KU u ovcí zapojit se nebo ne?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od MartinR »

Ono jde asi o to že jehničky pro klasifikaci a uchovneni nemusí mít Genotypizaci kdežto berany bez Genotypizace neuchovnite.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
vše potřebné ohledně statusu jsem si již zjistil, ale ještě by mě zajímalo pár informací odledně té kontroly užitkovosti.
Jak to funguje - po narození nahlásím šlechtiteli číslo matky, otce a jehněte dat. narození a počet jehňat? Příp.co se mu vše ještě hlásí?
A za druhé, jak funguje to vážení .... domluvíme se se šlechtitelem na nějakém datu, on přijede zváží já zaplatím částku za KU - nebo to se posílá jednou ročně jako za berana a je to hotovo nebo se ještě něco provádí? Vím že se dělá KU ve 100 dnech, což znamená že mohu prodat zvířata až po tomto vážení. Nebo musím čekat třeba až do podzimu s prodejem plemenných jehniček? A hodnocení jehniček a přidělení POP se dělá jak?
Předem děkuji Pavel
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Vážení se dělá v intervalu 80 - 120 dní. Plemenář si dělá plán vážení podle toho, kolik má v kterém místě chovatelů a jehňat zapojených v KU. Většinou zavolá tak týden dopředu, že by přijel vážit a upřesňuje datum a čas. U beránků to je jasné, až po bonitaci. Jehničky můžete prodat klidně už po odstavu s tím, že ohodnocení zevnějšku si nechá udělat nový majitel a nechá si na ně vystavit PP - teď se tomu říká zootechnické osvědčení - a zároveň s tím se zapíšou do plemenné knihy. Pokud prodáte jehně před vážením, tak se nepromítne do užitkovosti matky a sníží se jí CPH. Je to stejné, jako když jehně uhyne. KU se platí 1x ročně. Většnou v říjnu příjde faktura.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Přezdívko, děkuji. Ještě se zeptám to hodnocení zevnějšku u jehnic se provádí zároveň při vážení nebo zvlášť v jiném termínu?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Při vážení se dělá předvýběr beránků na bonitaci. Hodnocení jehnic se dělá podle současných pravidel v 5 měsících, ale je snaha posunout ho na vážení. Podle mě je to blbost. Co asi se tak dá hodnotit na jehnici, která bude vážená na 80 dnech. Nějaké předpoklady možná má, ale jak bude vypadat jako velká , to je opravdu hádání z křišťálové koule. Záleží na tom, jak velký bude tlak na dřívější hodnocení a kolik lidí se podaří zblbnou, že to nakonec odhlasují.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Děkuji,přezdívko.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

Trochu tu nesouhlasim s Přezdívkou v tom označování zvířat. Pokud je nastavenej očkovací program správně, očkují se březí bahnice, tak právě narozená jehňata mají protilátky na tetanus a jiné klostridiové infekce v mlezivu, což jim vydrží nějakou dobu po narození a pak se teprv jehnice přeočkovávají, takže mají tetanus pokrytý neustále. Já třeba jehňata značím hned jen co zjistím, že se něco narodilo, protože tím odpadá strašně moc problémů s jejich evidencí, s jejich chytáním a pod.

Jinak to, co zaplatím za KÚ přibližně dostanu na dotaci, takže to moc nestojí. Spíš to jen stojí čas. Odběry krve jsou státní zakázka.
No a s tím prodejem jehnic za vyšší cenu to mám asi tak:
Nejlepší jehnice neprodávám, ale nechávám si je. Cokoliv horšího nechci jako papírové prodávat a kazit si tím nějakou pověst, takže je radši proženu přes jatka. A ty jehnice co si nechám, tak mi jako ročky plemenář probere a tak nějak se shodnem co vyřadit a co nechat a na podzim už připustit.

Já kdoví jak velký přínos celé KÚ nevidím, kór pokud nedělám plemeníky, ale aspoň mi sem dojede jednou za rok vetka na krve a v klidu pokecáme, 2x ročně mi sem přijede plemenář, pokecáme, skočíme na oběd... Je to prostě fajn.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Kostey, díky za pohled z druhé strany. Ještě se zeptám ona je nějaká možnost získat dotaci na zvířata zapojené do KU? (alespoň aby to poplatilo práci šlechtitele?). Příp. kde se o ni žádá atd... díky Pavel
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Tak jak se žádá na krmné dny za berana, tak se žádá i na ovce v KU. S plemenářem sepíšete smlouvu. Kdybych hledala, tak bych našla ceník. Je to podle toho, jestli je ovce jen na maso, nebo jestli je dojná a taky jak je velké stádo. Čím větší stádo, tím nižší cena. Začátkem září většinou příjdou poštou tiskopisy. Jsou tam u toho i vysvětlivky.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Děkuji, poptám se. Tiskopisy na krmné dny berana jsem již vyplněné odeslal. Ale zkusím panu Bařinovi napsat, vždy je ochotný poradit. :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 16 hostů