Uskladnění sena

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Vetsinu sena mame v seniku nad stajemi, je to drevostavba, uz jsme tam loni davali i nedosusene seno a krasne tam doslo.:-)
Jinak baliky mam venku, utazene jsou dost, mam je na paletach, pod kterymi je lino a pres ne zelenou plachtu... vydrzely vsechny uplne v poradku. Neni to uplne levna plachta, ale taky ne ta na seno... po vetsim desti, jsem seno i odkryla, aby to vydychalo a je to uplne ok...:-)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

oreb1 píše: 18 pro 2018 08:47 Hhippie, ta plachta se pod těmi paletami stačí osušovat od orosení? Nekape to dolů? Nemám zásadní problém, protože balíky jsou dobře utažené, což jsem si vyžádala, ale uvažuju, jestli zakrýt nebo ne. Jeden rok byly zakryté a to bylo špatně, kapalo to dovnitř. Proto hledám odpověď jestli je nějaká vhodná plachta nebo způsob, při kterém se nerosí.
Jestliže má Hipííí palety i na balíkách(pod plachtou) tak vůbec nevadí že se plachta rosí a kape to zpět. Je tam díky těm paletámvzduch, tak že seno neplesniví.
Jinak - loni jsem celou zimu krmil senem (80% sklizně), které jsem byl nucen si nechat zbalíkovat velkým lisem kdy bylo ještě dost vlhké. Po rozbalení se z nich i trošku kouřilo a opravdu jsem z toho neměl vůbec dobrý pocit, ale co jiného dělat, když už i loni bylo sena nedostatek. Tak jsem jen trnul jak se to odrazí na zdravotním stavu. Ale byla to nějaká jiná plíseň , už podle vůně, nebo smradu, nebo jak chcete. Seno prošlo asi procesem senážování a postupně to vyschlo- bylo dosti zahnědlé. Výsledek na jaře - ovce v pohodě, jehňata v pohodě. Děsně se mě ulevilo, ale opravdu až když jsem je vyháněl na pastvu, protože deno-denně, jsem jim dával krmení s těžkým svědomím. Tím nechci říct aby se klidně lisovalo nedosušené seno a ani netvrdím že zvířata neutrpěla nějakou zdravotní újmu. Viditelně ale byla v pohodě. Každopádně doufám že takové krmení už pro ně nikdy nenachystám.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo , to jsem tam postřehl že o tom někdo psal, proto jsem se tím uklidŇoval. A ten smrad byl takový jiný, než klasická plíseň, tak že jsem doufal, nebo snažil věřit, že ty své potFory nezabíjím žrádlem.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak nakonec to, čemu já tu říkám, že seno zesilážovalo, bude tohle, protože to u mě taky změnilo barvu, bylo dohněda, vonělo nakysle. Plíseň je něco jiného. A bylo to v utažených balíkách. Akorát jsem asi větší hazardér, měla jsem obavu první dvě tři krmení, pak už ne. A Profesor celou zimu :cry: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Rozebrala jsem dnes poslední balík vojtěšky z minulého roku. Mám balíky hodně slisované a jen tak venku bez přikrytí na paletách. A po víc než roce není ta vojtěška plesnivá, dá se použít všechno kromě asi centimetrového povrchu, který se stejně rozpadá. Moc to asi není vidět, ale je stejně zelená, jak byla, když mi ji přivezli. Seno z loňska to samé, ještě mám pár balíků a je dobré. Jen prostě ty balíky musí být hodně slisované a nesmí se jeden druhého dotýkat.
Přílohy
P3260004.JPG
P3260003.JPG
P3260002.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů