: 2744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od PavelIV »

Hodně pozdní sběr :))
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8319
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4355 poděkování
Dostal poděkování: 3313 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Františka. »

Z toho bude ledové víno pro kosy :usmev: .
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od arus »

No, Kouťáku, snad ty hrozny tam nenecháš? Taková škoda! Kdybys byl blíž, přijela bych si je očesat. Taková dobrota! :otraveny:
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Arus,to víno není moje.To jsem jen vyfotil,když jsem šel z výlovu a ani nevím kdo tam bydlí.Jeden hrozen jsem zcizil a je výborné .
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2879
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7205 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Viná réva

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak ještě jak mi roste nařízkované víno.
IMG_0018.JPG
IMG_0019.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti