Krmení slámou

chov ovcí a koz...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nechce se mě hledat přesné složení popela z uhlí, ale určitě je tam mimo jiné síra, nebo nějaké siřičitany či co, nebo při reakci s vodou to něc tvoří určitě ne zdravého a rostlinám prospěšného. Popel z uhlí patří do popelnice.
Pro výstrahu dávám dole odkaz na něco odstrašujícího .
No a když jsem u těch odkazů, tak něco rozumného o popelu ze dřeva ;) - https://bydleni.instory.cz/1834-kupi-se ... -internetu

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

Před chvílí jsem si přivezla nového plemeníka. Nakonec je to bílý krátkosrstý, protože byl blízko. Prohlídla jsem si stádo a způsob chovu, odkud pochází. Kritizovat nebudu, jsou v kontrole užitkovosti a mají tedy jiné podmínky i požadavky. Pro mě by to nebylo.
Ale zaujala mě jedna věc. Letos nemají seno, bylo moc drahé, takže dostávají vojtěškové úsušky, sladový květ, sóju a obilí, které chovatel má za nižší cenu než seno. A k tomu velké množství slámy. Aby jim sláma chutnala, rozprašovačem jim ji postříkají melasou.
Občas někdo si tu stěžuje, že jeho zvířata jsou mlsná, že nechtějí žrát ani dobré seno. Možná by ten postřik melasou byl pro ně lákavý a žraly by.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od Bekkky »

Naše ovce mají slámu raději než seno. Letos jsme je hodně navnadili pastvou na strništích, protože ta jsme pásli hodně, a teď jsou do slámy jak divé...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb: ja si rikam, jak pusobi plná zamena sena za slamu..? Davat k senu k dispozici slamu je jiste v poradku. Ale plne nahrazovat seno slamou? Vi o tom nekdo neco konkretniho? Nebo jen domnenky?
Je to jedno a proste jde jen o to,aby mela zvirata dostatek vlakniny,nebo je k tomu potreba dobre propocitat ostatni latky,ktere by mela zvirata zelenym dostat a dodat je formou prikrmu,jak to delaji ve zminene farme..?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od Bekkky »

Je třeba spočítat krmnou dávku, bílkoviny, hrubou vlákninu, energetickou hodnotu atd....
A doplnit příkrmy. Taky dost záleží na tom, jak ta sláma vypadá. My máme ječnou, dlouhou se zbytky klasů, sem tam zrnko, to jim chutná. Dáváme to k večeru do jeslí, ovce to přeberou a co nesežerou, tím podesteleme. Ale mají i seno v poměru 2:1- seno : sláma (plus jádro a řepné řízky)
Hippie, jestli máte nějaké starší krmné tabulky, tak tam to bývalo i spočítané, jak nahradit seno slámou a co k tomu přidávat.
My jsme nikdy nemuseli seno zcela nahradit, ale vím že v minulosti se to docela běžně dělalo. Od toho byl krmivář, aby to spočetl....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, mě zaujalo to, jak jim tu slámu ochucují, což by někdy mohlo někomu pomoct. Ty kozy, kde jsem byla, jsou doma a pastvu nevidí, dojí se 3x denně, aby byly dobré v KU. Mají ještě to, co jsem psala, aby měly dost bílkovin. Sestavují krmnou dávku z toho, co je k dispozici, ale aby kozy dojily. Dojí celoročně, nezasušují a rodí a dojí dál. Atd. To nebudu popisovat. Aspoň ale kůzlata nedostávají náhražky, ale kozí mléko.
Přiznal ale taky, že je to pro kozy velká zátěž, i pro trávení, mají malou odolnost. Bez slámy by to nešlo vůbec. Ale zase krmení jen slámou snižuje dojivost spolehlivě ;) . Zase ale snížením užitkovosti je zvíře silnější.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od PavelIV »

Já dávám holkám taky seno a ječnou slámu 2:1. Příkrm žádný, jednou za čas šrot.
Nic nepočítám, po dvou měsících tohoto režimu jsou úplně v pohodě. V těch starých moudrech u skotu psali, že když nemáme dobrý seno, nejlepší náhrada je ječná sláma, pak pšeničná.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

Souhlasím, Pavle, co jim taky dát, když není seno? Já bych radši na čas oželela užitkovost a dala jen slámu, ale oni to řeší jinak. Prostě chtějí 5 l od kozy mléka za každou cenu.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od Janina »

Nemusím ani psát, že se mi to nelíbí, ten kozí nepřetržitej provoz. :((
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od PavelIV »

To je smutný, jak velkokravín :cry:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

v jaké formě je ta soja ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, to nevím, jen říkal, že není GMO. Nenapadlo mě zeptat se, když já tím nekrmím :(( .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

GMO = pěstovaná v EU pro potravinářské účely, u soji je právě to zpracování důležité, aby vše fungovalo tak jak má, soja dovážená z Ameriky už GMO není, ale nikde se již neuvádí, že byla krmena jatečným - dojným zvířatům :vztek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
nitraner

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od nitraner »

Ovesná může být taky. Ne?
Lpni jsem ji dával a v pohodě :nitraner2:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

Nitraner, ovesný je nejlepší, ale je jí málo.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

Vzhledem k letošní přehnané ceně sena jsem ho koupila méně než jindy a místo toho nakoupila víc balíků slámy. Po mastnackově upozornění, že je sláma z pole stříkaná, mám nestříkanou slámu s podsevem. Trochu jsem se obávala, jak to budou kozy žrát, protože zatím měly vždycky větší část sena a menší část slámy. Teď, když večer se nacpou zeleným, jim ráno dávám jen tuhle slámu, žádné seno. A chutná jim, hned se do ní pustí. Čili je stav vlastně ideální, za méně peněz víc krmiva, které není horší než jindy. Mezi stébly slámy je vidět sem tam zelená tráva nebo ječný klásek.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zkoušel jste někdo prosnou slámu ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb, take jsem po takovemto materialu pokukovala. Tedy po “ovesnem senu”. Ale nakonec jsem nakoupila jen seno. Ale tohle se mi moc libilo. Bylo suseno za zelena, a navic i s vysokym podilem primesi bylin...to by se holkam libilo. Ale sehnala jsem jetelotravni, nadherne, tak to byla nakonec lepsi volba :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení slámou

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, já bych k jetelotravnímu musela ještě přidávat slámu stejně, to by kozy nezvládly. Měla jsem minulý rok vojtěšku a dávala jsem to půl na půl. Jinak mají málo vlákniny. Ale u oveček je to asi jiné. Já tu mám i kozly a chci, aby mi vydrželi zdraví, takže jetel nebo vojtěšku dávám jen velmi omezeně. Ale někdo s tím krmí normálně.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů