Ohrady

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

U nás se myslivosti začal věnovat nějaký mladík. Do lesa a po lese zásadně autem. Nosí klobouk, flintu, psa vodí bez vodítka, ten štěká všude v lese. Mysliveček kouří a vajgly háže všude. Jsem třeba u naší pastviny, sekám buřeń nebo lupinu, vyleze z lesa a začne řvát, proč můj pes není na vodítku. Fena je u mne, nikam neutíká, nic neprohání. Naučili jsme ji poslouchat. Čumí na něj a neví. Se rozzuřim a seřvu ho, ale von se nedá. Jindy vyleze jeho pes z lesa, sedím na hrázi rybníka, můj pes u mne leží. Volám na myslivečka: Mám tady psa! To je mezi pejskaři běžné, upozornit, protože jeho pes je na volno. Vyleze z lesa a začne zas tu stejnou písničku, on může všechno, a já si mám uvázat psa. Moje fena leží těsně vedle mne ani se nehne.
Vím, že mám mít v honitbě, která je prakticky všude kolem naší mikrovesničky, deset domů proti sobě, psa na vodítku. Ale nikdy nás nepřistihl, že by fena honila cokoliv. Je ode mne pár metrů nanejvýš. A nadbytečně neštěká. Je to o lidech, je to vůl. Moc by se mu líbilo, kdyby do lesa chodil jen on. Tuhle jsem šla po cestě mezi lesy, on jel autem zas, a znova stejná písnička. Asi mne stopuje. :prekvapeni:
My sekáme široko daleko lupinu, kolem pastvin a rybníka. I kopřivy a bodláčí, jinak už by to tu bylo všude. A zvěř se vesele pase na loukách a polích, které upravují ostatní, myslivci ne. Prasata louky často rozrejou jak buldozer.
Nic neplašíme, jsme milovníci přírody. Žijeme v ní.
Připínám ted na fenu stopovačku a ona ji tahá za sebou, takže ji mohu zvednout rychle ze země.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, je to stalker - jde po tobě :vytlem: . Né, tohle je teda děsný, to jsem si myslela, že to je tím "věkem" a ono prd...Měli jsme tu myslivce nejmladšího kolem 40tky a ten se před 3mi lety odstěhoval, on to tu všechno táhnul, díky němu, to bylo v normě, ale teď? Škoda mluvit...vidím, ať mladý nebo starý, když se člověk srazí s pitomcem, je to težký!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

A tak samozřejmě, že jsou mezi myslivci kreténi, ale stejně tak jsou mezi řidiči, učiteli nebo lékaři, ale taky neříkáme, že všichni! řidiči, učitelé a lékaři jsou hovada.. Jenže o myslivcích se to tak nějak z globálu zvyklo říkat a jako pardon, to mi opravdu vadí :nene: Je hezké říct "prasata jsou přemnožená a myslivci s tím nic nedělají", ale to fakt může říct jenom ten, kdo o myslivosti neví vůbec nic. Opravdu ne všude chodí prasata za světla a rozhodně nikde nechodí každý den. A pokud na nějaké místo každý den chodí, tak vám garantuju, že jen do prvního výstřelu. Takže můžete nakrásně sedět celou noc v pondělí, v úterý, ve středu i ve čtvrtek a milí čuníci přijdou v pátek, kdy tam ale zrovna nejste. Jistě, dá se namítnout, že dnes, kdy máme noční vidění a termovize, tak nemusíme čekat na noci, kdy svítí měsíc (protože to jsou přesně ty noci, kdy prasata nevystrčí z houštin rypáky, bo blbá fakt nejsou!), ale jednak tyto technologie nemají všichni, nemá je ani drtivá většina, nemá je ani polovina a nejspíš ani čtvrtina. Ona je to totiž celkem drahá sranda a tam, kde se loví pár kusů ročně si to nikdo pořizovat nebude no a jelikož tu myslivost dělají fakt hlavně starší ročníky, tak ti na to z mizerného důchodu šetřit nebudou. No a ti mladší, kteří na to třeba ty prachy mají, zase chodí do práce a mají rodiny, takže nějaké denodenní (spíš každonoční) vysedávání v lese taky dost dobře nejde.
Pokud si myslíte, že je to fakt tak jednoduché, jako "přijedu, zaparkuju pod posedem, za deset minut přijdou prasata, střelím a jedu domů.." tak fakt ne :nene:
Jo a k tomu "bachyně nebachyně" - to je právě nejlepší způsob, jak ty škody ještě zvýšit. Ono totiž když ty bachny v tlupě jsou, tak drží pořádek, jsou opatrné, nelezou jen tak někam, už vůbec nemají rády volné přehledné plochy apod. Ale jakmile se tyhle "snadné cíle" (do metrákové černé koule se trefuje líp než do dvacetikilového krtka..) pobijí, pak teprve nastává ten "správný" chaos, protože bez vedení si prasata lezou, kam se jim zlíbí, opatrná nejsou vůbec a škody na polích vesele rostou. (no, poznámku "masakr nemasakr" komentovat radši nebudu, protože na jednu stranu myslivce kritizujete, na druhou stranu byste schvalovali to, aby postříleli matky a selata tudíž nechali pochcípat hlady... :prekvapeni:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Lisbeth »

Xchpisy díky za vysvětlení, je mi jasný, že nic není černobílé, když já se tlupy prasat opravdu bojím - oni mají kly, já ne...nijak si jich nevšímám, ale když jdu v 15 hodin od autobusu z práce a 15 členná skupinka si to mašíruje přes cestu 10 metrů od mně, to se fakt bojím, je jich přesila a jsou to "jen" zvířata, nevím, co udělají a právě mě štve, že jejich počty u nás stoupají, dřív potkat jedno prase byl zážitek, teď potkáváme takovéto skupiny, dost často a za světla. Poradila bys, jak se chovat při setkání s takovouhle partou (ve dne a neozbrojená :vytlem: )? Já vždycky jen zůstanu stát a modlím se ať přejdou a nevšimnou si mě...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od oreb1 »

Z mé zkušenosti je nejlepší nedívat se na ně, dělat, že je nevidíte, a jít směrem od nich. Případně se navonět jako kozy, možná Vás přijmou do tlupy :vytlem: . Potkala jsem je mnohokrát, vyplašení jsme byli na obou stranách jen poprvé, pak už nám to nebezpečné vzájemně nepřipadalo. Dokonce mi dělaly bachyně se selaty doprovod při pastvě. Šly za námi ve vzdálenosti asi 10-15 m, dokud jsme nezašli na otevřenou plochu.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

:)) :)) Když jsem , Oreb, začala číst vaši odpověď, chvíli jsem si myslela, že se jedná o radu, jak se chovat, když potkáme myslivce. :udiv: :vytlem:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Lisbeth »

Páni Oreb, já bych se asi strachy počůrala, to musí být zážitky! Fakt je, že já když je potkám, tak výhradně vždy v nevhodném oděvu a v nevhodnou dobu - ráno chvátám na bus, odpoledne se vleču z busu, na nohách balerínky a na sobě městský hadry, na souboj zcela nevhodné :)) Akorát vám nevím, co by v práci říkal šéf, kdybych voněla jako koza :)) Na to že ze mě přes všechnu snahu občas vypadne seno, už si zvykl, ale tohle by asi nedal :)) A paradoxně, když jedu na koni, tak na ně skoro nenarazím, asi nějaká aura nebo co... :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth: mit v kapse bouchaci kulicky :))

Xchipsy: tata je myslivec. Vim mnoho, jak to funguje (ruzne) v ruznych mysl.jednotach. Kazdopadne uz se zlepsuje alespon to slozeni povolenych kusu na odstrel. Protoze pokud se divoke prase mnozi geometrickou radou, pak ho tezko umori myslivci tim, ze se budou smet strilet jen selata a loncaci, ze... :vztek:
Ale jinak...on je vicemene jediny, kdo vysedava nekolik noci v tydnu do rana na krmelistich, na ktere navozi rocne zradlo za desetitisice myslim... a ostatni dedci lezi na kanapich, cekaji na podily a nadavaji, ze on moc strili (az do 40 ks / rok - coz si zas laik rekne, ze je fakt malo...to chapu).
Apropo...ty moderni technologie bych az tak nevyzdvihovala vzhledem k tomu, ze jeste ne vsechno je zatim legalni... :( kazdopadne dily bohu ze alespon tak! Protoze to mi prijde jako naprosto nejvetsi nesmysl, ze kdyz mame neco, co pomuze odstrelu tech spravnych kusu a snizi riziko odstrelu toho, co se strilet nema, tak ze to stat tak dlouho tabuizoval! :nesouhlas:
Prave proto, ze jsou ty doplnky tak drahe, je stejne mnoho lidi zatim nema, takze nejakeho masivniho odlovu se laicka verejnost baz nemusi...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Lisbeth, univerzální rada neexistuje, protože ta prasata se můžou zachovat zcela neočekávaně. Základ je, aby se necítila ohrožená a "zahnaná do kouta", nebo aby bachyně nenabyla dojmu, že jsou v ohrožení selata (bývá průšvih dostat se mezi bachnu a selata, třeba když oni přecházejí cestu, bachna jde první, selata čekají opodál a najednou mezi vleze člověk..nebo pes..) Prase není blbec a neútpčí jen tak z plezíru, v 99% případů se vyhnou. Průšvih je potkat prase postřelené, to většinou zaútočí ikdyž si ho nikdo nebude všímat.

Hhippie, díky AM "padla" většina zakázaných způsobů lovu, takže NV a termovize je momentálně zcela legální.
Abysme se dobře pochopily, já rozhodně nejsem proti tomu, aby se lovily bachyně (je zcela pochopitelné, že odlovem přírůstku lze stavy držet "na uzdě", ale nikdy nelze odlovit 100% no a navíc snížit stavy tak nejde taky). Otázkou ale je KDY je lovit a to fakt není teď, když jsou bachny "otahané" a selata na nich závislá (ani ne tak potravně, i ta malá už se dokážou "uživit" sama, jako spíš z hlediska "sociálního"). Bohužel tím nařízením SVS (lovit všechno kdykoli a kdekoli) se nadělalo víc škody jak užitku, protože mnozí to pochopily tak, že když musíme, tak fakt musíme!!! Takže jako první padají silní kňouři a zkušené bachyně, do desetikilových selat se nikdy nikomu moc střílet nechtělo :prekvapeni: Ono když na naháňce je z 30ti ulovených prasat 25 bachyní, tak sice ty stavy půjdou dolů, ale za jakou cenu? Škody zůstanou (důvod viz výše), ještě ve větší míře budou selata mít selata a o kvalitě zvěře nemůže být řeč.
Před lety jsem se vůbec nemusela bát ulovit v březnu šedesátikilovou lončačku a nikdy nebyla plná. Dnes střelíte třicetikilové sele v lednu a má to v sobě plody.. :nevim:
Takže najít jednoznačného viníka, kdo za všechno může, prostě nejde. Někde jsou to zemědělci, někde myslivci a někde obojí. A někdy vám v tom "pomáhají" třeba i sousedi, protože vy se snažíte být zodpovědní, lovíte selata, lončáky a slabé nevodící bachyně, pak vám ta zvěř na léto odejde k sousedům do kukuřic a vrátí se vám bez těch silných zkušených "matek pluku"... A tak je to s veškerou zvěří, třeba za velmi nešťastné považuju to, že ti co nemají danou zvěř normovanou, můžou lovit "samce do dvou let věku". A když můžou, tak přece musí! Takže na potkání střílí klidně 50ti centimetrové jelení špičáky, nad kterými se vám pak na chov.přehlídce chce plakat...
Takže vše je o lidech :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od minie »

jestli jsem to pochopila, tak právě kvuli tomu usměrňovacímu chování bachyň :mrzimeto: Pokud se vystřílí zkušené bachyně - selata se sice už uživí, ale budou dělat větší neplechu ??? A další asi, že místo, aby kanec skákal na dozrálé bachyně, obskočí nedomrlou bachyňku :stydim: :stydim: :stydim: či jak se tomu říká. tak sjem to alespoň pochopila já :stydim:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Profesor1 »

. . . . . . "Opravdu ne všude chodí prasata za světla a rozhodně nikde nechodí každý den. A pokud na nějaké místo každý den chodí, tak vám garantuju, že jen do prvního výstřelu. Takže můžete nakrásně sedět celou noc v pondělí, v úterý, ve středu i ve čtvrtek a milí čuníci přijdou v pátek, kdy tam ale zrovna nejste. Jistě, dá se namítnout, že dnes, kdy máme noční vidění a termovize, tak nemusíme čekat na noci, kdy svítí měsíc (protože to jsou přesně ty noci, kdy prasata nevystrčí z houštin rypáky, bo blbá fakt nejsou!)" . . . . . .

Tak že když jsou zkušené bachyně, tak je problém něco ulovit.

. . . . .. . . " Ono totiž když ty bachny v tlupě jsou, tak drží pořádek, jsou opatrné, nelezou jen tak někam, už vůbec nemají rády volné přehledné plochy apod. Ale jakmile se tyhle "snadné cíle" (do metrákové černé koule se trefuje líp než do dvacetikilového krtka..) pobijí, pak teprve nastává ten "správný" chaos, protože bez vedení si prasata lezou, kam se jim zlíbí, opatrná nejsou vůbec a škody na polích vesele rostou." . . . . .

A votom to je, ne? Lazou kam se jim zlíbí, tak jsou snadným cílem a nemusíte sedět zbytečně.

. . . . . . . . . . ."kvalitě zvěře nemůže být řeč. " . . . . . . . - Co je mě po kvalitě, když to dělá škody?

Myslete si o mě co chcete, ale jedině ten masakr dokáže stavy zredukovat. Možnost výmluv na vše možné myslivcům jen vyhovuje.
Když jde myslivec po trofeji, tak je mu jedno jestli chovný-nechovný. Rád obětuje nějakou tu pokutu a zákaz lovu na rok-dva . . .. .. .. Když si odchovají bažanty, tak je flákají na zemi, protože létat neumí. . . . . . . . .
Myslivci - sdružení mají taky povinnosti, ale na to velmi rádi zapomínají . . .. . . .

ČEST VYJIMKÁM!!!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
nitraner

Re: Ohrady

Nový příspěvek od nitraner »

:cert:
Na podzim zvorali přes dva hektary louky. Dědovi sežrali během týdne hektar pšenice.
A teď loku začli přeryvat nanovo. Jestli stihnou než se poseče nic moc na sušení nezbyde.
😂 Ještě že to není moje louka.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

xchipsy máš pravdu, že všechno je o lidech. A já věřím, že ty jsi slušnej a inteligentní myslivec. :souhlas:
U ženy mi to přijde jako trošku zvláštní koníček, jak jsi k tomu přičuchla?
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Tedysek »

Zeptám se z trošku jiného soudku.
Kolik prostoru ve "dveřích" potřebuje takový tuctový kůň? Aby tam neprojel traktor, ale kůň se sedlem a jezdcem neměl problém?
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Lisbeth »

Děkuji Xchipsy i všem ostatním za dovysvětlení, myslivosti vůbec nerozumím, nevím, kdy je co hájené a kdy je naopak povolen odstřel, vidím jen, jak to u nás vypadá. Teď mi už druhý den prasata ryjou ve výběhu, na tom samém místě - na centimetr, páska neporušená, vypadá to na malá selata, která podlezou, jsou tam díry od "malých rypáčků", kdežto za páskou jsou krátery jak od meteoritu - asi od maminky, co pásku nepodleze. V neděli jsem to celé uhrabala a včera zas to samý, jsem zvědavá, co tam bude dneska, nechápu co je na to konkrétní místo tak láká - jsou to vyvezené piliny od kobyly z přístřešku po zimě, rozprostřené do plochy asi 4x4 metry, přitahuje je to jak magnet...
Ať prase, vlci nebo méďa, je to boj...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

Běžně vodíme frízáky (dost mohutný koně) se sedlem dveřma co maj tak metr. Takže 1,2 úplně stačí, ale kdyby se měli vodit dva koně najednou, tak ty dva metry, projde se i tím metrem když to koně znají, ale je to trochu komplikovaný. Jestli jde o ohradník, tak radši o něco víc, oni se k těm páskám nebudou chtít přiblížit a když ho vedeš a dostane ránu, tak to nemusí bejt úplně bezpečný.
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Lisbeth »

Tedysku, kůň, je-li vychovaný, tak mu stačí i metr průchod, ale je to o kolena jezdce a nepovažuji to za bezpečné, minimálně bych viděla 1,5m a více pochopitelně, právě z důvodu bezpečnosti, ne proto, že by se tam nevešel. Kobyla mi projde i 70cm (ale to musí zatáhnout pupek a zadržet dech :)) ), ale častokrát jednou stranou břicha bere dveře a já musím dát nohy nahoru, jinak už bych je neměla :vytlem: Prostě čím širší, tím bezpečnější a jednodušší!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Marion108 »

Tedysku to se neda rict obecne, me se jeden kun protahne i velmi uzkym vchodem a druhy zas neprojde pokud nema dost prostoru... taky neni traktor jak traktor... konovi a jezdci by urcite melo staci 1,5 m, to je minimum co musi mit muj plasan, ale i tam mi je schopen omlatit nohy...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od PavelIV »

Lisbeth, zkusil bych lidský :bobek: :bobek:
V sobotu mi jeden myslivec vyprávěl, že když chtěli jednomu kolegovi zkazit úlovek, tak se mu vytento na hromadu, kde čuníky krmil a zahrabali to. A pašíci tam ani nepáchli.
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pavel IV mě předběhl :souhlas: a s tou páskou je to přesně tak, pokud jí kůň respektuje, bude se od ní držet dál a i metr tím pádem může být málo!
Mastňáčku, jsou to prostě svině (ne nadávka, ale zoologický termín) - vidím to na zabetonování výběhu, či položení zámkovky :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů