Sběr bylinek

Bylinky a okrasné rostliny
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak dostuduj, možná někdo má lepší přehled než já. Měsíc má vliv víceméně na vše. Jestli chceš ob bylinek maximum, tak je musíš sbírat zjednodušeně žečeno při úplňku. Ono to v těch pohádkách není jen tak :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Bylinami teoreticky i prakticky se zabývám víc než čtvrtstoletí. Pročetla jsem mnoho knih zkušených studovaných bylinářů i "bab kořenářek" a stojí to za to Hhippie. Dej se do toho, ted máš ten správný věk.
Skladuji ve tmě ve sklenicích buď patentních nebo https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70213550/
Nedrtím je po usušení, ale většinou je odrhnu ze stonku. Do sklenic se ti vejde dobře tolik, kolik za rok spotřebuješ. Suším na půdě stodoly, jak jsem psala výše.
Většina bylin má nejvíce užitečných látek v sobě obsaženo za slunečného dne. Některé i jindy. To je třeba nastudovat. Kdy, co, jak, proč sbírat.
Přeju hodně radosti při mně milé práci.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Mám po chřipce zatvrzelý kašel, pomalu se to lepší. Nasadila jsem kůru, kterou mi navrhl Kouták. Koupila jsem semena lichořeřišnice větší, vařím si ze lžičky drcené lichořeřišnice zalité horkou vodou čajík. Nechám odstát patnáct minut. Piju třikrát denně. Přidávám lžičku medu na šálek, pak je to velmi chutné pití. https://www.salviaparadise.cz/lichoreri ... ath=13_370
Objednala jsem si 250 gramů. Tak neustanu, dokud to nevypiju.
Lichořeřišnici pěstuji každoročně, jíme ji přes léto. Květy a listy. Zelená semena, neztvrdlá, jsou také chutná. Letos si ji na zimu zamrazím. A zkusím vyrobit i tinkturu.
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Lichořeřišnici si každý rok nakládám do lihu. Za cca 6týdnů scedím a používáme doma jako antibiotikum. Byliny obecně mají slbší účinnost zato trvalejší.

Teď jsem si prošla jarní chřipkou a po týdnu ne a ne být fit. Nasadila jsem lichořeřišnici-ráno panáček, večer panáček a během tří dní jsem celkem fit. Lichořeřičnice je dobrá spíš na urologické problémy.

Jako přírodní ATB při chřipkách mám vyzkoušenou vrbovou tinkturu. Z jara beru pupeny a kůru a naložim do lihu. Letos ale došla už v zimě-měla jseem ji nějak málo. :bublina:
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Echinacea by měla podpořit imunitu. Jestli jsi dva roky zdravý, tak určitě pomohla aspoň trochu.
Já radči vykloktám bylinkovou vodku než nějaké sajrajty z lékárny u nichž nevim, co v nich je.

Když je ale zle, i lékárnu vidím ráda :stydim:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Kdo nemáte rádi Duška, nenechte se odradit, výborný moravský bylinář je jeho hostem. Opravdu přínosné, pro začátečníky i pokročilé.

Já mám Duška moc ráda.
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od MalyNomad »

resilo se tu suseni, zkuste suseni v mikrovlnce. Zkousel jsem dobromysl, je sucha za nekolik sekund. Jak ji budete vyndavat ani neuverite ze uz je ususne, zachova se puvodni barva. Teorie je takova, ze do oleje se mikrovlny 'neoprou', takze esencialni a aromaticke oleje tam zustanou a odpari se jen voda.

Je to vyhodne na mensi mnozstvi kvuli rychlosti a zachovani aroma.
Think out of the box!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Mikrovlnku doma nemáme, mnoho let. Na bylinky, tedy ani na nic jiného, bychom ji nepoužili. :usmev:
Sušíme na půdě staré stodoly, na velkých dřevěných rámech se sítěmi, bezpracně a beznákladově. Není kam spěchat. Sušené bylinky jsou na zimu, přes rok se používají čerstvé.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Moonika »

mastnacek píše: 02 bře 2019 15:07 Takhle jsem panackoval s echinaceou. Loh 40% nebo 41%
bylinkar co ji u nej kupuju rika ze pekne pomlet v puse a pak spolknout. Musim rict ze kdyz jsem ji uzival ty prvni tri dny 3x denne ( ja jsem prase na davkovani, takze kdyz nekdo rekne 3x tak ja 6x apod ). Mel jsem dost podrazenej krk i hubu. Prestla jsem s tou lihou nekdy vloni. Ted si beru koupenou forte, davkovani je 1 tableta, ja beru rano a vece :)
Bylinkar prodava echinaceu i v lekovych tobolkach, az me dojdou prasky, tak si pro ni zajdu. Letos me zatim nic neslozilo. Myslim ze ani vloni.
No ale to keby si skusil zuvat cerstvy koren echinacey to je ina sranda :-D ked som mala nejaky zapal zuba zvykla som to robit a to zrazu zacnes tvorit more slanych slin a nechce to prestat ako "hrncek var", ked som to skusila prvy x pekne som sa vyplasila. Aj tak aooby jemne trnie v ustach z nej
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Kouťák »

Nejsem bylinkář,ale bylinkám věřím.Nejvíce mě zajímá,když někde slyším, jak někomu konkrétní bylina zázračně pomohla,něco jako napsal mastnáček s Třepatkou.O Lichořeřišnici větší jsem již psal a tak dnes již zde několikrát zmiňovaná Sedmikráska chudobka:Jednou jsem se setkal s člověkem,který měl amputovanou nohu v koleni a měl protézu.Nad protézou mu noha mu to neustále hnisala a tak když mu lékaři nepomohli,tak navštívil bylinkáře a ten mu doporučil jíst denně 15 sedmikrásek.Do jednoho měsíce zázračně zhojen i bez lékařů.Na co je všechno sedmikráska si může každý přečíst,ale jedna básnička ze starého herbáře:
Chudobné kvítky krčí se v trávě a tráva jimi rozkvétá.
Plíce a kůži vyléčí vám hravě,síla do květů zakletá.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Nekoukala jsem na cele to dlouhe video s Duskem a bylinkarem, ale myslim, ze se ke me dostalo to hlavni poselstvi: ze si ta spravna bylinka k cloveku cestu najde.
Letos s nimi zacinam a prisla mi do cesty divizna a lichorerisnice :) taky decka maji radost, kdyz uz si obcas mohou natrhat cerstve zelene, ze ktereho delame ranni caje. Vetsinou kopriva, jahodnik, rybiz, malina... :)
A velky vtip byl, kdyz jsme vyrazily sbirat podbel - plizime se na uzavrenou rekultivovanou skladku potaji zezadu, pod plotem, dirou od divocaku a kdyz tak sedime mezi kvitky, starsi dcerka mi mezi reci rika, ze toho podbelu tedy budeme mit, kdyz mame doma jeste tu velkou lahev z minuleho jara... :)) Tak ta mi fakt nejak unikla. Jsou ve spajzu jeste tak 2 litry podbelu!!! Uz jsem ho tu ani nenabizela, kdyz je po obdobi nastydnuti...tak snad si udrzi silu jeste na pristi rok :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Veru do jara je třeba bylinky spotřebovat. Neskladují se takto dlouho. A na podběl pozor. Užívat opravdu s velikou mírou. Dva litry jsou pro půl vesnice. :usmev:
Video je dlouhé, je to na klidný večer. Ale tento bylinář je přesně můj šálek kávy, je tam mnoho přínosných poznatků, rad, ze všech možných oblastí. Těším se, až pán vydá slíbenou knihu. Ke konci také odpovídá na otázku, jaké knihy si pořídit, zminuje Zentrichovu Třetí cestu ke zdraví, to je moje jednička, a také Věčně zelené naděje. :souhlas:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Pred polednem jsem se vydala na pampelisky. Na to jak silene je sucho jich tu vykvetlo hodne. :usmev: Uz jsou zasypane cukrem a za oknem. Bude z nich nevareny pampeliskovy med.
Přílohy
IMG_20190422_114235.jpg
IMG_20190422_114300.jpg
IMG_20190422_114818.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Dej si denně deset stonků Marion, stonků bez květu, je to velmi zdravé.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Moonika »

ja som včera bola na na medvedí cesnak ktorý každý rok na tých miestach býva ako jednoliate zelené pole v lese a teraz nikde nič, ledva malinké lístočky aj tie všetky poničené akoby ožuté. Také sucho je tento rok. Ale aspoň prvosienky a jahodový list som priniesla. Milujem keď mám v taške kopu jahodového listu a pričuchnem si, tú takú nadhernú trávovobanánovú vôňu :) a divila som sa že vidím obdobu kostivalu ale žlté kvety, tak som potom pogúglila že to je kostihoj(kostival) hluznatý. Pod stromami o.i.rástlo more krásneho ale jedovatého vranieho oka štvorlistého:) škoda že som zabudla mobil
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam ohromnou radost, v zahrade o par desitek metru vyse jsem jeste stihla prvosenku. :usmev:
Přílohy
IMG_20190422_200223.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od PavelIV »

Marion, a co s ní? Naše zahrada právě vypadá jako petrklíčová plantáž :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Je to lecivka, caj z ni je lahodny... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od PavelIV »

to mě i napadlo, ale čemu prospívá nebo co léčí?
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

http://www.bylinky21.eu/herbar/prvosenka-lecive-ucinky
má schopnost ředit hleny (vhodná směs prvosenky, jitrocele a divizny) a usnadňuje tak vlhké vykašlávání
vhodná při různých nachlazeních, ale i při astmatu či bronchitidě
vhodná na různé neurózy, stresy, migrény, chronická nespavost
usnadňuje odkašlání, tlumí a zvlhčuje kašel
při chorobách dýchacích cest a zánětu průdušek
na zklidnění, proti nespavosti, na posílení nervů a srdce a také zmírňuje migrénu a bolesti hlavy při nervovém vypětí (čaj z prvosenky)
vhodná při léčbě neuróz, stresu, migrén a chronické nespavosti, účinně ředí hleny v průduškách a plících, čímž usnadňuje odkašlávání
na dnu (odvar z oddenku)
při onemocnění průdušek a plic uvolňuje hleny, dezinfikuje a působí protizánětlivě,
vhodná do čajových směsí na pročištění krve
močopudný účinek a působí proti močovým kaménkům, malé pomáhá zcela odstranit.
působí jako sedativum při suchém a dráždivém kašli a pomáhá při horečce z nachlazení a rýmě
pomáhá zbavovat tělo škodlivých látek ( saponiny, glykosidy a éterické oleje)
léčitelé a mágové totiž vidí v petrklíči magickou rostlinu, schopnou v lidech zmírnit pocity úzkosti a osamělosti a odstranit deprese
podle severské mytologie je jarní bylinka zasvěcena bohyni lásky Freyji, kterou ženy velmi ctily za její pomoc při sňatcích a rození dětí
astrologové petrklíč (prvosenku) zase přisoudili k vodnímu živlu a vládkyni Venuši, a tudíž je bylince přisuzována zvlhčující a zahřívající moc, její magično umožní uvolnit zablokovanou energii, odstranit pocity úzkosti, prázdnoty a beznaděje
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů