PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od přezdívka »

Já mám taky ještě 3 matky čekatelky, z toho dvě prvničky. A jedna stará bába, která by vloni bez pomoci asi sama neporodila. Letos mám první odmítnuté jehně. Ostatní co krmím, tak jen proto, že jich je na dva cecky moc. Tahle prvnička porodila na louce a přišla jsem na to až večer, když jsem byla sypat do školky šrot s ovsem. Dvě měla pod hubou a třetí se jí zatolulalo skrz ovčí pletivo mimo ohradu do 1 m vysokých kopřiv. A právě toho tuláka teď nechce. On už se jí klidí z cesty. A když příjdu s flaškou a řeknu mám mlíčko, tak už startuje.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Vrátím se k dotazu Hippie, jak moc vypast. Záleží na tom, kolikrát na pastvinu ročně jdete. Vypasení se posuzuje na podzim. To by pastvina měla být čistá a případně i posekane nedopadly. Pokud to co je na fotce by měl být konečný stav, tak to je potřeba jim fakt omezit výběr. Ale my jdeme na pastviny několikrát, podle toho jak dorůstají. Minimálně 3x, ale na některé i pětkrát. A až poslední vypasení děláme úplně. Protože to vychází až na období, kdy už je krmení stejně polosuché, tak to ovce pak dorazí, protože nic jiného nezbývá. Jižní svahy jsou hotové dřív než severní. V srpnu pak máme možnost na strniště. Tak se ovce dokrmí, když už jim tráva moc nedá. Také funguje, pokud chcete dobře vypast ovce na 3-4 dny z pastvy přesunout a když pastvina vycichne, zase je tam vrátit. Pak to dožerou. Na druhou stranu, pokud v takovém vedru co je teď ovce úplně vyberou podsadu porostu, tak už do podzimu nic moc nenaroste. Takže pokud by pastvina z fotky měla být ještě letos pasena, tak mi to přijde v pohodě. Takhle to taky nechám, když vím, že to není konečná.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Dnešní pastva byla hodně dobrodružná. Popis bude hodně dlouhý, ale krátce to neumím :smutek: .
Nejdřív zkřížil cestu konci stáda pán se psem a odehnal mi 8 koz. Samy by nikam nešly, ale jeho pes je hnal před sebou a pánovi to vůbec nepřipadalo divné nebo to udělal naschvál. Já vím, že se kozy drží pohromadě, tak jsem spíš sledovala přední kozy, aby nelezly do pšenice a postupovaly rychle dál. Ty zadní už pak jdou pěkně za předními a nelezou tam taky, ale jak by se předek zastavil, vlezly by tam všechny. A že jich pár chybí, jsem si všimla, až když byly hodně daleko. Nechala jsem zbytek stáda, kde byl, a běžela jsem za uprchlicemi. Volala jsem na ně, ale byl poblíž traktor a modeláři s letadlem, kozy mě neslyšely a stejně by se nezastavily, pán i pes šli za nimi a hnali je před sebou. Musela jsem uběhnout kilometr, než jsem je dohnala, a bylo to na poslední chvíli, pán už odbočoval do města. Ještě pár set metrů a kozy by byly na silnici, mezi domy. Viděl, že tam běžím, a šel pořád dál. Naštěstí jsem je doběhla a když kozy mě viděly, přestaly se bát psa a otočily se nazpátek. Další kilometr jsme šly zpátky za zbytkem stáda. Trnula jsem, jak dopadne pšenice, poblíž které jsem kozy zanechala, ale nezůstaly tam a šly mi naproti. Slyšely moje volání a šly po hlase. Stádo se spojilo a mohli jsme jít, kam jsem měla v úmyslu. Dobře to dopadlo.
Jenže to není vše. O deset minut později se z křoví vyřítil na mýtinu, kde se kozy pásly, statný pes a zakousl se jednomu kozlíkovi do krku. Kozlík řval, já řvala, mlátila jsem ho karabinou na vodítku, klackem, bezvýsledně. Přiběhli moji psi, oba se do útočníka zakousli, ale jemu to vůbec nevadilo. Jen pustil krk a kousal kozlíka do nohy, což mě potěšilo, za krk je to nebezpečnější. Jeden z mých psů se zakousl psovi do ucha, měl plandavé, a pověsil se na něj. Pes začal skučet a kozlíka konečně pustil. Ten utekl, stádo taky už bylo v čudu. Šla jsem se domluvit s majitelem psa, byl slušný, ale nerozuměl česky, takže jsem se zdržela. Myslela jsem, že kozy běžely domů, dovedla jsem tam psy, jeden trochu krvácel, ale kozy doma nebyly. Psy jsem nechala doma a vrátila se hledat kozy. Nevěděla jsem, jak je budu na asi 20 hektarech zarostlého terénu hledat. A ty potvory jsou tak chytré, že tomu je těžko uvěřit. Vylezly nahoru na kopec, na nejbezpečnější místo, odkud prostě měly rozhled, tam se pásly a čekaly na mě. Přivítaly mě a šli jsme domů. Kozlík skáče po třech, ale krk je v pořádku a noha zlomená není. Pes má jen povrchové poranění, už nekrvácí. A mně už to pro dnešek stačilo :usmev: .
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od přezdívka »

Takže jste k pasení ještě měla přespolní běh. :cert:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Ano, naštěstí jsem se na dnešek dobře vyspala a před pastvou snědla čokoládu, jinak bych asi sotva lezla :usmev: .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

No oreb a tohle je to, na co bych neměla právě nervy, lidi a psi. Od jara do podzimka jich tam, kde pasete musí být mnoho. Divím se, že tam nemáte terénní kolaře. Kolem Prahy vylejzali z každého houští už před deseti lety. A to je potom legrace.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Cyklisti tu taky jsou, mají z koz radost podobně jako psi, ale nekoušou je. Horší jsou automobilisti před důchodem na polňačkách. Někdy se nemáme kam uhnout, napravo oves, nalevo kukuřice, tak radši jdeme rychle dál. Většina lidí je chápavá, mým omluvám se usmívá a prostě tři minuty jedou za stádem, než se máme kam uhnout. Ale starší páni ve starých feliciích se nechtějí zdržovat takovou podřadnou věcí, jako je stádo koz na polní cestě v dnešní moderní době. Naštěstí už jsem vůči nim imunní a záleží mi na tom, aby zvířata v krajině byla. Když jsem začala chovat kozy, měli tu jen občas skrytě pár slepic a králíků. Teď je tu už hodně koní, na dvou místech kozy a na jednom ovce a husy. V okruhu asi půl kilometru. Tohle je pro mě důležité :usmev: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

Netopýrek, já jsem se s ním domluvila, nejen chtěla domlouvat :usmev: . Řekla jsem mu, že jeho pes pokousal mou kozu, že by bylo lepší, kdyby měl náhubek, protože pasu v té oblasti dost často. Omlouval se, nabízel odvoz na veterinu, případně odškodnění. To jsem odmítla, jen jsem chtěla, aby si uvědomil, že by s tím měl něco dělat. Vlastně spíš jsem MU domluvila ;-) .
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Ranní kamufláž - probudí mne ovce, jak zdrhly z ohrady, největší potvora koza řve uvnitř a bojí se přeskočit. Pasou se pod ohradníkem, na našem, tak si je pochvaluju a jdu si dělat čaj. Když už snídaně tak i slepičí polivka. Ovčí prdele v křoví, super. Tak jim rovnou natočim vodu, potvora koza to nakonec dala a z ohradníku vyskočila. Neslyšim zvonky, hmm že už by tak rychle polehaly? Pár oveček se jde napít, vyleze kozí hlava. Sejdu trochu níž a ejhle, zbytek stáda v trapu. Tak jdem se psem stopovat. Po půlhodině hledání je pes našel za obzorem na strništi. Výbornej trik si na mne holky připravily;) Nastrčit mi pod nos pár figurantek a hurá na flám. Asi jim chybí ty každodenní procházky k Berounce. Krásný den všem a třikrát hurá renegátkám!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od oreb1 »

jupík, asi jste se trefila. Když s nimi nejdete Vy, proč by nešly samy? Přece se o sebe dokážou postarat :vytlem: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jupik: haha, to jsou potvurky! :vytlem:
Planuji nejspis zitra nebo pozitri dorazit na navstevu, tak snad to konecne klapne :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Super, v sobotu vecer jsem prosla tu cestu od Berounske nemocnice, je krasna. Na prvnim rozcesti uhnout z cervene doprava nahoru, siroka cesta na traktor, barak nahore obejit zprava, porad vzhuru kolem kravskych pastvin a kdyz cesta zahyba doleva na pole, drzet se rovne nepatrné pesiny pod stromama mezi polem a loukou. Cesta pak dal vyslapana pres louku a dal lesem. Porad za nosem a do kopce;) Kdyz mi zavolas az dojdete do lesika, pujdu vam kousek naproti.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Teda to je navigace - . . . ." pres louku a dal lesem. Porad za nosem . . . . . ." Hipííí, bacha, hlavně tam z ničeho neloupej perníček! :)) :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Jsem ji k tomu minuly tyden poslala i mapu. Navigace je dobra, kdyz se clovek drzi vlastniho nosu
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Maximalne to bude vylet po berounskem okoli :vytlem: Vezmu si celovku a spacak a veceri budu mit s sebou tak jako tak... :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Vecere bude, jen se nevi v kolik;)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Nez se ulovi, rozporcuje a upece, uz bych z toho lesa mozna mohla byt zpet :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od PavelIV »

:profesor: takhle se ženský mezi sebou navigujou a kupodivu jim to docela vychází :))
Teda líp, než když tý svojí vysvětlím cestu podle mně tak, že to jinudy nejde :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Berrynator »

krátký pořad o pastevectví z trochu jiného pohledu, kdo včera nezachytil (sice se jednalo o opakování), přidávám odkaz, v hlavní roli pro mnohé členy tohoto fóra známá osoba

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 04-pastyri
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Janina »

Chov napůl domestikovaných sobů. :usmev: Pasení velmi na volno.
https://www.novinky.cz/muzi/clanek/sobu ... lanky-home
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů