Stříhání jabloní

Stromy a keře
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Nejsem žádný zahradník. K jabloním jsem přišla jaksi mimochodem a to nemyslím k bůhvíjak dobře založeným. Tedy dělám co umím. Ale jabloně vypadá,že prosperují a plodí každý rok,tak snad dobré.
Každopádně bude skvělé, když sem zkušení budou ochotní přidat nějaké postřehy a podělit se o své vyzkoušené postupy...

Já mám dotaz na toto:
Na jabloni se mi na jedné hlavní větvi vyskytla houba.. co s tim? Uříznout pouze tuto větev a bude “vyléčeno”? Napadne postupně celý strom? Čím po řezu ošetřit? Předem děkuji za názor..
Přílohy
3BF8A380-54B4-4AD0-93D2-3C821E1845A1.jpeg
71D6B28C-47B4-4B75-8A15-A0AF9D51FCDA.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Profesor1 »

Co nejvíce toho odřezat, odumřelou kůru oloupat až do živých jak se říká a pak zatřít štěpvoskem, nebo nějakou barvou. Stejně se toho ale asi nezbavíš. Nejlépe je staré stromy co nejdříve vykopávat i s kořenem a jámu vyvápnit. Starý strom je pak už jen nositel chorob.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

No...prave tohle podle mě není moc starý strom... čuju, že za to můžu já, že jsem neošetřila řez větší větve...(nebo muž, to je jedno...)
Achjo.
Ale děkuji.
To se dá uříznout asi i teď, ne? Nemrzne..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Kouťák »

Profesor radí dobře a pokud nemrzne,tak je na to teď ta nejlepší doba.Já bych pouze po tom zásahu vše odřel ocelovým kartáčem a natřel hodně hustým vápnem.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Takze vapno nebo vosk? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Kouťák »

Máš tam houbu a pokud se jí chceš zbavit,tak pořádně natřít vápnem.Pokud by vápno nepomohlo,čemuž nevěřím,tak druhá možnost je,že uděláš roztok zelené skalice a natřeš.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobre. Dekuji.
Vapno musim stejne koupit ve vetsim mnozstvi, tak se zitra asi vydam na nakupy...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) jooo?
Já povětšinou jen stříhám nůžkami na růže nebo takovými těmi pákovými...ale pořád je to střihání... :nevim:
Mám to opravit na “Prořezávání jabloní”?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od oreb1 »

Já bych řekla, že obojí je správně. Řežou se silnější větve, stříhají slabší. To je detail, Hhippie, každý tomu rozumí, ale nemáme žádné závažné téma, na které bychom mohli diskutovat :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vápnem natři kůru, kterou před tím odrhneš kartáčem. Řez natři tou barvou, nebo tím voskem.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Kouťák »

V jiném vláknu jsem četl dotaz na jarní prořez jabloní a tak ještě pár slov.Nevím,zda umím prořezávat ,ale učil mě to jeden starý zahradník,ale:Byl jsem kdysi přítomen jarnímu prořezu komerčního jabloňového sadu.Traktor projížděl sadem a dlouhýn plotostřihem seřezával celou řadu do roviny jako živý plot.Za ním šli stříhači a vystřihávali prostředky korun,aby tam mohlo slunce.Žádné zamazávání voskem,pouze postřik slabým vápenným roztokem.Od té doby,co jsem byl tomuto prořezu přítomen, to dělám stejně a jsem spokojen.Nemám rád novodobé odkazy z internetu a vždy říkám mou průpovídku,že nás zase Pražáci učí sázet brambory.Tímto se omlouvám Pražákům,pokud zde nějaký je.Ve svém věku uznávám pouze věci odzkoušené z praxe.
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od MalyNomad »

Tys te jabloni dala... Takhle muzes rezat stromy na letinu, ale ovoce se ted dlouho nedockas. Jablon plodi na starsim dreve, tyhle mlade vlky nekvetou.

Reze se co nejmene, jen nutne veci. Zdvojene terminaly, krizici se vetve, vetve co jdou vodorovne nebo dokonce klesaji take nemaji valnou perspektivu. Hlavne se musi nechat terminal a konce kosternich vetvi, aby strom na rez prehnane nezareagoval.

Co se houby tyce, tak myslim ze je to spis nasledek odumirani dreva. Neco jako horecka u nemocneho. Kdybys ji nechala plodne vetve, tak mohla i na sklonku zivota pekne plodit, takhle mi pripada ze je KO a jeste z ni nebude uzitek.

Podivej se tady. Text Stanislav Bocek, MENDELU https://hostetin.veronica.cz/sites/defa ... in_rez.pdf
strana 35 a dal je zmlazovaci rez, treba na 46 je to taky pekne videt pred a po.
Think out of the box!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Jan »

Ač nejsem žádný zahradník, přikláním se k názoru že ta jabloň na foto má nejlepší za sebou.
To, že plodí je pouze důkaz toho, že "mele z posledního". Ono vlastně i to prořezávání a ostříhávání je způsob , jak stromu přivodit stres, následkem kterého začne provádět záchranu druhu - teda plodit semena/plody. Třeba i na obilí má vliv, když se třeba jarní ječmen veme sekačkou. Nebo jsem viděl způsob vymyšlený v Číně , že vezmou sazenici rajčete a ustříhnou mu stonek u země. Pak dají to ustřižené do stimulátoru růstu a do země. Sazenice pustí kořínky a plodí pak podstatně víc. Podobně jsem jednou měl včelstvo, které zatímco ostatní na jaře létaly , tak tohle lezlo. Bylo před koncem, nemělo zásoby. Ty jsem dodal a nehledě na genetiku to bylo nejlepší včelstvo na med ten rok.

edit : teď jsem si všimnul, že otázka nevyla z roku 2020 , ale 2019, tak snad to nebude vadit.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Jane, nikdy jsem neříkala, že umím stříhat jabloně správně. Právě naopak, ale moc nerozumím, co na tom obrázku posuzujete, když je na něm neostříhaná jabloň s vlky? :nevim:
To, že je špatně zapěstovaná, že jabloním byly kdysi uříznuty terminály a nikdo je neošetřil ani neochránil před zatékáním vody a postupně umírají, je fakt. To není moje zásluha..
Taky tu děsně řádí hryzci, kteří nedovolí vysadit nový strom (obalit kořeny do pletiva zatím nikdo nezkoušel..) a staré postupně odepisují také.. My tu mnoho nesázíme. Porazit skoromrtvé stromy se “bojíme” (nejsou naše), kort, když nové nevzchází..
Jabloně stříhám dle příruček. Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by mi to ukázal v praxi. Zahradníci (profesí), které jsem oslovila, odpověděli, že střih ovocných stromů nedělají nebo dělají, ale vlastně mu nerozumí..
Chtěla jsem se podívat do nějakého sdružení pěstitelů ovocných stromů, ale našla jsem jen přednášky až na jaře, když už je ostříháno, což mi přišlo k ničemu :nevim:
Takže jsem stále nevzdělaná. Možná i proto jsem si koupila ty vysokokmeny a doufám, že do nich nebude nutné sahat. Tedy... stříhání (obecně :andel: ) mě baví, ale když člověk neví, jak na to a může víc zničit, než pomoct, pak je lepší nedělat nic... :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Jana P. »

Můj manžel začal zasahovat v našem starém sadu, který byl neošetřovaný řadu let, naprosto neprostupný a zpustlý, před deseti lety. A vcelku úspěšně, tedy záleží, kdo do očekává. My nějakou úrodu pro nás a ovce, stín, a to, aby staré stromy žily. A to tak je. Starý sad je moc pěkný, pro nás.
A souseda také tak dělá, už léta. Staré stromy ořeže trochu shora, sem tam proklestí. A je.
Máme stromů tolik, že když se urodí, je jablek plný velký sklep.
Vloni jsme zasadili pár nových stromků do pletiva.
Hryzce máme všude. :vztek:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Augenblick »

Na podzim jsem sázel jabloně s již zapěstovanou korunou. V předjaří by se měl udělat harmonizační řez. V příštím týdnu má ale mrznout přez noc. Mám s tím počkat až mráz nebude v dohledu?
Tykat, díkes ....
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Jana P. »

Augenblick nedívala jsem se zatím na toto video, ale určitě to udělám. Recenze má výborné.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Jana P. »

Celý kanál pěstitele pana Urbánka na YouTube je plný návodů
https://www.youtube.com/channel/UCiocNm ... ND_y73k5Dg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od andre.marek »

to Augenblick: Střih už co nejdříve u těch zasazených na podzim. Mráz už by neměl uškodit.

Ty videa p. Urbánka jsem viděl snad všechny, opravdu pěkně udělané, asi to nej, co je u nás ohledně střihu a řezu ovocných dřevin. Ale není to podle mě úplně pro vysokokmeny na podnožích pláněk (u jabloní). Hlavně v těch prvních letech, pak už jsou principy stejné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Sice se nejedná o stříhání, ale...
Prosím, nevěděl by někdo, co je toto za jablka? Odrůdu? Jsou delikátní, ale strom už umírá... ráda bych ho opět zasadila.. :promin:
Když se trhají, jsou jakoby mlhavá, když se vyblýskají, jsou nádherná. Zářivě červená až tmavě žlutá. Když dozrají, jsou trochu mastné.
Slupka jemná, dužina šťavnatá, velmi sladká a chutná. Plody spíš drobné, ale to může být, že strom už je holt z kondice... :nevim:
Přílohy
9421A6F4-1DDE-4CBE-A1E1-33AA50C2B478.jpeg
AA5F6A24-31FF-4CF2-BEA7-FB9D71C8AFD3.jpeg
D76221B1-F0F9-4FD3-B490-0B0E6F129F4B.jpeg
D7024270-D4E8-45DA-88E5-6AA8D1114EC2.jpeg
28791A28-25F7-4B6F-A62E-F7DE6DDC86AB.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů