Česnek

Bylinky a okrasné rostliny
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

To se nam stalo loni, byla to katastrofa... :smutek: vsechen cesnek sel na nasi spotrebu, sadbu jsme koupili novou... sadba predchozi byla hoesi plzs to sucho... :plac:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Já nevím, asi to znovu na podzim zasadím. Zase je pomáčím v šalvěji. Jen jako pokus. Možná. Copak vím, co mě napadne do té doby :usmev: ?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Možná protože jste, oreb, ozimý paličák zásela na jaře.
https://www.cesnek.cz/kategorie-jednostrouzkova-cibule
Kozák opětovné sázení nedoporučuje.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Možná to je proto, už ani nevím, co to bylo za odrůdu. Nic jiného jsem tehdy už nesehnala.
Ale víte, že já si radši věci vyzkouším sama, stejně má každý jiné podmínky. Nic proti Kozákovi. Nemám toho česneku pole, škoda to nebude, i když třeba užitek taky ne. Třeba vykvete a budu mít semínka na dopěstování. Můj muž pěstoval česnek ze semínek několik let a vždycky měl česnek zdravý.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Kdybyste se na odkaz podívala, přečetla byste i toto:
jednostroužkové cibule česneku nikdy nevytváří květní stvol, neboť květní stvol se vytváří mezi stroužky, nikoliv uprostřed stroužku. Pokud nejsou vhodné podmínky, nevytvoří někdy květní stvol ani paličák rozdělený na stroužky. Je to poměrně častý jev při pěstování z pacibulek.
Je jedno, zda je česneku pole nebo pár řádků, vyplatí se dodržovat pravidla. :usmev:
Ale experimenty vedou k objevení nového, většinou, tak držím palce.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Díky za citaci odkazu. Přiznávám, že odkazy nečtu ráda. Obvykle je tam obrovský článek místo odpovědi dvěma slovy. Tentokrát to tak nebylo, chyba byla u mě.
Ale třeba ze semínka vyroste nejdřív stroužek, který vypadá jako to, co vyrostlo mně. A teprve třetím rokem narostou další stroužky. Tak uvidím, co z toho bude.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od arus »

Jak skladujete česnek, aby dlouho vydržel a nesesychal?
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Přečteno na netu.
Velice dobrým řešením je aplikace dusíkatého vápna, které má navíc i dezinfekční účinky. Postupujeme tak, že.na dobře zrytý záhon se provede aplikace rozhozem a pak následuje zapravení vápna do půdy s následným zalitím(důležité) a zakrytím takto ošetřených záhonů igelitovou fólií na dobu 3-4 týdnů. Po té již můžeme začít z výsevem či výsadbou rostlin. Dusíkaté vápno obsahuje přibližně 2O % N a asi 5O % CaO. Při aplikaci pozitivně působí na půdní úrodnost. V půdě se hydrolyzuje na kyanamid a vápno. Vzniklý kyanamid působí v půdě fungicidně, insekticidně, herbicidně a repelentně. Dusíkaté vápno se při katalytickém procesu včetně mikrobiálního rozkladu v půdě přemění na močovinu, která se dále transformuje na čpavkový a nitrátový dusík. Rychlost je závislá na půdní vlhkosti a teplotě. Při tomto procesu, který trvá přibližně dva týdny, dochází k ničení plevelných semen v půdě, klíčících plevelů, slimáků včetně jejich vajíček a původců houbových chorob kořenů a stébel. Postupně po dobu 7 - 10 týdnů se rovnoměrně uvolňuje dusík v přijatelné formě pro rostliny. Pro rostliny se zvyšuje dostupnost vápníku, což se příznivě projeví likvidací plísní a zlepší se skladovatelnost sklizených produktů.
Takto ošetřím záhon pro sadbu česneku. Sadbový česnek namořím v září v Sulce a usuším. A vysadíme ho na ošetřený záhon. Snad bude vše v pořádku.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

arus promin to nebylo ke skladování. :usmev: Neporadím, vloni jsme měli problém s vlnovníkem.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od arus »

:bosorka: já to pochopila :hura:
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, a co kdyby se česnek na skladování taky máčel přes noc v šalvějovém čaji a pak nechal uschnout a uskladnil? Třeba by to nijak nepomohlo, ale třeba jo. Když to asi pomáhá u sadbového místo moření... Udělala jsem jen jeden pokus, nemůžu to tvrdit, mám málo důkazů, ale nic se tím nezkazí.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od arus »

Oreb, já to možná zkusím, díky :kyticka:
:arus:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak vidím to ještě tak na +- týden a česnek půjde ven, jsem zvědavá, letos to vypadá slibně, podle těch pár, co jsme nedočkavě vyloupli :blazen:
Jinak uskladňujeme tak, že (samozřejmě po určité době, co visí ve svazcích pod kolnou), že ho rozemeleme, smícháme se solí (teď nevím z hlavy ten poměr, ale mám dojem že nějak na kilo česneku dvacet deka soli, ale jistá si nejsem..) a dáme do mrazáku. Díky soli nezezelená, nezmrzne a po vytažení je jak čerstvý i po půl roce (dýl nikdy nevydrží, zabijačky a klobásy a uzení...to je strašná spotřeba :)) Samozřejmě když se pak někam dává, je potřeba počítat s tou solí a když třeba máme spočítané množství soli na naložení masa na uzení, tak dát o to méně apod.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Sklizeno. V sobotu. Už visí. :potlesk:
Přílohy
20190709_153701.jpg
20190709_153634.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Ještě chci připsat, že tři dny po sklizni česneku , jsem záhon prokypřila, uhrabala a zasela červenou řepu, ledový salát, kopr. Krásně se mi dnes zalilo.
Sela jsem tak, že jsem udělala rýhu, zavlažila, zasela semena, zavlažila, pak přihrnula hlínou. Mám s tímto způsobem výsevu dobré zkušenosti.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dneska jsem si šel vytrhnout hlávku česneku do polévky a ještě minimálně týden - dva ho nechám v zemi. Ještě se mě zdá dost "vodnatý" - nezralý.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Profesore vy už máte zkušenosti, poznáte, kdy sklízet.
Pro nováčky platí i , že každá odrůda, víme li, kterou máme, se sklízí jindy. Jako u brambor např.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

Taky mame jeste cast v zemi, je to dobre, nat je jeste z casti zelena, jak ale zezloutne uplne tak uz to spis nejde, pokusim se to vytahat hmed jak vyschne trochu, pujde to dobre po desti. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

všechen česnek je venku, už druhý týden, výnos průměrný, pole podmítnuté, čeká až se utrhnu a zaseju
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od jírab »

A já mám česnek u kamaráda, od kterého ho kupuji za 130,-/kg. Je luxusní a vydrží celý rok. Holt nemůžu dělat všechno :vytlem:
Tykání též od každého vítám.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 6 hostů