Vyplati se vubec chovat ovce?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Marion108 »

:)) hodně blbe... nepocitam... myslim, ze bych to nemusela rozdychat... :vytlem:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, to je vtip, žejo? Ekonomika koně neexistuje, leda byste měl tažného na horách na dřevo. Nebo třeba někdo napíše, že to tak není, a to bych byla ráda.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Lisbeth »

K ekonomice koně bych něco měla - vše osobní zkušenosti, tak raděj vyčkám na téma a to bude teprve nářez :)) !!!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Aulay »

Jelikož sama nechovám, tak pouze pozoruju jak a co..... Tady je farma Brníčko, mají ovečky, na mléko, vyrábí "OFČÍ" sýry a jsou na tom fakt dobře, teda, jak maj vnitřní politiku nevím, ale jejich výrobky mi strašně chutnají a už se drží celkem dlouho, ale rozhodně nemají vlnu. Kamarád, co od něj beru vlnu, má hodně-hlavé stádo ovcí a na hoooodně veliké pastvině, myslím, že on vyloženě kvůli vlně pořizoval, že ji bude kdosi odkupovat a nakonec "hovno hovno zlatá rybko", díky za to, aspoň mám super vlnu, ale co dělá s ovčím potěrem, to nevím, asi je zbaští. Můj sen je mít taky ovce, z mého postoje vyloženě a pouze kvůli vlně, takže by mi stačily dvě až tři jehničky, nevhodné do chovu, aby nehrozilo jehněčí šílenství, ale vlna by byla. Baštit ovce mě ještě nenapadlo, protože se ke mě jehněčí nedostalo, jen klobásy a v nich bylo tolik česneku, že by to zabilo i ten hrnec, v kterým je dělali, takže nic pro mě (alergie na česnek). Ale když nad tím tak přemýšlím, v podstatě je to taková "srnka", to by se dalo zežrat. Jinak doma jsme jídali celkem běžně Kůzlečí potěr, to sladké maso bylo z mléčných kůzlátek, super řízečky, ňam ňam.... Ten nezájem o maso z ovcí je asi díky neznalosti hospodyněk jak si s tím masem poradit.... dneska je to samej vepř, nebo super kuře babišátko, sem tam polská kráva, ale o maso z ovec nikdo moc nestojí, protože to nezná.... bylo by fajn udělat osvětu.... ale to je možná víc starostí jak užitku... pak by se chov stopéro vyplatil.... v malém by šlo asi zkusit ochočit sousedy.....kdyby se třeba chtěli nechat ochutnávkovat....
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od PavelIV »

Ekonomika koně může vypadat i následovně, kamarádka má několik kobyl čistokrevných (paint horse), určitě byly drahý, ale když vidím za kolik inzeruje hříbata, tak to každá kobyla vydělá jako mojich 10 krav. Samozřejmě s vyšší investicí, ale lepší návratností, chová skoro všechny v podstatě jako já krávy, jen pro to hříbě. Ale stejně pořád brečí :usmev:
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Lisbeth »

Aulay - zpracování masa to je trefa do černého!! Moje máma uvaří cokoliv z čehokoliv, co ale opravdu neovládá a neuměla to ani její máma, je zpracování jakékoliv zvěřiny a právě ovce, ani já to neumím ani v okolí nemám člověka, co to umí a podělil by se, tady to bude hlavně kámen úrazu!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od přezdívka »

Jenomže, když si je naučíte za dumpingové ceny, tak až rozšíříte chov a zdražíte si to budete moci zbaštit sám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Janina »

Ještě pár afér s polským i jiným masem a kvalitní jehněčí u nás chované bude žádané.
https://www.rohlik.cz/hledat/bio%20jehn ... ompanyId=1
Naposledy upravil(a) Janina dne 26 úno 2019 14:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od arus »

Já si kamerunky vybrala na výpas, což dělají parádně. Přestože jsou pro mně prodělečné, už čtvrtý rok jen investuji. Přinášejí mi radost i užitek. A to se penězi zaplatit nedá. Dokud jsem nebyla chovatel, netušila jsem, o co přicházím. Teď už to vím, a chci si to uchovat, co nejdéle.
Chov mi přínáší hrdost, že se dokážu postarat. Taky opětovanou lásku mých ovcí a pocity štěstí, když jsem s nimi v přírodě, kde hospodařilo několik generací mých předků.
A tohle je víc než prachy celého světa. Tedy pro mně určitě. :arus:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Janina »

Tito skupují maso u takových , jako jsme my.
http://www.trms.cz/new-page
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Janina »

Ten článek cos dal je pěknej, je v něm naděje. Ale jak říkám, je zájem o maso masných plemen. Už jsem tu někde zveřejnila fotky kýty ročního berana zwartlbes. Je to pohádkové maso.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Aulay »

Jako jednotná cena za maso je fajn, ale.... proč bych měla dávat někomu, kdo se o ty ovce stará-nestará, stejnou cenu, jako tomu kdo o ty ovce pečuje jak o svátost. Jako zákazník si raději koupím maso od někoho, kdo má ovce čisté, pečované, zdravé, než od někoho, komu se válej na pidi dvorku po kolena v blátě a bobkách a za jakékoli krmení klidně budou lítat... A to se dneska taky blbě hlídá, pokud jdete do krámu, víte prd, kde a jak se kdo staral, max že je tam nějaká ta kontrola veterinární, pak leda od známých a z mých známých nikdo nemá ovce ve stavu, že bych byla ochotná je sníst. tím myslím lidi, co je chovaj tady okolo, kamarád, co dodává vlnu má ovečky úžasné, ale zas není dost blízko, abych mohla pěstovat lepší obchodní vztahy.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Janina »

Aulay děkuju, tak to se mi líbí. :kyticka: konzumentovi by mělo záležet na tom, v jakých podmínkách zvířata žijí. Podívejme se, co se dosahuje u klecových chovů slepic.
Pro nás je také důležité, jak jsou ovce poraženy. Nenechali bychom je odvézt na jatka. Už jen ta cesta je stres a místo, porážka?
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Aulay »

Mastnačku, jenže tady v krámě najít skopové, to už asi najdu spíš zlatou rybku u nás v bažině. Pokud by to bylo tak jak píšeš, tak ano, to je super, že si žijou jak prasátka v žitě, ale zatím se potkávám s tím, že někdo má ovce, čas od času redukuje počty a semele to hlava nehlava, co se mu nehodí, to se pokusí prodat, pak slyším, že ta si stěžuje že od něj brala maso, že bylo cítit, nebo že bylo tvrdý, nebo takový nebo makový a pak když mi řekne od koho že to vzala a já vím, jak to tam vypadá, tak se mě taky zlehka zvedne kufírek... Kamarádka dělá zemědělství a má masnou produkci a od ní beru co můžu...jenže je nás hodně a ne vždy na všechny vyjde :D Ale ruku na srdce, těch diletantů, co to pastěj kdoví jak a kdoví v čem, těch je jak much a ti hlavně kazí jméno českému skopovému a jehněčímu masu. Protože zákazník si v drtivé většině případů rozhodně nepřipustí, že je debil a nakupuje podle ceny a ne podle kvality...
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Profesor1 »

No jo, hezky se to čte, ale jak poznám, že tohle skopové křehké masíčko nevyrostlo na granulích, na injekcích hned po narození a na preventivním odčervování třikrát během půl roku. . .?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Janina »

Vloni jsme poráželi asi čtyřletou bahnici po odstavu. Vážila 70 kg. Suffka. Nádherné kýty. Tmavé maso. Ty jsme vykostili a ponechali pro nás. Ostatek se nabalíčkovalo pro naše dvě feny howavartky.
Znovu opakuji, že záleží na plemeni. O masná jehnata je vždy zájem.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Hhippie »

Jasne, pravdou je, ze lidi 1) maji predsudky, protoze proste puvodni plemena byla vic lojovata a maso bylo opravdu vic citit, 2) to kucharky neumej uvarit.

A to je hodne nestastne spojeni... takze kdyz bude v masne vedle sebe levne veprove / krasne cervene hovezi / lakave jemne teleci nebo nezname skopove... urcite pujde z pultu jako posledni v poradi.
Navic...cena jehneciho masa neni nizka, takze lidi, kdyz nevedi, jak to pripravit, si ho proste nekoupi, protoze si to nemohou dovolit, takhle plytvat penezi... ja tomu vlastne rozumim - taky bych si dala nejaky steak doma pripraveny. Ale vubec nevim,jak na to. Takze si nekoupim platek za 200 Kc na to, abych pul vecera zvykala podrazku s presvedcenim, ze kdyz to bylo tak drahe, tak se to preci nevyhodi... :nevim:
Ja mam vyhodu kraje - tady jsou penize. A lidi hledaji domaci produkty i kvalitu. A jsou ochotni za ni zaplatit. Bohuzel mam pocit, ze o tom vic mluvi, nez konaji. Protoze kdyz obeslu sms odberatele, ze bude cerstve jehneci, vetsinou se sotva rozproda naraz jeden dva kusy... :nevim: ale postupne se ten seznam rozsiruje. A taky mozna i proto, ze delam trochu osvetu. Uz lidi nepresvedcuji, ze jehneci nesmrdi. Ono svuj typicky pach ma, ale rikam, ze jestli to chteji vyzkouset, vyberu jim vhodny kus masa a dam jim k tomu osvedcene jednoduche recepty, co zvladne kazdy a jsou zarucene. To nekdy zabira a lide se vraceji... :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo...pruser... ale pokud proste v realu ty naklady na odchov toho jehnete, aby to bylo ekonomicky rentabilni pro chovatele, takhle vysoke jsou, pak proste nelze prodavat za mene. To nedava smysl, ne?

Ja se tedy porad bavim o chovu pro uziveni chovatele, ne o hobby chovu. Tam si ceny muzeme nastavovat takove,jake chceme. Bud prodame, nebo snime sami.
Vlastne mam pocit, ze se ani nekonaly zadne predpokladane hruzy vybijeni stad a enormne nizkych cen a prebytku masa,ktere nikdo nechce kupovat...v reakci na suchy rok a malo pice... ze?
:Hhippie: Bubáci forever!
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplati se vubec chovat ovce?

Nový příspěvek od ivan613 »

Priznám sa ovečky som nikdy nechoval na kšeft.Vždy som na chov trošku doplácal.Hlavne že som nemusel pozemky kosiť.Seno dokupujem.Nenasuším dosť no zase mám to hneď z vedľajšejho pozemku od suseda.Je pravda že tých mojich šesť kúskov a jeden baran je oproti ostatným chovom nič.Ešte keď som choval Oxford Down tak mi v práci všetci tvrdili že maso je smradľavé a nebudú to jesť pretože všetci poznajú ovčie maso.Takže som poprosil maminku ktorá to vie pripraviť o milión precent lepšie než ja nech mi pripravý zadné stehno do práce.Nikto z nich nechápal ako je možné upraviť maso z ovečky.Nebolo to jahňa.Takže si myslím že veľký problém je v tom že ľudia nevedia to masko dobre upraviť.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 13 hostů