Uskladnění sena

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Je to téma nejen k ovcím a kozám, seno potřebují i jiný zvířata.
Základem pro přežití zimního období našich zvířat je dostatek sena. Můžete ho mít dostatek, ale když ho špatně uložíte a polovina ho shnije, přinejmenším má člověk pěkný vztek, v horším případě musí porážet, protože nemá čím krmit. Naštěstí to snad nebude můj případ.
Mám seník, kam se vejdou jen maximálně 4 rozložené balíky, přičemž jich mám na rok 50. Zbývající balíky mám venku na paletách uložené tak, aby se jeden druhého nedotýkaly. Prší na ně a sněží, ale nic hrozného se s nimi nestane. Jen nejvýš 10 cm v horní části je vrstva, kterou použiju na podestýlku. Neosvědčilo se mi přikrývat balíky běžnou plachtou, kterou prodávají v hobbymarketech apod., protože na ní se sráží vlhkost, který odkapává do balíku. Existuje prý ale nějaká plachta, která je speciálně na slámu a seno, pustí vlhkost ven a ne dovnitř. Nevíte o ní něco? Případně se rozepište, prosím, jak máte uskladněné seno, jak s ním zacházíte apod.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Ano, letos jsem koupil a neprohloupil. 10 x 12 m asi za 5 tis. Mám balíky na paletách, nestojí na podstavě, ale naležato, 321 a ta plachta funguje bezvadně, nic nebylo vlhký, už na tom i ležel sníh, roztál a pořád dobrý. Neumím z mobilu dát link, kupoval jsem u "krmiva Štěrba" , doprava za slušnou cenu. Ještě jsem zapomněl, ani to skoro nezvedá vítr, kdybych dopoledne sem nedal fotku, tak mi to připomeňte, mám ji v práci.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Kostey »

těch prodyšných plachet na zakrytí balíků sena je hromada druhů i výrobců
http://agrofabric.cz/110g-m2.html
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Díky za odkaz. Bohužel asi to nebude pro mě. Nemůžu dát balíky na sebe. Lépe řečeno, mám slíbeno, že mi balíky příští rok narovnají vidlemi, ale při sundávání už je nebudu mít k dispozici. A když ta plachta musí být ve sklonu 45 stupňů, mám smůlu :( .
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Kostey »

Já když si tu nechával rovnat balíky, tak jsem měl v plánu skládat 4 - 3 - 2 - 1 ale kamarád s traktorem mě rychle vyvedl z omylu, že jeho čelák na traktoru to zvedne max do 3. patra a to je ještě pěknej voser. Místa ale moc nebylo, tak jsme to narovnali tak, že uplně nahoře není jeden vrchní balík, ale že tam jsou 2 vedle sebe ve 3. patře, takže 4 - 3 - 2
Zakryl jsem to obyčejnou silážní plachtou, nebo teda tou silnější 0,15mm a ano potit se to umí, jednou mi jí totiž během podzimního deště odfoukl vítr co tu vyvracel a lámal vzrostlé stromy, ale na začátku a na konci pod to do mezer mezi balíkama fouká vítr a hodně vlhkosti odvádí. I balíky které byly přitisknuté na plachtu v tom místě nejeví známky žádného plesnivění. ALE bylo sucho, nepršelo, z půdy pod balíkama žádné vlhko nejde, balíky byly dlouhou dobu jen tak volně než se na sebe naštosovaly, takže se taky trochu vyvětraly, jiný rok se to může potit jinak.
Odkaz na tu plachtu:
https://folie-plachty.cz/186,cerno-bile ... chty/P-877
nemusí se teda kupovat tak velká, proklikejte se kdyžtak na menší, levnější.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja mam nastesti senik,do ktereho se mi vejde tak 30 baliku,ale pro druhe stadecko ovci mam seno venku. Protoze jsem sporilek (seno kupuji), nechavat ho venku ohnit by mi srdce utrhlo,mam baliky na paletach,i na balicich jsou palety a pres ne kamionacka autoplachta. Pokud se nestalo,ze by mi nekam zatekalo,pak takto baliky vydrzi do jara 100% vyuzitelne ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, ta plachta se pod těmi paletami stačí osušovat od orosení? Nekape to dolů? Nemám zásadní problém, protože balíky jsou dobře utažené, což jsem si vyžádala, ale uvažuju, jestli zakrýt nebo ne. Jeden rok byly zakryté a to bylo špatně, kapalo to dovnitř. Proto hledám odpověď jestli je nějaká vhodná plachta nebo způsob, při kterém se nerosí.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Oreb, já si myslím, že ta speciální plachta z prvních příspěvků by takto fungovala taky, jen výrobce garantuje funkci při těch 45 stupňů sklonu. Když bude hodně lejt nebo na tom bude odtávat vrstva sněhu, tak asi něco málo prosákne, ale pak to tou plachtou zase vyvětrá, jak je prodyšná. Jak to má Kostey, tak by to asi bylo horší, když se prověsí.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacku, není to tak, to mám vyzkoušené. Když se fakt utáhne, nezplesniví, ale zesilážuje. Ale tady se seno suší dobře, místo i podnebí tomu svědčí.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Janina »

Letos nedo☃sušené seno zřejmě nehrozí. Balíky od chovatele ovcí máme krásně utažené, jeden zkrmený, byl krásný celý.
Napadlo mne, že podstřešní folie má také takovou funkci, pustit vlhkost ven, ale ne dovnitř, třeba by pomohlo dát ji přes balíky, ještě pod vrchní plachtu?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Janina »

Pravdu díš,mastnáčku, řeši se tím jen následky, ne příčina. Ta je prostě v lisování do balíků. Ale to je pokrok.
Volně ložené seno se však také musí uskladnit s dodrženými pravidly.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Pavle, jestli by prosáklo, pak je otázka, jestli bych si pomohla, pokud zakryju. Když nezakryju, uschne to taky. Musí toho sice uschnout víc, ale zase volně na vzduchu. Nevím, sbírám názory a řešení. Nepotřebuju to nutně vyřešit, mám velmi malé ztráty, ale třeba by to šlo líp.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

matnacku, je fakt, že záleží na místu, odkud to seno je. Tady místní seno vidím jak a kdy sklízí a je z rovné osluněné plochy. Jeden rok měl balíkař pocit, že je lepší míň utáhnout, aby seno vydýchalo. Je to blbost, nelíbilo se mi to, tak jsem to řekla a další půlka balíků byla už utažená. Když ho utáhl, bylo uvnitř zkvašené jako suchá siláž. Jinak úplně v pořádku. Navíc do toho málo utaženého balíku naprší spíš, hodně utažený vydrží i venku dva roky jen s malým odpadem. Nedokážu to celkově zhodnotit, ale takhle to bylo.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Berrynator »

Co se týče stohování, tak i můj zetor 7245 s čelákem dokáže udělat stoh 4-3-2-1, pokud se bavíme o velikosti balíků cca 130, při této vrstvě je ale již zapotřebí, aby byly balíky lépe utažené, jelikož mi jednou známý lisoval a na lisu nastavil malé utažení a ve chvíli, kdy jsem tyto balíky naskládal do stohu, tak z těch spodních byly totální placky. Jinak zmiňovanou plachtu používám již třetím rokem, nejde ani tak o plachtu, jako spíše o textilii, ve chvíli kdy začne pršet, tak plachta nasákne určité množství vody a další již po povrchu stéká, balíky které se dotýkají plachty jsou na povrchu lehce vlhké, nicméně jakmile přestane pršet, textilie okamžitě osychá a rovněž i balíky, balíky takto uskladněné a které se odebírají až k jaru, zažily tedy spoustu přeháněk, tak mají maximálně v místě dotyku s plachtou jen nepatrnou známku špatného sena, ale jedná se snad opravdu jen o milimetry, zbytek balíku je ve stavu, v jakém se ukládal do stohu. Samozřejmě má to i nějaké nevýhody, přeci jen ve chvíli, kdy je špatné počasí - déšť a sníh, tak není příliš komfortní skákat po takovém stohu a odkrývat plachtu při odebírání balíků, navíc je zapotřebí pamatovat, že se opravdu nejedná o klasickou plachtu, ale tato textilie v zimním období kdy nasákne vlhkostí a zmrzne, tak ta manipulace s danou plachtou není zrovna nic moc komfortního a pro slabší jedince to bude dosti náročné, ještě jsem si vyzkoušel, že není příliš vhodné dělat takový stoh v dostupnosti ovcí, ve chvíli kdy jsem odebral větší množství balíků a zbylo menší množství, tak to ovce dost lákalo se ke zbylým balíkům dostat a plachtu se jim podařilo na pár místech protrhnout. Jinak co se týče udávané životnosti 4-5 let, tak to mohu docela potvrdit, po třech letech už plachta nevypadá jako při nákupu, ale musím uznat, že se na tom nejvíce podepsal ten rok, kdy se mi po tom párkrát proběhly ovce, jinak by to těch 5 let určitě vydržet mělo.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Vetsinu sena mame v seniku nad stajemi, je to drevostavba, uz jsme tam loni davali i nedosusene seno a krasne tam doslo.:-)
Jinak baliky mam venku, utazene jsou dost, mam je na paletach, pod kterymi je lino a pres ne zelenou plachtu... vydrzely vsechny uplne v poradku. Neni to uplne levna plachta, ale taky ne ta na seno... po vetsim desti, jsem seno i odkryla, aby to vydychalo a je to uplne ok...:-)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

oreb1 píše: 18 pro 2018 08:47 Hhippie, ta plachta se pod těmi paletami stačí osušovat od orosení? Nekape to dolů? Nemám zásadní problém, protože balíky jsou dobře utažené, což jsem si vyžádala, ale uvažuju, jestli zakrýt nebo ne. Jeden rok byly zakryté a to bylo špatně, kapalo to dovnitř. Proto hledám odpověď jestli je nějaká vhodná plachta nebo způsob, při kterém se nerosí.
Jestliže má Hipííí palety i na balíkách(pod plachtou) tak vůbec nevadí že se plachta rosí a kape to zpět. Je tam díky těm paletámvzduch, tak že seno neplesniví.
Jinak - loni jsem celou zimu krmil senem (80% sklizně), které jsem byl nucen si nechat zbalíkovat velkým lisem kdy bylo ještě dost vlhké. Po rozbalení se z nich i trošku kouřilo a opravdu jsem z toho neměl vůbec dobrý pocit, ale co jiného dělat, když už i loni bylo sena nedostatek. Tak jsem jen trnul jak se to odrazí na zdravotním stavu. Ale byla to nějaká jiná plíseň , už podle vůně, nebo smradu, nebo jak chcete. Seno prošlo asi procesem senážování a postupně to vyschlo- bylo dosti zahnědlé. Výsledek na jaře - ovce v pohodě, jehňata v pohodě. Děsně se mě ulevilo, ale opravdu až když jsem je vyháněl na pastvu, protože deno-denně, jsem jim dával krmení s těžkým svědomím. Tím nechci říct aby se klidně lisovalo nedosušené seno a ani netvrdím že zvířata neutrpěla nějakou zdravotní újmu. Viditelně ale byla v pohodě. Každopádně doufám že takové krmení už pro ně nikdy nenachystám.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo , to jsem tam postřehl že o tom někdo psal, proto jsem se tím uklidŇoval. A ten smrad byl takový jiný, než klasická plíseň, tak že jsem doufal, nebo snažil věřit, že ty své potFory nezabíjím žrádlem.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak nakonec to, čemu já tu říkám, že seno zesilážovalo, bude tohle, protože to u mě taky změnilo barvu, bylo dohněda, vonělo nakysle. Plíseň je něco jiného. A bylo to v utažených balíkách. Akorát jsem asi větší hazardér, měla jsem obavu první dvě tři krmení, pak už ne. A Profesor celou zimu :cry: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uskladnění sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Rozebrala jsem dnes poslední balík vojtěšky z minulého roku. Mám balíky hodně slisované a jen tak venku bez přikrytí na paletách. A po víc než roce není ta vojtěška plesnivá, dá se použít všechno kromě asi centimetrového povrchu, který se stejně rozpadá. Moc to asi není vidět, ale je stejně zelená, jak byla, když mi ji přivezli. Seno z loňska to samé, ještě mám pár balíků a je dobré. Jen prostě ty balíky musí být hodně slisované a nesmí se jeden druhého dotýkat.
Přílohy
P3260004.JPG
P3260003.JPG
P3260002.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů