Ohrady

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Jamarov, utéct nemá kam, je tam to pletivo, spíš mi šlo o to, že když si to na ty rohy nabere, tak logicky bude zmatkovat, couvat, skákat..já nevím. A buď to lanko vyrve z izolátorů (mám jen ty obyč kruhové, co se to do nich je hákne) a nebo, já nevím co... Normálně bych to neřešila, byť normálně řeším kdejakou hovadinu :blazen: ale právě zrovna tohle se nám jednou stalo u koně. Kvůli tomu, že důchodce umí zdrhat podlézáním (normálně si lehl a zadníma se "odhrabal" pod páskama, na druhé straně se zase zvedl a tradá do vsi...), tak jsme spodní řadu měli asi 40 nebo 50 čísel nad zemí. Jenže jsme tehdy měli mladýho a blbýho, který se na zemi válel tak, že se převaloval přes záda celej (starej to nedělá, ten si vyválí jednu stranu, pak se zvedne, znova lehne a vyválí druhou. No a jednoho krásnýho dne si lehl blízko ohradníku a jak se takhle převalil, tak si zadní hnáty hodil na spodní pásku, samozřejmě ho to nejspíš hned načutlo, protože vylítl jak raketa, ale pásku pod nohou...jen jsem koukala ze zahrady, jak letí doprostřed ohrady, páska vyskakuje z izolátů (několik jich vyrval) a on pořád tu pásku pod nohou... Než jsem tam doběhla, tak se vyháknul, ale nevím, jestli i koza by byla tak šikovná, jestli by se do toho spíš nezamotala ještě víc (a mezitím samozřejmě dostává rány, takže zmatek a stres...)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Ještě mě napadla taková zvláštní myšlenka (zase blbina :blazen: ale nemáte nějaký přehled, jak jsou na tom kozy s pamětí? Tou "čerstvou" je mi jasné, že určitě dobře, ale třeba když jako kůzle poznaly ohradník, pak třeba půl roku, rok, dva...nic a pak ho zase budou mít, pamatují si nebo poznají, že to je ONO, co jim tenkrát jako mrňousům nakopalo a nebo si budou muset párkrát šáhnout znovu? :bublina:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Tak jsem se rozhodla zkusit na kozy síť. Doufám, že nebudu litovat. Výběh mají chuděry i po dešti totál suchý a vyžraný, tak budou mít z čerstvé přenosné pastviny radost...doufám. Míst na spásání mám dost a sice jsou zvyklé na úvaz, ale svoboda je svoboda (aspoň částečná). Navíc je budu moct dát mezi stromky a keře, které chci trochu zredukovat. Na kolíku by se oběsily. :nesouhlas: Už se těším až to dorazí a vyzkouším to. :potlesk:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jamarov »

Tresnovacko kdyz budete mit dobry zdroj tak to bude v pohode.Hlavne nejdriv zapojit,potvrdit zkouseckou pak vypustit a nejaky cas tam s nimi byt a videt reakci .Mnohem lepsi nez na koliku.

Tak me dnes proletela prvni vlastovka koza Adela novou ohradou...chudak dostala pecku a proletela ven.Hned na to zase zpet...
To muze byt nebezpecny u site.Ale me se to u site nestalo.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak soudružky jsou na svobodě :souhlas:

Obrázek
Obrázek

Cesta v pohodě, asi jako se dvěmi velkými silnými nevychovanými psy :vytlem: pak vypuštění a dozor. Samozřejmě si hned sáhly na lanko, no připadám si jako tyran - zařvání a úprk doprostřed ohrady.. :mrzimeto:
Pak jsem vedle dovedla koňa, od té doby stojí a čumí na něj nebo chodí podél plotu..
Tak moc jsem se na tenhle den těšila a teď je mi jich skoro líto a nejradši bych je vrátila dom..
Doufám, že ten ohradník pochopí rychle a nebudou to zkoušet, protože ty reakce na mě vůbec nepůsobí dobře.. :mrzimeto:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Jsou krásný, xchipsy. A holky chytrý to jsou přeci, pochopěj to rychle. :)
Kolik dávaj mlíka? Moc by se mi takový kozenky líbily, ale bezrohý. Myslím, narozený bez rohů. Odrohovávat bych nemohla.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Mlíko nedávají žádné, protože nebyly dosud připuštěné (psala jsem v tématu Koza se nechce připustit...nebo tak nějak). Takže já jsem blázen, co má kozy dva roky bez užitku jen tak na okrasu :smula: Letos mají poslední šanci, tu další pak dostanou v klobásách...
No doufám, že to pochopí, protože je mi jich fakt líto. Sáhly si na lanko, to koplo, ale pak jsou tam různé "vychytávky", jako "přemostění" vysokonapěťákem, jiný druh izolátoru atd...a to všechno kope taky, no... Zatím si myslím, že dostaly každá tak 2-3 a od té doby buď nic nebo nevím. Už tam nejsem, když jsem byla v ohradě, tak se mi pořád motaly akorát kolem noh, tak jsem šla ven, pak dovedla toho koňa, chvíli zas dělala dozor (ale už zvenčí) a teď už tam zas nejsem, jen na ně nenápadně načumuju ze zahrady. Jsem si myslela, jak si to tam prošmejdí a pustí se do trávy, ale ony stojí jak přikované metr a půl od plotu, čumí na koně, který se pase vedle a ten se pak projde podél plotu, ony běží zároveň s ním, ten pak jde zas dál a ony zas stojí a čumí a tak pořád dokola... Večer jim pak donesu kyblíky do boudy, po nakrmení je tam zavřu, pak teprve odvedu koňa domů a kozy pustím zas až ráno. Než si pořádně zvyknou, tak je nechci nechat navolno přes noc... Doufám že si zvyknou rychle, já se těšila, jak budou nadšené a ony mi přijdou spíš zoufalé... (ale tak, není divu, neznají to, no :hrabeti: A ta reakce na elektriku, ta mě teda vyděsila, jsem čekala, že koza cukne a ne že zařve, jakoby ji někdo nakopl a vypálí jak raketa :udiv: Navíc jsem hrozný nervák a stres, všechno si strašně beru, takže to nejspíš prožívám dramatičtěji, než ta zvířata...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Naprosto tě chápu. Budeme odstavovat čtyři starší beránky ve čtvrtek. Jsou všichni na letní pastvině, takže je budeme převážet na varině. Myslíme na to měsíc, snováme nejlepší plán jak je najednou chytit a dát do vozíčku, manžel už připravil nástavbu, nevyskočitelnou. Před akcí sepíšeme itinerář. Nervy v kýblu. Stejně se zas pohádáme jak psi. :vytlem:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jamarov »

Nejste jediny blazen co ma kozy bez uzitku :vytlem: Nekolik takovych taky mam a temer denne posloucham proc je mam...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Já myslím, že ten můj je dnes strašně rád, že je v lázních a ne doma, protože to by si se mnou užil... "Chudák, proč tak zařvala? To to tolik bolí? Nemůže jí to ublížit? Co když se zachytne za rohy? Co když ji druhá strčí do lanek? Co když ji nepustí při dešti do boudy? Co když.........." :blazen:
Teď jsem na ně zas načumla a už se i pasou, tak snad to bude v pohodě :potlesk:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

To bude dobrý, myslím, že se hlavně lekla a proto zařvala. Už si na to dají pozor. Když ji nebude chtít pustit do boudy, tak boudu rozdělit na dvě půlky třeba paletou. Stres je zbytečnej. A co toho koně k nim? Když je tak zajímá :)) Třeba je naučí se pást...
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Koza zařve vždy když dostane ránu z ohradníku. Malá kůzlátka i upadnou překvapením. Kozel si i sednul.
A vždycky si říkám škoda rány která padne vedle.
Je to každé jaro stejné. Učí se velmi rychle. Narozdíl od lidí. Ty to musí zkusit a pak se diví. Jé ohradník, ten znám (koňáci). Mám tam přes 10.000 V a min. 4 J.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Pavle, je to tak nějak v plánu, aby kůň byl s nimi (přes den), ale nechci to hrotit, dnes měly šoků až až, ještě jim tam pustit starýho blázna, který byl tři dny nastátý, takže divočina jako blázen, než se dostatečně vyběhal a zklidnil...

Davide, díky, trochu mě to uklidnilo, že je to tedy snad normální reakce.. No zas je fakt, že kdyby to jen tak ťuklo nebo lehce štíplo, asi by to nemělo moc smysl a dřív nebo později by to zkoušely nějak projít nebo zničit.. Ale teda teď jsem koukala, jaký ten zdroj vlastně mám a je to 4,5J a 15000V, tak nevím, jestli to není přeci jen nějak moc... :smutek: Mám doma ještě jeden starý, ten co měl původně kůň a tam mi měřák na páskách ukázal 4000, tak si říkám, že bych to možná po pár dnech vyměnila, kozy už snad budou mít z lanka respekt, tak by to neměly pokoušet moc často a tudíž by tam mohly mít ten slabší...? Mám totiž v plánu připojit i tu koňskou ohradu a o koních se říká, že jsou na ohradník hodně citliví, tak mám strach, kdyby dědouš dostal pecku z toho "kozího", aby ho to neobrátilo... :plac:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jamarov »

Ja mam 5J na kozy,ovce...z okoli vim ze kone maji treba 14dni vypnuty ohradnik a nenapadne je to zkusit.pokud neni prervana paska tak neutecou.
Nevyhodu lanek a pasek vidim v tom,ze kozy dostanou ranu,zarvou a stejne probehnou mezerou ven a pak rvou jak se dostat zpet. U siti je to proste ven nepusti.
Pisete ze ranu dostaly minimalne 3x...rikam si jak jsou hloupy ze to museli zkusit behem chvilky tolikrat. Ale vlastne moje Adela jedina z 13kusu to delala taky a vzdy se dostala ven,Lotka jen jednou prolitla ven a po druhe dostala jen pecku.Ostatni nic co vim.No a kuzlata ty dostanou nez to pochopi a zvyknou si.
Co snese kun ale neporadim.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Neverim, ze by to koni ublizilo, mam zdroj, nevim kolik ma davat, ale zkousecka ukazuje 10-11 kV, coz je dost, kope to jak svina. Muj kun teda bez problemu pozna, kdyz to klesne a kope malo a zkousi to... jednou mi takhle prorval ohradu do kukurice a behal v nekolika hektarovym lanu nemohli jsme se najit, rehtal, no sileny to bylo... :nesouhlas: Starsi normalni kone to nezkousi, co vim, tak mivaj takovy respekt, ze se boji i vypnute pasky.
No mela jsem kozu, co tim prostrcila hlavu kopalo ji to do krku, vzdycky sebou skubla a stejne za ohradou zrala dal... :prekvapeni:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Kostey »

Zkusil jsem pustit proud do 4 pastvin a na konci té poslední jsem dnes naměřil 9300V, už se těším až tam zítra převezu stádo a omladina začne zkoušet jestli tam jsou lanka taky pod proudem :jizlivec:
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od honzauta »

Já mám ohradník u ovcí puštěný celoročně s vyjimkou období porodů, aby se rodící ovce či čerstvě narozené jehňata nedostali do kontaktu s elektrikou.
Ale jakmile všechno běhá, tak okamžitě pouštím. To je podívaná jak jehňata si přijdou olíznout drát, šlupka, jehně se řevem utíká a potom už je na vždy klid.

Mám zdroj s displejem, který ukazuje aktuální napětí, tak je vždy hned jasné, když je někde nějaký problém, potom vezmu palici na kolíky a hledám, co se stalo. Vždy se snažím, aby to ukazovalo maximum možného - to je 15500 V, když je nutné stříhám pokleslé větvičky, či sklánějící se trávy.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Kostey »

A copak máš za zdroj? značka, typ?

Já dneska našel novorozený jehně na příjezdový cestě. Bahním jinde než obvykle, na ne moc dobrém svažitém, členitém místě, protože jsem musel posunout porody kvůli sestřiný svatbě :)
Chudák ovce bečela na jehně které se potácelo o 2 m níž
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Jamarov, tak ony to nezkoušely asi schválně a ne jen to lanko, toho se dotkly jednou, ale jak jsem psala, mám tam víc "kopajících věcí", třeba kvůli brance, která by jinak byla bez proudu, jsem musela táhnout VNkabel pod ní no a abych ho napojila, tak místo plastového kruh.izolátory jsem musela dát se šroubem, to je "zajímavá" věc, na kterou je potřeba si sáhnout...jenže ona kope... A takové šroubové izolátory mám asi tři, další na velkých vratech, takže i ten asi chtěly prozkoumat (možná je víc lákal ten modrý VNkabel, nevím...) Je fakt, že pak už si dávaly bacha, držely se tak metr, metr a půl od plotu. Proskočit nemají kam, zvenčí je 160cm pletivo.
Větší problém mi nastal navečer, kdy jsem si myslela, že prostě přijdu s kyblíkama, ony se mnou vběhnou do boudy, já zavřu a nazdar ráno... Jo, leda prd, došly tak do půlky, pak si všimly, že kůň nejde (blbec očumoval za plotem) a tradá tryskem zpátky. Po třech pokusech jsem to vzdala a odvedla koňa dom, že když ho neuvidí, bude to lepší. No, nebylo, došly až k boudě, chvíli čuměly a zase davaj zpátky k brance.. Asi si myslely, že půjdeme domů :nene: Naštěstí zrovna soused přijel na vojtěšku, tak vlezl za mnou, jednu kozu jsem si uvázala, vlezla dovnitř, druhá pak šla teda taky, soused za náma zavřel, já pak couváním vylezla... No hoje boje, obávám se, že dneska už je nezavřu :nene: Což mě štve, sice jsem měla do budoucna v plánu je nechávat nonstop puštěné, ale těchhle prvních pár dní jsem radši chtěla na noc zavírat, ale asi to nebude pravda...
K tomu ještě kůň vymejšlel alotrie, jakože dom nepude, v boxe pak řehtání jak na lesy...najednou zase "moje stádo!!!" :hrabeti: Stejný to bylo ještě když byl druhej kůň, furt ho šikanoval, terorizoval, vymejšlel...ale běda jak někam odešel, to byl hned pláč po něm...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 16 hostů