Výchova kozla

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Konečně jsem vyfotila nového kozla. Je mu 8 měsíců. Řekla bych - normální.
Když jsem ho vypustila ke kozám, byl jako blázen, nejradši by hned skákal. Ale jednak kozy neříjí a pak také staří kozli ho nenechali a lehce mu dali najevo, že si musí počkat, až si své právo vydobude. Stačilo nejstaršímu kozlovi, aby ho lehce hlavou strčil do krku, a mladý poslechl. Mezi kozly ještě nespí, ale už je klidnější. Zpočátku se mě bál. Mizel na druhou stranu, jen jsem přicházela. Proto jsem chodila ke krmelci, když žrali, a hladila všechny okolo, nenápadně se dotkla i jeho a postupně ho i drbala za krkem. Zvykl si tak, že už neodchází, když jdu okolo, a dotyk mu nevadí. Ani psů už se nebojí, i když na ně nebyl zvyklý.
Přílohy
P9070257.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Po dalších 14 dnech musím uznat další zlepšení chování. Už mě nechá protáhnout se úplně těsně kolem sebe, držet ho a dotýkat se ho libovolně a nebojí se mě ani trochu. Dřív, když jsem přicházela, vždycky mečel, jen jsem se v dáli objevila, což jsem si nedokázala zdůvodnit. Ale už vím proč. Asi to bylo něco jako varování ostatním. Nedělá to od té doby, co máme kůzlátka. Je z chovu, kde se nově narozená kůzlata matkám odebírají, aniž by se napila, a odchovávají se zvlášť. Podmínky tam byly pro mě nepřijatelné, hodně odlišné od mých. Tady je to úplně jinak a myslím, že když vidí, že kůzlatům nedělám vůbec nic zlého, nosím je a zase vrátím, získal ke mně úplnou důvěru.
Taky jeho chování ke kozám se změnilo. Dřív v nich viděl jen samice, na které má skočit. Byl totiž u původního chovatele zavřený v chlívku s dalšími dvěma kozly a volně s kozami nebyl nikdy. Teď se stal součástí stáda a zklidněl. Asi mu došlo, že nebude pořád zavřený celý rok čekat, až si párkrát skočí.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Včera jsem nakrájené jablíčko donesla v kapse koze, která porodila kůzlátka. Tajně, aby se na to nevrhly ostatní, ale mladý kozel ležel velmi blízko této kozy. To byla příležitost, jak se s ním sblížit. Kousek si vzala koza, kousek jsem nabídla Robinsonovi (tak jsem ho pojmenovala). První sousto si nevzal, ještě se bál ruky. Dostala ho taky koza a pak už se po jednom spolu střídali. Když došlo jablko, ještě mi ruku očuchal a olízal, trochu jsem ho prsty hladila po nose a nechal se. Dnes už hledal u ruky, jestli něco nemám :usmev: . Postupuje to dobře. Můžu ho začít učit, aby poznal své jméno. Vyslovím jméno, dostane kousek. Vyslovím znovu, dostane další. Případně střídavě s jinou kozou, aby poznal, že on je Robinson a ona ne.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Odpovídající téma jsem nenašla, tak to dám sem.
Hnědá Ála se nejspíš začíná prskat, kozel za ní od včerejška chodí jako stín. Což by bylo samozřejmě v pořádku, ale když jsem šla večer krmit, baby samozřejmě namotané kolem noh a kozlovi se to nelíbilo. Nejdřív se ji snažil ode mě odtlačit a když to nepomohlo, tak šel do mě, hlavou (rohatou) :nevim: Na jednu stranu chápu, že si ji prostě hlídá a mě asi bere jako konkurenci, na druhou stranu nevím, jak toto řešit :udiv: Určitě není dobré ukázat nějakou slabost (což jsem bohužel asi udělala bo jsem byla tak překvapená a taky mě to lehce vyděsilo, že jsem prostě vyklopila kyblík na zem a vycouvala :hrabeti: Nechci ho bít, jednak se mi to příčí, druhak netuším, jak by zareagoval, jestli by mi taky náhodou po plesknutí neskočil do ksichtu..
Jenže já tam potřebuju chodit - krmení (oves) vem čert, ale potřebuju doplňovat vodu a seno a teď jsem nějak úplně rozhozená.. :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak se zdá, že jeho výživový stav je naprosto v pořádku :souhlas: .
V roce a půl už se moc nevychová, jen usměrní.
Ubrat příkrm, psychicky se připravit na boj a být připraven ránu dát i dostat.
Jestli měl v předchozím ustájení konkurenci tak je to naučený obranný projev a může odeznít jakmile pozná že nejsi konkurent.
Nemá cenu ho být. Jen přetlačit ! Pak bude vědět kde je jeho místo. Rohy jsou podle mě výhoda. Je za co chytit a zkroutit hlavu do boku, případně povalit a vyhrát.
Další možností je úvaz v době říje.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Konkurenta neměl, byl sám v boxe, druhý kozel byl vedle (ale odděleně) a přes uličku pak kozy. Já vlastně ani nevím, jestli ho na připouštění pouštěli do stáda nebo jak to tam fungovalo. Možná tam pak ani nechodili a krmili zvenku :blazen: což ale u mě nelze.. Jako to jádro jim klidně hodím přes plot na zem a ať si dělají co chtějí, ale s tím senem a vodou to bude horší..
Nikdy jsem kozla neměla, tak holt nevím, co čekat no a jelikož jsem právě ten katastrofický typ, tak si představuju scénář takový, že když mě bude chtít načutnout a já mu jednu plácnu (nééé že bych ho seřezala plaňkou od plotu ale třeba ho lehce švihnout koňským bičíkem...?), že se postaví na zadní a půjde po mě natvrdo..
Tohle včera bylo spíš takové oťukávání, ale možná jen proto, že neměl pořádně příležitost (dala jsem si přes sebe ten kýbl jako obranu), ikdyž teda po dvou třech pokusech už do mě vrazil (z místa, žádný rozběh nebo skoky) docela nepříjemně (mám na vnitřní straně stehna cirka 5cm krvavý šrám a modřina se asi teprve vybarví..)
Blbý je, že ho neznám no a tak nevím, jakou reakci můžu čekat. Když blbne kůň, tak ikdyž je to půltuna svalů, klidně s ním cuknu a dám mu pár facek, protože vím, že se srovná a nezačne se stavět na zadní apod.. Ale tady vůbec netuším, jak může zareagovat.
Dnes jsem tam zatím ani nešla (nějak se mi nechce :mrzimeto: ale štve mě to, protože on ani hnědky samozřejmě žádný příkrm nepotřebují, ale chtěla jsem trochu dostat do kondice tu bílou (je fakt vyzáblá, z těch fotek co jsem dala to není tak vidět, ale normálně jí rukou zajedu pod obratle :mrzimeto:
Asi budu muset zavolat původnímu majiteli a zeptat se, jestli se takhle choval i u nich a jak to řešili a na co je "zvyklý".. Třeba se dozvím, že stačí zařvat a dá pokoj... No a nebo taky ne.. :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Mně už prošlo rukama hodně kozlů a násilí bych zkusila i v tomto případě nepoužít. Už dávno nemám problém s kozlem, ale když byl první kozel jen jeden ve stádu, nabíhal na mě. Tak jsem ho za to chválila :vytlem: . Dotkl se mě, pohladila jsem ho nebo podrbala a mluvila milým hlasem. Byl to pravý opak toho, co chtěl. Chtěl se rvát a přetlačovat a tu hru jsem s ním nehrála. Tak ho to přestalo bavit po nějaké době a už se k tomu nikdy nevrátil. A další kozli to žádný nedělali, nenaučili se to od nejstaršího a neměli k tomu taky důvod. S burákem to asi bude horší, protože má větší sílu než jiný kozel, ale rok a půl starý není zase tak starý, aby se nedal vychovat. Nemlátit, pak už byste pořád byla někdo, s kým se dá bojovat. Ale neotáčejte se k němu tak, abyste nevěděla, k čemu se chystá. Klidně buďte zády, ale pozorná. A když na Vás půjde, tak třeba nastavte něco, prkénko na konci ruky, aby do něj narazil, ale aby nenarazil do Vás, a přitom ho pochvalte :usmev: . Nebude ho to bavit, když se do Vás nebude moct trefit. Třeba to vyjde i u Vás, když to šlo u mě.
Jo, a ještě jedna věc. Neberte ho za rohy. Dělejte, že je nemá. Mně se to osvědčilo u koz i u kozlů. Rohy mají jen na sebe navzájem, nikdy na člověka.
(Do výběhu pouštím děti ze školek a kozy i kozlové jsou hodní, mírní.)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Děkuji Oreb, určitě vyzkouším všechny varianty, násilí bych opravdu nerada, myslím si, že agrese vyvolá spíš ještě větší agresi..
Problém je, že on to očividně nedělá proto, že by byl zmetek, co se chce rvát, ale že si prostě hlídá tu říjnou kozu, nevím proč má "potřebu" ji chránit přede mnou a brát mě jako někoho, kdo ho co se připouštění může ohrozit :blazen: Když jsem ten kýbl včera vyklopila na zem a o pár kroků couvla, kozy začaly žrát a kozel si mě přestal všímat, čuměl na mě sice divně, ale už neměl snahu útočit. Takže mu očividně fakt vadilo, že jsem moc blízko "jeho dámičce" (přitom to byla ona, co se na mě lepila :blazen: Ještě ráno (včera) to bylo relativně v klidu, sice už po mě tak nějak pokukoval, ale normálně jsem došla ke krmítkům, rozsypala a zůstala jako dozor, všichni žrali, kozel pak přišel ke mě, já mu ukázala prázdný kbelík, že už nic není a odcházela jsem, všichni šli za mnou k bráně, tak jsem se po očku ohlížela (kdyby náhodou), ale dobrý. Večer pak už problém :nevim:
Pevně doufám, že jakmile se kozy nebudou prskat, tak ho zas nebudu zajímat (nebo ho zajímat jen v souvislosti "žrádlo"). Hlavně aby zabřezly a neprskaly se až do března, to by mě asi jeblo :udiv:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od PavelIV »

Asi žárlil, když ta jeho momentální favoritka se lísala k tobě a ne k němu :)) :)) :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, on Vás ještě nezná, je u Vás krátce, jak jsem pochopila, nové prostředí a nový člověk. Možná připouštěli z ruky.
Možná to bude k smíchu, ale když u nás byla jednou koza na připuštění z ruky, odjela a kozel ji hledal ještě druhý den. Volal ji a když jsme šli na pastvu, chodil okolo, jestli tam někde není. Nemohl pochopit, že odjela autem :usmev: a není po ní ani stopa . Ono to není jen tak, udělat z kozla jen oplodňovače. On má své stádo, o které se stará. Třeba se bojí, že mu ji odvedete. Ale jen tak uvažuju, důkazy na to neexistují, kozí mysl číst neumíme.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od gajdovka »

my máme tady z přátel ,dobré duše,kozla Mišánka,je neskutečný mazel,dává krásná kůzlata,je moc hodný a smrdí v době,kdy má, zodpovědně.Nechala jsem si jeho tři potomky, dvě kozenky a jednoho kozílka.Táta mu dává najevo,kdo je tam pán. Chci si nechat oba. Myslíte,že je to správné?Já zažila, určitě víte,hodně zlého,než jsem si trošku rozšířila chov,proto jsem si první potomky chtěla nechat. A manžel nechce slyšet,že by jsme se Pepánka zbavili.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od Jamarov »

Xchipsy,úplně vím jak vám je. Nemam zkusenosti jako Oreb,ale u mě i kozel ve stádě po cely rok,se kterým sem nemela problém ani děti,tak v době rije byl previt.připouštím brzy takže když jsou na pastve obstaram seno i vodu,odvezu hnuj.prikrm dostávají kozy při dojení a to nemusím do ohrady,chodí brankou po jedné na dvůr na dojačku a zpět.jen musím hlídat aby se kozel nenarval do branky.dokud nepřipustí holky tak tam k němu nelezu.ted jsem tu mela plemeníka,loni byl klidnější,na chlapy vyrážel když neco dělali v ohradě,letos už k němu radši nešli,přitom je to klidnej ochočenej kozel,ale pudy jsou silnější.mě teda jako konkurenta nebral ,naopak:)) stačilo když jsem se přiblížila k plotu.takže jsem k němu do ohrady rozhodně nechodila.když bylo po riji tak se uklidnil a byla pohoda.
Takže moc neporadím,držela bych se rad od Oreb,ono ho to přejde,možná se rozprskaji i další a bude to jednim vrzem a pak bude klid :vytlem:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od xchipsy »

Jamarov, v podstatě to tak nějak probíhá :usmev: Když to teď po určité době zpětně hodnotím, tak ten problém opravdu nejspíš nastal proto, že se na mě prskající se koza "lepila" a jemu se to nelíbilo - naprosto stejně totiž reagoval, pokud se k říjné koze přiblížila jiná - dostala herdu rohatou hlavou, jen hekla.. Pokud se nic neprská, je tam klid (kromě krmení, to si zas pro změnu hlídá korýtko :blazen: Je teda fakt, že se tam nějak zbytečně neometám a pokud joo potřebuju, tak si beru do ruky KLACEK (je to taková půl metru dlouhá latička slaboučká jak malíček :)) ale kozel v ní vidí železnou sukovici :))
Při krmení to praktikuju tak, že mám čtyři korýtka v lajně kousek za brankou, v jedné ruce držím kyblík, v druhé odměrku s již nabranou první dávkou, vlezu do výběhu, zavelím rádobypřísným :blazen: hlasem "Na místo!" a jdu ke korýtku s tím, že si pro sichr ten kýbl držím před sebou a de facto kozla jakoby odstrkuju. Ikdyž on není - narozdíl od hnědek - žádnej debil a povel Na místo pochopil už asi po dvou dnech (hnědky ho nepochopily za dva roky, furt se motá každá sem a tam... :hrabeti: Nasypu do prvního korýtka, kozel začne žrát a já jdu do druhého - po pravé straně - tam začne žrát hnědá Kira, následně se vracím zpět kolem kozla ke korýtku po jeho levé straně, tam nasypu hnědé Ále (někdy tam přeběhne kozel a koza tudíž jde do původního jeho korýtka) no a nakonec jdu ještě o kousek doleva ke korýtku pro bílou Zolu. Takhle to rozsypu a jdu do prd...pryč :blazen: Někdy jsou všichni na svých místech a jen žerou, někdy dělají škatule hejbejte se, zjistila jsem, že večer je lepší jít krmit skoro za tmy, to na sebe pořádně nevidí a tolik nepřebíhají :))
Pokud potřebuju doplnit seno, vezmu s kyblíkem z domu buď jeden balík jen do ruky nebo dva na kolečko, rozsypu do korýtek, kýbl hodím za plot a jdu se senem do boudy - vždycky ho stihnu dát do jeslí a vypadnout z výběhu dřív, než oni si přestanou všímat korýtek. Ze začátku jsem si brávala do ruky tu latičku (kozel z ní má kupodivu respekt, přitom jsem ho - zatím - nebouchla, spíš jen tak poťukáváním odstrkovala, než jsem pochopila, že je jednodušší než se snažit nasypat potichu tak začít používat ten povel Na místo..)
Vodu jsem vyřešila jednoduše, místo kyblíku u stěny boudy (daleko od branky) jsem hned za vrata hodila cirka 40tilitrový obdélníkový maltovník a do toho v klidu vyleju dvě konve i přes plot..
Takže u nás snad zatím v klidu, uvidíme, co bude dál...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od Janina »

Gajdovko já tě chápu, ale k čemu ti v tak malém stádečku budou dva kozli? A pokud sis nechala jeho dcery, tak ti ani jeden z těchto kozlů není k ničemu. Pokud tedy nechceš praktikovat příbuzenskou plemenitbu.
Řešení je několik.
Mladého kozlíka porazit nebo vykastrovat.
Starého si můžeš nechat, pokud se zbavíš jeho dcer. Nebo k dcerám pořídit jiného plemeníka. Mít dvě skupiny.
Nebo dcery prodat, nebo porazit.
Nebo si nechat dcery, zbavit se kozlů a pořídit všem nového plemeníka.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od gajdovka »

Kozly nechám oba.jak jsem se priucila.i když to asi není ono.připouštět nečisté
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výchova kozla

Nový příspěvek od oreb1 »

Gajdovko, myslím, že tak tři generace se bát nemusíte, že by došlo k defektu. Už jsem to psala na iF., že se hodně přehání nebezpečí degenerace. Vždyť příbuzenská plemenitba se používá u všeho šlechtění, není nezákonná ani amorální, jak se to občas někdo snaží podat. Je třeba sledovat, jestli se nezesilují některé negativní stránky, ale za tři generace se to těžko stane. Běžně dojde i k posílení dobrých vlastností jako je zmasilost nebo dojivost. Kozlům bude dobře, když budou dva, budou klidní, ale bude to krk navíc. Zákon nás nutí mít plemeníky s rodokmenem a z kontroly užitkovosti. Nevím, jak je to u ovcí, ale u koz mám k systému produkce plemeníků značné výhrady, jenže zákon je zákon. V připouštění neplemenným kozlem bych viděla jediné nebezpečí, ale nemáte velký chov, tudíž i jeho posouzení plemenáři je benevolentnější než většího.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů