Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jana P. »

Ale to víš že jo, zlatíčko .
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jan »

doufám, že to tu není . Je to zajímavé, o co jsme pokrokem přišli.

http://zivebrehy.cz/wp-content/uploads/ ... my_fin.pdf

citace :

Dříve stávaly kolem každého potoka a cesty, na loukách, na pastvinách i v lesích. Najdeme je
na středověkých iluminacích, často je maloval Vincent van Gogh nebo Caspar David Friedrich.
Na obrázcích Josefa Lady na nich sedávají vodníci, jeden dokonce hraje hlavní roli v pohádce
o Otesánkovi. Dnes mají u nás nejčastěji podobu starých, rozlámaných vrb zarostlých v křoví
u potoka, ale může jít i o památné lípy na návsi, javory v ulicích, staré duby na strmých stráních
nebo buky na kamenných valech mezi dávno neoranými políčky.
Ano, řeč je o ořezávaných (a osekávaných) stromech. Bývaly nedílnou součástí krajiny, naši
předkové na jejich dřevě pekli chléb a jejich listím krmili dobytek. Místy dosud připomínají ně-
kdejší podobu krajiny a zapomenuté způsoby hospodaření. Jsou dokonalou ukázkou velmi inten-
zivního a přitom dokonale udržitelného hospodaření, která navíc staví docela na hlavu naše
představy o tom, jak intenzivní hospodaření škodí přírodě. Porosty ořezávaných stromů jsou totiž
přírodně neuvěřitelně bohatá stanoviště. V počtu dutin nebo nabídce obnaženého a trouchnivého
dřeva se ořezávané stromy přinejmenším vyrovnají pralesním velikánům. Jsou proto domovem
mnoha živočichů, hub a lišejníků, které jinak nacházíme jen v těch nejzachovalejších lesích. Jako
na ostrovech v moři na nich dodnes přežívá část přírodní rozmanitosti z dob, kdy lidmi intenziv-
ně využívaná krajina ještě nebyla agrární pustinou.
Dnes většinou topíme plynem nebo uhlím, dřevo pěstujeme v lese, pole a louky obhospodařují
stroje, jimž by roztroušené stromy jen překážely při práci. Šplhat kvůli pár větvím do koruny stro-
mu se chce málokomu. Teprve když ořezávané stromy ztratily svůj ekonomický význam a vytráce-
jí se z krajiny, začínáme doceňovat jejich přínos biologický, krajinotvorný i estetický. Jsou součástí
dědictví přírodního i kulturního, a mnohé krajiny bez nich nepůsobí kompletně. Ukazuje se, že
ořez stromů je vhodným způsobem péče o nejedno chráněné území. Navíc pár ořezávaných stro-
mů může na každé zahradě, v téměř každé ulici a za každou vsí sloužit zároveň jako ptačí budky,
broukoviště či včelí „hotýlky a restaurace“.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Pěkný článek.
Pro někoho je osekání větví z živého stromu nebo jeho uříznutí "zaživa" nepřijatelné. Setkala jsem se i s tím, že i
jen ukousnutí listů keře a mladých větviček bylo důvodem k zavolání policie (na mě samozřejmě, protože bujné keře u cesty okusovaly moje kozy :vytlem: ). Uznali tu blbost, keře se stejně stříhají, potřebují trochu zkrotit. Trochu jsem odbočila :stydim: .
U vrb se ještě vidí ořezávání, asi hlavně kvůli pomlázkám, na dřevo asi ne, ale obrážejí ze všech stran. Lípy to umí krásně taky, ale co kde vidím, odstraňují se naopak ty mladé výhony, když se strom pokácí. Když se prostě někdo rozhodne, že tam ten strom nebude, tak teda ne a basta. Škoda, kolem nás je tolik jídla a energie, jen to chtít využít a umět to,
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Hhippie »

Díky, Jane, moc pěkný článek :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím, jestli tu zůstal někdo, kdo má zkušenosti s paulownií. Já jsem vloni zasadila kořeny, ty vzešly a dorostly asi do půl metru. Nejspíš by to bylo víc, ale mám je ještě v pytlích, moc se jim nevěnuju a teprve letos je chci přesadit na konečné místo. Zimu přežily obě, P. tomentosa i P. shantong. U jedné zmrzl jen vršek, kde nebylo ještě zralé dřevo, a ta obráží ze všech pupenů po straně kmínku. U druhé zmrzlo všechno až na první pupen nad zemí, z něho vyráží výhon a druhý z podzemního pupenu. Jsem teď trochu zmatená, co s tím mám dělat. Mám nechat růst všechny výhony ze všech oček nebo mám některé vylomit, jako se to dělá u ovocných dřevin, když chceme vytvořit kmínek? Nevím. Mate mě, že ono je to schopné vytvořit nějaké další pupeny i tam, kde jakoby žádné nejsou. O tom jsem se přesvědčila, když jsem zakořeňovala jen kousek kořenu. Bez problémů to vyhnalo z místa, o kterém by to člověk neřekl. Nevíte někdo, jestli něco zaštípnout?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů