Česnek

Bylinky a okrasné rostliny
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Popel sypeme všude celou zimu. Na záhon česneku, na trávníky, kde se dá.
Mám pod slepičkami trusný stůl, vybírám krásné čisté slepičinky, takže letos na česnekovém záhonu tato vrstva:dřevný popel, slepičinky s rozumem, piliny.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Hhippie »

Lidi,da se ted zasadit cesnek,nebo az na jare?
Totiz: vim,ze se sazi pred zimou,ale vzhledem k tomu,jake teplo bylo,se mi proste sazet nechtelo,aby nevyrasil (protoze by vyrasil). Ted bych si tipla,ze uz by do opeavdoveho jara mohlo byt chladno,tedy mi prijde dobra doba na sadbu cesneku. Ale zkuseni me nejspis vyvedpu z omylu...? Dekuji velice
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

Nejsem odbornik... jen vim, ze nektere odrudy jdou sazet i zjara, ale vysledek slavny necekej...
My si pozdni sadbou znicili mnohaletou praci, mnozeni vlastniho cesneku... tri ruzne odrudy. :(( A museli za nekolik tisic koupit sadbu novou.
U nas asi 400 m.n.m. je cesnek ok, sazeli jsme posledni opravdu teply den, pak uz teplota nad 10 °C nesla, tedy ne dlouhodobe.
Asi se ti ozvou i jini, znalejsi.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie, podívej se zde. https://www.cesnek.cz/kategorie-jarni-vysadba
Já bych tedy čenek vysadila, můj ozimý paličák. Pokud máš dosti hluboko rozmrzlou půdu. Česnek je dobré vysadit až 10 cm hluboko.
Pokud bys sázela v půlce listopadu, jak jsme se tady shodli, tak by ti jistě nevyrašil, a kdyby vyrašil, ničemu to nevadí. Česnek je mrazuvzdorný.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Zkoumá se teplota půdy, ne vzduchu, teplota půdy pod 9 stupnů znamená, že se nemnoží fusarium a neútočí na česnek.
Od poloviny listopadu teplota půdy jistě takto vysoko nevystoupila.
Viz zde https://www.cesnek.cz/pestovani
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Marion108 »

:carodejnice: ma pravdu, pritel ma u pole pudni teplomer, hodne uzitecna vec. :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli nemáte zmrzlou půdu, asi můžete. O měsíc dřív nebo později... Tady teda je jako kámen.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nej česnek jsem měl sázený na Silvestra! Všichni se mě smáli, ale pak jim při sklizni, ale už i při růstu spadla brada.
Tady je tak 20 - 30cm sněhu, tak letos bych už asi neuspěl. Říká se že paličák se dá sázet do svátku Josefa. Jasně že pak už nebude tak velký, ale vyroste. Poslední dobou jde do módy česnek jarní. Je prý ostřejší a trvanlivější, taky ale dražší. Nevím nesázím ho.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Hhippie »

No...vyjma lonskeho roku,kdy mi cesnek sel z pocatku krasne a pak proste “zmizel”, mame s tetou,ktera ma zahonky vedle a sazi vzdy na podzim (a ja nejcasteji nestiham,takze ja az z jara), vicemene dost totozne vynosy... takze proto z toho vychazim,ze je to jedno. Co mam za cesnek vubec netusim - sazim cokoli ceskeho,co najdu ;) jsem “kozel zahradnikem”, ale delam,co muzu... :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Profesor1 píše: 07 led 2019 23:02 Nej česnek jsem měl sázený na Silvestra! Všichni se mě smáli, ale pak jim při sklizni, ale už i při růstu spadla brada.
Tady je tak 20 - 30cm sněhu, tak letos bych už asi neuspěl. Říká se že paličák se dá sázet do svátku Josefa. Jasně že pak už nebude tak velký, ale vyroste. Poslední dobou jde do módy česnek jarní. Je prý ostřejší a trvanlivější, taky ale dražší. Nevím nesázím ho.
Tak to trošku připomínám, když někteří opravdu nestíhali. Teď je teplo, dokonce to trošku osychá, tak hurá udělat důlek, nebo řádek a naházet alespoň pár stroužků.
Kuba má smolíčka, nemá chtít dýchat řidší vzduch :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od oreb1 »

Ŕozhodla jsem se poslechnout Profesorovu radu a dosázet česnek. Nechtěla jsem ani teď mořit, ani nemám v čem. Ale napadlo mě, že když je šalvěj hodně silné antibiotikum a dezinfekce, mohla bych to využít u česneku. Mám šalvěj, která nezmrzne a listy má čerstvé i v zimě. Uvařila jsem silný čaj a do vychladlého přes noc namočila stroužky česneku. Pak jsem je nechala uschnout a sázela do směsi hlíny a popela. Možná je to blbost, ale třeba ne. Každopádně se tím nemůže nic zkazit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Hhippie »

My jsme taky posledni tyden na dvakrat zasazeli. Pul zahonku “domaciho” cesneku, pul sadboveho z kramu. Tak jsme zvedavi...

Salvej se mi take drzi v keri i s nekterymi zelenymi listy..zrovna nedavno jsem ji skubala, abych ji prihodila k pecenemu jehnecimu :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Slezl sníh a ukázal se česnek. :usmev: Je nejméně 5 cm velký, řádkuje.
V zimě jsem povrch záhonu poházela slepičinci a králičími bobky, popelem ze dřeva, logrem z kávy. Nyní jsem na záhon navezla piliny z tvrdého dřeva, nízkou vrstvičku. Kdo je u lesa a chce se mu, dojede s kolečkem pro spadané jehličí, to je nejlepší.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Javorka »

Tak u mě sadbový neleze ani jeden. Ale pak jsem přidala ještě 2 řádky česneku, co jsem koupila na jídlo a ten vesele vykukuje.
Nejsou ty slepičince moc agresivní? Nechávám si je každý rok zkvasit a ředěným smrádkem hnojím.
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Uvidíme Javorko, v zimě jsem je jen tak poházela na povrch, i králičince. Pomalu se to s vodou dostalo do země.
Slepičince jsem kvasila jen jednou, pach se nedá více dní odstranit z ničeho, ani z rukou. Nevím, jak to šikovně nabrat, naředit a zalít, abych se nepostřísnila. A to fakt nejsem cíta.
Takže slepičince přimíchám tu i tamhle, do mulče, do kompostu,.......
Česnek možná ještě vyleze, záleží také na odrůdě. Jsou ranější a pozdnější. A hloubce sázení.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Javorka »

Nebojím se, že by česnek nevylezl. Je to jen jiná odrůda.
Pravda, ty zkvašené slepičince pořádně smrdí, ale smrdí i kopřivová jícha. Asi jsem otrlá. Zamíchám nějakým klacíkem a nabírám kelímkem do konve s vodou. Samozřejmě si občas poleju i ruku.
Ale jsou horší smrady, třeba když soused ryje záhony s benzínovou mašinou. Fuj. :soufl:
:433:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Na to nabírání a míchání používám tohle https://www.praktis.cz/produkt/16961/na ... a1oufek+Zn

nebo tohle - https://www.hobynaradi.cz/zednicka-nabe ... &utm_term=

Záleží v jak velkém to mám sudu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Tedysek »

Konečně vylezl česnek i u nás. :-) a samosebou jsem vyhodila návod od prodejce. :blazen: tak budu dál doufat, že z toho budou aspon helene rostlinky. :))
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Janina »

Eliško návodu netřeba. Pokud vylezl, poroste. Já už v době vegetace nehnojím ani nezalévám. Pokud se ti zaplevelí, občas ho okopni.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Tedysek »

Jojo nejaky plevel tam je. Ale pockam jeste az vyleze uplne vsechno a plevel vyberu. :) omotam to slamou a uvidim co z toho budu nebo nebude. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů