Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Například jaké, bylinky na játra? :)
Vybavuju si, že jste o tom psal. O pastvě na přesličce. V létě jsem ovcím sekala na obvykle mokré louce, rostla tam i přeslička. Nechávaly ji nesežranou, ale nevím, zda všechnu.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od MartinR »

Čekanka, Eleuterokok, Řepík ...
To jsem si poznačil ale je možný že někdo jiný znalý bude mít zas jiný názor.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Moonika »

na játra aj koreň púpavy.

A čo sa týka jedovatiek treba dať pozor na Vlkovec, Aristolochia clematitis, lebo ak by bol v sene mohol by spôsobiť aj potraty, okrem iného. Na pastvine by ho sná´d kozy obišli ale neviem či by ho v sene "vyseparovali" http://botanika.wendys.cz/index.php/14- ... -krovistni
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Představovala jsem si to tak, že se to bude zde postupně doplňovat. V článcích to má být upoutávka na toto doplňované vlákno. Asi vám nerozumím.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Dobrá, vždy do článku rostlinu doplním i s ověřeným odkazem. A tady bude k tomu diskuze a zdroj nových rostlin.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

PavelIV: Na játra jsou dobré bylinky pro lidi. Kořeny čekanky nebo smetanky těžko seženete v takovém množství, aby se daly účinně zkrmovat zvířatům. Já kozám moc ráda kořeny čehokoliv nedávám (nedržím se toho 100%, ale v zásadě), mám pro ně radši něco, co by si mohly v případě naprosté svobody sehnat samy. A bodláky mají rády. Proto jim dávám spíš ostropestřec než kořen pampelišky. Třeba u holubů je to taky tak. Ostropestřec u nás roste dobře, stejně jako jiné bodláky.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Moonika »

Ja tiež kozám na podporu pečene dávam len pestrec, čerstvo namletý(a keď nejaká koza má problém tak dávam rovno aj silymarín), babrať sa s koreňmi púpavy pre viac zvierat na to by som nemala trpezlivosť a čas, tie nasuším ledva tak pre nás. Resp. iba s podzemkom paprade som si dala tú robotu, ale to nie na ich pečeň(papraď si s pečeňou veľmi nerozumie:) ale proti vnút. parazitom do zmesi bylín
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od PavelIV »

oreb1 píše: 23 říj 2018 11:22 PavelIV: Na játra jsou dobré bylinky pro lidi. Kořeny čekanky nebo smetanky těžko seženete v takovém množství, aby se daly účinně zkrmovat zvířatům. Já kozám moc ráda kořeny čehokoliv nedávám (nedržím se toho 100%, ale v zásadě), mám pro ně radši něco, co by si mohly v případě naprosté svobody sehnat samy. A bodláky mají rády. Proto jim dávám spíš ostropestřec než kořen pampelišky. Třeba u holubů je to taky tak. Ostropestřec u nás roste dobře, stejně jako jiné bodláky.
Oreb , já se do tohoto tématu nepouštěl, to byl MartinR.
Ale až začnou někdy játra protestovat, tak si to tu vyhledám (blíží se narozeniny bratra) :lol:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Pavle, ok :) , jsem popleta. Aspoň jste si to přečetl ;) .
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Bekkky »

Já mám osobní zkušenost s jedovatostí rododendronu pro ovce, dva beránci ochutnávali a byli pak asi měsíc špatní, dostali injekčně B-komplex, pak se srovnali a vykrmili. Prodali jsme je na porážku.
Dále pak:
starček přímětník-dlouhodobé poškození jater, hubnutí atd.
třezalka tečkovaná - fotosenzibilita
rdesno hadí kořen - fotosenzibilita
jmelí - způsobilo u dvou ovcí potrat, byly cca 4 měsíce březí a sežraly společně celý velký chumáč spadlý ze stromu, jedna potratila druhý den, druhá o den později.

rostliny, které se uvádějí jako potenciálně jedovaté a které našim ovcím problémy nezpůsobily:
lupina vlčí bob
přeslička- obě
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od PavelIV »

Mně tu lupinu krávy taky nakonec spásly, ale až na podzim, dřív jí ignorovaly.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Vratič může způsobit potrat. Zároveň působí proti parazitům. Mám zkušenost, že březí koza si ho nevezme, až na jednu výjimku, kdy tak opravdu působil, kozel žere kdykoliv květy i listy, kozy žerou jen listy. Sušené už žerou všechny všechno s chutí a bez následků. Možná zmetání může být vyvoláno jen v určitém období březosti, jindy jsou kozy odolné, ale to nevím jistě.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb a spol., mlada kozicka v sene vyhledava starcek a zere ho, nemuze ji to ublizit? Trochu mam strach, za den sezere tak 4 rostliny, necha jen stonek.... :(
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Janina »

Wikipedie praví toto Starček přímětník Vyzdvihována je především jedovatost této rostliny která obsahuje toxický alkaloid pyrrolizidin. Je nebezpečná pro pasoucí se zvířata stejně jako pro lidi kteří konzumují nakažené produkty (mléko, semena, vejce, med) nebo jejich kůže dlouhodobě přichází do styku s rostlinou či vdechují její pyl. Pyrrolizidin se kumuluje v organizmu a způsobuje pomalé a nevratné poškození jater a nervové soustavy. Chronická otrava koní tímto starčkem se nazývá žďárská choroba. Dobytek při větší konzumaci uhyne, u lidí se nemoc začíná projevovat bolestí břicha.
Dále zde http://botanika.wendys.cz/index.php/14- ... -primetnik i dikuzi si přečti.
Pak i zde http://zverolekarka.com/otrava-starcekem/
Jedovaté jsou všechny druhy Starčeku.
Můj závěr je, ublížit to zvířatům může čerstvé i sušené.
Přechází i do mléka, takže i lidem.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Bekkky »

Trochu mě napadá souvislost mezi nemocným koněm Marion, senem a kozičkou.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Nejsem chemik, zvěrolékař ani alchymista :) . Takže to berte jen jako mé názory. Všimla jsem si, že řada rostlin, které obsahují alkaloidy, je v určitém množství zvířaty vyhledávána. Nikdy jich nesežerou moc, jen pár rostlin, někdy jen jednu dvě nebo pár listů. A ne všechna zvířata, jen některé kozy. Alkaloidy se používají i jako léky na leccos i u lidí, ale doporučuje se opatrnost, protože dávkování se těžko určí a mohla by nastat otrava. Jako příklad můžu dát třeba durman. Kozy z celé rostliny okousaly listy, semena nesežraly, nechaly je. I v listech jsou alkaloidy. Ale jen semena jsou už v malém množství smrtelně jedovatá. V tomto konkrétním případě jsem se vyděsila, ale pak jsem to přehodnotila. Mají víc instinktů než většina dnes chovaných zvířat, mají jiné trávení než monogastři, prostě ve většině případů neudělají blbost. Nevím, co bych dělala na Tvém místě, protože tam už máš nemocného koně. Když odmyslím toho koně a pocity kolem toho, nejspíš bych se starčkem nezabývala. Jestli tam má i jiné seno a žere ho. Asi bych se dívala, jak dlouho to trvá, jestli to dělá každý den třeba týden. Ale zase upozorňuju, že to je jen úvaha, ne doporučení. Třeba, jestli máš ještě ostropestřec, bych jí radši hrstičku denně dala.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Souvislost v tom vidim i ja uz od srpna, bohuzel v tom nemam jasne dukazy... Stale se nazory vetu odlisuji a ja musim udelat nove rozbory... Me spis prekvapuje, ze to vubec zere, ostatni totiz ne a ona prvne vybere starcek a pak az ostatni... Ale zere dost jineho sena... mam jen obavu z vlekle otravy, chronicke... kdosi mi psal na ufo, ze kozy muzou starcek spasat, ze byvaji jen spatne prirustky na vaze... Kravy po nem doji "rakovinotvorne" mleko...
No je to hodne hezke a kvalitni seno, je v nem i spousta lecivek, z tech co znam mata, materidouska, boruvka, zlatobyl...
Foto starcku vejciteho, domnivam se...
Přílohy
IMG_20180721_102224.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Mimochodem ten zlutej hnus tam roste vsude, mimo jine i na loukach pana Kotyzy, vtery m spoustu koni a ten je susi i pase... roste i tu u nas v nesecenem remizu hojne...:-( Nastesti na loukach ani pastvinach ne...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, těžko říct, namluví se toho spousta. Rostlinné jedy v mléce, klíšťová encefalitida v mléce, těžko říct. Zatím žiju, ale starček tu skoro nemáme.
Nedívala jsem se, ale není to třeba léčivka, že by se vykupovala a měli jste aspoň nějaký užitek z toho? Taky se třeba dá zlikvidovat, sekat, než kvete atd. Většina rostlin se častým sekáním oslabí. A většinou se za nejúčinnější, takže i nejjedovatější považuje květ a plody.
A ostatní kozy to žerou nebonechávají? A žere to proto, že jí nezbyde nic jiného nebo ho opravdu vybírá sama od sebe?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny potencionálně jedovaté pro přežvýkavce.

Nový příspěvek od Marion108 »

Vylozene ho vybira, ostatni ho nechavaji... ma v tom spoustu hezkych jemnych stebel, ale ona jde po tomhle... donesu plnou sit a ona prvne vytaha starcek a az pak zere ostatni...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 14 hostů