Sběr bylinek

Bylinky a okrasné rostliny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Sice vím, že přemýšlím hodně dopředu, ale nějak mi čím dál častěji chodí téma léčivých bylinek...
Nejsem ten typ mastičkářky,co bude matlat tinktury a sádlové masti,každopádně mít si z čeho udělat čaj - ať už pro běžné pití, nebo teď pro dobu nastydnutí - mi přijde dost prima...
Když jsem byla malé dítě,chodily jsme s ženami sbírat bylinky do panenské přírody Šluknovského výběžku... takže nějaké základní povědomí mám. Ale samozřejmě musím osvěžit paměť.
Tady hledám tip na nějakou moderní knihu pro bylinkáře začátečnika - jak poskládat nejaký konkrétní čaj, kdy nejlépe sbirat kterou část rostliny, atp. ... víte někdo? Měli jsme takovou tu klasiku Zdraví z boží lékárny, ale asi bych raději něco současného... 🙂

A dál zvažuji, že bych si třeba už na novém pozemku (předpokládám,že stavět nezačneme dříve než na konci roku...) mohla něco nenáročného vysít. Určitě nebudu mít kapacitu tam jezdit obden zalévat,takže něco nesmrtelného typu měsíček nebo sléz... co dál?
Předem moc děkuji za tipy :mdz:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

Pro zacatek, supr je tahle... Je tam vsechno dulezite. Od kalendare sberu pres metody suseni, po jednotlive byliny a jejich ucinky. :souhlas:
Přílohy
IMG_20190117_193609.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

:souhlas: :souhlas:
Přílohy
IMG_20190117_193844.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od oreb1 »

Záleží na tom, jaká je poloha zahrady. Slunná nebo stinná? Bylinky jsou spíš na slunce. Šalvěj, tymián, mateřídouška, meduňka. Máta potřebuje trochu vlhčí místo, ale taky slunce. To je myslím takový základ. Ale spíš nesejte, kupte si silné sazenice. Výsev bylinek trvalek by nemusel dopadnout dobře, když nemáte čas a nemáte vyzkoušeno, čemu se tam daří.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Marion108 »

u nas na poli sama roste sama od sebe mata... nikdo se o to nestara...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie, téma bylin ke mně přišlo nejsilněji kolem kristových let. Nejvíce jsem čerpala od Josefa A. Zentricha. Mám většinu jeho knih v knihovně, přečtené ne jednou, stále z nich čerpám . Maria Treben, také jsem ji pročetla, stále se k ní vracím.
Tehdy a vlastně stále jsem pročítala vše, co mi přišlo k tomuto tématu pod ruku. A léta i na internetu. Moderní knihu ti neporadím.
Také celá léta byliny sbírám a suším. A piju čaje. Věnuju se tomu tedy nejméně pětadvacet let.
Zde máš inspiraci na bylinkovou spirálu. Včetně seznamu bylin.Tu můžeš na slunném místě založit hned zjara. http://www.svetekozahrad.cz/news_detail.php?news_id=11
https://priroda-zahrada.cz/clanky/zahra ... e-spiraly/
Nemusí být velká a nemusí být z kamenů, může být i ze starých cihel.
Nebo stačí záhon a byliny vysadit tam.
Já mám v bylináriu dobromysl, saturejku, yzop, pelyněk, máty, šalvěj, libeček, rozmarýn, tymiány a mateřídoušky, levandule, medunku, smil italský. Poblíž echinaceu, měsíček a lichořeřišnici. Petrželku, šnitlík. V rohu kostival a křen.
Heřmánek, bezový květ, routu vonnou, kontryhel, řebříček, lipový květ, třezalku na olej svatého Jana, ty sbírám v okolní přírodě. Dále jím sedmikráskové květy, pampeliškové stonky, pupeny stromů zjara, kozí nohu, ptačinec žabinec, a nesmíme zapomenout na kopřivy.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Také sázím sazenice, koupené.
Máta je velmi stěhovavá, sama se přemistuje kam se jí zachce. Je naprosto bezúdržbová. Máme i mátu vodní v jezírku.
Tyto stránky jsou na byliny všeho druhu výborné, dole jsou i komenty od lidí.
http://botanika.wendys.cz/index.php/14- ... ata-peprna
A každý rok vysévám bazalku a majoránku, ty nejsou vytrvalé.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od oreb1 »

Kopřivy, ty si chráním, aby mi ze zahrady úplně nezmizely. I když se to nesetkává vždy s pochopením okolí, kašlu na to, protože kvetoucí kopřivy jsou nutné pro rozmnožování všech baboček. A pro nás taky - teda ne pro rozmnožování :vytlem: .
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Moonika »

Ja mám rada knižku túto knižku http://www.vasakniha.sk/kniha/209869/fy ... era-lekara (ale mám starú verziu) píše to lekár, všeobecný aj fytoterapeut Karol Mika, veľmi fajn človek. Nie sú tam typu "veci jedna babka povedala" ako v niektorých knížkach o bylinách . Inak tú knižku od Trebenovej by som ani neodporúčala
Naposledy upravil(a) Moonika dne 17 led 2019 21:15, celkem upraveno 1 x.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Ta knížka vypadá zajímavě Mooniko. :souhlas:
K Treben se musí přistupovat s tím, že odmyslím omáčku, ale byliny i jejich účinky jsou tam popsány dobře. Tak dnes je to už jen taková historie.
Herbář léčivých rostlin od Zentricha a Janči považuji za skvost.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Janina »

Mateřídouška, na louce. A jak voní. :slunce:
Přílohy
mateřídouška.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Marion, díky za tip na knihu. Už ji mám doma! Je to přesně to, co já teď potřebuji. Něco jednoduchého a uchopitelného. Nejsem z těch, kteří by hned pročítali bichle a studovali první poslední. Ráda začnu s něčím, s čím mám už zkušenost a něco k tomu přidám. A budu rozšiřovat postupně, abych neměla pocit, že jsem investovala zbytečně moc peněz a energie do něčeho, co mi nejde a neuspokojuje...
Každopádně jsem čekala, že v knize o čajích z bylinek budou také nějaké jednoduché čajové směsi... a ono nic! :)) Ale to už si klidně najdu a vypíšu z netu, to nevadí.

Jani, díky na tip na spirálu. Vím o ní a zatím jí nemám kam dát. A taky neumím ty do ní běžně osazované bylinky používat... takže tu ještě nechám spát chvíli... :stydim:

Možná jsem to na začátku špatně napsala. Neplánuji se stát bylinkářkou. Nechci si matlat mastičky a tak. Hlavní motivace je vážně nasušit a připravit si směsy na běžné denní pití. Upřímně např. vůbec nevím, kde to skladovat...je to děsně objemné. Všude upozorňují, že se to nemá drtit předem, že to chce až před použitím.. (doteď jsem nechávala v celku, ale to jsem toho měla pár pytlíků na rok) ...
Druhá motivace je mít v záloze bylinky pro běžné neduhy typu nachlazení a podpora organismu.
To je asi tak vše, co mám teď v plánu.

Už dávám dohromady nějaký seznam toho, co bych ráda letos zasela. Tak jsem zvědavá, co mi z toho vyleze :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Aulay »

Já mám osobně ráda web bylinky pro všechny https://www.bylinkyprovsechny.cz/ . je tam hodně rad, popis, kontraindikace, odkazy....prostě super.... na osvěžení a upřesnění znalostí a informací je zatím nejobsáhlejší co znám. Některé knihy jsou moc povrchní, některé plácají blbosti a některé si navzájem odporují. Proto chodím sem na web, kdy tady je to pod dozorem lékaře (člověk co to spravuje a tvoří je opravdickej doktor, takže nic diletantského, fakt ví o čem mluví. Jestli můžu poradit, projděte si okolí vašeho pozemku a váš pozemek, co tam už roste, zjistěte si jména a druhy rostlin a pak jestli nejsou na něco dobré (kopřivy zná každej, ale co třeba bršlice, pampelišky, fialky, sedmikrásky...)
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Aulay »

Co se týká směsí bylin, tam opatrně, mnoho se mezi sebou tluče, podporuje, ovlivňuje, navíc pití bylinných čajů jen tak není moc fajn, je třeba udělat přestávku, nepít to pořád v kuse. Taky se některé bylinky tlučou s běžně užívanými léky, antikoncepcí, alkoholem....
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Díky za tip.

Jj, z toho vycházím.
Sice nejsme na žádných bohatých horských loukách, ale už z toho, co znám, jsem koukala, že se dá použít ledacos.
Jen nastudovat, z čeho se dá co vyrábět.
Ale třeba se mi líbil nápad ten čaj ozvláštnit okvětními lístky některých barevných kytek typu měsíček nebo slunečnice :)

Já právě spíš řešila, že vím, že se nedají bylinky používat moc často, protože jsou to prostě bylinky. Takže to, že je něco "jedlého", ještě neznamená, že se to dá vařit každý den. A co pak s tím...? :nevim:

Co mě tak narychlo napadá, že tu v okolí máme a plánuji nasbírat:
kopřivy
sedmikrásky
jahodník lesní (toho mám ve výbězích mrtě - letos Ježíšek přinesl sušárnu, tak se moc těším na sušení jahůdek! :andel: )
ostružiník
maliník
zlatobýl
jitrocel kopinatý (má smysl na pití? - vím, že léčí rány a že se z něj dělají sirupy...tam se bojím, že do zimy se zkazí, byť zakopaný v zemi...)

Na zahrádce mám pak mátu a meduňku. Taky chci vysít někam, kde nebude vadit jeho invazivita, sléz, protože ten používám na krk a hlasivky při nachlazení...
Chodím sbírat podběl.
Možná bych mohla zasít heřmánek.
Taky měsíček.

Co jsem nevěděla, že je použitelné (ikdyž nevím, jak moc), je bršlice - kterou jsem neznala a nevěděla o ní, ale je jí tu mraky.
Taky kdybych chtěla, roste v okolí v lesích trochu plicník lékařský... má někdo zkušenosti, jak moc je funkční při respiračních chorobách?
Divizna, co si pamatuji, rostla na takových sutinách nejlépe... dá se zasadit i na zahrádku, nebo se jí musí vytvořit něco takového, aby prospívala?

Mno...nápadů je asi dost. Teď z toho udělat nějaké sumárum a vrhnout se do toho. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Hehe... právě jsi napsala upozornění, o kterém jsem taky mluvila... kterého se "bojím"...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od oreb1 »

Diviznu vysejte někam na výsluní do chudé půdy, mezi kamení.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Aulay »

Zkus lichořeřišnici, to je pěkné barevné. Dá se i jíst kvety do salátů. Šípkové růže květy jsou taky super. Pro mě je základní sestava, co musím mít: bez-kvet, lípa-kvet, jitrocel-nat, šípky, řebříček-nat, kvet, sléz, nať, květ, truskavec -kvet, měsíček -kvet. Pak tinktury z lichořeřišnice a echinacei.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Bylinky jsou nejlepší ty které rostou přirozeně. Při jejich sběru je dobré se řídit tím, v jaké fázi je právě měsíc - lúúúúna.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr bylinek

Nový příspěvek od Hhippie »

Profo, faze Lůny je pro me vyssi divci, kterou budu muset dostudovat... :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti