Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Jo,tak s tou mrkví to je dobré,ale,že bych se chtěl s ní takto pachtit,tak to ani náhodou.Už jsem v letech a tak se snažím si vše ulehčovat.Taky jsem byl takový blázen.
Vrták do země používám úplně na všechno.To je můj nepostradatelný pomocník.Potřebuji -li jámu na stromek,tak vyvrtám vedle sebe tři díry,vyhážu a je hotovo.Na ty kaštany stačí 20 cm,naházet zem,dát trochu vody a víc se o ně nestarat.Pokud jich máš hodně,tak jich dej víc.Buď vyjednotíš,nebo dosadíš po divočácích.Všechno nenajdou.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

kukacko, řešení je výsev na místo. Třeba ty kaštany nebo javory a další. Dát hodně semínek na malé místo, aby něco určitě vzešlo. Něco hryzci sežerou a něco zůstane. Pak to nechat a až po několika letech proklestit. Mám pocit, že jsem někde četla, že když se stromky přesazují, v novém prostředí už si nevytváří ochranné látky jako v původním. Možná jo, ale až po čase. I strom dokáže odpuzovat své škůdce, ale přesazovaný je oslabený. Ale takové řešení se nedá tak hezky naplánovat jako výsadba.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

kukacko, nesela jsem žádný hájek, ale pár keřů a planých ovocných stromků. Má to nevýhodu, že nevíte, jestli a co vyleze a zůstane. Ale něco z toho bude. Taky je potřeba se kouknout, čemu se tam u Vás daří, protože jenom to nejspíš vzejde. Musíte je taky nechat dost hustě, je z toho pak křoví a za několik let to proklestit. Nejspíš z toho pak bude něco jiného, než jste si představoval. Ale jestli Vám šlo o to, aby tam byly nějaké dřeviny, nejspíš to tak půjde. Taky počítejte s tím, že ztráta na osivu bude značná a že některá semínka nevzejdou hned, ale až za rok za dva. Prostě je to takové neurčité a divoké.
nitraner

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od nitraner »

Opeřenče, dobrá práce. 👍
:nitraner2:
nitraner

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od nitraner »

Asi maj hryzci žrát co jiného.
:)) a jestli jim fakt ty migranti nechutnaj, tak skusut na ně naroubovat neco ovocného? :hura:
:otraveny:
:nitraner2:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od přezdívka »

Tak to naše potvory ovčí asi nevěděly, že se tenhle topol nežere. Zlikvidovaly všechno do posledníko stromečku. Porazily ovčí pletivo a nezbylo tam po nich nic, jen pár bobků. Pak už jsem další pokus nedělala.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od přezdívka »

Nevím které. To jsem tenkrát měla ještě i suffolky. Přišla jsem , když už bylo hotovo.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Z takhle silných kolíků do země se dají pěstovat i černý bez, špendlíky, svída a možná i dřín, ale ten nemám vyzkoušený (když jde svída krásně a dřín je skoro to samé). Možná i další keře a stromy.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

kukacko, ani jedno semínko paulownie mi nevzešlo :smutek: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Vím, že jste varoval, nic Vám nevyčítám. Jen jsem si říkala, že by Vás to třeba zajímalo. Kdybych měla už rostliny, poslala bych Vám nějakou, ale nemám co. Nevadí.
Jo, tady by to mohlo růst, sice jsme trochu výš a víc tu mrzne, než ve městě, ale ne moc.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tady to jeden nadšenec množí řízkováním.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Jenže já nemám z čeho ten řízek vzít. Vím, že to koření dobře, proto taky dobře obráží.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Asi by nebyl problém zajistit, ale já už nikomu nic neslibuju, protože . . . . . . .
(Když řízek, tak králičí! :vytlem: )
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Jardo,já si myslím,že v tom kamení půjde všechno lépe.Nevím čím to je,ale vždy když zasadím nějaký strom do kamenitého kopce za chalupou,tak to roste lépe,než na zahrádce s kvalitní půdou.Když dělám jámu pro stromek,tak vždy majzlík,palici a někdy bych potřeboval sbíječku.Např.,třešeň vůbec dva roky nerostla na zahradě a tak jsem jí vlastně vyhodil na kopec a říkal jsem si,že zlikvidovat jí můžu vždy.Už je tam 4 rok a loni přírusty 1 metr.Broskve tam jdou nádherně a sázel jsem je opravdu do jamky ve skále.Letos jsem tam nasázel meruňku,višně a všechno možné.Ještě musím vykutat na víno. Je to zajímavé,ale proč to roste v kamení lépe nevím.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

No vidíš.Převrat v zahradničení.Budeme vozit do záhonů šutry a bude od hryzců pokoj. :vytlem:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

No určitě máš pravdu,že ten hryzec do kamenité země nelze.Má rád měkkou půdu a hlavně vlhko.Kdo má rybník,tak má hryzce a to je můj případ,ale já je úspěšně ničím Noratem a to si někteří,pokud mají své mazlíčky dovolit nemohou.Jako všechno musím vyzkoušet,tak až budu sázet stromek,tak tam půjde místo pletiva kotouč kamene.Takže se to dozvíš asi za dva roky. :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Zaujal mě jilm sibiřský (turketánský břest). Lidi to tu nedaleko mají jako živý plot a co ostříhají, vozí i 2x ročně kozám na okus. Já pak okousané větve osekám, ze slabšího udělám štěpku do ohrady ke kozám, se silnějšími topím. Dřevo je pěkné, nemá moc vlhkosti, začerstva je pružné, ale po půlroce vysychání už je křehké, láme a štípe se snadno. Dobře se s ním topí. Dívala jsem se na letokruhy a vypadá to, že 3letý strom má kolem 6 cm. Myslím, že je to dost. Nevím, jestli by jilmy obrážely od kořenů nebo z nízkého pařezu, ale možná by šlo je uříznout výš a tam zase vyraší nové větve. Nemáte někdo názor nebo zkušenost?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb,asi před 5 lety chtěl udělat můj mladej živý plot a sháněl JILM SIBIŘSKÝ.Sehnal jsem 30 semen a nyní je tam živý plot.Je to v suchu,roste to jako blázen a loni toho bylo na káru za auto.Máte pravdu s kmínkama,že za 4 roky jsou asi těch 6 cm tlusté.Jako živý plot to není vůbec hezké,dá to plno práce a nejraději bych to podřízl až u země.V jedné vesnici jezdím pravidelně kolem jednoho plotu z jilmu sibiřského a ten tam sázeli rok po mě a nestřihají.Výška je kolem 10 metrů a kmínky jsou stejné jako mé.Podle mě to nepatří do naší přírody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

No, já jsem nic o zvýšené potřebě vody nikde neviděla. Naopak ostatní jilmy prý jsou nenáročné a rostou všude. Myslím, že to v tom odkazu myslí tak, že když chcete velké přírůstky, musíte aspoň na začátku dát vodu. Bez ní budou menší. ˇ
Vrtá mi hlavou, jak by to rostlo, kdyby se nesestříhl hned 1. rok na polovinu. Nebo teda spíš, jak by to obráželo. Aby z toho nebylo houští, ale trochu slušné dříví. Protože většinou se z toho dělá hustý živý plot. Což je nežádoucí, když dřevem chce člověk topit a listy krmit. Kdyby se nechal prostě růst a pak se uřízl, jak by to asi vypadalo? Obráží naše jilmy, nevíte?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Kouťáku, díky. Nepatří, ale mně jde o dřevo na topení a krmení. Na zahradu bych si to nedala, ale pěstují se na dřevo japonské topoly a tohle je něco podobného. Japonský topol zvířatům nechutná, kdežto jilm ano, s velkou chutí okoušou vše až na bílé dřevo. Mohly by se jim dát k okousání i celé silnější kusy a pak je teprve nařezat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů