Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jan »

Aha, asi jsem se ne správně vyjádřil, ale špendlíky, co rostou tady, vesměs u silnic jako pozůstatek podnoží ze švestek, netvoří oddenky, odkopky , kořenné odnože.
Trnka jede kořenem a co metr vyhodí šlahoun. Musel jsem to bagrovat, rovnat, zorat , kultivátorovat a stejně jsem ještě nevyhrál.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jan »

mastnacek píše: 05 dub 2019 11:12 Zatr sakr ale ted koukam ze smithova nekvete ze je to samici klon, takze nic moc pro hmyzaky :(

Samičí klon znamená, že nemá pyl, ale má nektar. ten hmyzáci taky rádi.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jan »

Profesor1 píše: 07 dub 2019 11:33 Koukám že tady se vysazuje to, co já pracně a krvavě likviduju :usmev:
souhlas, včera a předevčírem jsem se věnoval tomuto druhu zábavy a mám plné ruce trnů.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Hhippie »

Jane, vidis. Ja mam uplne opacnou zkusenost. Uprimne tedy nevim, jak se spendliky rozmnozuji (myslela jsem, ze proste peckami, co zustanou pod stromem a v jeho blizkem okoli), ale pro me je to peklo. Ani kozy ve vybehu a ovcemi to nezvladaly umorit :vztek: Pod stromem cca v plose koruny rok co rok rasi velke mnozstvi novych stromecku, ktere i pomerne rychle rostou, takze proste jakmile to clovek neobchazi s krovinakem s hvezdici a nevyseka, na pristi rok uz se s tim bojuje hur a za 2roky je to na motorovku uz :vztek: A tim, ze ty vybehy davam dokupy postupne, jsme se teprv letos dostali do podoby, kdy tento nejhezci vybeh je vyrezan od malych naletu a jsou nechane jen vzrostle stromy..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Já nevím, jaký přesně je rozdíl mezi myrobalánem a špendlíkem, ale je možné, že podnož z myrobalánu neodnožuje a špendlík ano. Ale je to jen má domněnka. Vypadají tak nějak stejně.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mám pocit, že u nás se říká vašemu špendlíku, mirabelka = malé kulaté, žluté, nebo červené, nebo červenožluté :vytlem:
Špendlík je u nás normální švestka , ale jasně žlutá.
Na mirabelku - na podnož se štěpí různé druhy švestek asi i ryngle . . . . . . . . A právě ty podnože hodně odnožují zase výhony mirabelek.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Existuje slivoň špendlík a slivoň myrobalán a slivoň mirabelka. První dvě se používají na podnože, mirabelka nevím.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Profesore, to názvosloví asi teda sedí, ale ten váš špendlík teda neznám... :usmev:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

:cert: aby se v tom vyznal . . . :vytlem:

. . . ." Lidově (botanicky nesprávně) bývají jako špendlíky označovány i jiné druhy slivoní, především mirabelky (které jsou drobnější, kulovité – nikoli protáhlé, podobné žlutým třešním), případně drobnoplodé myrobalány (žluté až červené, mohou být o něco větší než mirabelky, ale na rozdíl od pravého špendlíku jsou rovněž kulaté)." . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

To je skoro lepší to neřešit a jen je jíst :pecu: . Taky se v tom nevyznám, a to ještě není řeč o doranciích, karlatech, švestkách, slívách, rynglích...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

..trnkách...
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Hhippie »

Me prave bylo jasne, ze to nenazyvam spravne, tak jsem to uz nerozmatlavala :vytlem:
Ja spendliky nazyvam kerovite, nebo velmi rozvetvene stromy, ktere bile kvetou jako jedny z prvnich ovocnych stromu a jejich plody jsou velikosti cca 1,5-3 cm v prumeru, maji prevazne kulaty az lehce podlouhly tvar, barvu pri maximalni zralosti od temne zlute az po temne fialovou, kyselou slupku a sladsi duzinu. Pecky jsou spise baňatější, ale na obou koncich spicate.
Strom ma mnoho dlouhych drevenych trnu a drevo velmi tvrde a nadherne malovane.
Strom ve svem okoli kazdy rok vytvari az desitky novych jedincu (akorat nevim, jakym zpusobem :) )
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

Profesor: v Cechach ty moravske spendliky nemaji. Tam se rika zlute/cervene spendliky mirabelkam.
ad samici klon - nechapu proc by nemel mit pyl? Samici klon podle me znamena vegetativne mnozeneho jedince samiciho pohlavi. Takze proste normalni vrba z rizku.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od andre.marek »

Žlutý špendlík bohužel už ani na Moravě skoro nikdo nezná. Já jej pamatuji z dětství, byly výborné. Několikrát jsme zkoušeli sadit, vždy to byla mirabelka, teď konečně jsme jeden sehnali, ale zase špatně plodí. Má spoustu květů a málo plodů :plac: , asi chybí opylovač...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jan »

MalyNomad píše: 10 dub 2019 19:38
ad samici klon - nechapu proc by nemel mit pyl? Samici klon podle me znamena vegetativne mnozeneho jedince samiciho pohlavi. Takze proste normalni vrba z rizku.
Jako u savců má samec spermie a samice vajíčko , tak u dvoudomých rostlin má většinou samec pyl a samice bliznu a k ní nektárie v květu (nebo i jinde, může je mít i samec) , ale pokud si dobře pamatuju, co jsem četl, tak samice vrb pyl nemají. Narozdíl třeba od třešně, která má v květu oboje. Ale u vrb je to většinou oddělené.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dvoudomost
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jednodomost
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

diky, jak nejsem vcelar tak tohle mi zatim minulo. Takze vrby z ochodu jsou proste daneho pohlavi, protoze je rizkuji a s tim se nese vyuziti. Uz chapu.
Think out of the box!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Janina »

Kluci koukejte to vrátit, to od vás nebylo hezký. :cert:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpr ... XlM4WkIf60
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

byl to vůl, ty kůly a příčky co tam nechal mají větší hodnotu :stydim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

Mam dotaz na konaky, kterych javoru se bojite? Vsech? I babyka je jedovata?
Think out of the box!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

tak jsem asi nasel odpoved, vadi javor klen (Acer pseudoplatanaus), mlec i babyka jsou vpohode
https://www.paulickreport.com/horse-car ... aples-not/
Think out of the box!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů