Odběry krví

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak to máte s odběrem krví u ovcí. Myslím tím ty státní zakázky, kdy se každoročně odebere krev plemeníkovi, případně ovcím starším jednoho roku pokud děláte KU.
Kdy to děláte, jestli na jaře nebo na podzim, kolik vás to stojí (zjistil jsem že ceny se mnohdy dost liší), jestli musíte vetovi ovci držet, jestli při tom ovce sedí, nebo stojí a pokud odebíráte i vzorky na genotypizaci, tak zda to vet odebírá najednou jednim vpichem, nebo zda odebírá všechno zvlášť. Taky by mě zajímalo, zda vet vyžaduje aby byly ovce právě ostříhány, nebo zda skousne i třeba 3 měsíční vlnu.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od přezdívka »

Zrovna včera jsem nechala ovcím odebrat krev. Ovce jsou romanovky, stříhané začátkem května, takže už dost ve vlně. Berani mají parádní hřívu. Veterinář si poradil. Manžel ovce chytal a trochu je pod krkem přiškrtil, aby naběhla žíla. Jenom jedna potvora se hodně vzpěčovala, tak se musela posadit. Ostatní se odebíraly ve stoje. Kolik přesně za odběry platím nevím. Doktor si píše do notesu a když už toho je víc napíše fakturu. Je k tomu přiložený rozpis všech úkonů, popřípadě veterinárních přípravků. Jsem s veterinární péčí o své ovce spokojená a stejně není moc z čeho vybírat. Veterinářů pro mazlíčky je mraky, pro hospodářská zvířata to je horší.
Odběry se dělají do 1 roku. Záleží na tom, jak si to zorganizujete. Na genotypy odebírám krev u ovcí, podle toho, jestli od ní odchovám slušného beránka. který by stál za uchovnění. To potom odebírám zároveň s beránkem.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím, že u koz a ovcí to probíhá zhruba stejně, čili se k tomu vyjádřím taky. Krev odebíráme na podzim. Veterinář přijede, připraví si věci a já mu volám kozy, držím jim mísu s otrubami, aby stály, a on místo vystříhá, bere krev do zkumavky, kterou podává sestře. Já pak pošlu kozu zpátky a přivolám další. Kozy stojí, žílu si najde doktor naštěstí bez zaškrcení, protože to snad snesou ovce, ale kozy při tom omdlévají. Za jednu kozu i kozla platím zhruba 100 Kč. Veterinář to má k nám přes pole, odběry provádí v polední přestávce, když neordinuje, a na kontrolu přijede vždycky na kole, takže za dopravu neplatím skoro nic. Nemám KU, jen prodej mléka, takže se odebírá krev a vakcinuje TBC. Platím práci,materiál hradí stát, ale přžesto mám ve faktuře vždycky napsáno "materiál" a u toho menší paušální částku.
Naposledy upravil(a) oreb1 dne 06 lis 2019 15:29, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Berrynator »

Já odebírám krev vždy konec srpna, začátek září, především kvůli tomu, že v tu dobu jsou ovce čerstvě ostříhané, díky tomu ušetříme spoustu času, u neostříhaných ovcí s tím člověk stráví minimálně jednou tolik času, ovce postupně namáčku do menší manipulační ohrady, ovce chytím, neposazuji, trochu zatáhnu provazem krk, hodně taky záleží na praxi veterináře, jednou přijel jako záskok jiný veterinář, který s ovcemi příliš to styku nepřijde a tomu to moc neodsýpalo, i když byly ovce ostříhané, krev by se dala odebrat podle mě na obě vyšetření najednou, jen část přelít do zkumavky na genotyp, celou akci u mě (cca 60ks) zpravidla zvládneme do 2 hodin, cenu přesně nevím, myslím, že se platí jen za zkumavky, musel bych vypátrat na dokladu
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

Setkávám se právě s tím, že někdo zkumavky platí, někdo ne, někdo platí cesťák, někdo ne a setkal jsem se i s člověkem co za odběr 50 ovcí platil 3000 :plac:
Jednou mi sem přijela vetka, která mi první ovci rozpíchala jak jehelníček a pak svěsila ruce se slovy že to nezvládne.
Já potřebuju odebrat krve zítra. Bohužel mám ovce na 3 místech, tak to i skrz odchyt bude trochu náročnější a některé mám naposledy ostříhané na jaře, takže s sebou vezmu i nůžky.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Pavel »

Já mám naštěstí veterináře ve vesnici, takže si cestu neúčtuje a zkumavky také ne, takže celé odběry mě vyjdou na 0Kč :souhlas: :vytlem:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od minie »

na bruc+med odebíráme v září, aby to vyšlo +- kolem roku od posledních odběrů. Genotypizaci odebíráme v srpnu, aby se stihly výsledky do aukce. Jinak by to asi šlo při jednom v pichu, jen jsou jiné zkumavky. Na genotypizaci se myslím nesmí krev srazit. Ovci si odchytávám a držím sama, vše probíhá v klidu, ovce stojí, lehce ji pootočím hlavu a vet nabírá. Když jsou ovce v klidu, "krev teče líp" Myslete si o mě, co chcete, ale normálně na ně mluvím, hladím a je to znát. Když tu mám moji malou pomocnici, číslo vzorku podle ušní známky mi už hlásí, ale zvládneme to i tak. Zároveň si kontroluji utrhané známky, sliznice a celkový stav...Ovce v tuto dobu mívám ostříhané, ale na genotypizaci ne, to mají i 1,5 roční vlnu. Vlnu rozhrne a odběr netrvá o moc dýl. Mít je ostříhané není u něho podmínkou, ale lepší to je. Vzorky mi i odešle. Platím práci, cestu a myslím, že tam mám i materiál. Neplatím ty laboratorní rozbory.
Toto téma mě zajímá, slyšela jsem, že někdo má i ty zkumavky zadarmo, ale taky, že je víc druhů...každopádně na našeho veta zatím nedám dopustit :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Hhippie »

To byla jedna z věcí, kvůli které jsem zase mileráda vystoupila z KU. Protože sehnat v okolí Prahy někoho, kdo by byl schopný a ještě navíc ochotný se jet zamazat k ovcím... je skoro sci-fi.
Už jsem si tu (nebo ještě tehdá na konkurenci) jistě stěžovala.
Veterinářka - odbornice na ovce/kozy - měla na náběr 5 ks ovcí v KU minimálně hodinu, kdy jsme to vcelku strávily opravdu odebíráním, resp. pokusy o odebrání krve. Ovce byly právě rozpíchané, nešlo to... také jsme musely přiškrcovat krky a ani tak se to extra nevedlo... bylo mi jich líto, ale holt byla jediná ochotná to udělat. Ostatní se ptali, jestli se to dělá krávě z ocasu...říkám, že ne, že se to dělá normálně z krku jako koni..prej: tak to jsme nikdy nedělali, to pardon.... nepřijedeme... tohle jsem slyšela asi od 4 vetů...
Jinak jsem platila vše krom laborek.
Joooo....a vlastně jsem si vzpomněla, že se tehdá stalo, že na to použila špatné zkumavky, takže jí to neudělali a muselo se nabírat znovu... :nene: ...mno...byl to mazec.

Co vím, tak odběr genotypizace by měl probíhat jinak. Vycházím z toho, když jsme dělali toto vyšetření koni. Je na to speciální zkumavka, do které musí krev odkapávat postupně a nesmí se srazit. Je s tím víc péče. ....
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od minie »

no to si taky právě myslím, ale teoreticky, by šlo zkumavky při tom vyměnit - čistě teoreticky, prakticky by to bylo složitější. To, co píšeš mě nadzvedává v židli. By mě zajímalo, kde ti veti studují, že tohle neví :cert: je to ostuda :cert: Pochopím, že by řekli" nemám zkušenost", ale nevědět??? :cert:
To se hhippie, nezlobím na tebe, jen na tu situaci, kterou jsi si prošla, je to hrozná absurdita. Přesně kvůli takovým zkušenostem, co chovatelé hlavně ovcí a koz píšou jsem neuvěřitelně vděčná za toho našeho.
Jo a ten náš odběr trvá cca 20-30minut/15-20ks - k beranům přecházíme do jiné ohrady.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

A odběry genotypizací hlásíte veterinářovi a on si sám na to přiveze zkumavky, nebo se to nějak dostává společně se žádankou od plemenáře právě na onen odběr?

U mě to dělá jeden, kterej si ovce sám pochytá, posadí a je mu jedno kolik vlny na sobě maj. Kdyžtak si je na krku trochu střihne nůžkama a prostě je odebere do hemosky a pokud je potřeba, než se krev stihne srazit, z hemosky odstříkne ten mililitr do odběrovky na genotypizaci. Na to ale u sebe chce mít člověka, kterej mu genotypizační zkumavku v tu chvíli podá tak, aby viděl na šipku na zkumavce, aby tam dal přesné množství. Při té příležitosti ještě mrkne na paznehty a celkový stav zvířete. Děláme to na podzim, ale bylo mi řečeno, že všechny státní zakázky musí být hotové do konce listopadu, jinak je problém se státním proplácením.
Nevím o tom, že bych za to někdy něco platil, i když mi párkrát bylo řečeno, že mi asi nějaká fakturka příjde. Nikdy nic nepřišlo. Ale ty odběrovky, to jsou korunové položky a veti tu jsou na mě hodní.
A přítelkyně by si musela vzít dovču aby mi to tu za světla ona odebrala a to se jí moc nechce a tak společnej čas radši trávíme jinak.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od minie »

žádanka na genotypizaci mi je zaslána elektronicky, zkumavky si vozí vet sám. Po odběru musíme zkumavku promíchávat, aby se právě nesrazila. Na bruc a med si vytisknu formulář a vyplním si ho dopředu, vet ho jen podepíše a vloží ke vzorkům.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

A genotypizaci odebíráte do 1ml nebo do 2,5ml?
Měl jsem za to, že 1ml krve se nesrazí a právě proto v těch větších odběrovkách na 2,5ml je právě kapka nebo dvě něčeho co zamezují srážení.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

minie: Ten formulář na bruc a medi stahuješ jakej? Ze stránek SVS hned ten první? "Objednávka laboratorního vyšetření vzorku - vzor č. 1" ze stránky: https://www.svscr.cz/formulare-ke-staze ... vakcinace/
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

Tak mám odebráno a jen to teda trochu shrnu.
Odebírali jsme nějaké ovce v jarní vlně a tam jsem asi dvoum ustřihnul trochu vlny, protože žíla se hledala blbě. U těch ostříhanejch začátkem srpna to šlo uplně v pohodě.
Odebralo se do hemosky a pak se z ní jen 1ml odstříknul do zkumavky na genotypizaci. Nijak jsme s ní ani netřepali, protože ten 1ml se tam prostě nesrazí.
Sice nám asi 50 ovcí trvalo 6 hodin, ale to kvůli přesunům ze stáda na stádo, přesun odchytového hrazení a vlastně v tom byl i oběd, dovoz balíku sena do stáda a i cesta na veterinu.
Odebíral 1 člověk ovci v sedě a mnohdy dýl trvalo jí posadit než odebrat krev. Pak trochu zdržovačka s kontrolou ÚE a duplikátama, ale stejně to šlo pěkně. :souhlas:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od oreb1 »

Kostěji, to netrvalo moc dlouho, když jste museli na různá místa a osazovat ovce atd. Nám trvalo asi 30 koz 2 hodiny s přípravou doktora po příchodu a jeho sklízením věcí. Ale jak píšeš, že někdo platil 3000, tak to já platím taky něco přes 3000, a měl by to platit stát. Jenže stát platí málo a stačí to jen na materiál a tak musí lidi doplácet. Tak mi to teda doktor vysvětlil.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Kostey »

Oreb: Pokud by po mně chtěl vet tolik, tak bych si zavolal nebo napsal na SVÚ s dotazem jak to je, co si vet může v těhle státních zakázkách nechat proplácet od chovatele. Mě to celé stojí asi stovku. :nevim:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od oreb1 »

Já se o to taky kdysi zajímala, ale neuspěla. SVÚ nic veterinářům nepřikazuje, já si mám vybrat z jejich seznamu. Jenže já nemám jiného, který by to uměl, chtěl udělat a nebyl kdovíjak daleko. Takže jinou možnost nemám. Prostě musím zaplatit, jinak sem nedostanu nikoho.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od oreb1 »

Veterinář, který měl letos brát kozám krev, pořád nemá čas a domluvil mi jiného. Ten první odebíral krev jehlou, tenhle chce použít hemos. Nevíte někdo, co to je?
Mimochodem ten nový sice má čas, ale zase ve skladu nemají sérum, kterým se má vakcinace provádět. Přitom chovatel je povinen provést kontrolu zdraví jednou za rok, tj. za 12 měsíců. A my už to máme 13 měsíců a ještě asi 2 týdny budeme čekat. A to jsem se ohlašovala včas.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od Pavel »

Náš vet, bere krve hemosem pokaždé, přijde mi to i rychlejší oproti jehle. Jen napíchne žílu, krev nateče, lihovkou si na hemos napíše číslo ovce a je. :)

HEMOS JE ODMĚRKA S KANILOU.
https://www.gamedium.cz/kategorie/odberky-hemos
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odběry krví

Nový příspěvek od oreb1 »

Pavle, díky za odvěď. Asi to bude dražší, jelikož jednorázové...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 14 hostů