Sběr bylinek

Bylinky a okrasné rostliny
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

To jsem nejak zaspala...uz kvetla lipa, jo? :vyhlizim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Pokvete velmi brzy... tedy aleslon u nas. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Zname jsem vcera poslala cerstvy chleba a dnes ona me spousta maty, ctyri takove svazky, ani nemam dost pripravenych bedynek, tak to zkusim ve svazku ususit, mame tu extremne suchy vzduch... schne tu dobre vse i sipky, tak snad... :usmev: :tedysek: kdyby jsi chtela privezu... ale ne pro :medved:
Mata je vhodna na travici potize (zaludek, streva), take pri nachlazeni, ve forme inhalace pri suchem kasli, uspanem nosu, astmatu a bronchitide. V aromaterapii pri psychickem vycerpani a je stimulaci mentalni cinnosti. (apatie, sok, bolest hlavy, migreny, nervovy stres...)
Take se da pouzit pri bolestech zubu (rozemezou matu davam do zubniho prasku), nohou, revmatismu, bolestech svalu a menstruacnich bolestech. Zevne ma chladive ucinky na pokozku, mirni svedeni a zanet (dermatitidy, akne, svrab....)
Ovsem mata neni vhodna pro kojence! Muze zpusobit otok hrdla, zanet az umrti...
Přílohy
IMG_20190606_095148_654.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Tedysek »

Marion bohuzel mata mi nikdy nechutnala. Spis ve me vyvolava davivy reflex. :(
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak to chapu, je to sila... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Vcera jsem onemela... ztratila hasivky, to uz je tak davno, co se mi to stalo, ze si to ani nepamatuju...
No nic, natrham slez... Ja si porad rikam, ze mi ty kytky lezou az do baraku, kdyz je clovek potrebuje a jeste o tom ani nevi... sazenici slezu mi privezla kamaradka a hezky se ujmula a nez se rozkosati budu pouzivat tu "divokou", co vykoukla na zaprazi... z obojiho udelam studeny vyluh a budu doufat....
V lednici se louhuje uz 24 h bez s citronem, tu cerstva "stavu" budu popijet...
Lipa jeste nekvete a diviznu tu nemam...
Jeste nejake rady "babky" korenarky?
Ted prave popijim vyluh ze zbehovce... jak hezky poslouzi zjara udelana zasoba.
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 10 čer 2019 07:15, celkem upraveno 1 x.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od kosta »

Marion108 píše: 10 čer 2019 07:01 Vcera jsem onemela... ztratila hasivky, to uz je tak davno, co se mi to stalo, ze si to ani nepamatuju...
No nic, natrham slez a taky kokosku (pastusi tobolku). Ja si porad rikam, ze mi ty kytky lezou az do baraku, kdyz je clovek potrebuje a jeste o tom ani nevi... sazenici slezu mi privezla kamaradka a hezky se ujmula a nez se rozkosati budu pouzivat tu "divokou", co vykoukla na zaprazi... z obojiho udelam studeny vyluh a budu doufat.... kokoska se nam rozmohla na poli, v patek jsem ji vyskubala mraky, asi tak plnou naruc... :vytlem:
V lednici se louhuje uz 24 h bez s citronem, tu cerstva "stavu" budu popijet...
Lipa jeste nekvete a diviznu tu nemam...
Jeste nejake rady "babky" korenarky?
Ted prave popijim vyluh ze zbehovce... jak hezky poslouzi zjara udelana zasoba.
Zkuste také dobromysl mě pomáhá.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Dekuji...
Musela jsem editovat, tak pritel se mylil, coz mu nemuzu rict :andel: , ale to na poli nenin kokoska, ale penizek, nicmene pusobi velmi podobne... ja si to rikala, pac dobre si psmatuju, kdyz mi tu kytku babicka ukazovala...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Marion kloktadla zde.
Smíchejte 5 g listů šalvěje lékařské, 10 g listu mály peprné a 10 g květu měsíčku lékařského: udělejte směs, přelijte 1 l vroucí vody a nechte vyluhovat do zchladnutí asi na 40 °C, potom sceďte, přidejte 2 čajové lžičky medu, dejte do termosky, kloktejte a popíjejte během dne. Používejte asi 4 dny.
Vařte asi 10 minut 10 g řepíku lékařského v 0,5 l vody. Odvarem kloktejte při namožených hlasivkách a chrapotu.
Obklad na krk.
Na noc si uvařte opět nálev ze slézu okrouhlolistého a zamíchejte do něho ječnou mouku, aby vznikla kaše. Kaši přiložte na noc na krk ve formě obkladu. Na plátno dejte kaši, přiložte na krk a převažte šátkem.
Inhalace.
Inhalujte ústy páru z vařeného řepíku lékařského. Do půl litru vroucí vody dejte 2 lžíce sušeného řepíku, převařte a pak nad parou inhalujte. Nejúčinnější je inhalace ráno po probuzení.
Na všechno lze použít čerstvé i sušené byliny.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Jani dekuji. :usmev: Prvni smes uz se vari.
Na noc jsem udelala zabal jakoby Priessnitz, ale na mokry kapesnik nakapala alpu s hrebickem a docela to pomohlo. :usmev:
Ted jsem dopila zbehovec a jdu jeste uvarit repik, prostě musim byt brzy fit nebo to bude katastrofa... zitra mesim pomoct uklidit seno...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Připomínám, že právě kvete, tedy u nás, černý bez. Pro mne jedna z bylin, kterou rozhodně každý rok suším. Čaj je lahodný.
Sbíráme za slunce.
A také je čas si usmažit kosmatice. :usmev:
Rozdělejte dvě testíčka, jedno slané a kořeněné, druhé sladké. V prvním omočte květy bezu ,v druhém jahody. Smažíme zvlášť.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Koukam do kalendare a dnes je nov, tudiz idealni cas na sber korenu a vsech podzemnich casti rostlin, maji nejvetsi silu. :usmev: pujdu na lopuch a kren, snad pomuze na rymu, lopuch je zase idealni proti padani vlasu...
Naopak nadzemni casti dnes sbirat vhodne neni... na ty je lepsi uplnek, cim blize uplnku tim lepe.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, sušení zavěšeného svazku je dobré, možná ještě lepší je sušit venku zavěšené třeba pod krovem. Je to pozvolnější a mně se zdá, že se byliny potom tak nedrolí jako při rychlém sušení. Suším ve svazku venku všechno, co jde, třeba celerovou nať, meduňku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Jsem prave zjistila, ze v jednom kalendari mam blbe oznaceny faze mesice... :udiv: , takze pardon za zmatky...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Hele, koulala jsem na koriandr dnes, jestli mezi nim nemam omylem kopr... mam letos prvne zasazeny koriandr - mam rada nat v urcite jehneci polevce (arabska harira) a tak jsem si ji chtela zamrazit. Ale nejak jsem cekala, ze bude vypadat jinak. Tak red nevim, jestli mam treba otrhat alespon ty listy, ktere jako koriandrove vypadaji? Zbytek asi vykvete (-tl)? Poradite prosim?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Uz jsem se to docetla. Maji se sbirat jen mllade listy pri rustu. Jakmile zacne kvest, je s mladymi listy amen. Tak to jsem nestihla :mrzimeto: zitra zkusim jeste nejake pohledat, jestliby se nedalo neco sklidit. Jseem fakt zahrdnik za vsechny prachy :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, ale jestli se Vám podaří sebrat plody, pokud by teda dozrály, jsou výborné všude, kde se používá kmín. Já dávám obojí zároveň, mletý koriandr prostě skoro všude :usmev: .
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Moonika »

Bosorka Jana píše: 10 čer 2019 08:33 Připomínám, že právě kvete, tedy u nás, černý bez. Pro mne jedna z bylin, kterou rozhodně každý rok suším. Čaj je lahodný.
Sbíráme za slunce.
A také je čas si usmažit kosmatice. :usmev:
Rozdělejte dvě testíčka, jedno slané a kořeněné, druhé sladké. V prvním omočte květy bezu ,v druhém jahody. Smažíme zvlášť.
Baza je perfektná, dokonca má antivirotický účinok, výrazne zľahčuje priebehy chrípky a pod. A dnes som sa dočítala že robili štúdiu kde testovali účinok vodného extraktu z bazy(neupresnili) že postrek ním výrazne znížil množstvá skočiek /drepčíkov na kapuste-zelí
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

To zni bezvadne, ja z bezu ted delam studeny vyluh a musim jit natrhat na suseni, ale to musime s vari vozickem, jinak se do toho rosti neda dostat a hrozne vysoko to je cesu z vozicku na kterem mam stafle... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

:tedysek: dnes u nasich...
Naaaaadhera, primo na zahrade a ta vuuune. Tak jsem ti neco nasbirala. :usmev:
Přílohy
IMG_20190613_193303_compress22.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů