Označování ovcí

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od xchipsy »

Téma sice ovčí, ale nebudu zakládat nové, když jde taky o známky. Značili jste někdo dospělou kozu (2roky)? Jde to dobře nebo je to ucho už moc "tvrdé"? Mám teď dilema, jestli je trápit a nebo to risknout, což se mi ale moc nechce, protože jakmile budou venku, budou "na očích" a nikdy člověk neví, kdy se najde nějaký "hodný soused" no a taky může samozřejmě kdykoli přijet kontrola... Hlášené jsou, známky mám, akorát je nemají v uších. :nesouhlas: Když byly malé (2 a 3 měsíce), tak jsem ještě známky neměla, pak jsem to odkládala no a pak jsem se na to vykašlala, protože jakmile začala Kiřina šikana, bála jsem se, že by ušní známky byly pro ni lákadlem a chtěla by je třeba Ále škubnout... (ne, nesmějte se, už jsem to psala, že jsem prostě katastrofický typ :blazen:
Druhá věc je, když už je venku poměrně teplo (přes den), jestli to nebude dělat nějaký problém?
No a poslední, jak fixujete kozu rohatou, když jste na to sami? Já už jim je chtěla cvaknout minule, když jsem dělala paznehty, ale prostě jsem neměla šanci, ikdyž byla koza uvázaná nakrátko, tak jakmile jsem chytla ucho, začla mlátit hlavou, tak nevím, jestli ji mám až tak přikurtovat, že ji zamotám kolem rohů, aby se nemohla ani hnout... To asi nedám, sice nejsem žádná cíťa, ale zas nechci být tyran... :smutek:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od oreb1 »

Ani u starších koz není s propíchnutím ucha problém.
Sama jsem schopna udělat to mladým, ale dospělou rohatou kozu musí někdo držet za hlavu, přece jen chvilku trvá, než si člověk našteluje kleště, a koza tak dlouho nehybně nevydrží.
Tahle doba ještě ujde, není zase tak teplo, aby to hnisalo, to bývá v létě, když je kolem 30.
Kdyby přišla kontrola, nejspíš se nejdřív ohlásí telefonicky, čili byste jim známky nacvakla. Nebo pokud by přišli nečekaně, stejně Vám dají třeba 2 týdny na odstranění závad a problém to není. Tohle se nepokutuje, pokud vidí snahu chovatele, problém není trvalý a chovatel odmítá spolupráci.
(Vzpomněla jsem si, jak jsem se kdysi obávala dát první známky a Profesor mi radil a psal, že to není tak hrozné, jak to vypadá :usmev: .)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od xchipsy »

Díky moc, tak já to zatím nechám, protože podržet je nemá kdo, tak s tím počkám až se vrátí partner, ten bude držet a já cvakat. Jestli je teda po vypuštění ven ještě někdy chytím :)) protože ony strašně rychle zdivočí, když byla Ála týden u kozla, tak jsme ji pak chytali půl hodiny :blazen:
Paznehty sama zvládám, mám na stěně přišroubované očko, k tomu si přivážu kozu (radši na panik-karabinu, kdyby se něco stalo, ať ji můžu rychle pustit), ona se sice chvíli vzteká, ale pak jí nezbyde nic jiného než držet, namáčknu ji bokem na stěnu a stříhám. A zase je hlavně problém s Kirou, ta dělá jakobych jí řezala celou nohu, Ála drží jak kůň v klidu.. (což mi připomíná, že než je vypustím, musím ty hnáty udělat, protože jak jsou jen zavřené na hluboké, tak už to zas mají jak lodě :krik:
Já z toho právě měla obavy proto, že když jsme prodávali prase, tak jelikož jsem známky necvakala selatům (aby si je ti parchanti nevykusovali), tak na cestu jsem ji pro sichr cvakla a to bylo jak propichovat koženou botu... A to mají ty terčíky hrot kovový a fakt ostrý, ne plastový.. :nene: A to měl čuník jen nějakých 170 kilo... (jo a bylo to po porážce a vykrvení, ne na živém :vytlem:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od Hhippie »

Jakoze jasne, ze starsim kusum to jde hur a jasne, ze ve dvou to jde snaz. Ale neni to nerealne.
Co se tepla tyce, tak po aplikaci nejlepe pod temi znamkami zastrikat Pederiprou nebo necim jinym, co tu ranu vycisti a pomuze rychle uzavrit. Protoze kdyz to zacne lakat hmyz, je to zle... :(
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od jupik »

Kozy znacim i starsi, polozim si ji, zakleknu na krk (kolenem se opiram o zem pred krkem a palcem za krkem) a jde to i v jednom. Kozy mame docela velky a ja mam 60kilo. Ovce to same.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od Hhippie »

Jupik je drsoň! :))
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Označování ovcí

Nový příspěvek od jupik »

Ehm, nezbyva asi nez souhlasit :stydim:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 2 hosti