Jesle

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Přátelé, ráda bych si popsala o neplýtvajícím krmelci pro ovce a kozenky. Pokud takový máte, uvažujete o něm, máte velmi plýtvající přidejte fotk y a popisek. Hodí se to nám všem. Jakákoliv dobrá a ještě více špatná zkušenost je přínosná. :kyticka:
Náš je stavěný na podzim 2017, návrh Hanka MFK, mastňáček. Realizace pan Bosorka. Odborný poradce Bosorka Jana
Přílohy
P1200126.JPG
P1190752.JPG
P1190753.JPG
P1190756.JPG
krmelec nákres.jpg
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Augenblick »

Včera jsem dodělal jesle pro kozy, mezera mezi šprušlemi 8cm. Používám malé balíky průměru 50cm a 70cm délky, vejdou se do jeslí 4 kousky, uskladněný je mám na půdě nad jeslema a ve stropě poklop. Balíky jsou slisovaný tak akorát (15kg), tak jen sundám provázek. Původní záměr udělat jesle s " klíčovou dírkou" jsem zavrhl, protože rohatá koza by asi měla problém vyndat hlavu. Počitám tak do dvou dnů budou mít jesle premiéru, snad je kozy ocení .. :divis:

Obrázek Obrázek Obrázek
Tykat, díkes ....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Krásné, jak v pokojíčku. :hvezda:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Augenblick: Není to moc husté? Tam strčí noc a hubu a hlavu nechají venku. Tím by podle mě plýtvaly ještě víc. Ale krásné to je. Jen jestli nebudete muset ob jednu příčku vyndat. Dejte vědět, jsem zvědavá, jestli to půjde. A jestli nejsou ty příčky moc slabé pro rohaté kozy. Občas do toho trknou. Jinak to házení shora je výhoda, člověk se nemusí s balíkem sena cpát mezi kozy.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Pravda je, krmelce tohoto druhu-klíčová dírka, špricle na šikmo, jsou založené na tom, že zvíře tam má vložit hlavu, dovnitř, a nemá ji při žraní vytahovat ven.
Je inspirativní podívat se i na ostatní videjka tohoto pána, buduje malochov. :kyticka: Jsou vidět plusy i mínusy.
Pro netrpělivé 8 minuta
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od arus »

Už nevím, kde to bylo, jak Janinka zmiňovala listí z ořechu, jako podestel pod ovce. Zařídila jsem se podle její zkušenosti. Nasypala jsem dva pytle suchého ořechového listí do přístřešku. Krásně to tam voní, ale co mně hooodně překvapilo, že Adéla, to je moje kamerunka, to listí žere.. :P
Na podzim ji pošlu pod ořech a budu mít po starosti s hrabáním. :tanec:
:arus:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Marion108 »

Kozy listi z orechu odmitaji cely rok a vzdy na podzim se po nem muzou utlouct, kone to same.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Naše sufky a Chuck listí ani ořechy, ani rozlousknuté nežerou. Naproti nám souseda chová kamerunské oveny a kozeny, žerou listí ořechu i ze stromu a země, louskají ořechy v takové míře, že je musí rychle sbírat, aby na ní nějaké zbyly. :lol:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, listí jim nasypu do krmelce a ony ho skoro všechno sežerou, zbytek jim napadá na podestýlku. Dřív jsem taky jen stlala, ale takhle se to víc využije a je to proti parazitům.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od arus »

Oreb, pro mně to je novinka, že suché ořechové listí je i k jídlu. :lol:
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani,skoukla jsem to video. Jako...vec je to krasna. Neco takoveho bych takhle precizne vyrobit nedokazala. Ale: desne by me zajimalo,jak to nejak pohodlne plni... navic tedy...hlavne,ze komentuje,ze kozy nemaji rady dest,ale ma nad krmelcě strechu,ktera kozam bude koncit nekde na urovni pleci a zbytek tela bude na desti... 🤔
Kazdopadne sympaticky typek 😉
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Tak šlo mi prioritně o ty špricle u krmelce. :D
Videjek maj více, jsou zajímavá rodinka. A tedy kozenky rozkošné, jednu z nich dojí na šikovném stole. Jednou rukou. Augenbick má to horní plnění u krmelce zmáklé výborně. Celé to má pěkné, jen ty špricle jsou dle mne blízko.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Augenblick »

Po 4 dnech konstatuji, že jsem spokojen. Kozy se v ničem nepřehrabují, co vytáhnou, to rovnou futrujou. Je to asi krátká doba na posouzení, ale pokud to takto vydrží, tak to bude paráda.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Augenblick, to je dobrá zpráva. Ještě to prosím sledujte a napište nám své pozdější poznatky.
Jak tam žerou? Strčí jen nos? Směrem dolů asi to seno tak hustými příčkami nepropadává, že?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

To je super zpráva. Prosím foto žeroucích kozenek, jestli to nebude dělat problém. Jsem ráda, že se můj pesimismus nepotvrdil. :hvezda:
Náš krmelec také funguje na výbornou, seno z balíku je kratší, chutná jim.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Augenblick »

Oreb je to tak, strčí tam jen nos. Dole nic nepadá. Možná u volného sena to bude jiné, mám na sobě dva balíky, takže ten horní vlastně tlačí silou 15kg na ten spodní, který žerou. Možná, až sežerou ten spodní a zůstane jen jeden, tak to bude horší.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

To vypadá dobře, nenapadlo by mě udělat ty malé mezery. Napište pak, co bylo dál, jestli to vydržely tak pěkně, abychom se mohli poučit.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Objevilo se další videjko s novými jeslemi pro kozeny.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Augenblick píše: 08 lis 2018 19:53 Oreb je to tak, strčí tam jen nos. Dole nic nepadá. Možná u volného sena to bude jiné, mám na sobě dva balíky, takže ten horní vlastně tlačí silou 15kg na ten spodní, který žerou. Možná, až sežerou ten spodní a zůstane jen jeden, tak to bude horší.
Už několik dní přemýšlím, jak to vypadá u Augenblicka. Jestli je všechno dál dobré nebo se objevily nějaké mouchy. Takže, Augenblicku, jak to vypadá? Ať vím, jestli mám uvažovat o něčem takovém nebo ne. U mě to nejde jen tak něco zkoušet, jestli to bude fungovat, na to mám moc koz a málo lidí. Na zkoušení mám Vás ;) .
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Augenblick »

Omlouvám se, nestíhám. Dodělávám druhý kozín, dokud jde ještě dělat venku.. Jinak jak jsou ty fotky tak jsem musel prostor rozdělit, udělal jsem box pro " šéfovou" a pro manšaft. Z jedné strany se krmí šéfka a zbytek z druhé strany. Šéfka samozřejmě cintá pod sebe, z druhé strany jeslí jsou 4 kozy a je to naprosto v pohodě, ztráty takřka žádné, neporovnatelné se šprušlema které jsou kolmo, který měly na pastvě. V druhém kozíně udělám mezeru mezi šprušlema určitě 7 nebo i 6cm, bohatě to bude stačit. Není problém ani s malou tloušťkou šprušlí. Ztráty u šéfky jsou větší jakmile seno dochází a je volnější, ideální stav je když přidám na vrch další balík, jakmile je to možné a vejde se tam. Oreb, pokud plánujete něco podobného a máte seno "navolno" podumal bych o nějaké zátěži, která by seno z vrchu tlačila. Jak bude chvilka udělám nějaké foto, nebo video.
Tykat, díkes ....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů