Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Souvislost v tom vidim i ja uz od srpna, bohuzel v tom nemam jasne dukazy... Stale se nazory vetu odlisuji a ja musim udelat nove rozbory... Me spis prekvapuje, ze to vubec zere, ostatni totiz ne a ona prvne vybere starcek a pak az ostatni... Ale zere dost jineho sena... mam jen obavu z vlekle otravy, chronicke... kdosi mi psal na ufo, ze kozy muzou starcek spasat, ze byvaji jen spatne prirustky na vaze... Kravy po nem doji "rakovinotvorne" mleko...
No je to hodne hezke a kvalitni seno, je v nem i spousta lecivek, z tech co znam mata, materidouska, boruvka, zlatobyl...
Foto starcku vejciteho, domnivam se...
Přílohy
IMG_20180721_102224.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Mimochodem ten zlutej hnus tam roste vsude, mimo jine i na loukach pana Kotyzy, vtery m spoustu koni a ten je susi i pase... roste i tu u nas v nesecenem remizu hojne...:-( Nastesti na loukach ani pastvinach ne...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, těžko říct, namluví se toho spousta. Rostlinné jedy v mléce, klíšťová encefalitida v mléce, těžko říct. Zatím žiju, ale starček tu skoro nemáme.
Nedívala jsem se, ale není to třeba léčivka, že by se vykupovala a měli jste aspoň nějaký užitek z toho? Taky se třeba dá zlikvidovat, sekat, než kvete atd. Většina rostlin se častým sekáním oslabí. A většinou se za nejúčinnější, takže i nejjedovatější považuje květ a plody.
A ostatní kozy to žerou nebonechávají? A žere to proto, že jí nezbyde nic jiného nebo ho opravdu vybírá sama od sebe?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Vylozene ho vybira, ostatni ho nechavaji... ma v tom spoustu hezkych jemnych stebel, ale ona jde po tomhle... donesu plnou sit a ona prvne vytaha starcek a az pak zere ostatni...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli žere i ostatní, snad nebude problém. Myslím, že to nikdo nemůže říct na sto procent, je to zkušenost. Jestli máš i jiné seno, občas dej to druhé. Třeba 3x tohle, 1x to druhé.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

kdyz ji pustim ven, tak ma to co kone, treba od rana do odpoledne, chlivku tohle, dam jim vsem trochu ostropestrce. Diky oreb... jsem vyplasena z toho kona..
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Ciska »

Hledala jsem na netu něco zcela jiného...a našla tenhle perfektní (alespoň podle mého) přehled a abych sem nechodila jen číst a čerpat informace tak jsem se konečně zaregistrovala...
Třeba bude odkaz někomu z vás užitečný a nápomocný.
https://vuzv.cz/wp-content/uploads/2018 ... 120327.pdf
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Ciska, výborně, zatím jsem do příručky jen nahlédla, ale vypadá dokonale, je tam všechno. :hvezda:
A těší mne, vítám. :slunce: :kyticka:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Ciska, dobrá věc, jste šikulka. Je to tam pěkně zobrazeno i s popisem.
Jen bych k tomu podotkla, co už jsem tu psala možná jinde, že zvířatům, která se pasou, jsou některé tyto rostliny užitečné a nepřijmou je v takové míře, aby je otrávila. Netvrdím, že vždycky každé zvíře, ale moje zkušenost taková je.
Např. kozy u mě, když se pasou, vyhledávají čičorku, štírovník a vratič, žerou i komonici a sem tam si ukousnou hadince, pilátu, pryskyřníku i pryšce. Především bobovité rostliny jsou u nich v oblibě, ačkoliv obsahují některé alkaloidy. Nebo právě proto, že je obsahují a že jsou tyto alkaloidy v menším množství léčivé. Za jedovatý se považuje i mléč, který je pro ně pochoutkou a jsou schopné ho sežrat poměrně velké množství, pokud ho někde na zarostlém poli najdou.
Pícnináři se teprve v současné době začínají zabývat tím, že píce by neměla být jen výživná a podporovat růst nebo mléčnost, ale také by měla být pro zvířata zdravá, což se dosáhne krmivem s určitým množstvím antinutričních látek. Třeba právě štírovník a čičorka, ale i jiné, se už doporučuje přidávat do pastevních a pícních směsí pro přežvýkavce.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od PavelIV »

Ciska - díky za pěkný odkaz. Přečetl jsem celé, u mě se vyskytuje:
vratič - krávy si ho občas kousek dají, nic jim nebylo
hadinec - na jedný pastvině je ho docela dost, ale neviděl jsem, že by ho žraly
třezalka - vloni jsem přepásl louku, kde jí bylo docela dost, ale nebyly to úplně mladý rostliny, někdy v srpnu myslím, vyhýbaly se tomu, žádný problém naštěstí nebyl, ale trochu z ní mám vítr
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Je to presne ta prirucka, kterou jsrm se sem snazila na samem zacatku vlozit pres google disk, mam ji v mobilu jiz pul roku. :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Tak zas ta lupina. :cert:
Vloni jsme vyčistili další kus pastviny, na podzim doseli trávu, je tam i nějaká zvláštní vojtěška nebo jetel či co. Budeme oplocovat.
Zjara jsem vyrostlé lupiny vytrhala a odnesla z pastviny pryč. Samo, že už zas dorostly. Nyní jsem pár dní ovcím na pastvině sekala krmení, to jsem lupinu vybrala. Jak oplotíme, ovce tam pustíme. Chvíli jsem uvažovala. lupinu tam prostě nechat. Ale další články mne odradily. U nás roste právě tato lupina mnoholistá, fialová, http://nakobylce12.org/index/ukaz.cfm?p ... cka/lupina
Jsou i užitečné druhy lupin, ty se u nás však nevyskytují. :vztek: https://vuzv.cz/wp-content/uploads/2018 ... omolka.pdf
Nu což, vezmu pytel, srp, pekně lupinu useknu a šoupnu do pytle a vynesu mimo pastvinu. Nechci riskovat.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od PavelIV »

Jani, já jsem minulej tejden nechal holkám přepást sad, kde je lupin dost, taky těch mnoholistých. Vyhýbají se jí, škubou trávu těsně okolo, ale lupinu nevezmou. Teda aspoň ne úmyslně, ale o něco řidší :bobek: teda měly. Tak jestli ani vytrhnutí skořenem nepomůže, tak moje sekání taky ne - začínám přemejšlet o tom selektivním sprostým slovu :smutek:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Jak je to s lupinou v sene?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od PavelIV »

prej ty jedovatý látky neztrácí ani sušením, ale v malý koncentraci jsem ji v seně měl a žádná sračka se v zimě nekonala, i když tu předchozí vlastně měly bobky úplně tuhý jako koně.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Lupina na rozdíl od pryskyřníku sušením jedovatost neztrácí.
Moje zkušenost je taková, že když lupinu vytrhám , odnesu, a ovce pastvinu pěkně přepasou, několikrát za rok, tak vymizí.
V okolí pastvin sekáme lupinu když se objeví květ, ne všechnu, to se nám nechce, mno je jí tu dost.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od PavelIV »

Jo, taky jednou za tejden posekám celý rostliny, který vykvetly, aby se ta svíně nevysemenila. Vloni jsem to tak udělal a rozhodně jí není míň, spíš nějaký přibyly :smutek:
Jinak na horní pastvině bylo jen pár slabých rostlinek a holky je asi sežraly nebo nějaká zvířecí návštěva. Ale tam jsou na ústupu, asi protože už nemají žádnej stín, celej den na slunci, když svítí.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Už na if jsem psala, jak jsem hubila lupinu na první pastvině, bylo to v roce 2014. Zjara, když se ukázala, tak cíleně na ní glyfosát. Nechala chcípnout, pak celou pastvinu posekala křovákem, vyhrabala, vynosila na vidlích. Už nikdy, nikdy více. :cert:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Jak ja te chapu, loni jsem takto hubila naprstniky, vytrhavala s koreny a nosila pryc, ale letos zjara me mile prekvapilo, ze jich tam zbylo jen par vetsina je fuc... :hura: No a letos hubim starcek... to je teda desna drina, rozhodla jsem se ho vyskubat az v cervnu, zjara jsem totiz zrusily mlady ruzice a vyrostly dalsi, tak ho necham vyrust a budu vyskubavat vyssi kytky, jsou lip videt a jdou i s oddenkem... no jinak lupina pry byla na jedne louce, co budem susit, loni jsem si niceho takovyho nevsimla, tak snad tam neni, za to jsem mela obavu z preslicky, ale vypada to na tu rolni, coz se mi dost ulevilo...
Jinak Pavle, nejde jen o vnejsi projevy... spis o to, co to dela uvnitr tela... :smutek:
Trochu blbe mi je, kdyz si uvedomim kolik jedovatek nam tu roste... musim si nejak srovnat, ze priroda to zaridila tak, aby to bylozravci zvladli... nebo zas bude hysterie...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Přesně tak, Marion, i malé množství jedovatých bylin dokáže poškodit např. játra, ledviny, zvíře neuhyne hned, chřadne, chřadne, uhyne a nikdo neví proč.
Stejné účinky má například tato houba, která dříve byla považovaná za jedlou. Čechratka podvinutá O nebezpečnosti čechratky podvinuté se začalo mluvit až počátkem dvacátého století, když na následky jejího pozření zemřel známý mykolog Julius Schäfer. Teprve poté se stala předmětem bližšího vědeckého zkoumání.

Čechratka (jako mnoho jiných hub) je mírně jedovatá za syrova. Její požití v nedostatečně tepelně zpracované formě může vyvolat žaludeční nevolnost, zvracení, bolesti břicha a průjem. V tom však záludnost této běžně sbírané houby nespočívá. Jednorázové snědení čechratky vám pravděpodobně neublíží. Pokud ji ale budete jíst opakovaně, může vyvolat prudkou alergickou autoimunitní reakci. Projevuje se bolestmi v kříži, závratěmi, třesem rukou, nízkým krevním tlakem. V konečné fázi vede alergická reakce k poškození jater a akutnímu selhání ledvin.

Při podezření na otravu čechratkou podvinutou je potřeba ihned zavolat záchrannou službu. Protože se vlastně nejedná o otravu, neexistuje účinná protilátka, kterou by vám lékaři mohli naordinovat jako první pomoc. Léčba probíhá na specializovaných pracovištích a jedná se spíše o podpůrné metody, stabilizaci krevního oběhu, v krajním případě napojení na umělou ledvinu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů