Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Odpovědět
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, mě to zaujalo už dřív, ale moc se mi nelíbí naše zákonné podmínky. Po asi 20 nebo 30 letech (možná jiná doba, ale jde asi o 5 ořezání, už si nepamatuju přesně), se musí pařezy i kořeny odstranit. Jinak následují pokuty. To mě odradilo od založení. Já tu něco takového založím, umřu a moji potomci zdědí něco, co budou muset zlikvidovat a nebudou ani vědět, že to mají udělat.
Je to historická metoda získávání dřeva po mnoho let. Česky jsou to výmladky.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastancku, ano to máte pravdu. Ale na orné půdě se to musí po x letech zlikvidovat. V zákoně je výslovně napsané, že pařezy i kořeny.
A do toho jsem si netroufla jít. Jinak s Vámi ve všem souhlasím.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, něco se v zákoně změnilo oproti původnímu stavu. Ale já už taky nevím přesně, zjišťovala jsem to před rokem nebo dvěma. Měla jsem představu udělat malou plantáž na čtvrt hektaru, možná ani ne japonský, ale náš, ještě jsem si nebyla jistá. Ale nechci nechat potomkům průšvih. Pak totiž v té sklizni nesmíte pokračovat, musíte plantáž zrušit a nechat půdu odpočnout. Po těch asi 30 nebo kolika letech. Aspoň na orné půdě.
S tím sázením proutků máte dobrý nápad. Není lehké proutek zapíchnout, nemáte zlepšovák?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Ha, prima, polní lopatku mám. Může sloužit i jako zbraň, jelikož stále nemám pasteveckou hůl :potlesk: .
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb:To je moje vašeň sázet vrbové proutky po okolí,roubovat plané třešně po lese,sázet ořešáky a už vloni jsem v lese ochutnával krásné třešně srdcovky.V loňském roce jsem zapíchal vrbové proutky po jedné straně rybníka a letos na některých 1 metr přírustky.Nejraději sázím k melioračním studním smuteční vrby a pořád je to hezčí než kůl a na něm pet láhev.
DSCN0368.JPG
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb vhodné místo pro růst vrby je tam, kde proutek zapíchnete do země jen tak, bez pomoci nějakého nářadí.

Taky mám pár zaštěpenách planých třešní a jabloní v místech kde by to nikdo nečekal. Ale většinu těch jabloní mě už zlikvidovala přemnožená vysoká :smutek:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, to bych nezasázela nic, tady je všude jíl a ten se propíchnout nedá. Ani rýč se nedá moc hluboko zatlačit. Nemůžu to sázet nikam na pole. To by stejně posekali.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Neponičí a na co očka? Nepotřebuje k zakořenění očko.
Oreb nesnažte se sázet někde něco co tam nemá ty správné podmínky. Jestli tam nemáte nějaký mokřad, tak zasaďte raději něco prospěšnějšího.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Tady rostou ořešáky, divoké růže, svídy, trnky, špendlíky. Tak ne, nebudu sázet vrby. Roznáším semínka kytek z jednoho místa na jiné.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Nějaké zasadím, už vím kam.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

:mastnacek: Není vrba jako vrba.Jsou vrby i skalkové,tedy do sucha.Já pěstuji vrbu bílou,smuteční,košíkářskou a pokroucenou.Nemám fotky,ale některé jsem už tady ukázal.Základ sázení je NEZAPICHOVAT,protože za kůru se dostane hlína a pak to zahnije a špatně roste,nebo vůbec.Mám z hlazenky bodec,udělám díru a je jedno jak dlouhý kus se zasadí.Klidně i těch 40 cm u košíkářské.Na fotce je vidět za tou mou košíkářskou, jak u souseda krásně rostou a ty jsem mu zapíchal dlouhé 2 metry v loňském roce.Košíkářská je nezmar,může se nasadit všude.Každý rok ty třímetrové přírustky ostřihám na hlavu a na konci léta jsou tam opět tři metry.Loni jsem jednu na jaře porazil a polena jsem dal na hranici se dřevem.V červenci a že byl rok suchý ,měla polena 10cm přírůstky.Tak si je vzala jedna návštěva když to uviděla a prý krásně rostou.
IMG_1781.JPG
IMG_1503.JPG
DSCN0362.JPG
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak já tu vrbu vždy píchal tam kde bylo vlhko a šlo to hezky. Nevím jestli se něco dostalo ke škodě za kůru. Košíkářskou už jsem si vysadil třikrát a vždy mě ji někdo šlohnul :plac: U včelína mám několik druhů a z jara, kdy jsou plné včel je to nádhera. Teda byla, letos jsem asi bez včel :smutek: )
( :mastnacek: že vám nevadí že jsem píchal vrbu? jestli jo, já to klidně do půlhodiny přepíšu )
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

:mastnacek: Děláš to přesně jako já.V autě nůžky,pilka,vojenská lopatka.Vrba oranžovo žlutá je teď nejkrásnější.Košíkářská má spoustu barev.V Lomnici nad Lužnicí byl mnoho let velý košíkářský podnik JIPRO.Bohužel už není,ale okolo Lomnice jsou lány různých košíkářskych vrb,ale vše přerostlé.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jste mě navnadili, asi si taky někam dám 2-3 smuteční na pomlázky. Nevadil by jim stín? Nejvlhčí místo je v rohu lesa, slunce jen ráno
:PavelIV:
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Aulay »

S tou vrbou košíkářskou jste mě navnadili, tady by se jí mohlo líbit, ale nevím kde ju sehnat, když tu nikde neroste, jen kočičky, topoly a olše.... Ráda pletu košíky, moc ráda...no nemám z čeho :D takže taková vrbička...to by bylo šušňo :D

Jinak co se týče těch rychle rostoucích dřevin, my máme Paulownie, ty se rozhodně nedokážou vysemenit, ani nestihnou vykvýst, máme je na místě, kde pomalu ani kopřivy nechcou byt, ale ony tam rostou, pod nima slepice-výběh, některý už jsou fakt macci a jak si drahý můj kasal, že budou na topení, tak se nějak nemá ke kácení :D ale na kopice se hodí dobře, po skácení jedné zlámané ona vyrašila z kořene jak divá.... ale můj drahý, že chce strom, on křáky neuznává, ale šlo by to....hodně dobře by to šlo...akorát teda jestli se to musí zplanýrovat po 5 sklizních, tak máme asi po žížalách...
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Aulay »

Vylezu do lesa a vyfotím :D jsou kolem 5 let, vesměs, můj milý se zbláznil, koupil semínka a vrazil mi je, řkouc, heleď mámo, vypěstujem si les...no a já blbec sela semínka, prach jak od břízy a pikýrovala a piplala sazeničky, a můj drahý pak v létě sázel jak divý a celý šťastný, něco rozdal, něco si schoval na potom, pak sousedi vypustili ovce (pni to dělaj hajzli naschvál) a ty se najedly (konečně jednou taky, chudery) jenže ze stromů zbylo...no prd.... ale obrazily a drahý hlídal, pak přes zimu trnul hrůzou co v těch mrazech přežije, přežilo hodně, všechno..obrazilo jak divý... a tak se rozhodl dosadit další. Nebejt těch blbejch ovcí a zimních zmrazků, byly by větší, takhle mají tak kolem 6m stromy a 20cm průměr kmene...ne všechny, některý dostávaly kousací záhul víc, některý byly podežraný hryzcem, tak jsou menší, dvě nedostaly záhul vůbec a jsou větší o fous, no byl to boj, ale rostou...už konečně na ně nemůžou ani oveny a ani myšouni...
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Na straně 3 je o likvidaci plantáže po 30 letech.
Přílohy
Legislativni_prehled_pro_pestovani_RRD_2016.odt
(973.18 KiB) Staženo 224 x
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, souhlasím s Vámi, ale někomu to může pomoct. Taky jsem měla hezkou představu, byl by to zelený pás uprostřed pole, což by se zvířatům hodilo, ale ... Každopádně pawlovnie zkusím vypěstovat a uvidím dál, jestli to zvládnu a co s nimi. Na nich se mi líbí i to, že jsou nektarodárné.
Není mi taky jasné, jaký je rozdíl mezi plantáží RRD na orné půdě a stejnou plochou hustě zarostlou neprostupnými křovisky, která takzůstává léta, až krásně zdivočela. Ta je sice taky dobrá pro zajíce, ptáky, hmyz a další tvory (i pro kozy), ale nikdo ji nepřikazuje likvidovat.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Ono to není tak jednoduchý s těmi nepůvodními druhy. Mě třeba vytáčí lupina nebo snad všichni víme, jakej je problém na západě Čech s bolševníkem. Takže rozumím té ochraně. Při použití původních druhů se nic hlásit nemusí, jak jsem pochopil ze začátku dokumentu (přečetl jsem jen první stránku). Tam jde hlavně o hektarový plantáže, za řadu stromů se na vás každej vyprdne a ze sousedů kdo pozná, co je původní?
Jen si nesmíte udělat projekt jako na jednom asi půl hektaru, kolem kterýho jezdíme na koních. Někdo chytrý si založil výmlatkovou plantáž pod vedením vysokého napětí. Asi netušil, že jednou za pár let firmy pro ČEPS likvidujou nálety a všechno nad půl metru, takže jim tam bez milosti prosekali dva pruhy o šířce celýho ochrannýho pásma, tj. skoro půlku plantáže :)) (podle energetickýho zákona). :289:
Slečna Biomasa - dodnes se nasměju, když si na ní vzpomenu :57:
:PavelIV:
růžička
Příspěvky: 125
Registrován: 13 říj 2018 13:27
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od růžička »

Nedávno jsem četla článek o tom,jaký je rozdíl v tom,jesli se vysazují původní a nepůvodní druhy dřevin.Vůbec to nebylo o biomase,ale o tom,že původní druhy stromů a keřů dokážou poskytnout životodárné prostředí mnohem více druhům živočichů,broukům apod,než ty nepůvodní.Před nějakým časem i v televizi dávali nějaké reportáže o tom,že tam,kde se vysazují lípy velkolisté(nepůvodní),hynou vhodně včely,protože obsahují nějakou látku,na kterou naše včely neumí reagovat.Vezmu teď takový příklad z druhé strany světa,když se vykácí původní pralesy a místo toho se vysází taky stromy,na palmový olej.Kolik se tím vyhubilo živočišných druhů,protože jim chyběl jejich původní prales.Takže si myslím,že to na trochu popřemýšlení je.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů