senáž

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od oreb1 »

Já nemyslela tady na malochovu, ale tady, kde žiju. A taky nikdo tomu nevěřil, i když to bylo opačně od Profesora :usmev: . V pohodě.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Já bych tomu Profesore asi taky nevěřil, nebo bych to spíše vůbec nepoznal. :vytlem:
Tykání prosím
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já bych to taky nepoznal :usmev:
Šlo mě spíše o to, připravovat lidi na sýr kozí, který taky někteří aniž by ochutnali tak už předem zavrhli že není dobrý a smrdí :nevim:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, vzdyt to zname asi vsichni chovatele koz a ovci. Kozam smrdi mleko a vyrobky z nej, ovcim zas maso, takze se daji pozrit maximalne jako pasikem hodne naredena klobasa... :hrabeti:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od PavelIV »

Teda znám to jen teoreticky, ale asi můžete mít každý zkušenosti s jinou senáží. Záleží, jak hodně se to usuší. Některá je skoro seno, jiná zase skoro siláž, to rozpětí je hodně velký. Každá nemá ve 150 balíku tunu. Mě tu místní kolega říká, že mu balík 150 váží kolem 750 kg. Lisují druhý den a hlavně vojtěšku.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Přesně tak. Už na If nějaká chytrá googlebába popisovala jak má vypadat senáž. Ono to ale nejde. Ve stínu je to stále i druhý den mokré a na slunci je to za hodinu přeschlé. Já už jedu balit hned po posečení , ale dělám jen z otav, které jsou řídké, nízké a v tomto podzimním počasí, které tu už min. druhý rok je , tak je to přeschlé za chvíli. Dobrá senáž prostě voní, ať je mokřejší, nebo sušší. U suché je riziko že se tak neslisuje, zůstane tam vzduch a začne plesnivět. Nebo stačí malá dirka v obalu od stébla a zplesniví to. Mokrá senáž dirku ucpe a buď neplesniví vůbec, nebo jen minimálně, protože v tom mokřejším prostředí bez kyslíku, plíseň nemá podmínky na prorostení.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, to teda nesouhlasím. Jste zvyklá na nějakou chuť a dál asi nejdete. To Vás ale hodně omezuje, protože je spousta chutí a možností a každá má něco do sebe. U masa i u mléka.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb , klid, ona vám to Verča vysvětlí :mrk:
Doporučuji ty smajlíky opravdu nastudovat! :cert:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, ta moje senáž taky hezky voněla jako kyselé zelí. Ale na mléce to bylo poznat. Stejně jako je poznat, kde pasu, jestli na kostřavách nebo na srhách. To první je chuťově lepší.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky myslím, že to byla od Verči ironie :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od oreb1 »

Toho jejího smajlíka jsem si na sebe nevztáhla. Doufám, že to na mě nebylo, ale obecně :usmev: . Protože na tom stejně nic na hlavu nevidím, když někdo s chutí jí kozí a ovčí maso i mléko. Dobry je urcite kdyz je vrba nebo asi jakejkoli stromek z kraje kde jste. Tak me to rikal aspon pestilel ovocnych stromku od Novyho Mesta.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od oreb1 »

Aha, asi už to chápu, ale máme smajlíka pro dlouhé vedení? To bych potřebovala.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky kluci. :mrk:

Oreb... neznam moc lidi, co by chovalo nejake hospodarske zvire na hobby urovni a nespotrebovavalo z nej at uz maso, mleko nebo jine produkty. Takze ano...nenapsala jsem to polopaticky, ale...jen jsem parafrazovala lidi z okoli chovatelu, jak se povetsinou vyjadruji o kozoovcich produktech. Prave proto nemame takovy odbyt, jaky by mohl byt. Protoze lide maji predsudky a jsou malo odvazni. A je to skoda. Protoze jehneci a kuzleci maso je jedno z nejdzravejsich o kozim mlece nemluvě...

A jestli jde konkretne o me, tak kozi mleko jsem mela z vlastni produkce z ruznych koz a to tedy nevyhledavam. Kazdopadne po kozich syrech a tvarohu bych se utloukla a maso muzu vsechno. A navic tvrdim, ze az se skopovym v kuchyni me zaclo bavit varit. Asi proto, ze jsem mela nejcasteji na stole kanci a to me nebavi delkou pripravy ani nicim jinym. Veprove me proste nebavi :) A k jinemu masu nez k divocine jsem se nedostala. Takze pouze kupovane. A to neni ono :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, ale jo, už jsem to pochopila :papa: .
Mastnacku, nakonec je to stejně jedno, jestli tam ten smajlík je nebo ne. Teď jsem si poprvé prošla všechny a trvalo mi to dost dlouho. Asi jsem moc líná, já bych ho nehledala, i kdyby tam byl. Leda by ho opravdu někdo jiný chtěl.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

jak to dopadlo se senáží?Musela jsem celé vymotat,protože jsem se nemohla dostat k jádru kvality.Půlka 500kg balíku mi zabrala třetinu hnojiště,nepoužitelné,plesnivé.Nadřela jsem se s tím.Tak to jsem si fakt pomohla.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

tak to určitě,zkusila jsem a zklamala jsem se,prostě seno je seno
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

nebo taky senáž je senáž, je to dobré krmení
to co jste provedla vy je podle mně neuváženost, měla jste radost, že jste sehnala 'dobré' krmení a rozum zůstal někde jinde
nezanevřete na senáž, jen nesmíte koupit všechno co se Vám nabídne s nadšením a bez koncepce
je to poučení pro příště
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

nebudu to riskovat pro příště,nemám jednak takové stádo,aby to zkrmili hned a už nevěřím kupu na dálku.Nechápu,jak někdo může takovou plesnivinou krmit.Pro kozy ta senáž není to nej.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

a jsme u toho podstatného
koupila jste něco co jste neviděla, od neznámého, neměla jste to odzkoušené - naučené, hned hodně a ještě v balení co Vám nevyhovuje
chybou se má člověk učit - poučit a né zatratit možnost jak nenabídnout zvířatům jen seno, i to můžete koupit v mizerném stavu (plísně, hniloba)
z tohodle přístupu pak vznikají jen fámy a pověry co dokážou odpovědným jen ztížit život, negativa se šíří vždy rychleji e lépe se jim daří v podhoubí pověr
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já kdysi koupil senáž od jednoho skoromístního zemědělce. Už první podezřelé mě přišlo to, když mě říkal, žě mě musí vybrat balík z prostřed piramidy, protože balí jen do dvou vrstev folie a protože to dává do piramidy tak to stačí, ale že ty krajní bývají poškozené od ptáků a pod. Ale jemu krávy vždy vše sežerou. Tak mě vybral z prostředa. Stejně jsem ale vyhazoval vrstvy plesnivého a už samotná manipulace pohne tou fólii a dovnitř se dostane vzduch. Tak že čím jsem balík otvíral později, tím víc byl proplesnivělý.
Přesto na senáž nedám dopustit a kvalitní senáž je super krmení.
Jo a ten zemědělec hospodaří v EKU! :vytlem: Proto když vidím ty větší farmy jak se honosí EKEM tak se hned směju a myslím si své.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 21 hostů