Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

Kozy dokazi kere redukovat, ovce je maximalne udrzuji stejne velke, ale neredukuji, protoze se nezakousnou do lonskeho dreva. Mam na pastvine nekolik miniaturnich hlohu i miniaturni vrby, co vypadaji jako polstar z nejake japonske zahrady. Ale sipky rostou... pichlave ony nerady.\
Planuju vyrobit si neco takovehohle (tree popper).
https://www.youtube.com/watch?v=KFvzhS9Ev0s
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Po pravdě řečeno, už se nějakou dobu zamýšlím nad tím, proč mermomocí likvidujeme, co někde dobře roste, a sázíme tam něco jiného. Je to ztráta času,peněz, energie a přírodní odolnosti. Není lepší tam, kde roste to, co žerou kozy, chovat prostě kozy, kde jsou travnaté plochy, chovat ovce apod.? Nebo dohromady, aby se využilo všechno. Přece když něco stále obráží ze země, znamená to, že ta rostlina má obrovskou vitalitu. To je potřeba využít, ne zničit. K čemu je potom "krásná" travnatá pastvina, když se tam nic neudrží, protože je tam sucho?
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

Oreb: pokud je to na me, tak ja postupne prestavam kosit a sipky mi to tady pomalu zarusta. Ale rad bych i nadale dostaval dotace na plochu, takze jakmile ty sipky budou moc videt, je problem. Navic na sipku se ovce moc nenazere. Ty vrby to je neco jineho, ty nechavam v pastvine rad, ovce spasou listi i travu kolem keriku. To kolem sipku jsou trsy stariny, protoze se ovce pri pastve nechteji popichat. A i tak obcas resim zanicene bolaky na cumacich.

Kdyz se u nas necha pastvina svemu osudu, pomalu se z ni stane les. To je klimaxovy ekosystem pro vetsinou plochy CR. Pokud to chceme udrzovat v ranejsim sukcesnim stadiu, stoji to nejakou energii, pak jen zalezi jaky nastroj nebo kombinaci nastroju hospodar pouziva. Pastva, jaka zvirata, mechanicke odstranovani, vypalovani, postriky, pravidelne koseni...
Think out of the box!
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od MalyNomad »

ja prave tu sukcesi nechci plosne omezovat, proto se mi libi ten nastroj na vytrhavani stromku/keru i s korenem. Po pokoseni ma sipek stejne vic nez metrove prirustky. Vytrhnuti je efektivnejsi a zaroven selektivni.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Jo, ten nástroj se mi taky moc líbí
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, to byla jen úvaha. Zemědělské dotace jsou samostatná kapitola, ve které bychom asi nešetřili kritikou. Jsou poněkud antiekologické :usmev: .
Právě třeba šípky kozy krásně okusují. Pokud mají možnost, zespodu okoušou všechno a nahoře, kam nedosáhnou, keř vyrůstá dál a výš. Vím, že chcete chovat ovce, že je chováte a kozy třeba nechcete. Ale kozy by takové území udržely spolu s ovcemi v mnohem lepším stavu a ještě by z toho byl užitek. Ten nástroj je šikovný, to nepopírám, ani nemyslím, že byste Vy nebo někdo jiný tady dokázali nějak ručně zlikvidovat celé oblasti a udělat z nich něco jiného. A dokonce si ani nemyslím, že byste to chtěli udělat :usmev: , spíš jen tak uvažuju o tendenci člověka chtít něco jiného, než má, a jak se to někdy promítá do chovu a přírody. Zjednodušeně - že málo využíváme, co máme pod nosem a chceme něco jiného. MalyNomad, to není nic proti Vám :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8380
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Můžu jen doporučit kombinaci ovcí a koz na pastvině.
A ten nástroj . . .. . . . no jestli nemáte písčité podloží jako ve videu tak nad tím ani neuvažujte. S takovým zakořeněným šípkovým keřem v těžké , nedej bože kamenité půdě, si těžko radí i velký traktor.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Hhippie »

Letos jsme krapet pokracovali v cisteni pastvin. Nekaceli jsme velke brizy - uz jsem nechtela znovu vyrizovat povoleni, ale probirali jsme alespon mlade nalety, ktere take velmi stini. Nechavala jsem nektere vzrostlejsi sipkove kere a divoke jablone, protoze mi prijde, ze jsou to rostliny, kde citim uzitek. Tato pastvinka primo sousedi s asi 2ha porostem trnek a jineho naletoveho trnovi, takze se nebojim, ze bych tim brala zivocichum utociste. Nad cim ale prave porad pri tom myceni premyslim, je to, jak stromy zadrzuji vodu v krajine a zda dovykacet ci ne. Ja naopak dotace nepobiram, takze v tomhle ohledu je mi to jedno a mam volnou ruku v tom, jak bude pastvinka do budoucna vypadat. Orat a zasyvat nehodlam, takze jde o to, zda se v mirnem stinu bude drzet vic a kvalitnejsi travy nez na louce (JZ mirny tahly svah v kamenite pude s dobre propustnou horni vrstvou) ... jedine, co me napada jako velka nevyhoda nevykaceneho vybehu, je nemoznost posekat traktorem (ale tak 2/3 uz jsou jen trava, takze nechat cast se stromy asi takovy problem neni...)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Marion108 »

Nam trava pod vysokokmeny roste mnohem lepe nez na hole louce... vidim to tak, ze na pastvine zobou mm a pod stromy budem uz brzy sekat...
:nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Hhippie »

Marion: ja teprv pozoruji, jak se to chova.. cistime nekde do cista, nekde jen podrost.. pod hustym porostem babyk a briz mnohde neroste vubec nic - to bych rada zmenila. Nekde je jen takova ta ostrice lesni - to mi nezere nic - ani ovce, ani kone to nechteli. Tak jsem zvedava, jestli po prosvetleni se trochu zmeni skladba rostlin...?
Mnohde jsou velke kolace (treba 20m2) ostruzin, zlatobylu a kopriv - to chci taky umorit. A pak uz z toho budou vcelku slusne pastviny... ale prace tu je jeste mnoho. Letos jsme rucne vysbirali par kubiku kameni a musim se zbavit tech bodlaku nejak. Pak uz to bude reprezentativni uzivna pastvina 😉

Ano, Mastnacku...to me opravdu hodne trapi. Kdyz jsem jela do Vysokeho pred mesicem, kdy bylo jeste vsude metr snehu a aktivne talo a Jizera mela absolutne prazdne koryto s rostouci travou... nedelam si iluze, ze jine reky v hornich tocich vypadaji jinak... :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Janina »

Kde rostou bodláky, je dobré vysadit něco s kůlovitým kořenem, například ostropestřec, zlatobýl má rozsáhlé léčivé účinky, viz video Vytásek, také zajímavá řeč o křídlatce.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Doufám, že si to s ničím nepletu - není náhodou křídlatka jeden z nepůvodních druhů, který se mají spíš likvidovat? (podle ochránců, podobně jako lupina)
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Janina »

Ano je, ale poslechni video na bylinkách, zajímavé, jsou různé úhly pohledu, nic není jen černé nebo bílé.
Není lehké poslouchat skorem tři hodiny diskuze s bylinářem Vytáskem, pro někoho, mně to přináší klid do duše, jeho nesmírná trpělivost, klid, pochopení pro byliny. Fakt to stojí za to.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Janina »

Paracelsus by řekl, to je paralela! imigranti a křídlatka. :)
A mohli bychom pokračovat.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Já si jí jen pamatuju z toho seznamu, když jsem hledal, jak zlikvidovat lupinu, tak jsem na něj narazil. Ani nevím, jak křídlatka vypadá :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

křídlatku, zlatobýl a další rumištní (invazivní) rostliny nelze přehlédnout :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Už jsem to našel, tak tu jsem zrovna pořezal před 3 týdny. Synovec zjistil, že suchý "klacky" se výborně hodí na zátop :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Hhippie »

Nikd jsem si neuvedomovala mnozstvi zlatobylu v nasi krajine, dokud jsem ho nezacala mytit v ramci rekultivace zarostlych pozemku na vybehy. Kone ho nezerou, jen v zime vykvetle suche kvety, ale mali ho maji radi a tak postupne mizi..ale na zacatku se zdal byt nesmrtelny... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Jan »

Hhippie píše: 08 dub 2019 06:57 Za me tedy uplne nejhorsi nepritel jsou spendliky!! :zed:
no nevím, já je naopak vysazuju. na svém. oproti šípku, hlohu a trnce nají na můj vkus míň trnů a NEODNOŽUJÍ.
Naposledy upravil(a) Jan dne 10 dub 2019 08:34, celkem upraveno 1 x.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Jan, možná neodnožují u Vás, třeba tam nemají tak vhodné podmínky. Tady na jižní Moravě pendlík useknete a vyroste jich z jednoho pět. Uříznete velký u země, vyraší z kořenů takové houští, že ručně ho nezlikvidujete. Stejně jako trnka :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů