Česnek

Bylinky a okrasné rostliny
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Veru neděláš nic špatně. Česnek má chorobu, https://www.cesnek.cz/vlnovnik-cesnekovy a moje brambory mi v bramborovém sklepě také letos klíčí. Bylo moc teplo.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

Hhippi, cesnek nevim, asi ma Janinka pravdu, ale brambory nam letos taky vyklicili...:( Obrat klicky, jak se ochladi. Jablka mame v chodbe, ve sklepe je zelenina... Cibule nam naopak vydzi az do dalsi sklizne, samozrejme straty jsou... Ale na vareni mam.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Kouťák »

Česnek a cibule chce na uskladnění teplo a sucho.Staročeši to měli dobré,protože vše dávali nad pec,vím to z mého mládí.Pec ustoupila modernizaci a tak najít suché a hodně horké místo na uskladnění je těžké.
Hhipiie jablka máš ve výborném místě ve svahu,ale na brambory budeš muset vyhrabat noru další,nebo jsme zase u těch časů minulých,kdy se část brambor zakrechtovala.Já mám jeden sklep ve skále,taky takový dlouhý tunel,ale uprostřed je stěna s dvěřma.V první části jsou jablka a ve druhé brambory.Stálá teplota 4-7 stupňů.Adéla ani letos neklíčí.
20180918_152604.jpg
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

Nejvic nam klici santana, ale ta je na to hakliva, mdne pak adela. Cervena odruda od baltu je na tom asi nejlip.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak díky moc, to jste mě uklidnili, že nejsem úplný mimoň.
Brambory máme červené. Prostě je sázíme z těch malých, co zbydou, protože se "nedají" upotřebit v kuchyni (oloupat) :)
Česnek se právě neodvážím skladovat v teple, ale je fakt, že lidi, od kterých jsem ho dostala, ho mají zavěšený v copech v kuchyni...tedy v teple.
Cibule jsem myslela, že se v teple právě rychleji kazí. Ale jak říkám - té máme vždycky míň, než spotřebujeme, takže to neumím odhadnout. A u kupované to neposuzuji, protože nejsem přesvědčená celkově a její kvalitě...

Tak ještě jednou děkuji.

PS: S tou rozdělenou místností ve sklepě - to stačí? Myslela jsem, že jablka a brambory nemohou být spolu kvůli nějakému přenosu nákaz a rychlejšího kazení... to jako jedny dveře zajistí dostatečné oddělení bakterií? Děkuji za upřesnění. Nevím nic, jsem holka z paneláku. Všechny informace skládám z toho, co se ke mě dostane... tak omluvte mou neinformovanost... :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Kouťák »

Tady nejde o baktérie,ale o to,že jablka načichnou od brambor a nejdou jíst.Já mám brambory,zeleninu v první části hned u vchodu a druhá část s jablky je oddělena stěnou a musí být zavřené,dobře utěsněné dveře .U brambor je větrací otvor a u jablek je i okénko a také větrací otvor za jablky, vedoucí přes půdu ven.Letos jsem sklep 4x pořádně natřel vápnem a vše tam voní.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Hhippie »

To by me nenapadlo,ze jablka prejimaji vune... tak dekuji za info :kyticka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Česnek jsme skladovali vždycky normálně v bytě a vydržel. Cibule to samé. Na jaře už sice klíčily, ale s tím se prostě počítá.
Brambory a jablka, jak píše Kouťák považuju za ideál. Jablka uskladněná s bramborami se dají už upotřebit jen na vaření a pečení, jsou cítit hlínou, ale opravdu stačí dveře mezi nimi, ani tak hodně utěsněné nejsou nutné, ale je to lepší.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 26 lis 2018 09:48, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

Cibuli a cesnek skladujem nad kotelnou, je tam pruduch, ktery otevirame, aby to nezmrzlo, jinak v zime teplota nizka, v lete pak vyberu dobre a dam do chladna a sucha... Z jara prikrejem cernou textilii, mene pak klici.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Česnek po sklizni, která proběhne v čase pro jak kterou odrůdu nejlepším, u paličáků se řídíme ponecháním kontrolní pacibulky, když se narovná, sklízíme, důkladně usušíme. Svážeme do kytic a pověsíme hlavou dolů například ve stodole, ne těsně pod taškami, stín, teplo, větráno. Visí měsíc například. I déle neškodí. Pak hlavy očistíme, zastřihneme stonek(pěstuji jen paličáky) v délce tak 10 cm. Vyskládáme na lísky, jako kytici hlavami nahoru můžeme dát do keramické vázy, vlastně i na okrasu. V nynějších dobách je lepší česnek skladovat v chladu, suchu, větraném prostoru. Vlnovník číhá.
Tento článek je dobré si přečíst, pokud chceme česnek pěstovat s úspěchem.
https://www.cesnek.cz/pestovani
Přílohy
P1170731.JPG
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem si přečetl článek o pěstování česneku a musím napsat můj příběh s česnekem.Roky jsem pěstoval česnek na neudržovaném kompostu.10x10 m,výška cca 1 -1,5 m.Vždy jsem kompost na podzim vyplel,pokopal a dal česnek a další hnůj a bordel ze zahrady se dával kolem.Nádhernější česnek jsem neviděl a sadbu jsem rozdával kamarádům jako raritu.Kompost krásně rozhrabal bagr při stavbě rybníka a tak česnek šel do záhonů.Vyzkoušel jsem všechno možné,asi jako je psáno v onom článku a po pěti letech jsem to vzdal a česnek nepěstuji.Jednou jsem jel na skládku odpadu s lupením a plevelem na podzim.Zde na obrovských nahrnutých piramidách bordelu ,zarostlých metrovou lebedou rostl nádherný česnek,stejný jako jsem měl já před lety.Stejný kompost už dělat nechci,vyvýšené záhony také ne,tak jsem s česnekem skončil.Česnek totiž potřebuje teplo od kořenů.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Kouťáku, teď jste napsal něco pro mě moc významného. Já se totiž chystám zasadit česnek právě do takového záhonu, vyvýšeného bývalého kompostu s hnojem. Úplně vespodu hnůj ještě ani po těch pár letech není úplně zetlelý a já se bála, jestli tam poroste. Takže jak vidím, měl by růst. Tady v Brně jsem ještě česnek vůbec nepěstovala, ale už jsem se rozhodla. Zkusím jeden nebo dva řádky a uvidím.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Tomu věřím, česnek je plodina druhé trati.
V tomto vidím problém pěstování v současnosti. Pro největší bohatství zahradníka, kompost, je nutné chovat rozličná zvířata, užívat jejich exkrementy, kupit komposty, přehazovat. S láskou o ně pečovat. Dávat do kompostu vše, co tam patří. Sehnat si o tom informace. Dále dodržovat třítraťové hospodaření. Ty ho jistě znáš dobře, ale pro nováčky. https://www.magazinzahrada.cz/rostliny/ ... trati.html Další článek je sofistikovanější https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/b ... upy-a-seti.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Včera jsem mluvila se staršími manžely, kteří tu poblíž mají zahradu. Sázeli česnek. Ptala jsem se jich na moření. Říkali, že nemořili nikdy za celou dobu, ale že stříkají v dubnu postřik na nať proti něčemu, ale nevěděli proti čemu. Napadla mě vrtalka pórková, ale nevím, jestli je na ni postřik a jestli je to ono, co používají. Říkali, že prostě jdou do zahradnictví, koupí si tu lahvičku s obrázkem česneku a tím ho postříkají :) . A nikdy prý neměli problém s jeho kvalitou, jen letos byl prý menší kvůli suchu. Takže je ve hvězdách, co to vlastně dělají.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Javorka »

Taky jsem nemívala problémy. Dokonce jsem nechápala, že všichni si česnek nevypěstují, když vlastně vyroste bez práce. Nemořila jsem, jen jsem na podzim nastrkala stroužky, jednou na jaře vyplela a sklidila.
Asi se na pěstování taky vykašlu. Je to jen pro zlost. :cry:
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Já zasadila na zkoušku
asi 15 malých stroužků.
Když se ode mě veršování neočekává, hned mi to jde. Ale ve slovním fotbale ne, to jsem celá já :) .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Javorka píše: 15 lis 2018 00:10 Všechno dělám správně. Rovral tu mám také. Sázím do studené půdy, hluboko. Pěsuju česnek opravdu hodně dlouho, takhle špatný začal být tak před pěti lety.
Česnek dávám na stejné místo nejdříve tak po 4-5 letech (mám na to prostor). Mořit jsem přestal, ale sháním si na "dezinfekci" půdy dřevěný popel. Je to supr věc, zároveň i hnojvo. Jestli máte možnost nechávejte si ten popel výlučně na česnek. Já ho mám momentálně možnost mít co 14dnů plný sud. Hážu jej kolem, i po kmenech stromů, kvůli parazitům. Taky na záhony kde bude zelenina, zemáky, květiny . . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

může být i jiný bio popel ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Javorka »

Popel vyzkouším. Děkuji za radu.
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, řekla bych, že může, neměl by být z uhlí, ale rostlinného původu (to je uhlí taky, ale nevím, jak to vyjádřit).
Já jsem na ten řádek nasypala popel ze dřeva a pak tam dala česnek a nahrnula popel na něj, pak hlínu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů