Nízký les, kopicování

Stromy a keře
PavelIV
Co chovám: skot

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdeňku, mohla by podobně fungovat třešeň? Mám v sadu několik ne moc velkých stromů, stejně bych je asi pořezal. Jsou kdysi blbě ořezaný, zatejká do nich, třešně maj malinký. Zkusil bych jednu a když vyrostou, tak hlavní větve pak naroubovat...
A taky hodně velkou višeň, ale je prasklá po dýlce, potřebuje odlehčit, aby nepraskala dál, vyfotím
Tito uživatelé poděkovali autorovi PavelIV za příspěvek:
Kouťák
Hodnocení: 7.69%

:PavelIV:

uzivatel93
Administrátor fóra

Nový příspěvek od uzivatel93 »

Teoreticky by moh kazdej listnac, ale ne vsechny stejne dobre. Nejakou roli tam hraje asi i vek.

Kouťák
Co chovám: ptactvo

Nový příspěvek od Kouťák »

Pavle,mě se líbí i ty už uschlé.Je to jak sochy,tak proč to nezkusit.Třešeň moc dobře neobrůstá.

PavelIV

Když on je ten sad tak pravidelně zasázenej a v každým místě, kam bych chtěl zasadit novej stromek (kde je místo) je pařez :smutek:
Tady je ta velká višeň, je to v rohu u druhýho příjezdu, takže stejně nějak ty větve upravit musím, aby tam aspoň z jedný strany mohl projet traktor, vidím to tak - celou tu větev na pravý straně odříznout
Obrázek
Jabloň má výborný jablka, teda měla loni, letos nic a výhled moc dobře nevidím - když jí uříznu nad tou první větví od spoda, tak bude hodně nevyvážená. Možná zkusím říznout naproti nad něčím, co se aspoň trochu zelená.
Obrázek
No a ty třešně, mají dobrý, ale malinký třešně. Už jsem je chtěl pokácet, ale asi je to škoda. Je něco, co bych napatlal do těch děr aby tam dál nezatejkalo a stromu to neškodilo? Třeba montážní pěna nějaká trvanlivější :)) ?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Přílohy
IMG_20190905_180657.jpg
Kouťák

uzivatel93
Administrátor fóra

Pavle ja myslim ze neobrazi nic. Kdyz si uvedomim ze po ovocnejch stromek co jsme kdy kaceli bud tata nebo pak ja, tak nikdy z parezu nevyjel jedinej proutek novej. Myslim ze stejne tak to bude kdyz nechas kus kmene. Jablone, tresne, hrusky svestky, nic nevyrasilo a parezy se musely vykopat. Jo kdyby z nich neco vyjelo, tak by se to nechalo ze jo.

PavelIV

Asi máš pravdu, já jsem tomu v tom dokumentu pořádně nerozuměl a furt čumět na anglický titulky jsem taky nestíhal. Nebylo tam něco o tom, proč to neřezali níž, ale tak vysoko. Pamatuju si jenom, že aby ty nový obrosty neožírala "pozemní" zvířata. Možná když se nechá větší kus jako živýho kmene, že by třeba mohlo. Jak je vidět, pro ty třešně je to asi poslední šance na delší život. U chalupy jsme porazili starej dutej ořešák. Manželka si do dutýho pařezu zasadila afrikány a ten ze stran obrážel hodně (možná proto, že se to zalejvá :usmev: ), ale sejmul jsem to strunovkou, už to bylo asi 70 cm vysoký. Příští rok asi jeden výhon zkusím nechat. Kdyby vyrostl, tak to bude stínit chalupě, ale uříznout to jde vždycky.
Taky mám cukání to zkusit se švestkama, jsou hrozně vytáhlý do vejšky a část je taky uschlá, to v tý vejšce nikdo nesklidí. Jsou asi 4 na ploše 2x2 metry.

uzivatel93
Administrátor fóra

Zkus a uvidis no. Treba jap topoly obrazej jako divy. Na jare jsem sundal vekou cast a vsecko to obrazilo , ted uz to ma snad prez dva metry, seriznuto na parez. Jeden byl zlomenej v pulce, orezal jsem mu vsecky zbyly vetve a zustal asi trimetrovej pahejl, ten obrazil vsude mozne, jsou to nezmari. Tresen ani jablon po urinuty vetvi nic nevyzenou, ani ta svestka kdyz se rezou vlci. Ale svestka aspon vyrazi korenama vsude okolo. Mozna ze az v urcitym veku, nebo jsem si toho driv nevsim protoze se to bud sekalo susilo okolo nebo to pak spasly ovce a kravy.

Kouťák
Co chovám: ptactvo

Nový příspěvek od Kouťák »

Pavle,řeknu,co bych udělal já.U višně bych větev neodřezával,protože by to byl její konec.Pokud jí chceš zachránit,tak provrtat ,prostrčit závitovou tyč a stáhnout,aby se nerozštípla.Ostatní,co jsi vyfotil už nezachráníš.Já vždy obkopu 15 cm pod uroveň terénu a uříznu.Není vidět pařez a pod zemí brzo shnije.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kouťák za příspěvek:
PavelIV

uzivatel93
Administrátor fóra

Takhle hezky obrazila vrba co jsem na jare uriz a nechal jen asi metrovej pahejl.
Jeji deticky co jsem roznosil a popichal po kopci se vesmes vsechny chytly. Spolecne s brizama a ovocnejma stromkama se jim dari nejlip ze vseco co jsem letos sazel.
Přílohy
vrba.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi uzivatel93 za příspěvky (celkem 2):
Kouťák, Marion108
Hodnocení: 15.38%

PavelIV

Sakra, jsem zapomněl vyfotit ten javor, snad dneska
Kouťák

Profesor1

Nový příspěvek od Profesor1 »

Staré ovoc stromy se mají odstranit. Jsou nebezpečné na zlomení a jen přenáší choroby. Na rovince odstranit i s kořenem. Obkopat a zavolat traktor a vyvrátit i s kořenem. Nedá to tolik práce a máte od pařezu klid. Pokud ovocstrom uschne a obrazí něco od kořene, tak z toho užitek stejně nebude. Stále to bude uhnívat od těch starých kořenů a nějakou tu chorobu už to má v sobě.
Jámu po kořenech vždy vysypu dřevěným popelem, případně v té jámě spálím nejtenší větve, dám vrstvu kompostu a zasypu hlínou tak, aby to bylo mírně vyvýšené. Ono to postupně sedne a téměř se to dorovná s okolím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Profesor1 za příspěvky (celkem 5):
Kouťák, přezdívka, Marion108, PavelIV, andre.marek
Hodnocení: 38.46%

:profesor:

andre.marek
Co chovám: drůbež, kočky, králiky

Nový příspěvek od andre.marek »

Postupuji stejně jako Profesor1 - obkopat (ideálně nechat všechny větve, hmota působí jako dobrá páka, pokud jsou na dobrou stranu) a vytáhnout komplet i s pařezem. Dokud nebyl traktor tak ručně, teď už je výrazná pomoc :vytlem: :souhlas:
Je fakt, že staré stromy jsou skvělým útočištěm pro spoustu živočichů, není dobré zahradu čistit úplně, snažím se jim vždycky něco nechat, ale víme jak to je. Zavazí to, komplikuje to starost o pozemek a zahradu :stydim:
Tito uživatelé poděkovali autorovi andre.marek za příspěvky (celkem 3):
Profesor1, Kouťák, PavelIV
Hodnocení: 23.08%

oreb1

Nový příspěvek od oreb1 »

Když je starých stromů dost na tak velkém pozemku, nechala bych nějakých pár jen tak. Klidně ať tam jsou vykotlané, aspoň tam budou hnízdit ptáci. Doupných stromů je čím dál míň.
Tito uživatelé poděkovali autorovi oreb1 za příspěvky (celkem 4):
Bosorka Jana, Kouťák, andre.marek, irčan
Hodnocení: 30.77%

Marion108
Co chovám: koně, kozy, psy

Nový příspěvek od Marion108 »

Branim nekolik mrtvych stromu, ale jablon asi letos pude... :smutek:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marion108 za příspěvky (celkem 2):
irčan, Kouťák

"Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:

PavelIV

"Polardovanej" javor jsem vyfotil, ale zapomněl ho sem dát, tak tady je. :vytlem: Ještě bych měl asi oškubat ty spodní výrůstky, podle videa.
Jednu z těch třešní tak ořezat v zimě zkusim, za to nic nedám, nejsou nemocný, jen je před mnoha lety někdo blbě ořezal a zatejká do nich.
Zdeňku, ta višeň má v průměru kmenu nejmíň 45 cm, takovej vrták nemam a netuším, kde bych ho sháněl, asi ji nechám dožít, až ta větev padne, tak uvidím, jestli bude žít dál nebo půjde celá.

Obrázek
oreb1

uzivatel93
Administrátor fóra

Javori jsou nezmari a rostou docela rychle. skoda ze na nich nejsou nejaky plody :souhlas:

PavelIV

Z tohohle jsou plody ty klacky na opejkání buřtů :))
Bosorka Jana

Profesor1

Nový příspěvek od Profesor1 »

"Dospělou" peckovinu když ořežeš, tak ta už ránu nezatáhne a rychle to zahnívá.
Rozštíplý strom můžeš taky zpevnit řetězy, které propleteš větvemi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Profesor1 za příspěvky (celkem 2):
PavelIV, Kouťák

:profesor:

oreb1

Nový příspěvek od oreb1 »

A když se peckovina uřízne trochu výš, nevyhodí nové výhony? Mně se totiž zdá, že to švestky a višně dělají. Aspoň takové ty, co rostou samy od sebe.

přezdívka
Co chovám: drůbež, ovce, kozy

Nový příspěvek od přezdívka »

Peckoviny se řežou v létě, aby byly v míze a udělaly na řezu takový koláč, co vypadá jako želatina. Jako děcka jsme to odlupovaly a dělaly si z toho žvýkačku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi přezdívka za příspěvky (celkem 3):
Bosorka Jana, Kouťák, Profesor1
Hodnocení: 23.08%

Odpovědět