Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

Dobrou zkusenost mam s touto firmou https://www.bocus.cz/krmne-smesi/ovce-2 ... BEen%C3%AD
Nicmene slozeni neni zadna slava ani tam, koukam, ze to jde do kelu vsude... :smula:
Jsou osvedcene firmy jako sehnoutka a spousta dalsich ceskych, energys uz pokud vim cesky vubec neni, bocus je taky mistni, leta tam jezdim pro krmne suroviny, granulim se snazim vyhnout. Pokud chci krmbou smes, tak kupuju neekologicky od firmy zahranicni... :nevim: proste vidim, ze to ma nejaky efekt.
U koz uz dlouho preferuji statkova krmiva, v pripade nutnosti obycejny nutrimix do techto krmiv, maji liz se selenem a vic nepotrebuji...
Ted resim krmeni kozla, ma sul himalajskou a dostava krouhanou krmnou mrkev s ovsem a mackanou kukurici, trochu lnu a na ochuceni hrst otrub... vypada dobre. Uvidime....
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak mam velikou radost!
Posilal mi v osm kamarad fotku ovce, ze rodi, ale vypada to divne. Samozrejme vyhrez jak prase. Rodila od vecera - pry si pridrepavala, jako kdyz chce curat a “krvave” videl, ale zas to zalezlo. Tak jel domu, ze je zkontroluje rano. To uz ovce lezela, funela, tlacila, ale jedine, co z ni lezlo, byla pochva.
Uprimne... ja tohle nikdy nazivo nevidela, znam jen z teorie z tohohle naseho vseho sdileni...
Takze jsem zabalila kosik prvni pomoci:
Rucnik, teplou vodu, hypermangan, rukavice, olej, Cal gel, kyblik, žínku.
Omyla cervene “pomelo”, co z ni trcelo, podlozila rucnikem a tlacila zpatky. Ovce tlacila proti me. Mela navic uplne plny mocak, ktery tlacil zevnitr na vse. Takze kdyz jsem chtela zatlacit zpatky tu pochvu, tak nejdriv asi 5 minut curala. Takže jsme hned lezely v mokru.. kdyz se mi to podarilo zatlacit dovnitr, namazala ruku olejem a snazila jsem se ji dostat dovnitr a zorientovat. Neslo to. Jehne bylo jinde, nez jsem cekala..jakoby pres stenu. Druha ruka musela porad drzet pochvu uvnitr, protoze “vypadavala”. Ale asi na potreti, kdyz jsem vyndala ruku, vykoukl plodovy obal. Jehneti jsem zvladla narovnat nozicky, ktere mirily spravne, ale hlava mu “padala” pod ne, takze se temenem zasekaval pod porodnimi cestami. Pak se podarilo mu hlavu na potreti narovnat, ale nemela jsem dost sil ho vytahnout. Z ovce tekla tekutina a krev, misty hlen. Dala jsem tomu posledni sanci a byla rozhodnuta, ze ji podriznem, at uz ji dal netrapime. Ale povedlo se to! Vytahla jsem velike jehne! Jeste zive! Tak jsem mu rucnikem vybrala nozdry a ocistila hlavu a sla sahnout do ovce pro druhe. To slo snadno, bylo mensi. Vic jsem jich nenahmatala...
Jehnata jsem otrela latkami, co majitel prinesl a polozila matce k hlave, protoze o ne jevila zajem. Zatim lezela na boku. Zacala je lizat a maly se hned zacal zajimat o okoli a jeste v leze mi zacal sat nohavici.
Spolecnymi silami jsme ovci po chvili postavili na nohy a ona se udrzela a opecovavala male. Ukousala pupecni snury a sezrala a olizovala...
Maly se zacal sapat na vemeno, matka drzela, struky jsem prostrikla - ma krasne mlezivo - takze pokud to da matka, maly to da taky. Velky, jak byl pul dne narvany hlavou do porodnich cest a tlacil se tam s kdovi cim, navic se pri porodu nalokal, to nejspis neda. Mel nateklou hlavu a chrochtal... sice hlavu v leze drzel zprima, ale jinak apaticky.. tak uvidime odpoledne.
Jsou zavreni v choulu, matka stoji a ma zajem i o zradlo, maly se snazi pit a vypada vitalne.
Od rana shanim tabletu antibiotik do rodidel, bez ktere to asi nepujde. Zatim jsem nesehnala..

A timto bych chtela MOC podekovat Kosteyovi za rady a podporu! Bez nej bych s tim mela daleko vic trabli a pochybnosti! Kubo, mas u me alespon panaka na pristi akci! :andel:
Přílohy
F3F97E3A-29C9-4900-BFFD-93EDA757550F.jpeg
6DB745D4-37A6-4E61-8451-C0230046D61A.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od nitraner »

Hhippie, kdyby tady byl smajloš " smekám klobouk a držím hubu"
máš jich tisíc...
:souhlas:
:nitraner2:

Nechcí to zažít, nevím jestli bych to dal. Fakt nevím.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od přezdívka »

Když není tableta, tak alespoň iinjekční širokospektrá antibiotika. Mám doma v zásobě BETAMOX. Potom jenom s vetrinářem konzultuji po telefonu a když mě řekne ať ho píchnu, tak ho má hned a nemusím čekat, až přijede. Potom se staví třeba později, když je to ještě potřeba.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky Nitranere :andel:
Kuba by si jich jiste zaslouzil daleko vic. Je to porodni profik :souhlas: A taky Bekky a dalsi...

Jj, uz jsem alespon zjistila info, ze je potreba ji napichat atb, protoze jen tablets nebude stacit. A ze tableta se jmenuje Utrolette. Musim si to nekam napsat...
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Janina »

Veru jsi úžasná porodní asistentka! :souhlas: :ruzicka:
Když jehnatko vytahnes je dobre ho chytit za zadní nozky a pověsit hlavou dolu.
Ovce vypadá dobře.
Když jsem v 2018 musela sahat do ovce a rovnat polohu velice mne překvapilo kam až mamruku zastrcenou, skorem do podpaží.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Kostey »

u těch nalokanejch jehňat není špatné je vzít za ty zadní nohy a kolem dokola se s nima roztočit, ona ta odstředivá síla toho z nich vyhází dost. Mnohem víc, než když se jen zvednou za zadní nohy. Chce to ale kdyžtak udělat hned jak se jehně vytáhne a moc nečekat jak bude dýchat, protože s každym nádechem se to jen a jen zhoršuje. A jen co chrčí, tak to doporučuju pokrejt ATB, ať se nerozjede zápal plic. Já na to mám ten resuscitátor, ale než se s ním špinit, tak mnohdy praktikuju tuhle metodu.
Jinak těch čípků je celá řada. Ještě jsou krom čípků Utroletten taky třeba čípky Metricyclin a v případě že se třeba zvíře jen nezčistí a krček už maj dost zavřenej a je tam malej otvor tak se dají použít i čípky Fatroxymin, které jsou z nich ze všech nejmenší. Jsou sice s indikačnim omezenim, ale už samotná velikost krčku tuto podmínku mnohdy naplňuje.
Dobrá práce Verčo! :souhlas:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, má nějaký zvláštní smysl dávat Nutrimix, když mají všechny minerály a stopové prvky v lizu? Liz jim nestačí? Opravdu se ptám. Zatím jsem to měla vždycky tak, že liz stačil, i podle rozboru krve, případně po porodu jsem doplnila vápník Calgelem, když byl problém v tom. Brala jsem to tak, že buď Nutrimix nebo minerální liz, že má prostě oboje stejný význam. Je to jinak?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, nedavam nutrimix stabilne, zbytecny to je. Davam ho kdyz je zatez, treba jaro, porody atd, protoze tim proste mam trochu vetsi jistotu, ze dostanou co je treba. Letos jsem jim dala snad jeste lepsi liz, takze to neplanuji kupovat, ale roky zpet jsem to v predjari davala. Kdyz se pasou nedavam nic. Jen pastva sul, pokud dojim tak podle toho co mam, vetsinou vojteska a otruby do toho nekdy oves, kdyz hubnou trochu kukurice A vsechno vhodny co zbude z kuchyne u maleho poctu koz to jde. Treba ted doma pocitame a docela zajive jsou ty tabulky co se drive krmilo dojnym kozam... stejne zaklad je kvalitni pastva a seno... vetve k okusu co to jde.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Také dávám minerální lizy všeho druhu. Sypké ne.
Ale nyní se chci pokusit udržet ovci v kondici při kojení tří jehňátek. Masné ovce na to nejsou zrovinka stavěné, na tři děcka. Ona má tedy krásné vemeno, když má dvojčata, tak rostou velmi rychle. Ale tři?
Ráno jsem jí do řepných řízků a ječmene s ovsem přidala pivovarnické kvasnice. Byla naprosto zhnusena. Přebírala to neskutečně dlouho, aby droždí mohla sníst co nejméně. :vytlem: Mám trochu sypkých minerálů starších, tak jí je budu přidávat. Seno mají pěkné. Letos bohužel jablka nic.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »


A tu je máme. :srdicko:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhřez pochvy

Nový příspěvek od Bekkky »

Já bych neplašila, pokud jsou zachoulovaný a napitý, tak to dají. Jehně někdy chroptí i proto, že je nateklá hlava. Pokud nešel pozadu a při srovnávání polohy se nerozvrtala placenta a nepřerušil pupečník, nadechlo se jehně až když bylo venku. Píchnout antibiotika je sichrovka, na druhou stranu jsem zažila, že se ovce lépe vyčistí bez nich, pokud je lůžko potrhané, ale není zraněná v oblasti rodidel a není v extrémním chladu. Zima a teploty pod nulou totiž způsobují, že se krček rychleji uzavře a ovce se hůře čistí.
Nezapomenu na to když mi kdysi ovčák, v té době pro mě naprostý guru, ukazoval, jak odstředit jehně zhruba tak, jak popisuje Kostey. Ovci, která nemohla porodit jsme po chvili boje ulovili v obrovské stáji, kde stádečko pobíhalo z rohu do rohu. Jeně jsme vytáhli, šlo pozadu a když bylo venku, začal ho odstřeďovat. Zběsile s ním mával a trefil jedinou žárovku, která ve stáji visela na drátě a byla tma. Já se lekla a pustila ovci. Jehně i ovce přežili, jen jsme ještě asi hodinu potmě lákali vyděšenou ovci k bečícímu jehněti, abychom jí mohli dát do choulu.... Nakonec se vše zdařilo, ale když chci z jehněte vyklepat plodovku, koukám radši dvakrát kolem sebe, jehňata jsou totiž nečekaně dlouhá. :mrk:
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Matka vcera dostala 1/2 tablety Utrolette, dnes druhou 1/2. Podarilo se tabletu dobre umistit dovnitr.
Taky dostala CalGel.
Placentu vyloucila.
Jehnata se zmatorila obe. Ovce stoji, chodi, koji, pecuje, ale je videt, ze je slaba. Stalo se, ze se ji “podlomila kolena”. Tak ji majitel pomohl na nohy a uz zase funguje.
Tak snad to zvladnou! :souhlas:
Přílohy
BBC681A5-730A-47DE-A9BF-BCAEC87C5C46.jpeg
4F10ECA4-BD93-45D7-8F46-9408A0E75EFE.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

V půl deváté nic a.v 11 pic druhorodicka povila jehnicka a.beranka :potlesk:
Přílohy
20200207_113653.jpg
20200207_113630.jpg
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od PavelIV »

Zase každý jinou barvu, doufám, že beránek je světlej, ať je v tom přehled :usmev:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Beránek je ten s pytlíkem přeci :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

teda tady s erodí o sto 6 :souhlas:
Hhippie...jsi borec, moc velká šikulka :souhlas: :souhlas: :souhlas: :souhlas: Atydím se, že jsem to nečetla už včera :stydim: promiň :stydim:

Když sjem loni křísila jehňě, tak jsem ho hned otočila za zadní nohy a druhou rukou třela po hrudníku směrem dolu, ale to teda nedýchalo no určitě půl minuty, vyteklo opravdu obrovské množství vody.

Jani, krásná miminka, jen tak dál.

A kdo z vás se připojí k porodům, strašně ráda se kochám těmi vašemi a o to víc se těším na moje, až to vypukne :otraveny:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Jani, začínáš být populární i v Německu, po šesté rodící ovce Suffolk s trojčaty o váze 14kg... :vytlem: Kolegové ovčáci kulí oči
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Tak to tedy děkuji. 😇 doufám, žes jim neřekla, ze má každé 14 kilo. 😀
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

No, to by mi neslupli, a taky by se mě ptali, jestli chováme slůňata nebo ovce :vytlem: . Nejtěžší jehně, které jsme vážili při narození mělo 10,8kg, jedináček, ale porod trval dlouho a jehně bylo retardované. Sice pěkně rostlo, ale každý den jsem mu musela ukázat krmítko s granulkama, do druhého dne to zase zapoměl... Máma se od něj nehnula, stál pořád vedle ní a jen koukal, když ucítil krmení žral, když šla máma, šel taky.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 15 hostů