Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

chov ovcí a koz...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od přezdívka »

Nějak jsem na to neměla to dokoukat. S tím napadením mouchami a žraním ovce jejich larvami za živa jsem se v chovu setkala. A nebylo to nic pěkného. Podle záznamů to bylo v r. 2008. Byla to jedna s posledních SF ovcí co se ten rok bahnila - ke konci června. To jsem ještě neměla ostříháno a bylo docela deštivo. Po bahnění měla potřísněný zadek krví a plodovou vodou. A ty mrchy muší do toho nakladly vajíčka. Ovce pod sebou dvojčata a užraného kus zadku. Musela jsem ji dát stranou a ošetřovat a hlídat, jestli se do ní zas něco nepustí. Přežila, jehňata zdárně odchovala a potom ještě dalších 5 let.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od Bekkky »

Na video jsem se radši nedívala, ale už jsem viděla kdysi podobné. V Austrálii jsou kromě toho, že ovce mají opravdu jemnou vlnu ještě ohromná stáda a oblasti kde se pasou jsou plné trusu, což je zivna půda pro mouchy. Dnes se už na trhu vyskytuje vlna mulesingfree, ale je trochu dražší. Číňani na to ale jako největší zpracovatelé vlny ale pochopitelně pečou. Tak až budete kupovat něco z vlny, můžete se zajímat o to, z jakého chovu pochází.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
nitraner

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od nitraner »

Na to video nemám žaludek.
Asi před pěti lety jsem dostal 5 leteho krasneho berana vřesováka.
Byl konec srpna když jsem si všiml že se chová nejak divně. Pořad bouchal hlavou o kmen a drbal se haluzema mezi rohama.
Tak jsem jej odlovil.
Mezi rohama měl ložisko larev. Hnus fialovo modrý.
Jak jsem to začal čistit, tak hroznej smrad a a milion larev. Po celem krku. Ne v mase nebo kůži ale ve vlně. Nikde neměl ranu. Jen za kořenem rohů měl mokvající kůži.
Nůžkama - kancelařkejma jsem jej ostřihal na krku až na kůži.
Dostal atb a ještě něco to nevím co mu pichl vet.
Každy den heřmánek a byliny ze záhrady s troškou arpalitu. A drhl jsem jej kartáčem.
Objel jsem vety po okolí, nik nevěděl co to může být.
Jedna vetka mi namichal nějakej lektvar. Tak jsem na vřesováka patlal všechno. Za měsíc si na nic nevzpoměl.
Na jaře byli jehňata.
A jak se začlo oteplovat tak se objevili opět i larvy.
No jo, no. Maso bylo jako z muflona. Hodně a moc dobrý. A nesmrdělo.
Při vzpomince na ten zákrok, se mi navaluje i po letech.
:nitraner1:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od Bekkky »

Aplikovat arparit pomáhá, buď spray nebo vykoupat. Jako prevence se používá Butox, ale to je brutální chemie. Funguje to podobně jako spot pro kočky a psy. Dává se to po strizi na hřbet. Nelze to použít když ovce kojí jehnata. Vlna se musí ostříhat a rány ošetřovat.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky jsem to nedokoukala do konce. Chtěla bych se na něco zeptat a nechytejte se, prosím, za hlavu, nechovám ovce a kozy jsou prostě jiné, takže mi to nejde do hlavy. Nerozumím příčině. Bekkky píše, že jsou zahnojené pastviny a množí se tam mouchy. To je blbě. Ale jak to, že ovce má ocas, pod kterým se jí tvoří zdroj pro ni smrtelného nebezpečí? To je nepřirozené. Mají to všechny ovce, dlouhý ocas, se kterým nehýbou? Nebo jak to, že se neudrží čisté a mají špinavé zadky? Koza má po průjmu za dva dny celý čistý zadek, nikde žádné zbytky. Nejde mi to celé do hlavy. Nebo je to prostě průmysl na chov ovcí a podmínky jsou tak nepřirozené, že bez tohohle by nic chovat nemohli?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, to jste mi teda vysvětlil :smutek: . Chápu, že Vám připadá k smíchu, když někdo nerozumí, čemu Vy ano, ale nemůžete mít se mnou trochu trpělivosti ;-) ? Nemůžete mi to nějak polopaticky napsat? Jak to mají mufloni s ocasem? Mají, myslím, krátký. Je teda dlouhý ocas ovce následkem šlechtění? Mají ho všechna plemena? A tenhle ocasatý problém dřív nebyl nebo byl a odjakživa se jim kupírují ocásky? Neměla jsem vůbec do tohohle tématu lézt, ale chtěla jsem se poučit, co se teda dělá s ovcemi. To jsem si dala :soufl: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od Hhippie »

Uprimne, Oreb, taky jsem to nedokoukala a prestoze jsem chovatel ovci, nevim, o co v tom videu jde (nemela jsem to se zvukem).

Je fakt, ze kdyz ma ovce prujem a je ve vlne, vlna na zadku se muze zaparit a pak je to zivna puda pro mouchy a jejich zivotni stadia.. :soufl:

Mastnacku, videla jsem fotku ze zahranicniho nakupniho trh walli beranu a vsichni byli kupirovani... ja zadnou kupirovanou walliserku nevidela. Sama je mam ocasate a je to trochu peklo - u nich to neni jen o tom kdyby dostaly prujem (to uz par let neresime, od te doby, co jsem se trochu zorientovala v odcervovani), ale i o tom, ze si neunesou osrsteny ocas pri curani (samice), takze ho maji mokry, spinavy, osklivy.. ja sama si je striham 2-3x rocne (z delsi srsti nez mi na ostatnich ovcich naroste za rok( a jsou ok. :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od xchipsy »

Oreb, za vším hledej člověka... Koza je za chvíli čistá, protože není huňatá. Ovce huňatá je, tak když se poser*, tak to na té vlně zůstane... Tady je to celkem jednoduše vysvětleno:
"Chovatelé chtěli superovce s co nejhustším kožíškem, až se jim usilovným šlechtěním podařilo stvořit plemeno merino. Tyto ovečky mají zvrásněnou kůži, takže na nich roste podstatně více chlupů než na jejich „hladkých“ kolegyních. Má to ale i svá ALE. Merino ovce mohou kvůli svým důkladným kožichům v australských parnech i zkolabovat. Dalším problémem je, že se v četných záhybech jejich kůže drží vlhkost.
Nejkritičtější je oblast pod ocasem, kde hustou srst slepují moč a výkaly, což působí jako magnet na mouchy hledající místo pro svá vajíčka. Vylíhlé larvy pak ovce ohrožují smrtelnou kožní chorobou zvanou flystrike – prostě začnou svého hostitele žrát zaživa. Ročně tato bolestivá a zdlouhavá nemoc v Austrálii zabije více než tři miliony ovcí.
Jistý John WH Mules při stříhání již napadených ovcí přišel na to, že pokud jim odstraní kůžu kolem konečníku včetně většiny ocasu, sníží tím riziko nakažení, protože na nové zjizvené kůži už neroste vlna. V Austrálii byl tento postup oficiálně schválen v roce 1930 a dodnes zůstal výsadou této země."

Mě spíš nejde pochopit jiná věc - když se to takhle ořeže, vznikají krvavé otevřené rány - nevšimla jsem si, že by na to stříkali nějaký sprej, který by způsobil rychlé zaschnutí apod... - no a když ty ovce jsou hnedle puštěny ven, tak jak to, že na TOHLE ty mouchy nejdou? Já když pověsím ven čerstvou králičí kožku, tak během chvilky na ní jsou masařky...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jako...z tech obrazku jsem mela pocit, jakoby odstranovali na trvalo srst z zadku ovci, ale nechtela jsem tomu verit!!! :vztek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od oreb1 »

Díky za odpovědi.
Mastnacku, já si nebyla jistá, tak jsem se do Vás trochu pustila, no. Jinak by mi to nikdo nevysvětlil.
Na hodně věcí jste mi odpověděli.
xchipsy, pěkně jste to vysvětlila.
Je to tedy asi šlechtěním a podnebím. Co bylo dřív? Přece se chovaly ovce dávno a dávno. Už ve starověku. Většina proroků byli pastýři a většinou pásli ovce. Dřív měly ovce jinou vlnu nebo jiné ocasy? A u nás se taky chovaly ovce. Šumavka, valaška a další neurčitá plemena neplemena. Ten problém u nás nebyl nebo měly ovce lepší péči? Nezlobte se, že do toho tak šťourám, ale třeba někdo ví a odpoví :usmev: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb - dříve měl profesionální pastýř příjem jen že zvířat. Musel se činit. Selekce byla tvrdá. Sociální cítění žádné. Stálá hrozba hladu.
Byl taky bez dotací.
Dá se říct, že to byl chov blízký přírodě.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od andre.marek »

to xchipsy: mouchy nekladou vajíčka na "živé a zdravé" maso. Larva se živí jen rozkládající se tkání. To je důvod proč se používají někdy v lékařství k hojení infikovaných ran. Larva sežere pouze mrtvou tkáň, živé se ani nedotkne.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od xchipsy »

No to bych pochybovala :nevim: Párkrát se nám stalo, že jsme našli srnče sirotka, živé a bylo na něm mraky vajíček a larev... Kdysi jsem vezla na tracení toulavou kočku, která měla plný konečník červů... A když porážíme prase už v teplejším období a visí v půlkách na hácích, tak stačí chvilka nepozornosti a už jsou tam - ano, už to sice není "živé" maso, ale o nějakém rozkladu nemůže být řeč... Proto se třeba doporučuje nekastrovat koně otevřenou metodou v létě - kvůli mouchám a červům..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od andre.marek »

Ony to většinou nakladou do ran, kde je nějaká tkáň špatná, nebo tam probíhá zánět apod.. Proto to funguje. Nic jiného v tom není.
Neznám to u ovcí, ale u lidí :vytlem: / jen teoreticky/, nějak nikdo u nás nemá na to odvahu a naštěstí ani takových ran není mnoho. Jsou ale pracoviště, kde takhle hojí některé ne moc příznivé rány - ta muší larva dokonale :souhlas: :souhlas: oddělí vitální a avitání tkáň, viděl jsem spousty fotek... Prostě vše co je "mrtvé" ta larva sežere, krásně to čistí rány.
Nevím jak to poznají mouchy, ale fakt nenakladou vajíčka na živé maso.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od andre.marek »

Otázkou je, proč té vadné tkáně přibývá.
Určitě to není těma larvama. Ony nezpůsobí špatné hojení, spíš naopak. Sežerou co tam nemá být, pak nemá co odumírat a nedochází k šíření infekce. :kamosi:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Viděl jsem dokument o "čištění" ran mušími larvami. Bylo to dávno, mám pocit, že ty larvy byly nějak sterilní nebo co, ale dokonale sežraly nezdravou tkáň a zdravé si ani nevšimly. Ale opakuji byly to nějaké sterilní a taky asi ve sterilním prostředí.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od oreb1 »

andre.marek, myslím, že jste napsal dobře, že do nezdravé tkáně vajíčka nenakladou. Je důvod, proč tam ta nezdravý tkáň je, třeba je zapařená nebo odřená a je tam zánět. Podle mě žádná moucha nejde na zdravé maso. Ale třeba čeká, až to maso nebude tak úplně zdravé, proto třeba sedí na kusu čerstvého masa. Za hodinu dvě už čerstvé v horku nebude.
Profesore, že jsou ty mouchy sterilní, znamená, že jsou chované za tímhle určitým účelem v prostředí, kde nemá možnost přenášet bakterie nebo co přenáší.
Takže tenhle celý proces je způsobený závadou v chovu. Buď v technice chovu nebo nevhodným plemenem do takového podnebí. Tak to chápu já. V Austrálii chtějí chovat ovce, které se tam vlastně ani nehodí. Pořád vzpomínám na toho pána, který za mého dětství choval ovce a vyčesával je. Ty by něco takového mít nemohly.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od oreb1 »

Jo, dáky za upozornění. už jsem tam došla. Celkově to na mě dělá prostě blbý dojem. Mulesing je možná prevence, ale ne skutečná. Přestanu kupovat cizí vlnu, u nás snad tohle tak časté není :soufl: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulesing a dalsi techniky v chovu ovci.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Děkuji :bosorka: za vysvětlení co to je sterilní moucha :)) :)) :))
Až teď jsem si vlastně uvědomil, že není sterilní, jako sterilní (moucha) :)) :vytlem: :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů