Hnojení ovocných stromů

Stromy a keře
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdravím všechny. Před rokem jsme koupili chalupu a byl k ní krásný, ale dlouho zanedbaný asi půl hektaru velký sad. Severní svah, asi osm jabloní různého stáří a čtyři staré třešně, většinou vše vysokokmeny. Pak jeden mladší ořešák a pár mladých stromů. Dál několik třešní mladších v bídným stavu a plodící jen malinký kuličky - ty jen trochu prořežu a když neuvidím zlepšení, tak asi půjdou do kamen. Jak prořezat už jsem se vyškolit nechal (vč. ořešáku), ale hlavně se chci zeptat na hnojení. Žádná chemie, mám svůj kravský hnůj, kromě toho jsem ten sad na konci září přepásl, ale holky tam byly asi čtyři dny, když už nebyla tráva, tak jsem je vyhnal, aby stromům moc neublížily. Takže trochu to pohnojily, ale málo. Někde jsem kdysi (asi jako dítě) dávno viděl, že se hnojem obloží kmen třeba o poloměru půl metru kolem kmenu ve výšce cca. 15 cm. Je to dobře a musí být ten hnůj vyzrálý? A kdy ho tam dát? Někde jsem zachytil informaci, že na podzim. Ale já v létě vyvezl hnůj tetce na zahrádku a mám teď jen ten čerstvější. A moc ho taky není, sbírám kravince jen pod přístřeškem, jinak jsou holky celou zimu na pastvině. Předem díky za postřehy.
:PavelIV:
Prestige
Příspěvky: 44
Registrován: 21 říj 2018 15:27
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Prestige »

Nejsem si jistá,ale ten hnůj se na ten kmen dával ,aby se strom ochránil pokud mu praskala kúra(nebo tak něco) , tak že to nebylo asi kvůli hnojení, ale určitě odpoví někdo zasvěcený.
host

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od host »

Popraskaná kůra se natírala červenicí smíchanou s kravincem. Na hnojení je asi lepší rozhodit kompost. Prý jsou kořeny tak daleko od kmenu jak je velká koruna a ty jemné kořínky, které se starají o nasávání živin jsou po obvodu. Nebo potom rozházet na podzim hnůj a nechat přírodu, ať si z hoho něco vezme a na jaře zbytky pohrabat a hodit do kompostu
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od oreb1 »

Nejsem žádný odborník, jen přemýšlím, co bych udělala já ve Vaší situaci. Máte jen čerstvý hnůj a potřebujete pohnojit stromy. Myslím, že kravský hnůj není tak agresívní, aby spálil kořínky stromu, zvlášť když má strom velké množství kořenů v různé hloubce. Takže bych ten hnůj kolem stromu rozprostřela. Zarývání je složité a povrchové kořínky se poškodí. Vlastně jsem si teď vzpomněla, že jsme navozili první rok hnůj ve vrstvě asi 80 cm pod jabloně. Ne kvůli hnojení, ale jinde nebylo místo. Bylo to tam dva roky zakryté ještě kompostem na povrchu, ale jabloním se nestalo nic špatného.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Pavle byli jsme v roce 2011 v podobné situaci, koupili jsme staré hospodářské stavení, pozemek 2700M, sad tedy 1500m, ale po prokácení a prořezání tam zbylo šedesát stromů. Starých vysokokmenů, třicet z nich jsou švestky, dále jabloně a hrušně, ořech, třešen. Hnojila jsem jak píší výše, koňským hnojem a kompostem z něj. Pěkně po obvodu, bez zarývání, listí jsem přihrábla na to. Do jara se to vcelku rozloží. Fotky jsou z dubna 2013
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky za reakce.
Bosorka - jo, přesně takhle si to pamatuju, asi tam dám trochu menší vrstvu a větší poloměr. Zvlášť teď, když už jsou holky 2 týdny na seně, mají ty bobky skoro jako koně, to asi moc agresivní nebude.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Větší kruh bude lepší, v našem sadu oveny přezimují, tak by jim velký kruh ubíral pastvu. Proto je to takto.
Vloni na podzim jsme v sadu ubytovali slípky, a to máme s hnojením stromů konec. :D Přihrabuji ke kmenům listí a za momentík je to celé pěkně rozhrabáno.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

PavelIV píše: 24 říj 2018 08:40 Zdravím všechny. Před rokem jsme koupili chalupu a byl k ní krásný, ale dlouho zanedbaný asi půl hektaru velký sad. Severní svah, asi osm jabloní různého stáří a čtyři staré třešně, většinou vše vysokokmeny. Pak jeden mladší ořešák a pár mladých stromů. Dál několik třešní mladších v bídným stavu a plodící jen malinký kuličky - ty jen trochu prořežu a když neuvidím zlepšení, tak asi půjdou do kamen. Jak prořezat už jsem se vyškolit nechal (vč. ořešáku), ale hlavně se chci zeptat na hnojení. Žádná chemie, mám svůj kravský hnůj, kromě toho jsem ten sad na konci září přepásl, ale holky tam byly asi čtyři dny, když už nebyla tráva, tak jsem je vyhnal, aby stromům moc neublížily. Takže trochu to pohnojily, ale málo. Někde jsem kdysi (asi jako dítě) dávno viděl, že se hnojem obloží kmen třeba o poloměru půl metru kolem kmenu ve výšce cca. 15 cm. Je to dobře a musí být ten hnůj vyzrálý? A kdy ho tam dát? Někde jsem zachytil informaci, že na podzim. Ale já v létě vyvezl hnůj tetce na zahrádku a mám teď jen ten čerstvější. A moc ho taky není, sbírám kravince jen pod přístřeškem, jinak jsou holky celou zimu na pastvině. Předem díky za postřehy.
Pavle, kravky chováte na vaší chalupě? Chováte nově? Nebo jste ke statku přikoupili chalupu? To je mraky práce, neumím si to představit. Já bych moc ráda větší hospodářství, více pozemků. Tady u Tábora to naprosto není možné. Stále si hraju s představou odstěhovat se někam do Novohradských hor na samotu.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od PavelIV »

No, propachtoval jsem si před dvěma roky asi 10 ha džungle a polodžungle, oficiálně TTP, vyčistil a vloni na jaře přivezl svoje "holky". Tu chalupu ty pozemky vlastně obklopují, takže jsem jí samozřejmě chtěl, hlavně kvůli vodě a elektrice. Tak jsem na majitele, který tam skoro nejezdil takticky pomalu útočil, než mu asi došlo, že s tím má jen starosti a chalupa chátrá. Než jsme ji před rokem konečně koupili, tak ohradník šel z baterky a vodu jsem chytal dešťovou, když nebyla přivážel. Ono s těma holkama zase tolik práce není, ale k chalupě byl ten sad a chalupa taky není úplně v nejlepší kondici - tedy nic co by hořelo - nepadá a nezatéká do ní, ale na to zůstat tam celý víkend to ještě není. Na tom právě pracuju. Nemít kancelářský zaměstnání, tak by to asi nešlo, ale takhle si práci lámu hlavu a fyzicky si máknu potom :D
Jo, je toho hodně, ale cítím se líp. Dřív po práci jsem přemýšlel, budu se jen válet nebo se vyrazím projet na kole, zajdu do fitka nebo na pivo, co podniknu se synkem. Teď se musím rozhodovat, co hoří nejvíc :) ale baví mě to, a hrozně se mi líbí, že ta práce je vidět.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Janina »

Veliké štěstí jste měl, ale ono je vždycky všechno tak, jak má bejt. V roce 2011 jsme koupili chalupu jako vy, tři roky urputné práce a ráj. Miluju to tady. By jste koukal, v čem se dá přenocovat. :D
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak já i pod širákem, myslel jsem celá rodina (hlavně její nejslabší článek) :D
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem zjistila něco velmi nemilého.
Ve školce jsem asi před 5 lety zasadila třešeň, která dosud nádherně roste. Dokonce má i pár plodů.
Jenže když jsem jí obhlédla z blízka, zjistila jsem, že má popraskanou kůru “do masa”! :plac:
Nevíte prosím z jakého důvodu se toto děke a jak jí uzdravit? Předem dekuji.
Přílohy
BED93754-0928-448A-8182-36B726C4B4E5.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

:Hhippie: V dubnu bylo krásné počasí a potom přišel mráz.Myslím si,že to je od mrazu,proto se natírá kmen vápnem,aby slunce netáhlo mízu,tak brzo.Je hodně možností,jak prasklinu uzdravit.Buď kůru po stranách praskliny jemně ořezávat a ono se to samo zavalí.Nebo rychlé a to zamazat rozehřátým štěpařkým voskem,aby se to dostalo dovnitř praskliny a nebo natřít stromovým balzámem,latexem.Jednou jsem měl rozdělanou tubu neutrálního silikonu,tak jsem to udělal s ním a také se to zacelilo.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od přezdívka »

Kdysi se zatíralo blátíčkem z jílu a kravince.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Kouťák »

Přezdívko,jíl,kravinec a vápno.To dělal můj táta.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ano, je to od mrazu. Říká se tomu mrazová deska. Teď něčím zatřít. Na zimu ochránit kmen před sluníčkem.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení ovocných stromů

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobre, moc dekuji.
Takze kdyz to osetrim, nemusim se o ni bat? To jsem si oddychla.. je tak krasna! :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů