Amarylis-hvězdník

Bylinky a okrasné rostliny
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nevím jestli mám to, nebo to, ale spíše ten hvězdník, protože kvetl nejčastěji na jaře.
Byla to kytka mojí mamky, měla dva druhy. Cibule těchto kytek, nebo spíše zastrčené květináče s cibulkama jsem vyhrabal loni na jaře z podschodiště ve sklepě, kde byly bez nějaké "údržby min. patnáct let. Některé cibule už nebyly, zůstaly jen suché slupky. Některé se mě ale podařilo rozebrat a vypučely listy. Po dvou cibulkách jsem rozdal mezi sourozence a každému dal za úkol ty cibulky dohnat do květu, když už přežily takovou dobu , protože to určitě není samo sebou :mrk: :vytlem: Mamka měla dva druhy - bílý a červený. Tak jsem zvědavý jestli přežily oba druhy a komu ze sourozenců co vykvete, jestli teda vykvete.
Pěstujete to někdo? A je nutná nějaká spešl "údržba" aby to vykvetlo? Teď jsem je od podzimu začal intenzivněji zalévat, protože si pamatuji, že kvetly většinou kolem Velikonoc. :kyticka:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od oreb1 »

Můj tatínek pěstoval amarylis, česky hvězdník. Pak je ještě hypeastrum, to je jiná kytka. Ale pamatuju si z toho jen, že se musí nechat po odkvětu zaschnout, zatáhnout a někdy v zimě nebo na jaře zase zalívat. Pak kvete.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Tedysek »

Ja jsem mela, ale chytil nejakou cervenou spalu nebo cervika typicke pro tento druh rostlin. A ac jsem dostala spesl namichane lecivo tak se mi nepodarilo tu kytku zachranit. :(
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, to musel být hodně zvláštní pocit, najít po tak dlouhé době kytku po mamince...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Bekkky »

Měla je moje babička a pamatuju si, jak je schovávala ve skříni pod papírovými sáčky, aby nekvetly předčasně. A pak je vyndala, vykvetly a byla to nádhera.
Mě bohužel dobře rostou hlavně jehňata....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od PavelIV »

Proč bohužel? To je dobře, jen :profesor: furt neví jak na tu kytku :usmev:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Bekkky »

Pavle, já bych taky chtěla mít krásnou zahrádku, ale nějak mi není dáno.... Daří se mi tak rajčata ze sazenic a nějak nezaslouženě červená řepa.... jinak nic moc.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Jamarov »

To je krásný profesore, ať se to povede :mrk:

Bekky moji zahradu plení potvory kozí. Nikdy jsem neviděla růže ani tulipány dojít k rozkvětu a kochat se barvami , na zeleninu a ovoce mají talent, těsně před sklizní mi pomůžou a udělají vše za mě.... Doma květiny nemám, těším se na jaro.
Ale jehňátka potěší.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Janina »

A proto nemohu chovat kozy.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Jamarov »

Ono se to dá zabezpečit, možná... Věřím v to :andel: dnes jsem koupila první semínka... Takže další rok a další pokus :vytlem:
Ale když jsem přišla letos o 10 keřů rybízu.. To nas.... :cert: a že toho bylo za těch let...

(ale to už je mimo :splachnise:)
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Javorka »

Myslím, že jsem četla, že květináč má být jen o trochu větší než cibule. A taky má být cibule částečně nad zemí a zem upěchovaná.
Ale mě teda moc nekvete.
Moje sestra ji má v zimě někde ve špíži a když přijede na jaře na chalupu, tak ji vyhodí ven a ona jí pak v létě vykvete. :vztek:

Obrázek

Obrázek
:433:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Profesor1 »

oreb1 píše: 22 úno 2019 10:57 Profesore, to musel být hodně zvláštní pocit, najít po tak dlouhé době kytku po mamince...
Najít . . . já o tom věděl, jen jsem nevěřil že cibule ještě oživím. To byl teprve pocit, když cibulky vytlačily zelené lístky :souhlas:
Cibule jsou ještě malé, tak asi letos ještě nevykvetou. Jestli se podaří je dovezt k vykvetení, tak mě zajímá, jestli přežily obě barvy. Všem jsem dal po dvou cibulkách z různých květináčů, tak uvidím kdo měl jaké štěstí :usmev:
No a o tom jaký to má pro mne jiný, hlavní význam tu psát nemusím :mrk:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Marion108 »

Je to ta sama rostlina? :usmev:
Fakt nevim... Nasla jsem ji v byvale hospode... hm... zrzlou, obrazila a v kvetnu vykvetla... ale co to je, to nevim...
Přílohy
IMG_20190222_235836_593.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jooo, to je ono :souhlas:
Akorát nevím jestli je to hvěrdík, nebo amarylis.
Ještě jsem viděl takovou samou rostlinu, květ taky na takovém stejném stonku, ale ty květy byly podstatně menší a bylo jich tak dvacet v kupě. Tady bývají max. květy tři z jednoho stonku.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak to vam dekuji, ze vim, co doma mam...
Tudiz me zajima to same co Profesora, jak to udelat, aby vykvetla znovu? :usmev:
Loni jsem je v unoru nasla v zatemnene hospode premrzle, listy zmekly a odpadly, vzala jsem je do bytu do tepla a jednou tydne lehce zalila, nepresazovala jsem, no a ona v kvetnu jedna vykvetla, druha ne. Nicmene obrazily obe, jsou zelene, ted jsem je pres zimu mene zalevala, ale jestli jsem to pochopila, tak priste na podzim do chladna a tmy?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak jsem nasla jen tohle.https://m.ireceptar.cz/zahrada/pokojove ... ovu-kvetl/ hmm... tak uplne obdobi sucha nebylo a ted je uz pozde asi, tak letos asi nepokvete, skoda
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od oreb1 »

Hvězdník je amarylis, to je to samé.
Jamarov, taky každý rok na jaře mám předsevzetí, že letos určitě nenechám kozy utéct. Ale pokaždé utečou a pokaždé za to můžu já, že jsem něco blbě zavřela. Letos už zase chystám semínka :usmev: . Až všechno pěkně poroste, zapomenu zavřít.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Javorka »

Název Amarylis se hodně používá, ale správně je to Hvězdník.
V září se přestane zalévat a uloží se do chladnější tmavé místnosti. Na jaře, když se přenese do tepla, tak by se měl začít zalévat až když se objeví květní stvol. Kvete jen větší cibule.
Já to tak každý rok dělám, ale stejně si dělá co chce a na kvetení dlabe. : :krik:
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja mam v jednom kvetinaci dve mensi cibule a v druhem jednu velkou a dve male a ano vykvetla jen ta velka... co s tou kytkou mam letos delat? Zalevat a v zari ulozit teda do tmy? Presazovat nebo ne?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Amarylis-hvězdník

Nový příspěvek od Javorka »

Určitě by se dala přesadit, pokud to potřebuje. Tu velkou bych zkusila ještě přimět ke kvetení. Ještě nezalévat. Moje je stále ve sklepě.
:433:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů