Udržení bahnic v kondici po porodu

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jak udržujete bahnice v kondici po porodu?
Já jim dávám mačkaný oves + mačkaný ječmen poměr cca 1:1, senáž,samozřejmě že mají i seno, vodu, liz,sůl. Ale zdají se mi že jsou více hubené než minulé roky. Počet jehňat je pořád stejný. tj. průměrně 2 na jednu bahnici.
Děkuji za rady.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Janina »

Pavle krmíš dobře. Někdo mačká jiný celé zrno.
Prosím, zvaž množství příkrmu na bahnici. Pak uvidíme, zda je to dostatečné.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Jamarov »

Taky prikrmuji pred porody i po, ale treba po porodu vypadaly holky moc dobre,(na kozach to je videt lepe) ale mladym je pres 14dni a vice a holky zacinaji vypadat desne,zasoby vycerpaly a vse jde mladym.Davku jsem zvedla.Tak uvidim kdy se to odrazi na stavu.
Prikrmovala jsem uz od konce leta,byla to bida takze prikrm misto jen pred porody byl uz od podzimu staly.
Krmila jsem rizky,oves mackany,jecmen cely,vojtesku,repu a lnene seminko.
Nevim jestli slozeni je idealni pro ovce.mam jich malo takze se to vicemene odvijelo od pptreb pro kozy a byla jsem lina vymyslet a delat neco extra par ovcim.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Pavel »

Jani, jádra je to +- 200g na kus/den + seno neomezeně a senáž dostávají do koryta na jádro množství nevím přesně ale od oka odhaduji asi na 5-8kg. na 6 ovcí.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Janina »

Já dávám příkrmu více. Nemáme tedy senáž. Odjídají i jehňata, dvě nejstarší, ostatní krmím bokem, ale 4 kila jim nasypu.
4 bahnice, dva malí beránci, 4 kg. 6 mladších jehňat jehněčí granule s přimíchaným ovsem jen kolik sežerou než se bahnice nakrmí.
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od jírab »

Tak to já dávám podstatně méně. Jak už jsem psal - přikrmuji jen celým ovsem s přídavkem nutrimixu, Asi tak 200g na ovci. Nezdá se mi, že by byly po porodech nějaké slabé.
Tykání též od každého vítám.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od minie »

Aby ovce po porodu vypadaly dobře je občas nadlidský úkol. Už jsem to psala víckrát, že roky s tím bojuji. Vždy jsem dávala 2x denně kyblík celého ovsa na cca 20 ovcí, ovce měly celou zimu seno ad libituma prostor 1-1,5 ha na courání. Loni jsem přikrmovala už dřív než 6 týdnů před porody a stejně byly hubené a jehňata nebyla přerostlá. Letos jim dávám pouze 1 kyblík/den na 20 ovcí od 4-5 týdnů před porodem + mají omezený pohyb a poprvé snad po 5 letech si říkám, že konečně vypadají dobře. A jehňata jsou prý velká, ale mě spíš připadají vysoká, nohatá,ale ne buclatá. Teď je to asi 3. den, kdy jim začínám dávku ovsa navyšovat, protože je vidět, že nějaké ovce malinko chudnou, tak to nechci podcenit. Ale zatím se přikláním k tomu, že seno je lepší, než roky před tím a jak necourají, aby paběrkovali špetku trávy, věnují se žrádlu kvalitního sena a odpočinku na čerstvém vzduchu. Jinak absolutně nemám vysvětlení :andel:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Bekkky »

Dáváme na ovci 800gr řízků a 600gr celého ječmene a cca 200gr ovesných vloček, seno, sláma v podstatě neomezeně. Ovce sice hubnou, ale drží mléko. Nejhůře vypadají cca 6 týdnů po porodu, pak se pomalu zlepšujou. Pochopitelně zcela to bude až půjdou na trávu, což bude co nejdříve.
Minie, to máte zcela pravdu, dokud ovce mají možnost nějaké trávy, seno jim moc nejede.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od minie »

a vlastně taky tím, jak nepaběrkují, tak se dle mě nezačervují, což jim předešlé roky dávalo po porodu pak taky zabrat...takže to vlastně má taky vliv na kondici ovcí po pordu.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od minie »

Minulý týden jsem začala postupně vypouštět ovce s jehňaty na pastvu. Teda spíš na zobání zelené trávy. Ubrala jsem oves na polovinu, aby se mi nepo...Po tom týdnu mi připadají, že jsou spíš horší. Do té doby vypadali kupodivu dobře. Teď je pouštím už jen na +-3 hoďky a oves se vrátil do původní dávky. Ale připadá mi, že jak si mlsli trávy, tak seno nechtějí a raději hladoví. Mám možnost (možná) vojtěškového sena, je spíš klackovité než jemné. Myslíte, že by jim to na kondici pomohlo? Kdyby byla tráva, tak to neřeším a jsou na pastvě už nonstop.
Koukala jsem i na sliznice, mají je i ty nejhubenější zatím krásně růžové, bobky v normě, odčervovala jsem na konci června, jehňata rostou a rozdíl mezi trojčaty a dvojčaty není vidět. :nevim:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie, nevim, jak Tve ovce, ale moje, kdyz uz jsou na trave, tak ikdyby ji byl nedostatek, tak sena budou brat jen tak, aby nechciply hlady. Ale urcite pujdou s kondici dolu. Proto se snazim jim omezit vybeh na travu, dokud je ji malo, aby proste zraly seno a neremcaly.
Mela jsem jetelotravni seno s vojteskou a pres zimu ho braly krasne, ale dost z nej zbyvalo...tak nevim, jestli to ma smysl shanet. Mam pocit, ze ta vojteska je nejlepsi jako silaz, senaz nebo rezanka. Me ji proste ovce prebiraj...
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Janina »

Stejná zkušenost, jak ovce čuchnou k trávě, nemaj chut ani na výborný seníčko. Naše jsou již týden na pastvině, v sadu u sousedů, 2000m, příkrm zatím dáváme, jádro i jablka. To berou. Krásné seno maj v krmelci, nic. Už budou mít spaseno. Brzy půjdou na letní pastvinu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano, Mastnacku, byl to dobry tip. Diky!

Dej pak vedet pocity z noveho strihani ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od minie »

Říkala jsem si, že jak začala tráva růst, tak si tady alespoň trochu přivyknou, že je budu pouštět na půl dne a tráva jinde doroste. Ale prd a hrušky a tráva se zastavila :cert:
Oni to vojtěškový žerou, omylem mi před porody přivezli místo slámy právě vojtěškový seno. Rychle jsem ho ohraničila, protože jsem se bála ketozy. TRochu stejně přez žbrdlení užrali a párkrát, když mi docházel balík (než jsem mohla naskladnit další), jsem jim to trochu nastavila. Teď jsem jim asi po 3 dny namíchala zbytek se senem (na noc) a bylo sežráno. Ketoza teď už snad nehrozí, že? A stejně by to měli spíš jen na příkrm, ne na ad libitum. Nejsem sběhlá v obsahu různých látek, tak spíš zda to bude prospěšné nebo zbytečné. Když čtu složení různých granulí, tak se skládají z větší části právě z vojtěšky. Ve schánění by neměl být problém, to je vlastní a možná tam ještě 1-2 balíky máme, ale bude složité se k nim dostat (pokud vůbec budou), tak zjišťuji info, abych nehonila manžela zbytečně :andel:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Janina »

Domnívám se, že pro bahnice v laktaci je vojtěškové seno vhodné. Píší to i na schoku :usmev: https://www.schok.cz/clanek/vyziva-ovci
Však ho přimícháváš, nemají jen to.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od minie »

ajoo, super, díky. Určitě by ho měli namíchané, pokud tam ještě nějaké bude, tak to bude stejně jen tak 1-2 balíky. Dělalo se to loni a počítala jsem, že se prodá, já ho k ovcím nechtěla, tak uvidím, o víkendu pořeším. Hned mám lepší náladu, že mám naději, že ovečky budou vypadat lépe. Měla jsem totiž letos takovou radost, že jsou v kondici i po porodu a po týdnu jsem z toho docela rozhozená.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Janina »

minie v této příručce http://www.agronavigator.cz/ekozem/atta ... e_kozy.pdf jsem na straně 13 našla toto:Pro ovce je nejvhodnější seno luční nebo jetelotravní (vojtěškové seno má příliš vysoký obsah dusíkatých látek, který by se musel v krmné dávce kompenzovat přídavkem jádra nebo jiného energetického krmiva). Při odchovu se jemné a dobře usušené luční seno jehňa-tům přidává již od 2. až 3. týdne jejich věku v neomezeném množství (ad libitum). U dojených ovcí a koz by se v období stání na sucho nemělo zkrmovat vojtěškové seno, které má příliš vysoký obsah vápníku. Obdobně to platí i pro siláž (resp. senáž ze zavadlé píce). Krmná sláma z jarního ječmene, pšenice i ovsa je pro ovce i kozy výborným krmným doplňkem, který dokážou i docela dobře zužitkovat.
A ty jim dáváš jádro a budeš to míchat, takže zřejmě v pohodě.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Jamarov »

Ovce mam odelene od koz v malem vybehu na sene,pres pletivo vyzrana trava kam dosahnou.Seno doziraji az vecer jinak cely den rvou...k tomu prikrm rizky,vojteska ,oves vlocky,jecmen.
Kozy maji vetsi vybeh ,trava vyzrana a sena se temer nedotknou,pet koz se navic naucilo zdrhat takze se vesele pasou na 4ha vedle a zbyle kozy ve vybehu na ne rvou. Ty co maji kuzlata maji prikrm stejny jadko oveny ale vetsi mnozstvi,protoze po 6.tydnu zacaly vypadat hrozne a to po porodech vypadaly perfektne,ani se nedalo poznat ze jsou po porodu. Jenze ted jak jsou i na trave tak maji tolik mleka ze tri kozy musim oddojovat,coz se mi jeste nestalo,ze by to kuzlata nevypila ve 2mesicich. A jedna koza mrcha odstavila takze nadojim kolem 4litru.
Jenze jsou odcerveny takze prace navic a z mleka neni uzitek :smutek:
Krmnou davku stahuju.
Vcera uz jsem ten rev psychicky neunesla,dostanou prikrm a seno-ted maji to nejlepsi lucni co mam,rucne delane a zabalikovane a stoji u krmelce a histericky jeci. :cert:
Tak jsem napichala site a dnes zapojim elektriku...ale trava nic moc.Chtela jsem vypustit az na kveten aby povyrostla...takze to bude boj az do podzimu :plac:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Janina »

Jo, jo Jamarov, také očekávám průběh nejméně stejný jako vloni. Ale nebudem házet flintou do žit. :usmev: Kdoví, třeba v květnu zaprší. :dest: :dest:
Sousedův sad 2000m stádečko skorem vypáslo. 4 bahnice a osm rostoucích jehnat. Na letních pastvinách tráva poporostla, brzy je tam přeženeme.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Udržení bahnic v kondici po porodu

Nový příspěvek od Marion108 »

Moje kozy maji od jara pristup na ctvrt ha, celou dobu si tam chodi uzdibavat a pak se v pohode dozerou senem... :nevim: uvidim az Evina porodi, to jim to na par dni zavru, ale sezerou normalne v noci 1 kg na kozu a pres den uziraj konim a jeste se muzou past...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů