keře

chov ovcí a koz...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

keře

Nový příspěvek od Jan »

ovečky jsem si pořídil jako pomoc při likvidaci okrajů a zarostlých částí pozemku. Zatím 3 qeusantske ovce a jednoho beránka , je tam z krovi převážně hloh, který byl řízlý na pařízek a obráží , plus spousta výmladků hlohu. No a ovečky nejdřív vyžrali trávu se stařinou, když jsem u nich byl a zlomil jim větev hlohu, tak ho vzorně okousali , no a když jsem jim včera přinesl ráno šrot, tak obyčejně se schovají a teď přiběhly a koukali na mě, no a potvory si vyžrali trávu. Tak jsem jim něco nasekal a oni se mohly zbláznit, Je to tak, že ovce není úplný ničitel , kterého potřebuju? Možná si odpovím sám, soused tu chová ty malý kozy(kamerunský), tak jsem přemýšlel, že by asi k nim 1-2 byly dobrý , že by se doplnily. Velkou kozu zatim nechci, vím, že bych neměl čas na dojení a chci je chovat takovým polodivokým způsobem a myslim, že by to pro velkou kozu nebylo to, co by si přála.

Mohu poprosit nějaké vyjádření k těm minikozám. Zatim mám od jednoho jinýho souseda, ať si je v žádnym případě nepořizuju, sám je měl a furt mu zdrhali. Ty ovečky jsou fajn, že takový tendence nemaj (zatim).

Děkuju za eventuelní rady.

PS: myslel jsem , že se ty ovce budou futrovat víc, ale to by asi museli být taky větší.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Hhippie »

Moc nerozumim dotazu - co tedy konkretne potrebujes, kazdopadne soused ma pravdu.
Ovce je dobra na spasani travy a na byliny a keriky jsou daleko lepsi kozy. Ale ty jsou zaroven kreativnejsi, takze porad neco vymysleji. V zivote mi neutekly ovce, kdezto kozy kazdou chvili. Nevadi mi to tolik, protoze je mam v chranenem miste a chatari jsou zvykli a kozy mi zas zavrou, ale urcite je treba mit daleko vychytanejsi ohradu nez pro miniovecky. Taky nespadaji “do mrtě”, takze ikdyz se Tobe muze zdat, ze maji jeste hromadu jidla ve vybehu, tak zvirata ji maji uz proste zaspinenou nebo je to proste neco, co jim nechutna a jist to nebudou...
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Jan »

No potřebuju aby zvířata netrpěla a já měl spasené svahy. Jiný užitek nečekám. Prostě aby misto mě s křoviňákem na mě někdo dělal zadarmo.
Oplátkou jim já udělám seno a v zimě jim ho budu nosit :) šrot jim nosim už teď a to se jim líbí.

Teď mam karisíť ve spojích svázanou, výška 2 m oka 15x15 cm, jen se bojim, aby ty kozy nechtěly lézt jako nahoru. Ale zase jiný soused je má ve výběhu s plůtkem 120 cm a říkal, že mu ešťe nezdrhly (pokud byly dvířka zavřený)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od oreb1 »

Koz jsou akrobatky a kamerunské obzvlášť. Ta síť by musela být v rozích pořádně spojená. Pokud je pozemek dost velký, aby tam mohly být dvě skupiny, jedna ovčí, druhá kozí, pak je kombinace obojího asi dobrá. Ale jedna koza mezi ovečkami bude vládnout a stejně nebude spokojená. Kozy vyžerou křoví a ovce trávu, ale záleží na velikosti plochy, jestli je to takhle možné.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od minie »

potvrzuji. Kozy jsou na útěky jedničky, ovečky ani o tom nepřemýšlí. Ale je zase s nimi větší sranda :vytlem: Máme 2 ouessantky a 1 holandskou, vycházejí spolu, ale koza je šéf. mají k dispozici pastvu, ale stromky mi ožírají v tuhle chvíli hlavně ovečky, takže oplocujeme :vytlem:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Jan »

Aha, je to nejhorší asi 3500m2 , takze na kozy pro teď asi zapomenu a to co zbyde po ovcích vemu křoviňákem a pařízky motorovkou.
Zase aby kozy trajdaly kdekoliv nechci. A jak jsem psal v ohradách, mám zatím 10 polí karisíťe 3x2 a přikoupil jsem ještě 10 ks. Aby jim to vystačilo na týden spásání, teď jim už musím sekat (což jsem mimochodem zjistil tak, že dokavať bylo hodně trávy tak předemnou utíkaly a pak mě najednou začaly vyhlížet ... :stydim: ). Kozu možná v daleké budoucnosti na mléko, teď vim, že bych to nedal časově.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak ona je to trochu mylna predstava, ze se kozy musi dojit. Clovek muze mit nejakou zakrslou, ktere se ani dojit nedaji a kdyz clovek nepripusti a koza neporodi, tak mleko nepotece ani z velke. Z kastrata uz vubec ne.
Takze jedine, co u kozy nutno resit, je asi to utekarstvi...ale taky ne u kazde... jinak je to zvire jako ovce :) jo...koza se rada v neprizni pocasi schova nekam do sucheho zavetri.. ale vic rozdilu v drzeni ovci nebo koz asi v zakladu netreba hledat :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Jan »

pokud bych měl kozy, tak na mléko a asi i ty anglonubijské, Ale to bych měl dilema - ne každé mi chutná a současně bych ji asi raději od kůzlátka.
A ta anglonubijská asi nebude úplně outdoorový zvíře.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Hhippie »

Ono dost zalezi z jakeho chovu je clovek ma. Nekdo ma i ty kozy “nepromokave”, ze nejsou tolik choulostive a tak bych asi koukala spis po mensim chovu zdravych zvirat chovanych v prirozenych podminkach, nez nejaky halovy velkochov...?
Nemam s nubijemi extra dlouholete zkusenosti, ale ty, co jsem mela, byly proste normalni kozy. Kdyz bylo osklivo, rady si zalezly, jinak nemely problemy.. :mrk:
To by sis postupne nasbiral info o zkusenostech od lidi, co je chovaji, nez by sis ji privezl preci. Nejlepsi je, kdyz muze clovek trochu vyzpovidat chovatele, od ktereho planuje kupovat :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od PavelIV »

Honzo, někde jsme to tady i probírali, ale nejsem si jistej, jestli to nebylo někde jinde přez založením Malochovu. Chtěl jsem rady, co dát ke kravám přesně na to vyžírání obrostlých keřů, v mým případě hlavně šípky, hloh, jasany atd. Výsledek byla kamerunská ovce, že je to taková polokoza, co se týká potravy, ale i chování. Jak jsem pochopil, trochu živější a vynalézavější (snad i zábavnější) než ovce, ale ne tak jako koza. Navíc se nemusí stříhat. Já to teda odložil, hlavně proto, že by to byla další komplikace a teď pomáhám tátovi se včelama, tak si nechci moc zbytečně komlikovat život.
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od Jan »

Sem si myslel, že naopak kráva sežere všechno ....
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: keře

Nový příspěvek od PavelIV »

Kdepak, dřevo nechce žádná :))
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 18 hostů