Kozy - dedicnost povahy?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od Moonika »

ahojte, snad som to tu neprehliadla, neviem ci ste tu uz o tom pisali ale zaujimaju ma vase skusenosti s dedenim povah :) Ja teda kukam ze u nas toi dost funguje, vlastne vsetky problemy co kedy mam su s povahami potomkyn mojej prevej kozy Meggy, nicitelky, rozoberatelky teroristky :) Mam tu jej dceru, vnucku, pravnucky, a kazda z nich bola vzdy tvrdohlava, dominatna voci kozam (vsetko riadne rohane) a vsetky robili velke problemy nez si navykli na dojenie a zvykli mi aj sermovat pri dojani rohami okolo hlavy. Jedina ktora je z celkom ineho cesta je pravnucka ktora na rozdiel od prvej bezpodielovej má už podiel AN vyse 80. To snad ani nie je koza, taka kludna ticha, absolutne nestresuje, ako psik, ale jednu vec zdedila po mame ze akonahle jej dam do sennika a potom z nejakej priciny jej z toho odoberiem alebo z toho co spadlo na zem tak sa zahana rohami, akoze jej nemam co kradnut jej pridel. Toto robi jej mama. No a potom tu mam napr po starej Lize bezproblemovej pri dojeni, vybornej povahe dceru ktora je uplny klidas, flegmatik, len megatemperamentna, ale tato koza mi od prveho dna dojenia stala ako prikovana, nic jej nevadilo, dokonca aj ked bola chora a pichalo sa jej tak spolupracovala, drzala a este ma aj potom vzdy odmenila pohladenim pritulenim sa ku mne. Uzasna koza, chapava mudra. Dalej tu mam segry, vyborne povahy , najma Maska je uzasna , chapava, mojkava a jej dcera uplne suprova ta aj ked od narodenia bola placha, hned pri porode pochopila , vsimala si ze pomaham a hned stala bez problemov a celkovo je velmi vsimava ucenliva, doslova vidiet ako si veci sledovanim expresne dava do kopy. Na rozdiel od Megginej pomsty Bozenky, vnucky mojej prvej kozy ktoru sme rok museli dojit dvaja a nic na nu nezaberalo, lebo si nedava veci dokopy, je to koza ktora nikdy dobrovolne asi nebude spolupracovat. Takze takto to u nas vyzera s dedenim povah. Som pevne rozhodnuta uz si nenechat nic po nasej prvej koze, ta mi tu narobila riadnu neplechu:D
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od Janina »

Nic moc o kozách nevím, chovám ovce, ale koza je bytost, savec. Možná to nemusí být jen děděním, ale i výchovou. Matky kozy. Děti také vychovávají rodiče, proč by ne koza matka kozle?
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od Moonika »

Pre zaujimavost Meggy, dcera Betka s Megginou vnuckou Bozenou, Bozenina dcera Barborka vysokopodielova a Meggina vnucka Olina ktorej dúfam že sa čoskoro zbavím lebo je to velký rohaty divoch :D (fotky sa zobrazili v pačnom poradí t.j. naspodu je Meggy:)

Ano pravda, Janka, asi vacsia cast je odkukana, a mozno temperament a pod sa dedi neviem
Přílohy
olina7.JPG
barb usmev2.jpg
betka.jpg
betka x.JPG
meggy2.jpg
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím, že oboje. Naše vůdkyně Rohatka si své místo získala povahou a bojem. Má tu čtyři dcery, dvě s jedním otcem, dvě s druhým. Jedna dvojice je velmi průbojná až útočná, druhé dvě jsou velmi mírné, jedna z nich až neobvykle. Ale tu Rohatka asi za svou nepovažuje, chová se k ní odjakživa odmítavě. Sice ji krmila, ale ostatní krmila dlouho, tuhle ne, i jako dospělou ji odstrkovala. Něco se určitě dědí, ale i po otci a celé jeho straně, kterou neznáme.
A tak polovina je myslím výchovou. Oni okoukají cokoliv, i když někdy se mi zdá, že to nemohly vidět. Ale třeba si to řekly. Třeba Judita u dojení stojí a po chvíli udělá třikrát kolečko. Její dcera to samé, jen nedodržuje počet. Terezka poškubává hlavou, její dcery to dělaly velmi dlouho všechny, ale v dospělosti už se to odnaučily.
Já myslím, že je to jako u lidí.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od Moonika »

ano bude to tak. To co som vyssie pisala ze zdedila po mame to ze ked jej vytahujeme zo sennika tak sa zahana, to je blbost, to je samozrejme odkukane:D ale je to zaujimave sledovat tie potomstva co odkukali ci zdedili, a najma sa oplati vyberat si take bezproblemove povahy. naco sa zbytocne stresovat ked mozeme byt v klude ze?:D Bozena dava teda riadne zabrat mojmu nervovemu systemu..., vzdy si spomeniem na meggy:))
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od Bekkky »

Mám ve stádě rod, kde mámy naprosto hystericky bečí na svoje jehňata, když je nemůžou najít. Jehně se někde spokojeně krmí nebo pochrupuje a ovce hystericky lítá po stáji a očichává všechna jehňata a děsně huláká. Za nějakou dobu se to jehně naučí a když mámu potřebuje, ječí jako matka. Pokud jehnička zůstane do chovu, celé léto na sebe s mámou hulákají na pastvě, pak je z jehničky matka, a situace se opakuje. Moje ovce jsou relativně tiché, ve srovnání s jinými stády, ale tahle rodina, ty mají nějakou jižní krev, nebo co. Rodiny u ovcí se poznají dost podle podoby, tyhle mají takovou hodně podlouhlou hlavu a oči vysoko a kromě toho stejně ječí. Myslím, že mezi ovcemi a kozami v tomhle zase tak velký rozdíl nebude. V tomhle případě se taky asi těžko dá říct, co je okoukané a co poděděné.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy - dedicnost povahy?

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak ta genetika funguje u savců asi podobně, já myslím, že ta genová výbava je víc než výchova. Např. ve stáji při kydání je to znát, dvě kobyly serou do rohu a čůraj doprostřed, jedna holka se podivila, druhá na to, vždyť je to matka a dcera. Ta matka je taková kobyla učitelka, je docela líná, tak je to první kůň, na kterýho se posadí začátečník, ta s nikým nezdrhne :vytlem: a dcera je taky podobně flegmatická. Druhá dvojice sere po celým boxu :))
Prostě mláďata od těch problematických poslat do světa nebo do mrazáku. Vliv otce je taky znát, ale třeba při inseminace ho člověk ani neviděl a kam hřebec sere v katalogu nepíšou :))
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 14 hostů