sladovy kvet

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

Konecne jsem se dostala ke sladovymu kvetu jako pridavek k repnym rizkum.Vim ze tyhle dve veci se dobre doplnuji. Jake mnozstvi davate? Ted pomalu zvysuju na mensi hrsticku,ale kamarad mi rikal,ze taznymu koni favaji jen hrst protoze je to silne energeticky.
Krmim dojne kozy a k tomu maji dalsi veci.Je neco na co si dat pozor,co omezit nebo vyloucit uplne?Davam jeste oves,jecmen a pomalu koncim s vojteskou a repou.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od oreb1 »

Neporadím dávku, protože jsem sladového květu zkrmila jen asi pytel. Mléko po něm nebylo tak dobré, proto jsem přestala. (Aspoň já jsem rozdíl cítila :stydim: .)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

A v syrech Oreb rozdil byl?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od oreb1 »

Ne, to nemělo vliv. Tam se snese leccos :vytlem: . Od jedné kozy jsem dlouho dávala mléko jen do sýra a kefíru, protože bylo moc kozí, ale na sýr to nevadilo.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano, co vím, tak po slad.květu mívá mléko hořkou pachuť... ale určitě záleží i na víc okolnostech (kolik se toho krmí, s čím dohromady a tak...?)
Třeba by pomohla Tedysek nebo Marion - ty jsou tu, co se krmivářství týče, asi nejzběhlejší... ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Marion108 »

Jednu zubozenou kozu jsem davala do kupy kombinaci cukrovarske rizky, sladovy kvet, lnene seminko. Pomer byl 2 dily rizku na jeden dil sladoveho kvetu, ale ted uz si nevybavim zda suchych nebo namocenych... v te dobe nedojila, byla brezi, pribrala a kuzlata donosila, pak jsem ji krmila rano oves a len a vecer to same co v brezosti, mleko nemelo pachut a bylo ok. Kvetu nedostavala vic jak plechacek denne, sucheho, sypkeho.
Ale rahle koza mela vzdy mleko velmi chutne a bez zapachu, naopak jina vzdy hnusne, bez ohledu na krmeni... :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

Dekuju Marion,takze se nemusim bat trochu pridat.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, zajímá mě: ta koza, která měla hnusné mléko, byla v podřízeném nebo nadřízeném postavení? Měla bezpečnou pozici ve stádu nebo se musela strachovat?
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

To me zajima oreb co z toho vyplyne :usmev:
Jestli jste vypozorovala vliv postaveni na chut a vuni mleka. Treba jedna moje kozena ma mleko citit uz pri dojeni...proste kozinou,ale jine ne. U nas myslim v cr je to tak ze kozi mleko a syry smrdi.Treba ve Francii tomu je naopak.Kozi syr bez aroma je jako kravsky. Takze kdyz ode me berou lidi kozi syr a rikaji jak jim chutna a ze nesmrdi tak jsem vzdy v rozpacich :)) jestli je to spravne nebo spatne...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od oreb1 »

Já nevím, jestli to je, jak jsem ve dvou případech pozorovala. Těžko to zobecnit, i když by tak prý mohlo být, jenže se výzkum nedělal. Ona taková blbost asi nikoho nenapadla :vytlem: . Prostě dvakrát nezávisle na sobě v různou dobu koza, která byly vyvrhel, osamocená, bez rodiny, měla mléko nedobré. U první kozy, tu jsem měla já a přišla sem jako týrané zvíře, se chuť hodně zlepšila, když se jí narodila kozička a tu jsem jí nechala. Najednou někoho měla, k nám přišla mezi cizí kozy a ty ji nepřijaly mezi sebe, dokud byla sama. A druhý případ byla koza, kterou jsem tu měla jen dočasně po dobu dovolené majitele. Dojila jsem ji, ale mléko bylo divné. Ta koza byla sama u svého majitele a pořád mu někam utíkala, něco hledala. Nechal jí kůzle kozičku, koza přestala utíkat a když u mě byly příští rok, mléko bylo mnohem lepší a zůstalo tak. Mluvila jsem o tom s nějakými studenty veteriny, ti se trochu radili ve škole a prý by to teoreticky bylo možné, že by v mléce byly stresové hormony a to měnilo chuť. Ale je to jen teorie, nepodložená.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb ja vim,ze se to nema brat na lidi,ale materske mleko odrazi stav matky a to i psychicky...mohlo by se rict ze matka prenasi stres jinak nez pres mleko,verim ze to je propojene. Takze pri stale tvorbe mleka at uz s kuzlaty nebo bez se odrazi stav kozy do mleka.Proc by ne.Je pravda ze koza ktera je na konci ve stade kdyz ma kuzle se vetsinou drzi dal ale je spokojenejsi,neni sama.Navic je i svym zpusobem sebevedomejsi diky uspokojeni pudu rozmnozovani.
To ale myslite mleko nedobre,ne silne citit kozinou,ne?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, asi vam to nabouram. Tahle byla sefovou a byla to hrozna tetoristka, mela krive rohy a i ona mi pripadala "kriva", nepodarilo se mi z ni vyloudit ani dobre mleko ani povahu. Kozu jsrm darovala, mozna uz z ni nekdo udelal klobasy... :nevim: Trkala lidi i jine kozy... :nene:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od PavelIV »

:marion: ale to mohla být taky vystresovaná = v psychický nepohodě. Dokonce mi to připadá pravděpodobný, podle toho chování i k lidem. V tak malým stádečku bude asi silnější automaticky šéfem, tam to funguje jinak než ve větším stádu.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Marion108 »

Pavle pro jeji pohodu jsem delala maximum, neprijala ani sva kuzlata. Treba i na dobrutky jsem ji ochovovala, ona si vzala, couvla a trkla... kolikrat povalila syna na zem, ulne bezduvodne, u nas ji nikdo neublizoval... je fakt, te chov, ze ktereho pochazela byl dost udesny, moc se tam zvirata nekrmila... :nesouhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

Marion kupovala jsem dve kozy ktere zrejme trkaly v mensim uzavrenem prostoru ovce.Coz je bohuzel u koz normalni,proste ovcim dokazuji nadrazenost. Majitel nemel kam je oddelit tak to vyresil uvazem u krmelce. Ovce a kozel na volno jim to pak na oplatku vraceli a oni se nemohli branit. Luisa diky tomu potratila. Kdyz jsem prijela a videla to a jak z ni visi zbytky...odkoupila jsem je. Liza je sefova celeho stada a respekt ma aniz by musela byt agresivni. Luisa naopak terorizuje silou a bitkami ostatni. Je srasne zrava az silena co se krmeni tyka. Navic ukricena a histericka.uz si nepamatuju zda na me ze zacatku vyrazela nebo ne...deti nikdy netrkla,to zas ne ze by byla agresivni na lidi.Ale cim je starsi a je vetsi stado je klidnejsi nez pred nekolika roky. Nevim kdo by na ni mel nervy.asi by sla jinde do klobas coz by byla skoda,mleka ma dost. Driv se nenechala ani pohladit a ted kdyz je sefova v nedohlednu chodi se na chvili i pomazlit.Ale tu zravost a prosazovani se uz si z pameti a povahy asi nevymaze.Mit jen dve,tri kozy asi by to byl problem.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Marion108 »

Nemohla jsem bohuzel drzet kozu s nedobrym mlekem, co je jeste neprijemna... taky se prezirala, byla prvni koza co se u nas vyzrala do opravdove nadvahy... :vytlem:
Tak jako tak nakonec prisla o pulku vemene, ja musela odjet a nasi ji proste nedojili spravne, kuzlata nenechala poradne pit, bylo velmi narocny se o ni starat, dojeni slo jedine ve dvou... no dost sileny to bylo.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od oreb1 »

Já netvrdím, že ta moje teorie je fakt, spíš jen oťukávám, jak to je jinde.
S tím šéfovstvím to není jednoznačné, vůdkyně nemusí být vyrovnaná a klidná. Tady právě ta kdysi týraná koza by asi byla vůdkyně, kdyby měla rohy. Mě sice poslechne skoro na slovo, ale k ostatním se chová nefér, ačkoliv na ni tehdy nebyli přímo hnusní, to netrpím, jen prostě byla sama a u prvního majitele půl roku uvázaná tak, že si nemohla pořádně lehnout. Takže vůdkyně může být i kdysi chudák, teď hajzlík, aby se zase nestala chudákem. (Jen moje pozorování a teorie :usmev: , nemusí to tak být vždcky.)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak to oreb je jak pisete,kdyby Liza padla vezme misto prave tahle mrcha zastupkyne.
Pokud ale je ve stade psychicky silna koza a ma tak velke rohy...tak je na prvnim ona.pokud jsou dve budou souboje vecne...
Mela jste oreb uz sefovou s malymi rohy?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od oreb1 »

Na, měla jsem bezrohou, hodně rozumnou. Dokázala o rok odložit své svržení tím, že byla chytrá a hodně tolerantní. Ale pak už byla moc stará a mladá mocichtivá Rohatka vyhrála fyzicky.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sladovy kvet

Nový příspěvek od PavelIV »

Marion - vůbec jsem to nemyslel tak, že by ses o ní špatně starala. Asi to měla už z dřívějška zafixovaný, že život je boj a co si nevybojuje, nemá.
Jamarov a Marion - to jsou přesně následky těch záchranářských akcí. :nene:
O co míň problémů byste měly, kdybyste braly zvířata z dobrých chovů :usmev:
Naposledy upravil(a) PavelIV dne 03 kvě 2019 11:33, celkem upraveno 1 x.
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů